لیپوساکشن چیست و چگونه چربی ها را حذف میکند؟جراحی لیپوساکشن, رفع چربی های موضعی

جراحی لیپوساکشن به عنوان روشی جهت رفع چربی های موضعی بکار میرود.

 

امروزه روشهای زيادي جهت کاهش حجم چربی های موضعی مثل لیزر لیپولیز مزوتراپی، کاویتیشن، کرایولیپولیز، استفاده از دستگاه rf و …وجود دارد که با این روشها و طی جلسات گوناگون فرد میتواند به صورت محدودی تغییر سایز بدهد. ولی بنظر می رسد که هنوز لیپوساکشن موثرترین مورد تنها یا در ترکیب با شیوه های ديگر براي رفع چاقی موضعی باشد.

 

تقریبا دو دهه است که جراحی لیپوساکشن بعنوان روشی جهت رفع چربی های موضعی به کار می رود. هر سال دهها هزار مورد از جراحی لیپوساکشن در سراسر جهان انجام مي شود. روش های انجام آن و وسایل و دستگاههای بکار گرفته در عمل لیپوساکشن در طی سالها پیشرفت زيادي نموده است و به نظر می رسد که لیزر لیپولیز آخرین پیشرفت در حال حاضر باشد. ولی مدام یک اصل اساسی در خصوص لیپوساکشن موجود است که مورد قبول تمامی جراحان است که لیپو ساکشن روشی جهت کاهش وزن نمیباشد.

 
لیپوساکشن با استفاده از مکش چربی ها را از بدن بیرون می سازد. در موقع لیپوساکشن لوله های نازک و کوچک با سر پهن( کانولا) از طريق برش های کوچک وارد بدن ميشود و پزشک لوله را زیر پوست حرکت ميدهد تا به منطقه ای برسد که چربی در آن جا جمع شده است بعد از طريق این لوله چربی از بدن بیرون می شود.

 

بهترین نامزد براي لیپوساکشن
باید توقعات شما از لیپوساکشن حقیقی باشد نه رویایی. باید بدانید که لیپوساکشن ظاهر شما را بهبود بخشیده واعتماد به نفس شما را افزایش مي دهد، ولی ضرورتا بدان معنی نیست که کاملاً با ایده‌ال شما تطبیق نماید.


بهترین نامزد براي لیپوساکشن اشخاص با وزن تقریبا طبیعی با پوستی سالم و قابل انعطاف هستند که دچار مناطقی از چربی اضافی باشند. سن فاکتور مهمی نیست ولی اصولا هر چه سن بالاتر باشد، انعطاف پذیری پوست کم تر مي شود.

 

کشیدن چربی, لیزر لیپولیز

لیپوساکشن جایگزین ورزش و رژیم غذایی مناسب نیست.

 

به چه دلیل عمل لیپوساکشن انجام ميشود :
مهم ترين هدف لیپوساکشن شکلدهی یک یا چند منطقه از بدن است نه کاهش وزن. لیپوساکشن معمولاً روی مناطقی انجام ميشود که به رژیم و ورزش جواب نمی دهد. این مناطق اکثر در بیرون ران ها و باسن در زنان، و کمر و پشت در مردان است. در عمل لیپوساکشن مناطقی که بصورت رایج تحت عمل قرار می گیرد حاوی صورت، گردن، کمر، پشت، باسن، پاها، بالای بازو است.

 

لیپوساکشن گاهی همراه با دیگر جراحی های زيبايي مثل برداشتن شکم( ابدومینوپلاستی) ، کوچک کردن سینه، یا با کشیدن صورت همراه ميشود .

 
لیپوساکشن همچنين جهت درمان بیماري هایی خاص مورد استفاده قرار می گیرد:
• تومور خوش خیم چربی( لیپوماس)
• بزرگی غیر طبيعي سینه در مردان( جنیکوماستیا یا سودوجنیکوماستیا)
• مشکل در سوخت وساز چربی در بدن( لیپواستروفی)
• عرق کردن بی اندازه در زیر بغل( تعریق زیر بغل)

لیپوساکشن جهت درمان چاقی مورد استفاده قرار نمی گیرد و سلولیت یا ترک روی پوست با آن بر طرف نمیشود.

 

کدامیک از قسمت از بدن را میتوان ساکشن کرد
گردن و غبغب، بازو، سینه، شکم و پهلو ها و پوبیس( ناحیه بالای قسمت تناسلی) ، پشت و کمر، باسن، رانها، زانوها، ساق و برجستگي های پشتی و جلویی ناحیه زیر بغل

نوع بی هوشی جراحی لیپوساکشن
اقسام مختلفی از روشهای بی هوشی در لیپوساکشن به کار میرود . درصورتی که قرار است که لیپوساکشن بصورت محدود و با حجم کم انجام شود، بیحسی موضعی کفایت می کند، ولی در صورت تمایل بیمار، بصورت هم زمان از داروهای ارام بخش و خواب آور هم استفاده مي شود. در بعضی موارد خصوصا با حجم های بالا ی لیپوساکشن، بی هوشی عمومی کاربرد دارد.

هزینه عمل لیپوساکشن, مضرات عمل لیپوساکشن

با استفاده از عمل لیپوساکشن میتوان بزرگی غیر طبیعی سینه در مردان را درمان کرد.

