خواص لوبیای سویا از مغذی‌ترین و پرکاربردترین حبوبات در جهانفایده های لوبیا سویا

خواص و مضرات لوبیا سویا

 

خواص لوبیا سویا :

در این مقاله از بیتوته، با خواص لوبیا سویا آشنا می شوید. لوبیا سویا یکی از مغذی‌ترین و پرکاربردترین حبوبات در جهان است. این لوبیا از نظر پروتئین، فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیار غنی است. سویا قرن‌هاست که در آسیا به عنوان یک غذای اصلی مصرف می‌شود و امروزه در سراسر جهان محبوبیت پیدا کرده است.

لوبیا سویا، یکی از اعضای خانواده نخودها است که از آن در تولید محصولات زیادی شامل آرد سوی، پروتئین سویا، توفو، شیر سویا، سس سویا و روغن سویا استفاده می‌کنند. سویا دارای ارزش غذایی بالایی است و به عنوان یک منبع پروتئینی گیاهی، جایگزین مناسبی برای گوشت محسوب می‌شود.

 

فواید تغذیه ای سویا :

دانه سویا از مواد مغذی، ویتامین ها و ترکیبات آلی از جمله مقدار قابل توجهی فیبر غذایی و مقدار بسیار زیادی پروتئین ناشی می شود. طبق گزارش مرکز داده های غذایی USDA، دانه های سویا حاوی ویتامین K، ریبوفلاوین، فولات، ویتامین B6، تیامین و ویتامین C هستند. در مورد مواد معدنی، سویا حاوی مقادیر قابل توجهی آهن، منگنز، فسفر، مس، پتاسیم، منیزیم، روی، سلنیوم و کلسیم است. آنها همچنین منبع خوبی از ترکیبات آلی و آنتی اکسیدان هایی مانند ایزوفلاون ها هستند که می تواند به تقویت سلامت شما کمک کند. 

 

ارزش غذایی لوبیا سویا :

لوبیا سویا منبع غنی از پروتئین، فیبر، آهن، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، ویتامین‌های گروه B و آنتی‌اکسیدان‌ها است. در هر 100 گرم سویا خام، مواد مغذی زیر وجود دارد:

 

پروتئین: ۳۶ گرم

چربی: ۲۰ گرم

کربوهیدرات: ۳۰ گرم

فیبر: ۹ میلی‌گرم

آهن: ۱۸ میلی‌گرم

کلسیم: ۱۶۰ میلی‌گرم

منیزیم: ۱۱۸ میلی‌گرم

پتاسیم: ۶۸۰ میلی‌گرم

ویتامین B1: ۰.۲ میلی‌گرم

ویتامین B2: ۰.۲ میلی‌گرم

ویتامین B3: ۱.۲ میلی‌گرم

ویتامین B5: ۱.۴ میلی‌گرم

ویتامین B6: ۰.۴ میلی‌گرم

ویتامین B9: ۷۷ میکروگرم

آنتی‌اکسیدان‌ها: ایزوفلاون‌ها

 

خواص لوبیا سویا برای سلامتی :

لوبیا سویا دارای خواص متعددی برای سلامتی است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌شود، مزایای سلامتی دانه سویا شامل موارد زیر است:

 

ممکن است فعالیت متابولیک را بهبود بخشد

سویا منبع بسیار مهمی از پروتئین است. هنگامی که پروتئین کافی در بدن خود داشته باشید، عملکرد متابولیک و سیستم کلی بدن شما تقویت می شود و در نتیجه به حفظ سلامتی شما کمک می کند. تقریباً 20 درصد از پروتئین موجود در سویا بتا-کنگلیسینین است. تحقیقات نشان داده است که یک وعده غذایی بتا-کنگلیسینین در روز می تواند سطح پروتئین خاصی را در خون افزایش دهد که به نوبه خود می تواند منجر به بهبود متابولیسم شود. این باعث می شود که آن را به ویژه منبع خوبی از پروتئین برای هر کسی که از رژیم گیاهخواری یا وگان پیروی می کند، تبدیل کند.

