آشنایی با خواص آب سبزه گندم 

آب سبزه گندم,فواید  آب سبزه گندم

آب سبزه گندم برای درمان اگزما و کاهش وزن مناسب می باشد

 

به گفته محققان، گندم سبز شده حاوی مواد معدنی و ویتامین‌های متعددی است که برای سلامت مفید است.

سبزه‌ ‌گندم، یک فرآورده‌ گیاهی عجیب است. دکتر آن ویگمور Ann Wigmore بنیان‌گذار و مدیر انستیتوی سلامتی بقراط در بوستون آمریکا یکی از طرفداران درمان با سبزه‌ ‌گندم wheat grass therapy است.

 

طبق نظر این خانم پزشک «بدن انسان می‌تواند با رهنمود ذهنیت معنوی و فقط تغذیه‌ از غذای زنده نپخته به‌صورتی نامحدود زندگی کند و در‌اثر ناخوشی از پا نیفتد. دکتر ارپ‌توماس‌‌ G.H.Earp-Thomas دانشمند و خبره‌ی خاک، توانسته است بیش از صد عنصر را از سبزه‌ تازه‌ گندم جدا کند و نتیجه‌ گرفته است که سبزه‌ ‌گندم، غذای کاملی است.

 

کلروفیل:

کلروفیلchlorophyll، جزء اصلی سبزه‌ ‌گندم است و طبیعت ازاین ماده به‌عنوان عامل پاکسازی بدن، سازنده، خنثی کننده‌ سم (توکسین)‌ها استفاده می‌کند. دکتر فیشر Fisher، برنده‌ جایزه‌ نوبل، از کلروفیل دردرمان کم خونی‌ها استفاده می‌کرد. دراوایل ژوئیه 1940، در نشریه‌‌ جراحی آمریکا، گزارشی از درمان 12000 مورد پریتونیت، قرحه مغز، پیوره و نابسامانی‌های جلدی با کلروفیل انتشاریافت.

 

ملکول کلروفیل شباهت نزدیکی با هموگلوبین، رنگیزه‌ سرخ خون انسان دارد و فقط ازنظر عنصرمرکزی با آن اختلاف دارد، یعنی این عنصر در هموگلوبین آهن و در کلروفیل، منیزیم است. به‌علت این شباهت نزدیک ملکولی، یک دانشمند دیگر به‌نام فرانس‌میلر Frans Miller معتقد بود کلروفیل برای تمام حیوانات گیاهخوار و انسان، عنصر طبیعی سازنده‌ خون به‌شمار می‌رود.

 

یک دانشمند پژوهشگر دیگر به نام دکتر بیرشر Birscher، کلروفیل را «قدرت غلیظ‌شده خورشید» می‌نامید. طبق نظر این دانشمند «کلروفیل سبب افزایش عملکرد قلب می‌شود، بر سیستم عروقی، روده‌ها، رحم و ریه‌ها تأثیر دارد. میزان تبادل نیتروژن پایه را افزایش می‌دهد و به این جهت یک تونیک به شمار می‌آید که با توجه به خواص تحریک‌کننده‌ای که دارد، نمی‌توان هیچ چیز دیگری را با آن مقایسه کرد.»

 

سه نفر از پزشکان دانشگاه تمپل Temple به نام‌های گورسکین Gurskin، ردپاتRedpath و دیویس Davis با موفقیت هزار بیمار مبتلا به انواع مشکلات گوش، حلق‌و‌بینی را با کلروفیل درمان نمودند. دکتر کارول‌رایت Carroll Wright پی‌برد کلروفیل در اولسر مزمن مؤثر است.

 

درمان با آب سبزه‌گندم:

مصرف شیره یا آب سبزه‌ ‌گندم به بدن مواد مغذی حیاتی می‌رساند و انرژی مفرطی به بدن می‌دهد. آب سبزه گندم سرشار از ویتامین‌های B,A و C بوده و حاوی مواد معدنی مانند کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم، گوگرد، کبالت و روی است. کلروفیل موجود در آب سبزه‌ ‌گندم برای بدن بسیار نافع است. به‌علت بالابودن مقدار ویتامین و مواد‌معدنی، مصرف آب سبزه‌ ‌گندم سبب تخلیص‌خون می‌شود. بدن از‌این خاصیت برای پاکسازی و بازسازی خود استفاده می‌کند. با نوشیدن منظم این آب، توکسین‌ها خنثی می‌شوند و به این جهت در حفظ سلامت مؤثر است.

