14 درمان خانگی سفیدی زبانسفیدی زبان بزرگسالان, پاک کردن سفیدی زبان

زبان سفید

 

زبان سفید | دلایل و درمان سفید شدن زبان

زبان سفید پوششی از بقایا ، باکتریها و سلولهای مرده روی زبان شما است که باعث می شود سفید به نظر برسد. اگرچه ممکن است ظاهر زبان سفید نگران کننده باشد ، اما این وضعیت معمولاً بی خطر و موقتی است.

وقتی زبان شما به طور کامل یا به صورت لکه دار سفید می شود ، از آن به عنوان یک زبان سفید یاد می شود. این وضعیت یک اتفاق معمول است. غالباً این احتمال وجود دارد که کل زبان شما سفید باشد یا لکه های سفید در سراسر آن پخش شده باشد. در حالی که در صورت داشتن زبان سفید چیزی برای نگرانی وجود ندارد ، اما گاهی اوقات می تواند نشانه ای از عفونت زمینه ای یا حتی سرطان باشد.

 

بنابراین ، لازم است که چنین علائمی را تحت نظر داشته باشید و در صورت سفید ماندن زبان خود ، با پزشک خود تماس بگیرید. درباره سفیدی زبان بیشتر بدانید.

 

درمان های خانگی برای درمان یک زبان سفید

1. جوش شیرین

 

سفیدی زبان بزرگسالان, پاک کردن سفیدی زبان

راههای درمان زبان سفید

 

1 قاشق چای خوری جوش شیرین

چند قطره آب

یک مسواک با برس نرم

به یک قاشق چای خوری جوش شیرین ، چند قطره آب اضافه کنید تا یک خمیر غلیظ ایجاد شود. با استفاده از مسواک با برس نرم ، زبان خود را به مدت یک یا دو دقیقه به آرامی مسواک بزنید.  دهان خود را با آب بشویید.

شما باید این کار را یک بار در روز انجام دهید.

 

ماهیت قلیایی جوش شیرین می تواند به خنثی سازی اسیدهای موجود در دهان کمک کند ، بنابراین PH آن را بازیابی می کند. این اثر ضد میکروبی بر عوامل بیماری زا دهان است و می تواند به از بین بردن آنها کمک کند ، بنابراین یک زبان سفید درمان می شود.

 

2. ماست پروبیوتیک

 

سفیدی زبان بزرگسالان, پاک کردن سفیدی زبان

درمان خانگی سفیدی زبان

 

روزانه یک کاسه ماست ساده پروبیوتیک مصرف کنید. همچنین اگر نمی خواهید روزانه مصرف کنید می توانید کمی ماست بر روی زبان خود بگذارید و آن را با آب بشویید.

شما باید این درمان را یک بار در روز انجام دهید.

 

ماست پروبیوتیک حاوی باکتریهای مفید L. acidophilus و B. lactis است . اینها می توانند به مبارزه با عوامل بیماری زا دهانی مشکل آفرین مانند باکتری ها و قارچ ها کمک کنند که ممکن است در ایجاد لکه های سفید روی زبان شما نقش داشته باشند.

 

3. زردچوبه

 

سفیدی زبان بزرگسالان, پاک کردن سفیدی زبان

راههای درمان سفیدی زبان بزرگسالان

 

½ قاشق چای خوری پودر زردچوبه

چند قطره عصاره لیمو

یک مسواک با برس نرم

نصف قاشق چای خوری پودر زردچوبه را با چند قطره آب لیمو مخلوط کنید تا به صورت خمیر در آید. با استفاده از انگشت خود یا یک مسواک نرم ، به مدت چند دقیقه زبان خود را به آرامی مالش دهید. دهان خود را با آب ساده بشویید.

شما باید حداقل یک بار در روز این کار را انجام دهید تا نتایج موثری داشته باشید.

 

زردچوبه حاوی ترکیبی به نام کورکومین است که دارای خواص ضد میکروبی است. کورکومین از رشد عوامل بیماری زا در دهان شما جلوگیری می کند و همچنین باعث ارتقا سلامت دهان می شود ، در نتیجه به از بین بردن زبان سفید کمک می کند.

 

4. روغن نارگیل

 

سفیدی زبان بزرگسالان, پاک کردن سفیدی زبان

پاک کردن سفیدی زبان

 

1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل

یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را به مدت 10 تا 15 دقیقه در دهان خود بچرخانید.

آن را تف کنید و مسواک زدن منظم خود را ادامه دهید.

