مواد غذایی مفید برای کاهش کلسترول خونروغن زیتون بر عروق و کلسترول تأثیر فراوانی می گذارد

 

آیا در آزمایش خونی که داده اید، کلسترول خونتان بالا بوده؟ آیا هدف پایین آوردن کلسترول خون را دارید؟ اولین قدم برای شما این است که بفهمید کلسترول خون چیست:

کلسترول یک ماده چربی مانند و مومی است که در کبد و سایر سلول‌ها ساخته شده و در بعضی از انواع غذاهای خاص از جمله لبنیات، تخم مرغ و گوشت یافت می‌شود. 

 

بدن برای عملکرد عادی و مناسب به میزان مناسبی کلسترول نیاز دارد. دیواره ها و غشاء سلولی بدن برای تولید هورمون، ویتامین D و اسیدهای صفراوی که به هضم چربی کمک می‌کند نیاز دارد، البته این نیاز مقدار محدودی بوده و اگر خیلی بیشتر از میزان مورد نیازتان دریافت کنید، بدنتان در خطر انواع بیماری از جمله بیماری های قلبی قرار می‌گیرد. در حقیقت، سطوح بالای کلسترول بد به عنوان یک قاتل خاموش شناخته می شود زیرا اغلب تا زمانی که دیگر بسیار دیر شده است، بروز مشکل تشخیص داده نمی شود.

در ادامه شما را با چند ماده غذایی مفید که به کاهش کلسترول بد خون کمک می کند آشنا می کنیم:

 

کاهش کلسترول بد خون با لوبیا :

انواع لوبیا و حبوبات را هم می توان به صورت تازه و هم به صورت خشک مصرف کرد. لوبیا ارزان ترین، متداول ترین، مؤثرترین و سالم ترین ابزار مبارزه با کلسترول است. لوبیای پخته به میزان یک فنجان در روز سبب 20 درصد کاهش در کلسترول می گردد. نتیجه را هم در کمتر از سه هفته می توان مشاهده کرد. تمام انواع لوبیا از نظر مبارزه با کلسترول یکسان عمل می کنند. 

مصرف روزانه یک فنجان حبوبات، میزان کلسترول خوب را تا 9 درصد افزایش می دهد و این اثر ناگهانی نیست بلکه ظرف یک الی دو سال اتفاق می افتد. مصرف حبوبات نسبت کلسترول بد به کلسترول خوب را کاهش می دهد. برای کسب نتیجه بهتر نیم فنجان از حبوبات را در روز و نیم فنجان دیگر را هنگام شب مصرف کنید.

 

کاهش کلسترول بد خون  با پیاز :

پیازِ خام یکی از معدود مواد غذایی است که باعث افزایش کلسترول خوب می شود. اکثر افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی یا افزایش کلسترول هستند مصرف نصف پیاز خام در روز یا معادل آن به صورت آب پیاز، به میزان 30 درصد کلسترول خوب را افزایش می دهد.

 

کلسترول یک ماده چربی مانند و مومی است که در کبد و سایر سلول‌ها ساخته می شود

 

کاهش کلسترول بد خون با سیر خام :

سیر از چسبیدن کلسترول به دیواره سرخرگ ها پیشگیری کرده و می تواند به کاهش سطوح کلسترول بد کمک کند. بر همین اساس، احتمال بروز انسداد در سرخرگ ها، تشکیل لخته های خون و همچنین فشار خون کاهش می یابد.

مصرف دو تا چهار حبه سیر خام در روز برای بهره‌مندی از فواید این ماده غذایی کفایت می کند. مصرف سیر خام تازه بهترین گزینه است، اما اگر نمی توانید عطر و طعم آن را تحمل کنید، می توانید پنج تا هفت حبه سیر را در وعده های غذایی روزانه خود استفاده کنید. سیر به صورت قرص، کپسول، عصاره و پودر نیز در دسترس است.

 

کاهش کلسترول بد خون با آووکادو :

آووکادو به طور انحصاری در میان میوه ها دارای مواد مغذی بسیار زیادی است.

این میوه یک منبع غنی چربی های غیر اشباع و فیبر است، دو ماده مغذی که کمک به کاهش LDL و افزایش کلسترول خوب می کنند. آووکادو در کاهش چربی خون کلسترول تاثیر به سزایی دارد.

در یک مطالعه، افراد بالغ مبتلا به چاقی و دارای اضافه وزن که روزانه یک آووکادو مصرف می کردند میزان LDL خود را نسبت به کسانی که مصرف نمی کردند کاهش دادند.

 

کاهش کلسترول بد خون با آجیل‌ها و مغزها:

گردو، بادام، پسته، تخمه ، کدو تنبل، دانه چیا و بذر کتان همگی منابع بسیار خوبی از پروتئین، انواع چربی‌های اشباع نشده، ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر محسوب می‌شوند. اثبات شده هنگامی که چربی‌های موجود در آجیل‌ها و مغزها در رژیم‌غذایی جایگزین چربی‌های اشباع شده گردند، موجب کاهش کلسترول مضر(و مجموع کلسترول موجود در بدن) می‌گردد، بی‌آنکه تاثیری در میزان کلسترول مفید HDL ایجاد شود. از آنجایی که آجیل‌ها و مغزها دارای کالری فراوانی هستند، مصرف ۳۰ گرم (یک چهارم فنجان) از آنها در روز کفایت می‌کند و توجه داشته باشید که باید از آجیل‌های شور یا با روکش شکر اجتناب کنید.

