چگونه دیابت را تشخیص دهیم؟دیابت

اگر شما براي آزمايش قندخون مراجعه کنيدو قند ناشـتاي شـما زير 100 باشـد يک فـرد طبيعي ازنظرقـندخون هسـتيد ونگراني بابت بيمـاري ديـابت نداريد. اما اگر اين عدد (قند ناشتاي صبح) از 126 بالاتر باشد و يا پس از مصرف 75 گرم گلوکز يا همان شربت قندي که به شما براي اين تست مي خورانند اين عدد بالاي 200 باشد شما مبتلا به ديابت هستيد. بعضي اوقات قند بالاي 200 به همراه علائم پرنوشي و پرادراري است. اما در ميان اين 2 گروه (سالم و بيمار)، افرادي وجود دارند که قند خونشان در محدوده وسط يعني بين 100 تا 126 است. اين گروه را که بعداً قرار است ديابت بگيرند، افراد پري ديابت يا دچار اختلال در تحمل گلوکز مي ناميم که نيازمند درمان نيستند و بايد با اصلاح شيوه زندگي خود و کاهش وزن و ترک غلط تغذيه اي از ابتلاي زودرس به ديابت پيشگيري کنند. متأسفانه شيوع چاقي در جوامع امروز باعث شده بسياري افراد در گروه مبتلايان به ديابت يا در مرحله قبل از آن قرار داشته باشند و به نشانگان متابوليک دچار باشند.

وقتـي افراد داراي قـند خـون بيـن 100 تا 126 هسـتند، هيـچ علامتـي ندارنـد و حتـي تا مـوقعي که قـند خـون به حـدود 180 نرسـد نيـز به دليل آنکه از ادرار دفع نمي شود و با خودش آب دفع نمي کند، فرد احساس تشنگي نمي کند و چون نيازمند به نوشيدن آب نيست يا دفع ادرار زياد نمي شود و علامتي ندارد به پزشک مراجعه نمي کند. اين در حاليست که قند بالاي موجود در خون، به طور پنهاني مشغول صدمه زدن به بافت هاي بدن است. در اين حالت است که بيماري ديابت، به طور پنهاني به چشم ها، کليه، عروق و اعصاب شما آسيب مي رساند.

گاه به طور اتفاقي با يک آزمايش خون متوجـه بالا بـودن قند مي شـويم و گاهي شـما به خـاطر مشکلات چشـمي و يا درگيـري عـروق و اعصـاب پا به پزشک مراجعه مي کنيد و هرگز نمي دانيد اين بيماري مرموز چگونه از حدود يک دهه پيش، به طور پنهاني به شما آسيب رسانده است.

دیابت


چاره چيست؟


الگوهاي ارزيابي سلامت دنيا توصيه مي کنند افراد بالاي 45 سال، هر 3 سال يک آزمايش قند خون بدهند. گروه هايي که وزن بالا دارند و يا مبتلا به فشار خون بالا هستند و يا خانم هايي که در دوران بارداري، به افزايش قند خون و ديابت بارداري دچار شده و يا گروهي از خانم ها که اختلال تخمک گذاري دارند بايد حتي در سنين کمتر با فاصله هاي کوتاه تر از نظر قند خون بررسي شوند و آزمايش بدهند.

اگر قند بالاي خون اين افراد شناسائي شود، در واقع با اقدام به موقع ديابت پنهاني کشف شده و از عوارض آن مصون مي مانند.

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------