 

پس از عمل چه اتفاقی می افتد
پس از عمل منطقه تحت عمل را محکم باندپیچی ميکنند تا از پیدایش تورم، کبودی و درد جلوگيري شود. بر حسب منطقه ای از بدن که تحت درمان قرار گرفته است از باند و چسب، لوله های محافظ( مثل لوله هایی که جهت درمان رگ واریس مورد استفاده قرا رمی گیرد) کمربند و ديگر لباس های محکم استفاده ميشود .

 

ممکن است بیمار ناگزیر شود به مدت سه الی چهار هفته از لباس ها و بانداژ محکم استفاده نماید در ظرف مدت هفت الی 10 روز نخست بعد از این عمل جراحی هم کبودی و تورم رخ ميدهد و چند روز از محل برش ها مایعات بیرون ميشود و جهت کاهش پیدایش عفونت به بیمار ممکن است انتی بیوتیک داده شود.

 

بسياري از اشخاص پس از عمل لیپوساکشن، پس از این که اثر بی هوشی و داروهای آرامبخش از بین رفت قادر هستند بلند شده و حرکت کنند. و به محض این که بیمار بهتر شد می تواند فعالیت روزانه خود را شروع نماید گرچه این دستور از چند روز تا چند هفته به طول می انجامد. بسياري از اشخاص در ظرف چند روز فعالیت های خود را از سر می گیرند. اما درصورتی که منطقه بزرگ تری تحت درمان قرار گرفته باشد دوره درمان بیش تر طول میکشد .

 
روش جراحی لیپوساکشن:

از طريق برشهای کوچک 3- 4 میلی متری وبا استفاده از لوله های فلزی باریک و دستگاه مکنده چربی های عمقی برداشته میشوند. محل برشها طوری انتخاب مي شود که اسکار آن مشخص نباشد.


یکی از روشهای تازه در لیپوساکشن، استفاده از اولترا سوند( امواج صوتی) است. به علت وجود عوارض بیش تر استفاده از آن محدود به مناطقی از بدن است که دربردارنده چربی متراکم بوده و با شیوه رایج قابل کشیدن نباشد.


زمان مایحتاج جهت لیپوساکشن بسیار متغیر بوده و بسته به تعداد ناحیه ها و ميزان چربی که باید ساکشن گردد میتواند از یک تا چهار ساعت به طول بیانجامد.

 

رفع چربی های موضعی, هزینه عمل لیپوساکشن

تورم طولانی مدت پاها یکی از عوارض لیپوساکشن می باشد.

 

حقایق مهم در مورد ی مخاطرات لیپوساکشن
تصمیم براي انجام لیپوساکشن بسیار فردی بوده و شما باید تصمیم بگیرید که فواید عمل منطبق با اهداف شماست، و آیا مخاطره ها و عارضه های احتمالی براي شما پذیرفتنی است ؟ جراح پلاستیک شما و یا پرسنل درمانی جزئیات مخاطرات همراه با این عمل را براي شما توضیح خواهد داد. از شما خواسته ميشود که برگه ی رضایت را امضاء کنید که نشان ميدهد شما نوع عمل جراحی خود و مخاطرات و عوارض محتمل را کاملاً فهمیده اید.

برخی از مخاطره ها عمل لیپوساکشن حاوی موارد زیر هستند:
• طرح خارجی ناصاف
• چین خوردگی یا پوست شل
• اسیب پوست یا عصب
• رنگ غیر طبيعي
• عفونت
• لخته های چربی
• لخته های خونی
• از دست دادن بیش از حد مایع یا تجمع بیش از حد مایع
• جوشگاه نامناسب
• سوختگی حرارتي ناشی از اولتراسوند( در موارد روش لیپوپلاستی با کمک اولتراسوند)
• خطرات بیهوشی
• خونریزی( هماتوم)
• تغييرات حس پوست- تغيير رنگ یا تورم
• عدم قرینگی
• درد که امکان دارد طولانی مدتباشد
• اسیب به عناصر عمقی تر مانند : اعصاب، عروق خونی، عضلات، ریه ها، و احشاء شکمی
• اشکال در ترميم آسیب
• تورم طولانی مدت پاها
• ترومبوز( لخته) ورید عمقی، عارضه های قلبی و ریوی
• احتمال احتیاج به جراحی دوباره

 

به چه چیزی توجه کنیم:
لیپوساکشن صرفا باید به وسیله پزشک که در زمينه لیپوساکشن و عمل جراحی پوست، و در زمينه بروز عوارض در زمان عمل و روش اصابت با آن دوره دیده است صورت گیرد. درصورتی که لیپوساکشن همراه با دیگر عمل های جراحی زيبايي صورت نگیرد خطر بروز عوارض کم تر ميشود .

درصورتی که تصمیم دارید وزن خود را کاهش دهید لیپوساکشن جایگزین ورزش و رژیم غذایی مناسب نیست. در واقع بسياري از جراحان زيبايي بر این باورند بهترین کاندیدای عمل لیپوساکشن افراد سالمی هستند که وزن نسبتا مناسبی دارند ولی چربی های بدن آن ها سفت است و به ورزش جواب نمی دهد.

 


گردآوری:بخش سلامت بیتوته
منابع:plasticsurgeons.ir

pezeshkashna.com

dr-fazeli.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------