با انواع نان پیتزا آشنا شوید 

نان پیتزا این قابلیت را داشته که با نوآوری آشپزها ماهیت یک پیتزا را تعیین کند

 

آن هایی که با درست کردن پیتزا سر و کار دارند خوب می دانند که این محبوب ترین غذای دنیا چه تاریخچه طولانی و مفصلی پشت سر دارد. همواره حدس هایی درباره این که چه کسی اولین پیتزا را درست کرد وجود داشته است اما براساس یک اجماع کلی پیدایش آن به سده هجدم در ناپل ایتالیا برمی گردد. از همان دوران آشپزها به طعم خود تغییراتی در آن ایجاد کرده و چیزهای جالب و جدیدی به پیتزای دوست داشتنی اضافه کردند. خواه پیتزایی به سبک بشقاب گود ِ شیکاگو باشد یا پیتزای دراز و مسطح کالیفرنیایی با کالاماری و سس پستو. این غذای محبوب در طول زمان دستخوش تغییرات زیادی در طعم و شکل خود شده و از آنچه در ابتدا بوده فاصله گرفته است، به ویژه وقتی نوبت به نان پیتزا می رسد!

 

نان پیتزا به عنوان پایه پیتزا و بسته به رسپی مورد استفاده همواره این قابلیت را داشته که با نوآوری آشپزها ماهیت یک پیتزا را تعیین کند. نان پیتزا نه تنها به مشخص کردن طعم، بافت، ضخامت و انتخاب موادی که روی آن قرار می گیرند کمک می کند بلکه در پروسه تهیه آن روی نحوه سرو و ظاهر پیتزا نیز تاثیر می گذارد. تجربه درست کردن خمیرهای مختلف برای ایجاد جذابیت و تنوع بیشتر در منو برای رستوران داران یک روش خوب برای جذب مشتری است.

 

اگر می خواهید بدانید بهترین نان پیتزا برای شما کدام است، ما در این مطلب نگاه مختصری داریم به چند نوع از بهترین نان های پیتزا در جهان.

 

انواع نان پیتزا را بشناسیم

نان نازک

پیتزا ناپولی

 

همانطور که پیشتر گفتیم پیتزای ناپولی به عنوان پیتزای اصیل ایتالیایی شناخته شده است. ویژگی پیتزای ناپولی بافت ترد و نازک آن است و برای این که واقعا یک پیتزای ناپولی اصیل باشد باید در تهیه آن نکات ریزی رعایت شود. پیتزای ناپولی باید در تنور هیزمی گنبدشکل درست شود. خمیر آن حتما باید با دست باز شود، نه به کمک ابزار و ضخامت خمیر نباید بیشتر از ۳۵ سانتی‌متر در اطراف و بیش از یک سوم سانتی‌متر در مرکز باشد. پیتزای ناپولی کلاسیک حاوی سس مارینارا و مارگاریتا می‌شود و طعم، رایحه و بافت خود را از تنور هیزمی می گیرد. به این ترتیب می توان اصیل‌ترین و بهترین نان پیتزای ناپولی را تهیه کرد.

 

ویژگی پیتزای ناپولی بافت ترد و نازک آن است

 

پیتزا نیویورک

پیتزای نیویورکی معمولا به شکل یک برش بزرگ با لبه های پهن است و از سده ۱۹۰۰ تا کنون یک سبک تجاری پیتزا در شمال شرق آمریکا بوده است. لبه های نان پیتزای نیویورکی تردی ملایم و بیشتر نرم و انعطاف‌ پذیر است، آنقدر که می‌توانید برش بزرگ آن را از وسط تا کنید. نان پیتزای نیویورکی طعم و بافت منحصر به فرد خود را از گلوتن بسیار زیاد آرد و مواد معدنی موجود در آب شهر نیویورک می‌گیرد. جالب است بدانید که برخی از رستوران‌ها در شهرهای دیگر، برای تهیه این پیتزا آب شهر نیویورک را وارد می‌کنند. 

