راهکارهایی برای به دست آوردن داده‌های ارزشمند از مشتریان (نحوه جمع آوری اطلاعات مشتریان)نحوه جمع آوری اطلاعات مشتریان, روش‌های جمع آوری اطلاعات مشتری, جمع آوری اطلاعات از مشتری

جمع آوری اطلاعات از مشتری

 

بهترین و خلاقانه ترین راه های جمع آوری اطلاعات مشتریان چیست؟ 

یکی از مهم ترین راه هایی که کسب و کارهای مختلف برای افزایش سهم فروش خود می توانند انجام دهند، جمع آوری اطلاعات مشتریان برای دسترسی راحت تر به آنها است. در این مقاله بیتوته قصد داریم در خصوص راه های خلاقانه ای که می توانید با به کارگیری آنها اطلاعات مفیدی را از مشتریان جمع آوری کنید، صحبت کنیم.

جمع آوری اطلاعات چیست؟

در ابتدای مقاله لازم است که به این پرسش پاسخ دهیم که جمع آوری اطلاعات چیست و چه اهمیتی دارد؟ جمع آوری اطلاعات به فرایندی گفته می شود که از طریق آن می توانید به داده های مهمی که باعث افزایش سهم فروش شما در بازار می شود، دسترسی پیدا کنید. این فرآیند کار بسیار حساسی است، زیرا اگر به صورت اخلاقی و البته تخصصی انجام نشود، می تواند علاوه بر هدر رفت سرمایه، کسب و کار شما را با چالش های بزرگی مواجه کند.

 

در مقابل چنانچه به صورت اصولی بتوانید با مشتری ارتباط داشته باشید، در مدت زمان کم و بدون زحمت زیاد میزان تقاضا محصولاتتان در بازار افزایش می یابد. در دنیای کسب و کار سه نوع داده مصرف کننده وجود دارد که شامل موارد زیر است:

* داده های شخص اول: این نوع داده ها به صورت مستقیم (از طریق روش های مختلفی مانند پر کردن فرم های مختلف) بدست می آید.

 

* داده های شخص دوم: این داده ها در واقع داده هایی هستند که توسط شخص اول گرفته شده و در اختیار سازمان ها قرار می گیرد تا آن ها را برای استفاده به تیم فروش خود بدهند.

 

* داده های شخص سوم: این داده ها اطلاعاتی هستند که توسط شرکت های بازاریابی جمع آوری شده و به شرکت های مختلف فروخته می شود.

 

این داده ها دارای دسته بندی های مشخصی هستند که پس از ارزیابی نوع کسب و کارها و مشتریان بالقوه ی آنها ارائه می شوند. از لحاظ اعتبار داده های شخص اول اعتبار بیشتری دارند؛ زیرا این داده ها توسط کسب و کار شما و براساس اطلاعات مشتریان بالقوه تان گرفته شده و این اطمینان را دارید که این داده ها اطلاعات موثقی هستند و برای برنامه های تبلیغاتی و بازاریابی خود می توانید از آنها استفاده کنید.

 

اطلاعات مشتری می تواند به صورت کیفی (ویژگی ها، سلایق و خواسته های مشتری) و کمی (اطلاعات عددی مانند سن، شماره تلفن و ...) باشد. بعد از اینکه انواع داده ها جمع اوری شدند، لازم است که توسط متخصصان حوزه بازاریابی در دسته بندی های مشخص مرتب، ذخیره و تحلیل شوند.

 

برای اینکه بتوانید در خصوص جمع آوری داده مشتریان اطلاعات مورد نیاز کسب و کار خود را دریافت کنید لازم است که سوالات زیر را از خود بپرسید:

+ مهم ترین اطلاعاتی که برای ارتباط با مشتریان خود نیاز دارید، چه اطلاعاتی هستد؟

+ با جمع آوری چه اهدافی را قصد دارید دنبال کنید؟

+ چه منابعی را در اختیار دارید؟

+ بازه زمانی و دسترسی های شما برای جمع اوری اطلاعات چیست؟

+ بهترین روش های جمع آوری اطلاعات از مشتری چه روش هایی هستند؟

+ چه میزان بودجه برای بازاریابی در اختیار دارید؟

پس از مشخص شدن سوالات بالا، وارد مرحله مهم بعدی یعنی روش های بالقوه جمع آوری اطلاعات از مشتری خواهید شد.