شما باید این کار را هر روز یک بار ترجیحاً هر روز صبح انجام دهید.

استفاده از روغن در مورد سلامت دهان و دندان شما مزایای متعددی دارد. با از بین بردن تجمع پلاک در دهان ، که یکی از دلایل بسیاری برای ایجاد زبان سفید است ، به حفظ بهداشت دهان و دندان کمک می کند.

 

5. نمک دریا

 

سفیدی زبان بزرگسالان, پاک کردن سفیدی زبان

خلاص شدن از شر زبان سفید

 

 نمک دریا 

یک مسواک نرم

کمی نمک دریا روی زبان خود بپاشید. با استفاده از یک مسواک نرم زبان خود را به آرامی مالش دهید. دهان خود را با آب گرم بشویید. همچنین می توانید یک قاشق چایخوری نمک به یک لیوان آب گرم اضافه کرده و از آن به عنوان دهان شویه استفاده کنید.

این کار را دو بار در روز انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 

نمک دریا یکی دیگر از داروهای عالی برای درمان زبان سفید است. این ماده به طور طبیعی ضد عفونی کننده ، ضد باکتری و لایه بردار است و می تواند به کاهش مشکلات دهانی کمک کند که می تواند باعث تحریک بیماری شود.

 

6. آب آلوئه ورا

 

سفیدی زبان بزرگسالان, پاک کردن سفیدی زبان

درمان زبان سفید

 

1 قاشق غذاخوری آب آلوئه ورا تازه

به مدت چند دقیقه یک قاشق غذاخوری آب آلوئه ورا را در دهان خود بچرخانید و سپس آن را تف کنید. برای فواید بیشتر می توانید یک قاشق غذاخوری آب آلوئه ورا نیز بنوشید.

این کار را 2 تا 3 بار در روز و به مدت 2 هفته انجام دهید تا نتایج را مشاهده کنید.

 

آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی طبیعی است. این خواص می تواند به درمان شرایط دهان و دندان مانند لیکن پلان دهانی کمک کند که می تواند مسئول ایجاد یک زبان سفید باشد.

 

7. نقره کلوئیدی

 

سفیدی زبان بزرگسالان, پاک کردن سفیدی زبان

راههای درمان سفیدی زبان

 

1 قاشق غذاخوری نقره کلوئیدی

1 قاشق غذاخوری آب

یک قاشق غذاخوری نقره کلوئیدی و آب را مخلوط کنید. با این محلول برای چند دقیقه دهان خود را بشویید. آن را تف کنید و دهان خود را کاملاً با آب بشویید. همچنین می توانید دهان شویه مبتنی بر نقره کلوئیدی را انتخاب کنید. برای داشتن نتیجه بهتر باید این کار را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید.

 

نقره کلوئیدی یک درمان فوق العاده برای درمان عفونت های دهانی است که می تواند باعث سفید شدن زبان شما شود. این می تواند به از بین بردن چندین میکروب دهانی مانند قارچ ها و باکتری ها کمک کند.

 

8. سیر

 

سفیدی زبان بزرگسالان, پاک کردن سفیدی زبان

درمان سریع زبان سفید

 

دو تا سه حبه سیر را خرد کنید. خمیر سیر خرد شده را به زبان خود بمالید. بگذارید حدود 10 دقیقه روی آن بماند و تف کنید. دهان خود را با آب سرد بشویید.

این کار را روزانه دو بار انجام دهید.

سیر به دلیل وجود ترکیبات گوگرد ارگانیک مانند آلیسین در آن ، دارای خواص ضد میکروبی قوی است. آلیسین پس از له شدن فعال می شود و می تواند به از بین بردن میکروب های ایجاد کننده عفونت در دهان کمک کند.

 

9. روغن پونه کوهی

 

سفیدی زبان بزرگسالان, پاک کردن سفیدی زبان

راههای درمان زبان سفید

 

1 قطره روغن پونه کوهی

1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل (یا هر روغن حامل دیگر)

یک قطره روغن پونه کوهی به یک قاشق غذاخوری روغن حامل اضافه کنید.این مخلوط را به مدت 10 تا 15 دقیقه در دهان خود بچرخانید.روغن را بیرون بریزید و مثل همیشه مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. شما باید این کار را یک بار در روز انجام دهید تا با اثرات مطلوب آن آشنا شوید.

 

عفونت های دهانی ناشی از عوامل بیماری زا یکی از عوامل اصلی ایجاد زبان سفید است. روغن پونه کوهی (Origanum vulgare) دارای خواص ضد میکروبی شدیدی در برابر میکروب های دهانی مانند کاندیدا است که باعث برفک دهانی می شود.

