طرز تهیه قهوه ترک تهیه قهوه ترک,نحوه درست کردن قهوه ترک,قهوه ترک

نحوه درست کردن قهوه ترک

 

نحوه درست کردن قهوه ترک

قهوه ترک خیلی ریزتر از قهوه معمولی است. حتی اگر خودتان بتوانید آن را آسیاب کنید، امروزه می توانید آن را در بیشتر سوپرمارکت ها پیدا کنید.

قهوه ها دارای انواع متفاوت از نظر دم کردن، نوع دانه و نوع فراوری و... میباشند که عبارتند از: قهوه  فرانسه، قهوه اسپرسو، قهوه های دمی، قهوه های فوری، اسپرسو دوپیو، قهوه مکزیکی، اسپرسو لانگو، قهوه یخی تایلندی، اسپرسو ریستریتو، اسپرسو ماکیاتو، قهوه نیواورلئان، کافه لاته، قهوه ترک و ... .

 

در ترکیه، وقتی به خانه شخصی می روید، اولین سوال این نیست که آیا قهوه ترک  می خواهید، بلکه بیشتر می پرسند که قهوه ی خود را چگونه می خورید. منظورشان این است که با چه میزان شکر می خواهید سرو کنید. برای پاسخ به این سوال، ممکن است بگویید " sade" که به معنای عدم قند است. " az seker"  که به معنی قند بسیار کمی است. "اورتا"  که به معنی 1-2 قاشق چایخوری شکر است. یا " sekerli"  که به معنی 3-4 قاشق چایخوری شکر است.

 

هنگامی که درخواست خود را ارائه دادید، برای هر فرد طبق ذائقه ی آن قهوه تهیه می شود.

 

مواد لازم برای تهیه ی 1 فنجان قهوه ترک:

 آب سرد نصف الی 1 فنجان 
* قهوه ریز خرد شده 1 قاشق غذاخوری 
 شکر  با توجه به ذائقه تان

 

* قهوه ترک خیلی ریزتر از قهوه معمولی است. حتی اگر خودتان بتوانید آن را آسیاب کنید، امروزه می توانید آن را در بیشتر سوپرمارکت ها پیدا کنید.

 

مواد لازم برای تهیه قهوه ترک

 

طرز تهیه قهوه ترک:

برای تهیه ی قهوه ترک از ایبریک - جذوه یا همان قهوه جوش ترک، باید استفاده کنید.

تهیه قهوه ترک آسان است و به مهارت خاصی احتیاج ندارید، به شرط آنکه دو راهکار را بدانید.

 

1- آب: همیشه از آب سرد و فیلتر شده استفاده کنید. برای اندازه گیری میزان آب، از همان فنجان قهوه خوری خودتان استفاده کنید.

وقتی نوبت به آب نسبت قهوه ترک می رسد، قاعده کلی من نصف فنجان آب برای هر فنجان است. یک بار دیگر می گوییم که، اندازه گیری فنجان، فنجان قهوه خوری است که می خواهید قهوه را در آن سرو کنید، نه یک فنجان اندازه گیری استاندارد.

 

2- قهوه و شکر: برای هر فنجان قهوه، از یک قاشق غذاخوری قهوه آسیاب شده استفاده کنید. اگر یک فنجان با شکر آماده می کنید، آن را در همان ابتدا اضافه کنید، مخلوط را هم بزنید تا مخلوط شود. با این حال، اگر یک یا چند نفر از میهمانان شکر را ترجیح نمی دهند، ابتدا آن فنجان را آماده کرده و بریزید. بعد از برگرداندن قابلمه قهوه به اجاق گاز، شکر بیشتری اضافه کنید تا مطابق با سلیقه ی مهمانان باشد. پس میزان شکر برای شما متغییر است.

 

طريقه درست كردن قهوه ترك

 

پس شکر و قهوه را در قهوه جوش بریزید و آب سرد به آن اضافه کنید، با قاشق کمی مخلوط کنید و به آرامی مخلوط را روی حرارت متوسط ​​بجوشانید. این کار 3-4 دقیقه طول می کشد، بنابراین کاملاً آن را زیر نظر داشته باشید. با گرم شدن قهوه، کف تیره روی آن ایجاد می شود.

 

آشنایی با طرز دم كردن قهوه ترك

 

معمول و مهم این است که قهوه ترک را با کف در بالای آن سرو کنید. وقتی مخلوط نزدیک به جوش آمد، با یک قاشق چایخوری مقداری کف را به داخل هر فنجان قهوه منتقل کنید. قهوه جوش را به اجاق گاز برگردانید.

 

طرز تهيه قهوه ترك

 

زمانی که قهوه جوش آمد، نیمی از قهوه را در فنجان ها، روی کف بریزید. قهوه جوش را به اجاق گاز برگردانید و قهوه باقیمانده را برای 10-15 ثانیه ادیگر بجوشانید و فنجان ها را تا لبه پر کنید.

 

آموزش دم کردن قهوه ترک

 

برای سرو قهوه ترک:

قهوه ترک را همیشه با آب سرد (یا دمای اتاق) سرو می کنند، زیرا یک جرعه آب به فرد اجازه می دهد قبل از نوشیدن قهوه کام خود را پاک کند تا بهترین لذت را ببرد. علاوه بر آب، اکثر مردم دوست دارند آن را با یک غذای شیرین کوچک مانند غذاهای ترکی، شکلات، آب نبات و ... سرو کنند.

 

 هنگام سرویس دهی مهم است که از بزرگترین میهمان در اتاق شروع کنید. این نشانه احترام به بزرگترها است.

 

 از آنجا که چگالی این نوع قهوه بسیار بیشتر از قهوه فیلتر شده است، نوشیدن بیش از یک فنجان آن پیشنهاد نمی شود. برخی از افراد به قهوه خود شیر یا خامه اضافه می کنند، اما کسی در ترکیه به قهوه ترک خود شیر یا خامه اضافه نمی کند.

 

طرز درست کردن قهوه ترک

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------