مدیریت درد چیست؟ انواع روش های مدیریت دردروش های مختلف مدیریت درد, روش های مدیریت درد, مزیت های مدیریت درد

هدف اصلی مدیریت درد بازیابی عملکرد بهینه بیمار است

 

مدیریت درد چیست و چگونه انجام می پذیرد؟ 

مدیریت درد بیانگر کنترل، کاهش و رفع درد در بدن بیمار است. هدف اصلی مدیریت درد  بازیابی عملکرد بهینه و استقلال بیمار به وسیله کاهش احساس درد می باشد. روش های مختلفی اعم از طب سوزنی، فیزیوتراپی، دارو درمانی و بیوالکتریک در مدیریت درد تأثیر مثبت ایجاد می کنند.

مدیریت درد چیست؟

 

مدیریت درد, مدیریت درد چیست, مدیریت درد در کودکان

مدیریت درد حاکی از کنترل ، کاهش و رفع درد در بدن بیمار دارد

 

انسان در مراحل مختلف زندگی متحمل دردهای متعددی می شود. شکل گیری درد نشان از وجود یک بیماری یا یک خطر برای بدن دارد. درد یک مشکل پیچیده پزشکی محسوب می شود که تأثیر بسزایی در عملکرد جسم و روح دارد. 

به طور کلی درد در دو شکل حاد و مزمن وجود دارد. در اکثر موارد درد حاد به صورت ناگهانی تحت تأثیر عوامل گوناگون شکل می گیرد. متداول ترین علت شکل گیری درد حاد از عفونت، جراحی و شکستگی استخوان ناشی می شود. 

 

عدم تسکین درد حاد در بازه زمانی طولانی به درد مزمن مبدل می شود. درد های مزمن عمدتا فاقد درمان مناسب هستند و از اختلالت کمر، آرتریت، میگرن، درد سرطان، درد گردن و کمر، درد عصبی نشأت می گیرند. 

درد مزمن به موجب پایداری در کیفیت زندگی بیمار تأثیر منفی می گذارد. 

 

بهتر است بدانید روند درمان درد حاد نسبت به درد مزمن آسان تر است. واکنش درد حاد به دارو بسیار خوب است. این نوع درد برای درمان نیازمند چند روز الی چند هفته است.

این در حالی است که درد مزمن در خصوص درمان نیازمند تزریق و تجویز دارو است. جالب است بدانید طول اثر دارو های درد مزمن کوتاه مدت می باشد.  

هدف اصلی مدیریت درد بازیابی عملکرد بهینه و استقلال بیمار به وسیله کاهش احساس درد است. 

 

تجربه درد در بدن هر فرد به یک شکل بروز پیدا کند. علاوه بر این واکنش بیماران نسبت به یکدیگر در برابر درد متمایز است. پاسخی که هر فرد به درد می دهد تحت تأثیر سه عامل نوع درد، شدت درد و محل درد قرار دارد. 

نوع درد بیانگر عامل شکل گیری احساس درد اعم از سوزش، فرو رونده، مبهم و تیز است.

 

شدت درد نیز شامل طیف خفیف، معمولی، شدید و خیلی شدید می شود.

شایان توجه است در درک درد عوامل مختلفی نظیر سن، نژاد، جنسیت، ژنتیک، زمینه های روانی، افسردگی، اضطراب، نوع جراحی، فاکتور های اجتماعی و فرهنگ دخیل هستند.

 

روش های مختلف مدیریت درد

مدیریت درد حاکی از کنترل، کاهش و رفع درد در بدن بیمار دارد. 

بیمار در مدیریت درد نقش چشمگیری ایفا می کند. در واقع بیمار می تواند با توجه به روش های کاهش شدت درد، زندگی با درد و کاهش اثرات درد بر زندگی روزمره زمینه را برای کنترل آن مهیا سازد. 

 

به طور مثال کنترل درد های مزمن علاوه بر نیاز به مصرف دارو، مستلزم پیروی از روش های مختلف کاهش درد اعم از طب مکمل، درمان های مکانیکال اعم از ماساژ، حمام، تغییرات رفتاری، تکنیک های آرام سازی و روش های تهاجمی نظیر تزریق نخاعی و عضلانی است. 

 

در اکثر موارد در راستای کاهش عوارض جانبی و کنترل درد، روش های ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرند. لذا احتمال توصیه جراحی برای تسکین درد های مزمن وجود دارد. 

به موجب مکانیسم های مختلف ضایعه درد روش های مدیریت آن متغیر است. مکانیسم درد شامل درد فیزیولوژی، درد های التهابی، درد های نوروپاتیک، درد های التهابی و نوروپاتیک می شود. 