 

10. چای پائودارکو

 

سفیدی زبان بزرگسالان, پاک کردن سفیدی زبان

پاک کردن سفیدی زبان

 

2 قاشق چایخوری پوست پائو دارکو

4 فنجان آب جوش

دو قاشق چایخوری پوست گیاه پائودارکو را به چهار فنجان آب اضافه کنید. آن را در قوری بریزید.حدود 20 دقیقه بماند.چای را خنک کنید و صاف کنید. در فواصل منظم و به مقدار کم چای پائو دارکو را بنوشید. باقیمانده چای را در یخچال قرار دهید.

شما باید روزانه 1 تا 2 فنجان از این چای بنوشید.

ماهیت ضد قارچی چای پائو دارکو می تواند به طور طبیعی در مبارزه با عفونت های قارچی دهان کمک کند. خواص ضد التهابی آن همچنین می تواند باعث تسکین تورم زبان شود.

 

11. سرکه سیب

 

سفیدی زبان بزرگسالان, پاک کردن سفیدی زبان

درمانهای خانگی پاک کردن سفیدی زبان

 

1 قاشق غذاخوری سرکه سیب 

1 لیوان آب گرم

یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید. خوب مخلوط کنید و برای چند دقیقه این مخلوط را داخل دهان خود بچرخانید. آن را تف کنید و دهان خود را با آب بشویید. همچنین می توانید سرکه سیب بنوشید. شما باید حداقل یک بار در روز از این روش پیروی کنید.

 

سرکه سیب منبع غنی از چندین ماده مغذی است و همچنین دارای خواص ضد میکروبی قدرتمندی است. این خواص می تواند به راحتی به درمان عفونت های قارچی مانند برفک دهان کمک کند ، در نتیجه به شما کمک می کند تا از شر زبان سفید خلاص شوید.

 

12. گلیسیرین

 

سفیدی زبان بزرگسالان, پاک کردن سفیدی زبان

راههای درمان سریع زبان سفید 

 

گلیسیرین گیاهی (در صورت لزوم)

یک مسواک نرم

کمی گلیسیرین گیاهی روی زبان خود بریزید. با استفاده از یک مسواک نرم ، زبان خود را به آرامی مالش دهید. دهان خود را با آب ساده بشویید.

برای دیدن نتایج باید دو بار در روز انجام دهید.

گلیسیرین می تواند به شما کمک کند تا از زبان سفید کاملاً بدون دردسر خلاص شوید ، به خصوص اگر علت اصلی این بیماری خشکی دهان باشد. زبان شما را فوراً مرطوب کرده و از بروز مشکلات بعدی جلوگیری می کند.

 

13. آب کرن بری

 

سفیدی زبان بزرگسالان, پاک کردن سفیدی زبان

پاک کردن سفیدی زبان

 

روزانه یک لیوان آب کرن بری تازه مصرف کنید. شما باید یک بار در روز آب کرن بری تازه بنوشید.

آب کرن بری یک ماده ضد میکروبی قدرتمند است که می تواند به شما کمک کند از شر عوامل بیماری زای مسئول عفونت های دهانی خلاص شوید. این دارو همچنین یک داروی محبوب برای، یکی از دلایل اصلی برفک دهان و سپس پوشش سفید رنگ بر روی زبان شما است.

 

14. برگ چریش

 

سفیدی زبان بزرگسالان, پاک کردن سفیدی زبان

درمان خانگی سفیدی زبان

 

1 قاشق غذاخوری برگ چریش خشک شده

1 فنجان آب

یک قاشق غذاخوری برگ چریش خشک شده را به یک فنجان آب اضافه کنید. آنها را در قوری بجوشانید. به جوش آمدن ادامه دهید تا آب به نصف حجم اولیه کاهش یابد. صاف کنید و اجازه دهید محلول خنک شود. این محلول را یک یا دو دقیقه در دهان خود بچرخانید و آن را تف کنید.

دهان خود را با آب گرم بشویید. شما باید این کار را دو بار در روز انجام دهید تا زمانی که متوجه بهبودی در وضعیت خود شوید.

 

برگ چریش دارای خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی بسیار خوبی است که می تواند به شما کمک کند عوامل بیماری زا دهان را پاک کنید. این به نوبه خود به از بین بردن زبان سفید با گذشت زمان نیز کمک می کند.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------