 

آب سبزه گندم

به گفته محققان حدود ۳۰ گرم گندم سبزشده حاوی ۱۲۰ کالری، ۸ گرم فیبر رژیمی و ۸ گرم پروتئین است. همچنین این گیاه دارای ۲۰ درصد ویتامین آ ، ۹۳درصد ویتامین ث، ۳۵۶ درصد آهن و ۱۲ درصد کلسیم است.

 

خوردن آن به هرشکلی برای سلامت بدن ارزشمند است. اگر آب آن به سختی قابل خوردن است می توانید آن را در اسموتی‌های خود استفاده کنید تا از فواید آن بهره مند شوید.

 

ویتامین‌ها و مواد معدنی

در یک پیمانه آب سبزه گندم، میزان معینی ویتامین و مواد معدنی وجود دارد به همین دلیل بسیار منطقی است که افراد این نوشیدنی را بخورند. انرژی حاصل از این نوشیدنی بلافاصله بعد از مصرف، روش ایده‌آلی برای آغاز یک روز پرانرژی است.

 

کاهش چربی

طبق مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۶، میتوکندری کبد موش‌هایی که آب سبزه گندم مصرف کرده بودند، دارای کاهش در میزان لیپیدها یا چربی‌ها بود. این ویژگی موجب می‌شود یک پیمانه سبزه گندم بتواند به کاهش وزن کمک کند.

 

درمان بیماری پوستی

اگرچه در این رابطه مطالعات بالینی انجام نشده است اما چندین مورد نمونه درمان خانگی نشان داده که سبزه گندم برای درمان اگزما و پسوریازیس مثمرثمر بوده است. روش درمانی با این گیاه این گونه است که یک فنجان آب سبزه گندم در وان آب داغ ریخته شده و به مدت ۳۰ دقیقه مورد استفاده قرارگیرد. روش دیگر ریختن آب سبزه گندم در ظرف یخ و انجماد آن است. سپس مکعب های یخی بر روی لکه ها، زخم و پوست آسیب دیده مالیده شود.

 

آب سبزه گندم خون را تصفیه و پوست را بازسازی می‌کند

کلروفیل، اسید آمینه‌ها، مواد معدنی، ویتامین‌‎ها و آنزیم‌ها می‌تواند آب سبزه گندم را به یک بمب قدرتمند در راستای بهبود وضعیت سلامت تبدیل کنند. دکتر ویگمور پیشنهاد می‌کند که روزانه 30 میلی‌لیتر از این نوشیدنی استفاده کنید و سپس به تدریج به میزان آن اضافه کنید تا به 60 میلی‌لیتر‌ در روز برسید.

 

پرورش سبزه گندم نیز کار دشواری نیست و ما به شکل سنتی با آن آشنایی داریم. اما زمانی که آب سبزه گندم را گرفتید، ‌می‌توانید آن را با نعناع، آناناس، آب پرتقال، لیموترش، عسل و یخ میل کنید.

 

نابسامانی‌های دندان:

آب سبزه‌ ‌گندم به‌عنوان یک دهانشویه در گلو‌درد و پیوره مؤثر است. مصرف این آب از پوسیدگی دندان و دندان‌درد جلوگیری می‌کند و به‌این‌جهت جویدن سبزه‌ ‌گندم نافع است. با پاکسازی لثه‌ها از توکسین، سبزه‌ ‌گندم از رشد باکتری هم جلوگیری می‌کند.

 

بیماری‌های پوست:

ازنظر علمی ثابت شده کلروفیل رشدونمو باکتری‌های مضر را متوقف می‌کند. از درمان با سبزه‌ ‌گندم، به این ترتیب می‌توان به‌طور مؤثر در بیماری‌های پوست و زخم‌های اولسری استفاده کرد. با به تأخیر‌انداختن کنش باکتری، آب سبزه‌ ‌گندم سبب فعال شدن و رشد طبیعی مجدد یاخته می‌شود. نوشیدن منظم آب سبزه‌ ‌گندم، محیط نامناسبی برای رشد باکتری فراهم می‌آورد. در نواحی عفونی پوست می‌توان از ضماد آب سبزه‌ ‌گندم به‌عنوان استریل‌کننده استفاده کرد.

 

نابسامانی‌های دستگاه گوارش:

استفاده از آب سبزه‌ گندم به صورت انما به سم زدایی دیواره‌ کولون کمک می‌کند. در این رویه، ابتدا با آب ولرم، تنقیه انجام می‌دهند. بعد‌از20‌دقیقه صد‌تا صدو‌بیست‌وپنج ‌میلی‌لیتر آب سبزه‌ ‌گندم، تنقیه می‌شود. شخص باید به‌مدت 15دقیقه صبر کند و بعد‌از مدتی عمل تخلیه را انجام دهد. انجام این تنقیه در نابسامانی‌‌های کولون، دفع بلغم و کولیت اولسرو، یبوست مزمن و خونروی بواسیر بسیار سودمند است.

