نحوه شستن و طرزتهیه شربت خاكشير شربت خاکشیر,طرز تهیه شربت خاکشیر

طرز تهیه خاکشیر

 

شربت خاکشیر را می شود هم به صورت ترکیبی تهیه کرد یعنی با انواع عرقیجات، لیمو ترش، زعفران و … و یا اینکه تنها با آب و شکر که کاملا به سلیقه و طبع و مزاج هر فرد بستگی دارد.

با شروع فصل تابستان و گرم شدن هوا همیشه به فکر خوردن نوشیدنی و میوه های خنک کننده می افتیم که علاوه بر خنک بودن فوایدی هم برای بدن داشته باشند. که می توانیم از انواع شربت خانگی مانند شربت با تخم شربتی، شربت با انواع عرقیجات و شربت خاکشیر که هم خوشمزه هستند و هم فواید بی شمار دارند نام برد.

 

شربت خاکشیر یکی از معروف ترین شربت های خانگی است که به راحتی و با مواد مختلف می توانیم تهیه کنیم و همراه با وعده های غذایی به جای انواع نوشیدنی های مضر سرو کنید و از خوردن آن لذت ببرید. شربت خاکشیر یکی از شربت هایی که است از گرمازدگی فصل تابستان جلوگیری می کند.

 

نحوه ی شستن خاکشیر :

شستن خاکشیر برای طرز تهیه خاکشیر، به دقت زیادی نیاز دارد که شربت آن خوشمزه شود. ابتدا خاکشیر را داخل پارچی بریزید و روی آن آب بریزید سپس هم بزنید و اجازه دهید تا یک جای ثابت باقی بماند. و تمام چوب های ریز داخل آن روی آب بیایند.

 

طرز تهیه شربت خاکشیر

 

و سپس آن را خالی کنید، و تا حدی که آب آن خالی شود آب را دور بریزید، بعد خاکشیر را داخل ظرف روی بریزید و مقداری آب روی آن بریزید و تکان بدهید و به آرامی خاکشیرها را داخل ظرف دیگری بریزید. سنگ و خاک های داخل خاکشیر داخل ظرف روی بهتر ته نشین می شود تا حدی که ته ظرف اولی خاکشیر نماند و سنگ و شن های باقیمانده را دور بریزید. سپس همین کار را با ظرف دیگر انجام بدهید این کار را آنقدر تکرار کنید که دیگر شن و سنگ داخل ظرف باقی نماند. بعد از این کار اجازه بدهید خاکشیرها ته نشین شوند و آب روی آن را دور بریزید. زیرا این آب مزه ی خاک می دهد.

 

شربت خاکشیر خیلی متنوع است می توانید آن را با تخم شربتی مخلوط کنید و یا از انواع عرقیجات برای تهیه ی آن استفاده کنید. که این کاملا سلیقه ای است. در ادامه یک نوع شربت خاکشیر متداول  و ساده را به شما آموزش داده ایم.

 

مواد لازم شربت خاکشیر :

شکر  1 لیوان 
 آب خنک 6 لیوان 
خاکشیر  نصف لیوان
گلاب   2 قاشق غذاخوری

 

طرز تهیه شربت خاکشیر ساده:

برای تهیه ی شربت خاکشیر به روش ساده، بعد از اینکه خاکشیر را تمیز کردید، داخل پارچی بریزید و روی آن آب بریزید و بعد شکر را به آن اضافه کنید، اجازه بدهید شکر مدتی بماند و بعد آن را هم بزنید. تا شکر حل شود، زمانی که حل شد گلاب و در صورت تمایل مقداری آب لیمو ترش به آن اضافه کنید. و تعدادی یخ داخل آن بریزید. شیرینی و ترشی شربت خاکشیر به ذائقه ی شما بستگی دارد.

 

نکاتی برای طرزتهیه شربت خاکشیر

 

طرز درست كردن شربت خاكشير به روش دیگر :

ابتدا شکر و هل را با آب مخلوط کنید و روی حرارت قرار دهید تا شکر به خوبی در آب حل شود. گلاب و آب لیمو را به مخلوط آب و شکر اضافه کنید و اجازه بدهید سرد شود. (در صورت تمایل مایه را از صافی عبور بدهید تا دانه های هل جدا شود)

 

مایه شربت را در ظرف مورد نظر بریزید و خاک شیر را اضافه کنید. در صورت تمایل تکه های یخ را در ظرف بیاندازید.

 

طرز تهیه انواع شربت خاکشیر

 

نکاتی برای تهیه شربت خاکشیر :

برای تهیه انواع شربت خاکشیر می توان از عرقیجاتی همچون بیدمشک و بهارنارنج و یا کاسنی و … استفاده کرد. همچنین می توان شربت خاکشیر و تخم شربتی (ترکیبی) تهیه کرد.

 

 برای راحتی کار می توان بعد از شستن خاکشیر آن ها را داخل قالب های یخ بریزید و داخل فریزر بگذارید تا منجمد شود و مدتی زودتر از سرو آن ها را داخل پارچ یا لیوان با آب و شکر و گلاب و زعفران بریزید و میل کنید.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خدمات و محصولات دیجیتال ,خدمات سیم کارت و تلفن همراه

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023