 

پیتزای نیویورکی معمولا به شکل یک برش بزرگ با لبه های پهن است

 

پیتزا سنت لوئیز

ویژگی بارز پیتزای سنت لوئیز نان نازک، ور نیامده و کراکر مانندی دارد و تکه های آن به شکل مربع یا مستطیل بریده می شوند. به این نوع بریدن، برش مهمانی می گویند و در پیتزا فروشی های غربی و مرکزی آمریکا در جمع های دوستانه و خانوادگی طرفداران زیادی دارد.

 

تکه های پیتزا سنت لوئیز به شکل مربع یا مستطیل بریده می شوند

 

نان تخت

در یکی دو دهه گذشته نان تخت و یکدست محبوبیت زیادی پیدا کرده است چرا که افراد نسبت به سلامت خود و چیزی که می‌خورند حساسیت بیشتری پیدا کرده‌اند. نان نازک‌تر و تردتر برای پیش غذا و پیتزاهای یک نفره مناسب است زیرا به اندازه نان های دیگر سیرکننده نیست و مشتریانی که نگران رژیم غذایی خود هستند حس عذاب وجدان کمتری تجربه می کنند. ظاهر هنرمندانه این نان صاف و ترد آن را تبدیل به گزینه جذاب برای گوشت چرخ کرده و موادی مثل اسفناج و سس بالزامیک کرده است.

 

نان نازک تر و تردتر برای پیش غذا و پیتزاهای یک نفره مناسب است

 

نان ضخیم

پن پیتزا (پیتزای تابه‌ای سنتی)

پیتزای تابه‌ای سنتی یا همان پن پیتزا نه نازکی و ترد است نه در دسته پیتزاهای ضخیم جا می گیرد. این پیتزا ضخامتی متوسط دارد و از این رو محبوب اغلب افراد است. این سبک از نان پیتزا توسط کمپانی پیتزا هات رواج پیدا کرد و به طعم کره‌ای، سرخ شده در تابه و مغز پر و نرم آن معروف است. برای روی این نوع نان می شود از مواد و طعم های متنوعی استفاده کرد.

 

پیتزا تابه ای ضخامتی متوسط دارد و از این رو محبوب اغلب افراد است

 

پیتزا دیپ دیش

پیتزای دیپ دیش که به پیتزای سبک شیکاگو معروف است، لبه های بلندی دارد که باعث می شود داخل آن مقادیر زیادی از مواد داخل پیتزا به علاوه پنیر و سس جا بگیرد. لبه نان این پیتزا گاهی تا 5 سانتی متر ارتفاع دارد. نان پیتزای دیپ دیش در یک تابه گود و چرب پخته می شود و حالتی سوخاری دارد. این نان معمولا که حاوی آرد ذرت، آرد سمولینا یا گاهی رنگ خوراکی است رنگی زرد و بافت و طعمی منحصر به فرد دارد. 

 

لبه نان پیتزا دیپ دیش گاهی تا 5 سانتی متر ارتفاع دارد

 

پیتزا سیسیلی

پیتزای سیسیلی تفاوت زیادی با نان نازک و ترد ناپل دارد و به نان ضخیم و چهارگوش‌ شهرت دارد، ضخامتی که اغلب به ۲/۵ سانتی متر می رسد. مهاجران ایتالیایی از سیسیلی دستور پخت این پیتزا را با خود به آمریکا آوردند و این پیتزا امروزه در مناطق ایتالیایی آمریکایی نشین مثل بوستون و نیوجرزی محبوبیت زیادی دارد.

 

پیتزای سیسیلی تفاوت زیادی با نان نازک و ترد ناپل دارد و به نان ضخیم و چهارگوش‌ شهرت دارد

 

فوکاچیا

برخلاف نان های تردی که تا الان نام بردیم، فوکاچیا هیچ سس پوشاننده ای ندارد. نان ضخیم و خمیر مانند آن که قبل از پخت خوب با روغن زیتون و سپس با پنیر، سبزیجات و ادویه جات پوشانده می شود بافتی براق به آن می دهد. این پیتزا می تواند یک مکمل خوب برای سفره و یک پیش غذای ساده و خوشمزه باشد.

 

فوکاچیا هیچ سس پوشاننده ای ندارد

 

منبع : kalleh.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------