بازی محلی «چو و پل»بازی های محلی اصفهان,بازی های قدیمی اصفهان

بازی گروهی «چو و پل»

 

چو و پل یک بازی گروهی جذاب است که در اکثر روستاهای منطقه نائین علی الخصوص لای مزیک(لا به معنی دهستان) رایج می باشد . این بازی که توسط دو گروه انجام و هر گروه از سه الی هفت نفر تشکیل می شود .

 

آلت این بازی عبارتست از دو چوب که یکی بزرگ به اندازه حدوداً یک متر و بیست سانت و یک چوب کوچک به اندازه ی حدوداً چهل سانت و دو عدد خشت یا آجر یا سنگ . شروع بازی به این صورتست که گروه اول که به صورت قرعه انتخاب شده به عنوان پرتاب کننده ، چوب بزرگتر را در دست میگیرد و به نوبت اعضای گروه با چوب بزرگتر ، چوب کوچکتر را پرتاب میکنند؛ پرتاب چوب به این صورت است که دو عدد آجر که جزو وسایل بازیست را با فاصله ی حدوداً هفت سانت بصورت موازی کنار هم قرار داده و چوب کوچکتر را بر روی آجر ها گذاشته و با چوب بزرگتر آنرا به صورت فنری پرتاب میکنند.( فرد حق ضربه زدن به چوب کوچکتر را ندارد و برای پرتاب یک طرف چوب بزرک در دست بازیکن و طرف دیگر بر روی زمین و در نزدیکی چوب کوچکتر گذاشته میشود و به صورت فنری پرتاب صورت میگیرد) اعضای گروه دوم که مسافت تقریبی پرتاب را حدس زده و در آن محدوده منتظر فرود چوب کوچک هستند باید سعی کنند تا چوب کوچک را بگیرند .

 

اگر گروه دوم توانستند چوب کوچک را بگیرند بازیکن پرتاب کننده دیگر حق پرتاب نخواهد داشت و نفر بعدی وظیفه ی پرتاب را بر عهده میگیرد ولی اگر گروه دوم موفق به گرفتن چوب کوچک نشدند بازیکن پرتاب کننده چوب بزرگ را بر روی آجر ها گذاشته و یکی از اعضای گروه دوم باید از همانجا که چوب کوچک به زمین خورده ، چوب کوچک را به سمت چوب بزرگ پرتاب کند و از این طریق چوب بزرگ را از روی آجرها بیندازد .

 

اگر موفق به این کار شد باز هم بازیکن گروه اول حق پرتاب را از دست میدهد و اگر موفق نشد بازی ادامه پیدا میکند به این صورت که چوب بزرگ را از روی آجرها برداشته و با ضربه زدن به چوب کوچک باعث بلند شدن آن از زمین شده و با ضربه ای دیگر باعث دورتر شدن چوب کوچک از آجر ها می شود (بازیکن میتواند سه مرتبه ضربه را تکرار کند ) گروه دوم باید از محل فرود چوب کوچک ، برای انداختن چوب بزرگ از روی آجرها دوباره پرتاب انجام دهد و این روال ادامه دارد تا موقعی که گروه دوم بتواند چوب بزرگ را از روی آجر ها بیندازد و یکی یکی اعضای گروه اول را از دور مسابقه خارج کند و به همین ترتیب همه ی اعضای گروه حذف شوند و برای پرتاب نوبت به گروه دوم برسد . در حین این پرتابها امتیازهایی ثبت میشود که گروه برنده با آن تعیین میشود .

 

منبع:iranvillage.ir

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------