موتورهای جستجو را فریب ندهیدثبت سایت, طراحی سایت, موتور جستجوگر, سایت بهینه سازی

 

امروزه ارتقاء رتبه در موتورهای جستجو یکی از اهداف سایتهای گوناگون است. زیرا اکثریت مردم از این طریق سایت مورد نیاز خود را پیدا می کنند. در رقابت برای بدست آوردن رتبۀ بالاتر، گروهی متقلب نیز حضور دارند. این افراد سعی می کنند از تاکتیکهایی برای فریب موتورهای جستجو و ارتقاء رتبه سایت استفاده کنند.

عبارت دیگری که در دنیای تجارت الکترونیکی مرسوم است، "بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو" است که تفاوت اساسی با مفهوم قبل دارد و به معنی اعمال تغییرات معین در سایت برای افزایش رتبه در موتورهای جستجو می باشد.

 

تکنیکهای بهینه سازی سایت عموماً به دو گروه تقسیم می شوند:

استفاده از واژه های کلیدی که اهداف تجارت شما را نشان می دهد، در متون و تگهای html موجود در سایت.

 

ایجاد لینک ها و مسیرهای ارتباطی از دیگر سایتها به سایت.

گوگل و دیگر موتورهای جستجو لینک های ورودی به سایت شما را به عنوان امتیازی برای اهمیت سایت شما در نظر می گیرند و سایتی که امتیاز بیشتری داشته باشد، مسلماً رتبه بهتری کسب خواهد کرد.

موتورهای جستجو چه اعمالی را تقلب محسوب می کنند؟

دو موتور جستجوی بزرگ google و yahoo! هر یک تعاریفی از این مهفوم ارائه کرده اند.

 

در بخش راهنمای دارندگان وب سایت در google تکنیکهای متقلبانه به این صورت معرفی شده است:

متن ها یا لینک های مخفی و نامرئی

ارتباطات چرخشی سایت ها

ارسال درخواستها و سوالات غیرواقعی به google که به صورت اتوماتیک تولید می شوند.

کلمات کلیدی نامربوط به مطالب صفحات سایت

چندین صفحه یا دامنه با محتوای یکسان

صفحات خروجی متعدد منتهی به صفحاتی که اطلاعات جزئی و بی استفاده ای در آنها قرار دارد.

تأکید google بر این حقیقت است که سایت ها باید برای جلب رضایت بازدیدکننده طراحی و ساخته شوند و نه برای موتورهای جستجو. این بدان معنی است که نباید موتور جستجو را فریب داد و نباید محتوایی که بازدیدکننده مشاهده می کند با محتوای کل سایت و آنچه موتور جستجو آن را بررسی می کند، تفاوت داشته باشد.

برای اطمینان از اینکه تغییرات شما در دسته راهکارهای بهینه سازی قرار بگیرد، سوالات زیر را از خود بپرسید: "آیا این تغییر به نفع بازدیدکننده و کاربران سایت است؟" و "اگر موتورهای جستجو وجود نداشتند، آیا باز هم این تغییرات را اعمال می کردم؟"

Google هم چنین در مورد عضویت در گروههای متقلب به شما هشدار داده است. در این پدیده که به "مزرعه لینک" معروف است، گروه بزرگی از سایتهای غیر مرتبط به هم برای بدست آوردن رتبه های بالاتر به یکدیگر مرتبط می شوند. اما اگر google به شما مظنون شود که در این شبکه ها عضو هستید و یا در همسایگی سایت های متقلب قرار گرفته اید، روی رتبه سایت شما تأثیر منفی خواهد داشت.

از برنامه های کامپیوتری که رتبۀ شما را در موتورهای جستجو چک می کنند، استفاده نکنید. زیرا این برنامه ها به حریم منابع اطلاعاتی موتور جستجو وارد می شوند و این به منزله تعدی از قوانین و مقررات google می باشد.

در بخش راهنمای کیفی yahoo موارد تقلب این گونه تعریف شده است: "صفحاتی که به منظور فریب دادن موتور جستجو طراحی شده اند و باعث می شوند که موتور جستجو نتایج نامناسب، اضافه یا با کیفیت پایین را در اختیار جستجوگران بگذارد."

 

این تکنیکهای متقلبانه عبارتند از:

صفحاتی که فقط بازدیدکننده را به صفحات دیگر راهنمایی می کند.

صفحاتی با محتوای تکراری.

سایت هایی که اسامی متعدد مجازی و غیر ضروری برای خود انتخاب می کنند.

صفحاتی که به صورت اتوماتیک تولید می شوند و دارای حجم زیاد و ارزش اطلاعاتی کمی هستند.

تفاوت در محتوایی که به موتور جستجو ارائه می شود با آنچه کاربر در سایت مشاهده می کند.

وجود بیش از حد لینک های دوطرفه بین سایتها برای افزایش ترافیک و نشان دادن محبوبیت ظاهری.

سوء استفاده از اسامی رقبا.

وجود بیش از حد صفحات pop-up که به صورت خودکار ظاهر می شوند و روال کار کاربر را به هم می زنند.

صفحات فریبنده که برای کاربران کارایی خاصی ندارند.

Yahoo تأکید دارد که سایت ها باید محتوای واقعی، با ارزش و منحصر به فرد خود را داشته باشند و هر لینکی که در سایت قرار می گیرد باید کاربر را به نوعی یاری کند تا مطالب جذاب دیگری را در زمینه مورد علاقه خود بیابد.

 

عاقبت استفاده از تاکتیک های متقلبانه

استفاده از این تاکتیکها گر چه ممکن است که در کوتاه مدت نتیجه خوبی را حاصل کند، اما ریسک اینکه در نهایت گرفتار شوید، بسیار زیاد است. Google (و دیگر موتورهای جستجو) شما را جزو متقلبین به حساب می آورند و حتی ممکن است شما را از لیست سایت های رتبه بندی حذف کند. تلاش برای خروج از این لیست سیاه ممکن است ماهها به طول بیانجامد. در این ماهها حجم بازدیدکنندگان شما بسیار کم خواهد شد و اعتبار شما از بین خواهد رفت.

اما اگر سعی کنید که سایت خود را برای کاربران مفید و کارا کنید، رتبه بالا را نیز خود به خود کسب خواهید کرد. اگر سایت شما در گروه خود جزء سایت های قوی و غنی به حساب بیاد، بازدیدکنندگان نیز به آن مراجعه خواهند کرد و با محتوای مورد نیاز خود روبرو خواهند شد.

سایت های غنی امتحان خود را پس داده اند و همواره رتبه های بالایی را کسب کرده اند و خطر قرار گرفتن در لیست سیاه نیز در مورد آنها منتفی است.

 

همانگونه که google می گوید: "افرادی که انرژی خود را صرف رعایت اصول طراحی سایت می کنند، توانایی جلب رضایت بازدیدکنندگان بیشتری را در سایت خود خواهند داشت و در نتیجه رتبه بهتری نسبت به آنهایی خواهند داشت که به دنبال روزنه هایی برای فریب دادن موتورهای جستجو هستند.

موتورهای جستجو هر روزه برای یافتن متقلبان و تنبیه آنها راهکارهای جدیدی می اندیشند. استفاده از این تکنیکهای متقلبانه دیگر منطقی نیست.

موتورهای جستجو را فریب ندهید و مطمئن باشید که با این روش نتیجه بهتری کسب خواهید کرد.

منبع:nikgraphic.com

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------