 

سیر از چسبیدن کلسترول به دیواره سرخرگ ها پیشگیری می کند

 

کاهش کلسترول بد خون با گردو:

مصرف گردو به میزان زیاد می‌تواند باعث افزایش وزن شود، اما این مغز پرفایده برای حفظ سلامت رگ‌های خونی نیز بسیار موثر است. به همین دلیل برای جلوگیری از این عارضه‌‌ی جانبی، گردو را با دیگر غذاهایی که سرشار از چربی‌های اشباع‌شده هستند مصرف نکنید تا خطر افزایش وزن کاهش بیابد و برای کنترل سطح کلسترول بهترین فایده را از گردو ببرید.

 

کاهش کلسترول بد خون با بلغور جو دو سر:

هفته خود را با یک غذای فوق العاده عالی کاهش دهنده کلسترول آغاز کنید. انتخاب بلغور جو دو سر به عنوان صبحانه، راهی ساده برای پایین آوردن سریع کلسترول خون است.

این ماده غذایی سرشار از فیبر است و برنامه های غذای بسیاری بر افزایش فیبر مصرفی تاکید دارند، زیرا مصرف فیبر میتواند سطوح کلسترول خون را در محدوده مناسب حفظ نماید.

 

بلغور جو دو سر در مقایسه با سایر غلات حاوی مقدار بیشتری فیبر محلول است در واقع می توان از بلغور جو دو سر به عنوان شوینده کلسترول بد خون((LDL-Cholesterol نام برد.

دریافت روزانه 5 الی 10 گرم فیبر محلول می تواند کلسترول تام(Total Cholesterol) و کلسترول بد خون((LDL-Cholesterol را پایین آورد. یک لیوان بلغور جو دو سرحاوی 6 گرم فیبر محلول است.

 

کاهش کلسترول بد خون با سیب:

سیب غنی از پلی‌فنول‌ها است، یک ترکیب آنتی‌اکسیدانی که توانایی آن در مبارزه با کلسترول به طور گسترده‌ای شناخته شده‌است. این ماده‌ی شیمیایی در جلوگیری از اکسیداسیون LDL یا کلسترول بد، که مقدار بیش از حد کلسترول می‌تواند در دیواره‌ی عروق جمع کند و سبب تشکیل پلاک شود، موثر است. علاوه بر این، سیب همچنین غنی از فیبر محلول است که عملکرد مشابهی در حذف کلسترول بیش از حد از روده دارد و بنابراین برای داشتن یک دستگاه گوارش سالم و نرمال بسیار مفید است.

 

کاهش کلسترول بد خون با گریپ فروت قرمز:

خوردن یک گریپ فروت قرمز در روز به مدت یک ماه، میزان کلسترول مضر را در حدود ۲۰٪ کاهش می‌دهد، یکی از مطالعات در این زمینه نشان داد که به احتمال زیاد این امر ناشی از لیمینوئید و لیکوپن موجود در پالپ آن می‌باشد. همچنین گریپ فروت حاوی پکتین است که در کاهش میزان کلسترول مضر شرکت دارد. اما به یاد داشته باشید که گریپ فروت تاثیر داروهای قلبی از قبیل استاتین‌ها و مسدودکننده‌های کانال کلسیم را افزایش می‌دهد. در صورت مصرف این داروها، پیش ازخوردن میوه گریپ فروت یا آب میوه آن با پزشک خود مشورت کنید.

 

 بلغور جو دو سر به عنوان صبحانه راهی ساده برای پایین آوردن سریع کلسترول خون است

 

کاهش کلسترول بد خون با روغن زیتون:

روغن زیتون بر عروق و کلسترول تأثیر فراوانی می گذارد. روغن زیتون به سه طریق به ما کمک می کند. اول اینکه میزان کلسترول بد را کاهش می دهد. دوم، همزمان موجب افزایش سطح کلسترول خوب می گردد. سوم، مانع از تخریب کلسترول بد و رسوب آن در جداره رگ ها می شود. یعنی روغن زیتون از اکسیده شدن کلسترول بد جلوگیری می کند.

هنگام استفاده از چربی، نوع اشباع نشده آن یعنی روغن زیتون بهترین انتخاب برای مبارزه با تصلب شرائین (سخت شدن رگ ها) است. 

 

کاهش کلسترول بد خون با ماهی چرب : 

ماهی های چرب مانند سالمون یک منبع غنی از زنجیره های طویل امگا 3 هستند.

امگا 3 به سلامت قلب با افزایش HDL و کاهش التهاب و سکته قلبی کمک می کند. توجه کنید که سلامت ترین راه برای استفاده از ماهی کباب کردن، گریل کردن و بخار پز است. ماهی سرخ کرده در حقیقت ممکن است خطر بیماری های قلبی و سکته قلبی را افزایش می دهد.

 

کاهش کلسترول بد خون با گیاهان برگ تیره : 

در حالی که تمام سبزیجات برای قلب شما مناسب هستند، سبزیجات برگ سبز تیره بسیار مفیدتر هستند. سبزیجات برگ سبز تیره مانند کلم و اسفناج حاوی لوتئین و دیگر کاروتنوئید ها هستند که با خطر کمتر بیماری قلبی ارتباط دارند.

کاروتنوئید ها به عنوان آنتی اکسیدان ها عمل می کنند تا از رادیکال های آزاد مضر خلاص شوید که می توانند منجر به آترواسکلروز شوند، که سخت شدن سرخرگ ها است.

یک مطالعه نشان داد که لوتئین سطح کلسترول LDL اکسید شده را کاهش می دهد و می تواند باعث جلوگیری از اتصال کلسترول به دیواره های شريانی شود.

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------