 

ممکن است در مدیریت وزن سالم کمک کند

از بسیاری جهات، سویا یکی از مغذی ترین افزودنی ها به رژیم غذایی شماست. پروتئین سویا ممکن است به شما کمک کند سیرتر بمانید و همچنین می تواند انسولین را تنظیم کند، بنابراین به طور سالم چاقی شما را مهار می کند.

 

سویا که به دانه سویا یا لوبیا سویا معروف است، گونه ای از حبوبات است که به یکی از پرمصرف ترین مواد غذایی در جهان تبدیل شده است.

 

ممکن است سلامت قلب را بهبود بخشد

دانه سویا منبع چربی سالم و غیراشباع است که ممکن است به شما در کاهش کلسترول تام، به ویژه سطح کلسترول LDL کمک کند. این به شما امکان می دهد از شرایطی مانند تصلب شرایین و بیماری عروق کرونر قلب که ممکن است به راحتی منجر به حمله قلبی و سکته شود، جلوگیری کنید. این را مطالعه ای که توسط دکتر جیمز اندرسون و همکارانش در دانشگاه کنتاکی انجام شده است تأیید می کند.

 

علاوه بر این، برخی اسیدهای چرب خاص برای یک سیستم سالم ضروری هستند. دو مورد از این اسیدهای چرب عبارتند از لینولنیک اسید، معروف به امگا 6، و اسید آلفا لینولنیک، معروف به امگا 3. اسیدهای چرب امگا 3 برای کمک به بیماری های قلبی و کاهش خطر سکته شناخته شده اند. فیبر موجود در سویا همچنین می تواند به طور بالقوه سطح کلسترول بدن را با خراش دادن کلسترول اضافی از دیواره رگ ها و شریان ها کاهش دهد.

 

ممکن است علائم یائسگی را تسکین دهد

دانه های سویا منبع بسیار خوبی از ایزوفلاون ها هستند که اجزای ضروری دستگاه تناسلی زنان هستند. در دوران یائسگی، سطح استروژن به طور قابل توجهی کاهش می یابد. ایزوفلاون ها می توانند به سلول های گیرنده استروژن متصل شوند، بنابراین بدن احساس نمی کند که چنین تغییر چشمگیری را تجربه می کند. این می تواند بسیاری از علائم یائسگی مانند نوسانات خلقی، گرگرفتگی و دردهای گرسنگی را کاهش دهد.

 

ممکن است هضم را تقویت کند

یکی از رایج ترین عناصری که در رژیم غذایی بسیاری از افراد وجود ندارد، فیبر رژیمی است که به مقدار زیاد در دانه سویا وجود دارد. فیبر بخش مهمی از بدن سالم است، به ویژه از نظر سیستم گوارش. فیبر مدفوع شما را حجیم می کند و باعث می شود مدفوع  به آرامی در سیستم گوارش شما حرکت کند . علاوه بر این، می تواند حرکت پریستالتیک را تحریک کند، که انقباض ماهیچه هایی است که غذا را از طریق سیستم شما می راند. دانه های سویا همچنین حاوی کربوهیدرات معروف به الیگوساکارید هستند که به تحریک تولید باکتری های سالم در روده ها کمک می کنند، بنابراین به عنوان یک منبع عالی از پری بیوتیک ها عمل می کنند.

 

ممکن است سلامت استخوان را بهبود بخشد

طبق یک گزارش تحقیقاتی منتشر شده در مجله آمریکایی تغذیه بالینی، ایزوفلاون‌های موجود در سویا می‌توانند به محافظت در برابر تحلیل استخوان ستون فقرات کمک کنند. مطالعه دیگری نشان داد که چگونه ایزوفلاون های سویا ممکن است به پیشگیری از پوکی استخوان پس از یائسگی و بهبود استحکام کلی استخوان کمک کند و در نتیجه خطر شکستگی را کاهش دهد. با این حال، تحقیقات بیشتر در این مورد هنوز مورد نیاز است. سویا همچنین منبع غنی کلسیم است که ممکن است به رشد استخوان کمک کند.