 

در ادامه روش های مدیریت درد را بیان می کنیم:

• پیروی از رژیم غذایی مناسب 

• درمان بیوالکتریک 

• درمان با تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست 

• ورزش درمانی 

• ماساژ درمانی 

• دارو درمانی و کنترل بیمار به وسیله بی حسی و تزریق در نقاط ماشه ای 

• فیزیوتراپی

• طب سوزنی 

• درمان های جسمی- ذهنی 

• درمان روحی- روانی 

• درمان های گیاهی 

 

مهم ترین روش های مدیریت درد 

درمان بیوالکتریک 

درمان به وسیله بیوالکتریک یک روش درمان موقتی محسوب می شود. بیوالکتریک قادر است انتقال پیام عصبی درد به سمت مغز را مسدود سازد و سبب تحریک ترشح هورمون اندروفین گردد. ماده اندروفین در کاهش احساس درد نقش بسزایی ایفا می کند. 

 

ضرورت دارد درمان بیوالکتریک به عنوان بخشی از درمان و مدیریت مورد استفاده قرار بگیرد. مدیریت درد به روش بیوالکتریک در کاهش درد های مزمن و حاد اعم از نوروپاتی دیابتی، درد کمر، درد عضلانی و آتریت کاربرد دارد. 

بهتر است بدانید درمان بیوالکتریک قادر است بالغ بر 50 درصد از نیاز به مصرف مسکن را کاهش دهد. 

 

دارو درمانی 

 

 مدیریت درد, مدیریت درد چیست, مدیریت درد در کودکان

ورزش درمانی یکی از روش های مدیریت درد است

 

متخصص مدیریت کننده درد بر اساس شدت بیماری به تجویز مسکن می پردازد. به طور مثال زمانی که شدت درد خفیف است احتمال می رود میزان درد با مصرف دارو های ضدالتهابی غیر استروئیدی نظیر ناپروکسن و ایبوپروفن درمان گردد. این قبیل دارو ها در کاهش درد های عضلانی اعم از تورم و التهاب مفید واقع هستند. 

بهتر است بدانید با وجود تأثیر مثبتی که دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی در کاهش درد ایفا می کنند، مصرف بی رویه از این نوع دارو خطر سکته مغزی، حمله قلبی و خونریزی گوارشی را افزایش می دهد. 

 

ورزش درمانی 

یکی از روش های مدیریت درد ورزش درمانی است. بدن با انجام فعالیت هایی نظیر ورزش های هوازی، قدرتی، پیاده روی و نرمش به ترشح هورمون اندروفین می پردازد و زمینه را برای کاهش درد مهیا می کند. 

 

درمان های جسمی- ذهنی 

درمان های جسمی و ذهنی مشمول طیف گسترده ای از روش های آرامش بخشی اعم از یوگا، مدیتیشن، هیپنوتیزم و بیوفیدبک می شود. به عبارتی دیگر در روش درمانی جسمی- ذهنی در خصوص تغییر عملکرد ذهن و نشانه های جسمانی از تکنیک های آرامش بخشی استفاده می شود. 

 

طب سوزنی 

 

مدیریت درد در کودکان, مدیریت درد در بیماران سرطانی, مدیریت درد در بیماران قلبی

طب سوزنی در مدیریت دردهای عضلانی مؤثر است

 

یکی از شاخه های طب سنتی چین، طب سوزنی است. در طب سوزنی به وسیله نوعی سوزن های مخصوص زمینه برای تحریک اعصاب فراهم می شود. در این روش سوزن در نزدیکی اعصاب درد قرار می گیرد و به وسیله تحریک عصب سبب شکل گیری درد مبم در عضلات می گردد. عضله تحریک شده با ارسال پیام به سیستم عصبی سبب ترشح اندروفین می شود. 

 

طب سوزنی در خصوص کاهش و مدیریت درد بیماری های شکل دهنده درد نظیر آرتروز، درد های عضلانی، کمر درد، سندروم تونل کارپال، درد های قاعدگی، فیبرومیالژی و آرنج تنیس بازان مورد استفاده قرار می گیرد. 

 

مزیت های مدیریت درد 

• عدم فراهم شدن زمینه برای تبدیل درد حاد به درد مزمن

• کاهش میزان رنج و درد بیمار 

• کاهش عوارض تنفسی

• کاهش احتمال شکل گیری عوارض ناشی از بیماری اعم از عفونت، ذات الریه و ترومبوز ورید های عمقی 

• افزایش دامنه حرکت بیمار 

• کسب رضایت بیمار 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022