طرز تهیه ته چین لوبیا سبز به دو روش متفاوتنحوه ی پخت ته چین لوبیا سبز,درست کردن ته چین لوبیا سبز,روش های درست کردن ته چین لوبیا سبز

پخت ته چین لوبیا سبز با گوشت چرخ کرده

 

طرز تهیه ته چین لوبیاسبز به روش های متفاوت

ته چین یکی از غذاهای سنتی ایرانی است که به روش ها و مواد متفاوتی تهیه می شود. در این مقاله بیتوته شما را با طرز تهیه ته چین لوبیا سبز به دو روش متفاوت آشنا می کنیم.

طرز تهیه ته چین لوبیا سبز با گوشت چرخ کرده :

مواد لازم برای سه نفر :

 برنج  3 پیمانه
 گوشت چرخ کرده  200 گرم
 لوبیا سبز یک پیمانه
 زرده تخم مرغ 2 عدد
 ماست چکیده نصف لیوان
 زعفران دم کرده به مقدار لازم
نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم 
 پیاز 1 عدد 
پودر دارچین مقدار لازم
روغن مقدار لازم

 

طرز تهیه ته چین لوبیا سبز با گوشت چرخ کرده :

ابتدا برنج را پاک کنید و بشویید، سپس با مقداری آب و نمک خیس کنید. پیاز را نگینی خرد کنید و با مقداری روغن تفت بدهید. زمانی که کمی طلایی شدند، گوشت چرخ کرده ها را به آن اضافه کنید و خوب تفت بدهید. سپس لوبیاسبزها را به آن اضافه کنید و تفت بدهید. ممی توانید به آن رب گوجه فرنگی اضافه کنید و یا اضافه نکنید، این کاملا سلیقه ای است. نمک، فلفل سیاه، زردچوبه و پودر دارچین به آن اضافه کنید و تفت بدهید. مقداری آب جوش به آن اضافه کنید و در تابه را ببندید تا همه ی مواد به خوبی بپزند.

 

سپس آب برنج را داخل قابلمه ای مناسب بریزید. زمانی که آب جوش آمد آب برنج را خالی کنید و برنج را داخل قابلمه بریزید مقداری نمک به آن اضافه کنید.

 

در حین پخت برنج، داخل ظرفی، زرده های تخم مرغ را بشکنید و خوب هم بزنید، سپس ماست را اضافه کنید و خوب هم بزنید زعفران و نمک و فلفل و دارچین و روغن را اضافه کنید و خوب هم بزنید. برنج را آبکشی کنید. مقداری از مواد را داخل ظرفی بردارید.

 

اگر از قالب های دو طرفه استفاده می کنید کل برنج را با دیگر مواد ماستی مخلوط کنید. اما اگر از قابلمه یا قالب های یک طرفه استفاده می کنید مقداری از برنج را با مواد ماستی مخلوط کنید و مقداری را ساده بگذارید.

 

اکنون دیواره و کف قالب یا قابلمه را چرب کنید سپس از برنج های ماستی در کف آن بریزید و فشار بدهید. سپس از مواد گوشتی روی آن بریزید و باز برنج ساده و یا کل برنج زعفرانی را بریزید و با پشت قاشق صاف کنید و فشار بدهید. از موادی که جدا کرده بودید با قاشق اطراف آن بریزید تا در آخر به صورت قالبی در بیاید. در قالب را با فویل سوراخ شده بگذارید و داخل فر قرار بدهید تا به خوبی دم بکشد و زیر آن طلایی شود.

 

اگر از قابلمه استفاده کردید، زیر آن را زیاد کنید، زمانی که بخار کرد، شعله را کم کنید تا برنج دم بکشد. و زیر آن طلایی شود.

 

  بیشتر بخوانید: طرز تهیه لوبیا پلو

 

نکته برای تهیه ی ته چین لوبیا سبز :

• برای تهیه ی این نوع ته چین داخل قابلمه می توانید مواد گوشتی و برنج سفید را به صورت لایه ای بریزید.

 

• برای اینکه ته چین شما خشک شود. تا زمان سرو باید زیر آن روشن باشد و آن را خاموش نکنید، زیرا نرم می شود.

 

• اگر از تابه ها و یا قالب های دو طرفه استفاده می کنید. دو طرف آن را سرخ کنید.