 

نابسامانی‌های گردش‌خون:

کلروفیل موجود در سبزه‌ ‌گندم سبب تقویت اعمال قلب ‌و‌ ریه می‌شود. فعالیت مویرگی نیز افزایش می‌یابد، ضمن آنکه ازمیزان توکسمی کاسته می‌شود. با افزایش محتوای آهن در خون و درنتیجه‌ هموگلوبین، ریه‌ها بهتر فعالیت می‌کنند. میزان رسیدن اکسیژن به‌بدن بهبود‌یافته و اثرات دی‌اکسیدکربن به حداقل کاهش‌می‌یابد. بنابراین، می‌توان‌گفت آب سبزه‌ گندم در درمان نابسامانی‌های گردش‌خون بسیار سودمند است.

 

سایر بیماری‌ها:

با نوشیدن منظم آب سبزه‌ گندم می‌توان چندین بیماری دیگر را با موفقیت درمان نمود. این بیماری‌ها عبارتند از التهاب مفاصل (آرتریت)،  پسوریازیس، سفید شدن زودرس و ریزش موها، ضعف وناتوانی، سنگ‌های کلیه، ضعف بینایی، دردشکم، آسم، یبوست و بی‌خوابی.

 

بسیاری ازپزشکان در انستیتوی سلامت بقراط در بوستون تأثیر معجزه‌آسای درمان با سبزه‌ ‌گندم را آزموده‌اند. این پزشکان تأیید کرده‌اند که کلروفیل سبزه‌ ‌گندم درواقع خوراک‌ عصرجدید است، دارویی که موجب تسکین آلام بشریت بیمار می‌شود.

 

در درمان بیماری‌ها می‌توان منافع استفاده‌ انحصاری از جیره‌ سبزه‌ ‌گندم را مشاهده کرد. درانجام این روش درمان بیمار باید به‌مدت 7‌روز، فقط از سبزه‌ گندم استفاده نماید. با این روزه، تمامی مواد مغذی سرشارترین غذای زنده به‌شکل غلیظ شده و با هضم آسان به انسان می‌رسد با این تفاوت که علاوه‌بر منافع کامل روزه دارای خطرات پرهیز کامل هم نیست. این نوع روزه به‌صورتی مطبوع پاکسازی و در‌عین‌حال بدن را تغذیه می‌نماید. دراین مورد می‌توان از ایمنی کامل و نتایج واقعی بازسازی سلامت مطمئن بود.

 

در آماده‌شدن برای روزه‌ی سبزه‌ی‌گندم، برای بیمار آنچه اساسی است آن است که به‌طور مکرر از تنقیه‌ آب‌گرم استفاده نماید تا بدن از مواد دفعی انبارشده پاکسازی شود. این عمل برای دفع زواید برجای مانده در روده لازم است. هر روزه‌ سبزه‌ ‌گندم شامل است بر 3‌تا‌4بار صرف آب سبزه‌ ‌گندم در روز و دو کاشت کلروفیل. در‌صورتی‌که بیمار مزه یا بوی آب سبزه را نپسندد به‌جای دو‌بار می‌تواند از چهار‌کاشت استفاده کند که دارای همان مزایا و منافع است.

 

پس از بیدارشدن، بیمار باید دو‌ لیوان آب‌گرم مخلوط با آب یک لیمو‌ترش بنوشد که با ملاس یا عسل شیرین شده باشد. سپس با استفاده از تنقیه، باید کولون را از بقایای مواد دفعی چسبیده به دیوار درونی پاکسازی و تخلیه کرد. بیمار باید سه‌بار در روز به فواصل 5 ساعته 120 میلی‌لیتر کلروفیل خالص سبزه‌ ‌گندم مصرف نماید. هر لیوان را به‌نسبت نصف به‌نصف می‌توان با آب رقیق نمود. در طول مدت درمان با سبزه‌ ‌گندم، بیمار هر‌روز باید یک‌لیتر آب بنوشد که چندان سرد نباشد و برای تخلیص آب نیز هربار یک مشت سبزه‌‌گندم در لیوان بریزد.

 

در روزه‌ سبزه‌ ‌گندم، ممکن است بیمار به مدت یک یا چند‌ روز دچار ضعف شود. سریع ترین و مؤثرترین راه مقابله با این بحران، نوشیدن شیر‌کنجد است. این نوشابه سرشار از پروتئین و کلسیم است و احساس ضعف را تسکین می‌دهد.