 

ممکن است فشار خون را کاهش دهد

داده های تحقیقاتی نشان می دهد که سویا ممکن است کاهش دهنده فشار خون باشد، یعنی می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. این ممکن است خطر سکته مغزی و سایر بیماری های عروق کرونر قلب را بیشتر کاهش دهد. با این حال، تحقیقات بیشتری در این مورد مورد نیاز است.

 

ممکن است به مدیریت دیابت کمک کند

دانه های سویا ممکن است منبع غذایی موثری برای پیشگیری و مدیریت دیابت باشد، در درجه اول به این دلیل که توانایی افزایش گیرنده های انسولین در بدن را نشان داده و در نتیجه به مدیریت موثر بیماری کمک می کند . علاوه بر این، دانه سویا دارای محتوای کربوهیدرات کمتری است که ممکن است آن را به یک مکمل عالی برای وعده های غذایی ضد دیابت تبدیل کند.

 

ممکن است اختلالات خواب را برطرف کند

دانه سویا ممکن است به کاهش اختلالات خواب و بروز بی خوابی کمک کند. آنها همچنین دارای محتوای بالای منیزیم هستند، همانطور که تحقیقات نشان داده است. منیزیم به طور مستقیم با افزایش کیفیت، مدت و آرامش خواب شما مرتبط است.

 

خواص درمانی لوبیا سویا

خواص درمانی لوبیا سویا

 

موارد مصرف سویا :

دانه های سویا در کاربردهای مختلفی استفاده می شوند و راه های مختلفی وجود دارد که می توانید آن را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. اجازه دهید نگاهی به آنها در زیر بیاندازیم.

 

شیر سویا: با مقرون به صرفه بودن سویا و محبوبیت روزافزون آن در رژیم های غذایی در سراسر جهان، مطالعات تحقیقاتی شروع به بررسی سایر فواید سلامتی این محصول گیاهی طبیعی می کنند. با این حال، اگر به شیر سویا حساسیت دارید، از جایگزین های آن استفاده کنید.

 

سس سویا: سس سویا، همچنین به عنوان سس سویا شناخته می شود، یک چاشنی مایع است که از تهیه خمیر سویا، دانه بو داده، آب نمک و کوجی تهیه می شود.

 

روغن سویا: روغن سویا به دلیل وجود انواع خوبی از اسیدهای چرب ضروری در آن که بدن برای حفظ سلامت به آن نیاز دارد، سالم تر از بسیاری از روغن های گیاهی دیگر در نظر گرفته می شود.

 

دستور العمل های سویا: راه های زیادی وجود دارد که می توانید سویا را در خانه تهیه کنید. می توانید برنج سرخ شده با سویا درست کنید یا دانه های سویا آب پز را به سالاد اضافه کنید. همچنین می توانید این ناگت ها را هم زده و به عنوان پیش غذا میل کنید.

 

خواص دارویی لوبیا سویا

خواص سویا

 

عوارض جانبی سویا :

اگرچه مصرف سویا و فرآورده‌های سویا جنبه‌های مفید زیادی دارد، اما مصرف دانه‌های سویا به عنوان بخشی از رژیم غذایی شما اثرات منفی بالقوه‌ای برای سلامتی دارد:

 

• سطح استروژن: از آنجایی که ترکیبات تقلید کننده استروژن در سویا وجود دارد، مردان در صورت مصرف مقادیر زیاد سویا یا شیر سویا، گه گاه دچار عدم تعادل هورمونی می شوند. در مردان، این می تواند منجر به ناباروری، اختلال عملکرد جنسی و کاهش تعداد اسپرم شود.

 

• گواتر: ترکیبات ضد تیروئید خاصی در سویا وجود دارد که می تواند فعالیت غده تیروئید را مختل کند و منجر به گواتر شود و همچنین باعث اختلال در فعالیت طبیعی هورمونی در بدن شود.

 

• همچنین در مورد حساسیت به سویا که با وجود پروتئین سویا ایجاد می شود، باید مراقب بود.

 

• دانه سویا در صورت مصرف بیش از حد نیز می تواند باعث اسهال یا نفخ شود.

• لوبیا سویا حاوی فیبر استاکیوز و رافینوز است که می‌توانند باعث نفخ و ناراحتی معده شوند.