 

طرز تهیه ته چین لوبیا سبز با بوقلمون :

 

درست کردن ته چین لوبیا سبز با گوشت, روش های پخت ته چین لوبیا سبز, طرز تهیه انواع ته چین لوبیا سبز

روش پخت ته چین لوبیا سبز با بوقلمون

 

مواد لازم برای ته چین لوبیا سبز با بوقلمون :

 پیاز 1 عدد
 لوبیا سبز یک و نیم لیوان
 سینه بوقلمون  500 گرم
 نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم
پودر دارچین به مقدار لازم
 ترخان به مقدار لازم 
 ماست 1 لیوان 
تخم مرغ 3 عدد
زعفران دم کرده به مقدار لازم
روغن دو سوم لیوان
برنج 3 پیمانه

 

طرز تهیه ته چین لوبیا سبز با بوقلمون :

برای تهیه ی این نوع ته چین ابتدا، برنج را پاک کرده و بشویید و سپس با مقداری نمک و آب جوش خیس کنید. یک عدد پیاز را نگینی خرد کنید و در مقداری روغن تفت بدهید. در پایان مقداری زردچوبه به آن اضافه کنید. لوبیا سبزهای خرد شده و سینه های بوقلمون را به آن اضافه کنید. سینه های بوقلمون را به قطعات کوچکتر (جوجه های درشت) خرد کنید تا زودتر بپزند. همه ی مواد را با هم تفت بدهید.

 

نمک، فلفل سیاه و پودر دارچین را اضافه کنید و درب آن را ببندید و اجازه بدهید به آرامی بپزند. اگر نیاز به آب داشت به آن آب اضافه کنید. زمانی که آب آن تمام شد به آن مقداری ترخان تازه اضافه کنید.

 

داخل قابلمه ای مناسب آب بریزید. زمانی که جوش آمد، آب برنج را خالی کنید و داخل قابلمه ی آب بریزید، سپس به آن نمک اضافه کنید. زمانی که آب جوش آمد و برنج ها کمی نرم شدند آن ها را آبکشی کنید.

 

در حین جوشیدن برنج، داخل ظرفی مناسب، 3 عدد تخم مرغ بشکنید و خوب مخلوط کنید. سپس ماست را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید. نمک، فلفل سیاه، پودر دارچین و زعفران و دو سوم لیوان روغن به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید. مقدار کمی از مواد را بردارید و کنار بگذارید. برنج آبکش شده را با باقی مواد مخلوط کنید. اگر می خواهید برنج تان دو رنگ شود. مقداری از برنج را کنار بگذارید و بقیه ی برنج را با مواد مخلوط کنید.

 

دیواره و کف قابلمه یا قالب مورد نظر خود را چرب کنید. و از برنج داخل آن بریزید و با قاشق فشار بدهید. سپس از مواد بوقلمون و لوبیا سبز یک لایه روی برنج بریزید. اگر قالب شما دو طرفه است می توانید زیر و روی آن را از مخلوط برنج و ماست و تخم مرغ بریزید تا دور تا دور آن را سرخ کنید و خشک شود. اگر قالب شما دو طرفه نبود نیمی از برنج را سفید بگذارید و فقط زیر آن را برنج زعفرانی بگذارید.

 

دوباره روی مواد را برنج بریزید بسته به قالب شما دارد. از موادی که کنار گذاشته بودیم با قاشق به دور تا دور برنج اطراف قالب بریزید. تا زمانی که می خواهید ته چین را برگردانید به صورت قالبی جدا شود. سپس آن را روی گاز و یا فر قرار بدهید. اگر در فر گذاشتید حتما روی آن را با سلفون بپوشانید و چند سوراخ روی آن ایجاد کنید.

 

زمانی که روی گاز گذاشتید حتما روی در قابلمه دمکنی قرار بدهید زیر شعله را زیاد کنید و زمانی که بخار افتاد آن را کم کنید. تا زمانی که می خواستید قالب را برگردانید باید زیر آن روشن باشد. در غیر این صورت زیر و اطراف آن نرم می شود.

 

ته چین لوبیا سبز,طرز تهیه ته چین لوبیا سبز, طرز پخت ته چین لوبیا سبز

پخت ته چین لوبیا سبز

 

نکته برای تهیه ته چین لوبیاسبز با بوقلمون :

• می توانید فقط از زرده تخم مرغ استفاده کنید طعم آن را بی نظیر می کند. در صورتی که می خواستید کل برنج خود را ته چینی کنید میزان ماست و تخم مرغ و روغن را بیشتر کنید.

 

• ته چین را می توانید در تابه های دو طرفه بپزید.

 

• میزان استفاده از لوبیا سبز و بوقلمون قابل تغییر است. بسته به سلیقه ی خودتان دارد.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------