 

ضمن ادامه‌ روزه آب سبزه‌ ‌گندم، ممکن‌است بیمار تغییراتی  در بدن حس کند. بیمار ممکن‌است روزانه 750گرم وزن از‌دست بدهد. در‌آن عده از افرادی‌که دچار اضافه‌ وزن هستند و غالباً دچار ناراحتی‌های گوارشی می‌شوند، روزه با سبزه‌ ‌گندم سبب استراحت بسیار لازم سیستم گوارش می‌شود.

 

ضمن گرفتن روزه‌ سبزه‌ گندم، کلروفیل سموم انبارشده در یاخته‌ها و بافت‌چربی را به گردش‌خون منتقل‌کرده و سپس دفع می‌کند، این تأثیر پاکسازی ممکن‌است با تهوع، سردرد، تب و کرامپ همراه باشد. در اینگونه موارد بیمار نباید هراسان شود بلکه باید درازکشیده و استراحت نماید تا احساس بهتر‌بودن کند. ممکن‌است با جویدن مقداری ساقه‌ کرفس، این حالت رفع شود. در دوره‌ پاکسازی، استراحت کامل الزامی است تابدن بتواند خود را از شر انبارشدن مواد سمی حاصل از مصرف غذای نادرست، دارو و سایر کج‌روی‌ها برهاند.

 

کلروفیل سبزه‌ی‌گندم در بدن به‌سرعت هضم می‌شود. وقتی تغذیه از راه دهان امکانپذیر نباشد، در واقع کلروفیل زندگی‌بخش است. همانطور که می‌دانیم، بسیاری از بیماری‌ها از کولون آغاز می‌شوند و با این روش همزمان، کولون پاکسازی می‌گردد. با استفاده از تنقیه‌ آب‌گرم یا ماساژ کولون، می‌توان یبوست را از‌ ‌بین ‌برد. ضمن درمان با سبزه‌ ‌گندم، بیمار باید روزانه با اسفنج آب‌گرم حمام کند و به‌دنبال آن با کیسه‌ی زبر تن‌ خود را بمالد تا به گردش‌خون کمک شود.

 

گذاشتن پاها در آب گرم به مدت 15‌تا‌20 دقیقه هر روز به دفع سموم از سیستم کمک می‌کند. در‌این حالت گفته می‌شود این سموم برحسب ثقل به‌سمت پاها و قوزک سرازیر می‌شوند. این کار به آرامش کمک می‌کند و ماساژ نیز در‌آن مؤثر‌است.

 

نحوه تهیه و استفاده از سبزه گندم:

سبزه‌ ‌گندم را می‌توان در هرجایی کشت داد به‌شرطی‌که نور خورشید از ساعت 11‌تا‌15 به‌طور مستقیم به آن نتابد و دمای محیط ملایم باشد. اشعه‌ مستقیم آفتاب قدرت سبزه را می‌گیرد و ساقه‌های گرد مسطح شده و روی هم می‌افتند. به‌نظر می‌رسد کلروفیل در‌این حالت در مقایسه با کلروفیلی که از سبزه حفظ شده از اشعه‌ خورشید به‌دست می‌آید نیز قدرت کمتری دارد.

 

برای رشد نوع خوب و مرغوب، باید گندم را 8‌تا‌10ساعت درون آب خیساند. سپس از آب در آورده و به دانه‌ها 15ساعت امکان داد تا جوانه بزنند. برای رشد سبزه‌ گندم باید از ظروف سفالی یا چوبی استفاده کرد. این ظروف را می‌توان از کمپوست پر کرده و دانه‌های جوانه‌زده را روی آن پراکند. سپس روی ظرف را با یک پارچه‌ تیره پوشاند و یا ظرف را به دور از نور‌خورشید نگاه‌داشت. یک‌یا‌دو بار در روز باید به این ظرف آب داد. بعداز 6 تا 7روز سبزه به بلندی 13تا 17سانتی‌متر خواهد رسید.

 

این سبزه را با قیچی بریده، بلافاصله آسیا می‌کنند. سپس شیره‌ سبزه آسیاشده را با استفاده از یک پارچه بیرون می‌آورند. برای بهره‌گیری از حداکثر مزایا، این مغز را دوباره باید آسیا کرد و 2‌یا‌3بار آب آن را گرفت. شیره‌ به دست ‌آمده را باید بلافاصله مصرف کرد زیرا با هر دقیقه گذشت زمان از قدرت و ارزش دارویی سبزه کاسته می‌شود و ظرف 3 ساعت دیگر هیچ ارزشی نخواهد داشت.

 

گردآوری : بخش آشپزی بیتوته

 

منابع : pahnak.ir - hamshahrionline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------