 

• سویا ممکن است با برخی از داروها مانند داروهای ضدانعقاد، داروهای تیروئیدی و داروهای ضدبارداری خوراکی تداخل داشته باشد.

 

• علاوه بر این اثرات، سویا یک انتخاب سالم و مفید برای میلیون ها نفر در سراسر جهان است. آن را امتحان کنید!

 

فایده لوبیا سویا

آشنایی با خواص سویا

 

سوالات متداول :

آیا سویا برای سلامتی مفید است؟

بله، سویا نیروگاه فواید سلامتی است. به مدیریت دیابت کمک می کند، گردش خون را در بدن بهبود می بخشد، از بیماری عروق کرونر قلب جلوگیری می کند، خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد، به هضم غذا کمک می کند و غیره.

 

چرا سویا برای شما مضر است؟

مصرف زیاد سویا می تواند اثرات منفی بر سلامت شما داشته باشد. می تواند باعث مشکلاتی در باروری زنان و عدم تعادل هورمونی در مردان، تداخل با مقررات تیروئید و غیره شود. 

 

آیا سویا عوارض جانبی دارد؟ 

بله، مصرف زیاد سویا عوارضی مانند یبوست و نفخ، مشکلات تنفسی، تهوع دارد. همچنین، گاهی اوقات منجر به التهاب مزمن می شود.

 

آیا سویا برای مردان بی خطر است؟

سویا یک ماده غذایی با پروتئین بالا است که کلسترول را مدیریت می کند و به افزایش توده عضلانی کمک می کند. با این حال، مصرف بیش از حد سویا می تواند باعث عدم تعادل سطح تستوسترون در بدن شود. 

 

خواص لوبیا سویا برای کودکان چیست؟

لوبیا سویا یک لوبیای مغذی و همه کاره است که می‌توان فواید زیادی برای کودکان داشته باشد. سویا منبع خوبی از تولید، فیبر، آهن، کلسیم، منیزیم، و ویتامین‌های K و B است. این مغذی برای رشد و نمو کودکان هستند.

 

چه مقدار پروتئین در یک دانه سویا وجود دارد؟

سویا سرشار از پروتئین است. هر 100 گرم سویا حاوی 16.6 گرم پروتئین است.

 

5 کاربرد سویا چیست؟

سویا سرشار از پروتئین، ویتامین و مواد معدنی است. با این حال، استفاده های دیگری از سویا وجود دارد. اولاً برای مصارف انسانی، به عنوان غذای حیوانات، برای مصارف صنعتی از نظر رنگ ها و محصولات پاک کننده، به عنوان بیودیزل و به عنوان روغن موتور با کارایی بالا استفاده می شود. 

 

بهترین راه برای خوردن سویا چیست؟

می‌توانید ادامام بلانچ شده را بخورید، لوبیای جوانی که برای استخراج دانه‌های سویا برداشت می‌شود یا سویا را به‌عنوان یک غذای همه‌کاره استفاده کنید، که می‌توانید آن را بخارپز کرده و در سالادها و خورش‌ها اضافه کنید. حتی آنها را پوره کنید و به کباب و فلافل اضافه کنید.

 

آیا سویا برای کاهش وزن مفید است؟

سویا دارای محتوای فیبر کافی است که باعث می شود احساس سیری کنید و از پرخوری اجتناب کنید. همچنین، وجود اسیدهای چرب تک غیراشباع در سویا می تواند به شما در سوزاندن برخی از کالری ها کمک کند.

 

محتویات غذایی سویا چیست؟

سویا سرشار از پروتئین، چربی اشباع کم است و منبع عالی فولات، کلسیم، آهن، منگنز و پتاسیم است.

 

سخن پایانی :

سویا فواید زیادی برای سلامتی دارد و اگر به‌طور برنامه‌ریزی شده مصرف شود، می‌تواند به بدن شما کمک کند تا به ارتفاعات جدیدی برسد، چه عملکرد مناسبی داشته باشد، چه کاهش وزن و غیره. از کنترل سطح کلسترول گرفته تا حفظ دیابت، سویا یک ماده غنی است. منبع پروتئین و آنتی اکسیدان است که به شما در حفظ سلامت کلی کمک می کند. 

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------