 

نحوه جمع آوری اطلاعات مشتریان, روش‌های جمع آوری اطلاعات مشتری, راههای جمع آوری داده های مشتری ها

راههای جمع آوری داده های مشتری ها

 

روش های جمع آوری اطلاعات از مشتریان

برای اینکه بتوانید حداکثر اطلاعات مورد نیاز برای ارتباط با مشتری را بدست اورید لازم است که از روش های خلاقانه استفاده کنید. در این قسمت از مقاله به بهترین روش های جمع آوری اطلاعات از مشتریان اشاره می کنیم.

 

ارائه محصول رایگان

یکی از روش های که می توانید به راحتی اطلاعات مورد نیاز خود را از مشتریان دریافت کنید، ارائه محصول رایگان در ازای پر کرد فرم مورد نظر شما توسط مشتری است. این روش بیشتر برای کسب و کارهای اینترنتی کاربرد دارد. به این صورت که فایل رایگان یک کتاب، سمینار و یا هر محتوای ارزشمند دیگر را به صورت رایگان در اختیار مخاطبان قرار می دهید و از آنها می خواهید که جهت دریافت این فایل ها اطلاعاتی مانند: آدرس ایمیل و شماره تماسشان را در اختیار شما قرار دهند.

 

نحوه جمع آوری اطلاعات مشتریان, روش‌های جمع آوری اطلاعات مشتری,ارائه محصول رایگان

ارائه محصول رایگان در ازای دریافت اطلاعات مشتریان

 

نظرسنجی

روش دیگری که می توانید اطلاعات محدود اما مهمی را از مشتریان خود دریافت کنید، ارائه فرم نظرسنجی در ازای امتیازدهی و یا تخفیف به مشتریان است. نظرسنجی یکی از روش هایی است که می تواند مشتریان مختلف را به مشتریان وفادار شما تبدیل کند؛ اما در نظر داشته باشید که این روش محدودیت های زیادی دارد؛ زیرا نظرسنجی وقت زیادی از مشتریان می گیرد و بسیاری از افراد تمایلی به تکمیل آن ندارند. شما می توانید با ارائه امتیازاتی مانند کد تخفیف آنها برای پر کردن فرم نظرسنجی مجاب کنید.

 

نحوه جمع آوری اطلاعات مشتریان, روش‌های جمع آوری اطلاعات مشتری, نظرسنجی از مشتریان

نظرسنجی یکی از راههای جمع آوری اطلاعات مشتریان است

 

ارائه خدمات پس از فروش

یکی دیگر از راه هایی که می توانید به راحتی اطلاعات مورد نیاز خود را از مشتری دریافت کنید، ارائه خدمات پس از فروش است. در این روش مشتریان برای دریافت این خدمات تمامی اطلاعات خواسته شده را ارائه می دهند. شما می توانید برای سازماندهی بهتر از فرم های از پیش آماده شده استفاده کنید.

 

خرید اطلاعات

روش های گفته شده روش های نسبتا سخت و پرچالشی هستند. یکی از روش هایی که می توانید به راحتی و در مدت زمان کم اطلاعات مورد نیازتان را مانند: نام، سن، شغل، آدرس ایمیل، شماره تماس، تحصیلات محل اقامت، علایق و ... را دریافت کنید، ارتباط گرفتن با مراکزی است که با مشتریان هدف شما در ارتباط هستند و در ازای دریافت پول اطلاعات مورد نیاز را در اختیارتان قرار می دهند. این مراکز اغلب شامل: سایت های پرمخاطب، مراکز خرید و بازاریابی است.

 

نحوه جمع آوری اطلاعات مشتریان, روش‌های جمع آوری اطلاعات مشتری, خرید اطلاعات

خرید اطلاعات یکی از راههای جمع آوری اطلاعات مشتریان است

 

ارائه فرم های مختلف برای ارسال خدمات رایگان

ارائه فرم ثبت نام برای دریافت خدمات و آموزش های مختلف یکی از روش هایی است که مشتریان با رغبت زیاد اطلاعات مورد نیاز شما را در اختیارتان قرار می دهند. برای مثال در این روش می توانید پس از فروش محصول، فرم های مختلفی را برای ارائه خدمات بیشتر مثل ارسال فیلم های کاربردی برای راه اندازی محصول و یا دوره رایگان برای نحوه عیب یابی آن ارائه کنید.

 

گردآوری: بخش کامپیوتر و اینترنت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------