پر کردن دندان با کامپوزیت چگونه انجام می شود؟ + مزایا و معایبپر کردن دندان با کامپوزیت ، پر کردن دندان ، نحوه پر کردن دندان با کامپوزیت

پر کردن دندان با کامپوزیت

 

همه چیز درباره پر کردن دندان با کامپوزیت

کامپوزیت دندانی یک ماده خمیری می باشد که از مخلوط سرامیک و پلاستیک حاصل می گردد . این ماده برای پر کردن دندان و حفره های آن به کار می رود و معمولا به رنگ دندان های فرد می باشد ‌. ‌ این مواد به مقدار مناسبی در دندان قرار می گیرد و با نور آبی رنگی سفت می شود. برای دست یابی به اطلاعات بیشتر در زمینه پر کردن دندان به روش کامپوزیت مطالب را دنبال کنید .

چگونگی پر کردن دندان به روش کامپوزیت 

کامپوزیت یکی از روش های پر کردن دندان است ، پر کردن دندان هم یک عمل جهت ترمیم دندان های آسیب دیده ناشی از پوسیدگی می باشد. دندان های جلویی هم بعضی اوقات با پوسیدگی و آسیب مواجه می شوند و حتی در پیشروی هایی ایجاد حفره و خالی شدن دندان هم در قسمت جلویی دهان دیده می شود که دندان پزشکان به وسیله یک سری مواد مخصوص داخل دندان را پر می کنند تا آسیب دندان های جلویی به  زیبایی ظاهر لطمه وارد نکند و از سوی دیگر از نظر درد و مصرف خوراکی فرد آسوده باشد.

 

پر کردن دندان هنگامی انجام می شود که دندان به سختی آسیب ندیده باشد یعنی آسیب دیدگی به عمق نرسیده باشد ، زیرا پیش از پر کردن دندان دندانپزشک باید از استحکام داشتن دندام اطمینان حاصل کند‌. 

 

معایب پرکردن دندان با کامپوزیت, پر كردن فاصله دندان با كامپوزيت, مراقبت بعد از پر كردن دندان با كامپوزيت

مراحل پر کردن دندان با کامپوزیت

 

همه ی دندان ها چه در جلو دهان و چه در عقب می توانند پر شوند و جز مورد قید شده محدودیتی برای دندان ها وجود ندارد . هنگام پر کردن دندان به روش کامپوزیت ؛ دندان را با لایه نازکی از جنس کامپوزیت ونیر پر می کنند  که این ماده با دندان ها همرنگ می باشد. این مواد ابتدا با رنگ اختصاصی برای هر فرد ساخته می شوند و سپس در قسمت مد نظر دندان نصب می گردند.

 

به صورت کلی کامپوزیت یک ماده خمیری شکل است که به صورت آماده وجود دارد و دارای یک گستره رنگی است که هماهنگ با رنگ دندان های سالم فرد انتخاب می شود .

همچنین کامپوزیت دندان را می ‌توان در بسیاری از پروسه‌ های دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی مانند بیلداپ دندان‌ ها، اینله و انله، کامپوزیت ونیر ها، بستن فاصله بین دندان ‌ها و همچنین چسباندن روکش ‌ها و لمینت‌ دندان با سمان ‌های با بیس کامپوزیتی مورد استفاده قرار داد.

 

علاوه بر این، برای بهبود رنگ دندان یا ترمیم دندان‌ های شکسته، ترک خورده، لب پر شده، دچار تحلیل مینای دندان و … می‌ توان از مواد کامپوزیت دندان یا باندینگ دندان استفاده کرد .

 

مراحل پر کردن دندان با کامپوزیت, معایب کامپوزیت دندان, پر کردن دندان با کامپوزیت

قبل و بعد از ترمیم دندان ها با استفاده از کامپوزیت

 

مراحل پر کردن دندان با کامپوزیت

هنگامی که یک فرد می خواهد دندان خود را با کامپوزیت پر کند پیش از هر چیزی ابتدا دهان و اطراف دندانی که قصد پر کردن آن را دارد  را بی‌حس می کنند تا فرد هیچگونه درد و ناراحتی را حس نکند . اولین قدم برای پر کردن دندان با کامپوزیت ، برداشتن آن قسمت از دندان می باشد که به پوسیدگی گرفتار شده است.پس از برداشتن کامل پوسیدگی دندان، پزشک تمیز کردن حفره دندان را انجام می دهد ، حفره دندان باید از وجود هر گونه باکتری‌ و باقی مانده های پوسیدگی پاکسازی شود.

 

بعد از آماده کردن حفره دندان ، دندانپزشک  لایه‌ های کامپوزیتی را درون حفره قرار می‌دهد. بعد از جای گذاری هر لایه، با بهره گیری از یک دستگاه مخصوص  ماده کامپوزیت در زاویه تابش مستقیم گستره خاصی از نور قرار می ‌گیرد تا به صورت کامل در جای خود سخت شود.زمانی که همه لایه ‌ها روی هم قرار گرفتند و سخت شدند ، آنگاه پزشک می‌تواند مواد پر کننده را صیقل دهد و پولیش کند تا مانند دندان های سالم حالت طبیعی پیدا کند و با دیگر دندان ها یک دست شود.

 

نحوه پر کردن دندان با کامپوزیت, بهترين مواد پركردن دندان, مزایای پرکردن دندان با کامپوزیت

تابش نور بر روی دندان ها پس از قرار دادن کامپوزیت

 

مزایا و معایب کامپوزیت دندان

در ادامه به معرفی برخی از فواید و عوارض این روش جهت پر کردن دندان می پردازیم

نکات مثبت پر کردن دندان به روش کامپوزیت: خاصیت repairable  ، باز سازی دندان ها به شکل زیبا با  رنگ های مشابه دندان های سالم ، چسبیدگی آسان تر به  دندان و عدم احتیاج به تراشیدن عمقی دندان می باشد.

 

امروزه با پیشرفتی که در ساختار کامپوزیت‌ها صورت گرفته، ماندگاری ‌این مواد بسیار طولانی ‌تر  شده است. پر کردن دندان با کامپوزیت در حالت طبیعی حدود ۸ تا ۱۰ سال ماندگار خواهد بود. که البته اگر به خوبی از آن مراقبت شود، می تواند دوام بیشتری هم داشته باشد.

 

 مراقبت بعد از پر كردن دندان با كامپوزيت, مراحل پر کردن دندان با کامپوزیت, معایب کامپوزیت دندان

پس از پر کردن دندان با کامپوزیت باید مواد آن هر ده سال عوض شوند

 

نکات منفی پر کردن دندان به روش کامپوزیت: حساسیت بالای دندان به جویدن رنگ کامپوزیت در مرور زمان تغییر می کند ،  در طول زمان ترک های ریز و درشت در بین دندان ظاهر می شود و سبب نفوذ کردن میکروب و غذا در حفره دندان می شود در نتیجه این اتفاق باعث پوسیدگی عمیق تر در دندان می شود. در دندان آسیا بهتر است استفاده نشود زیرا این دندام استحکام و پایداری کمی دارد ، همچنین کامپوزیت هزینه بالایی دارد .

 

چه کسانی می‌توانند دندان خود را با کامپوزیت پر کنند؟

اگر اندازه پوسیدگی دندان زیاد عمیق نباشد و فرد بخواهد ظاهر طبیعی دندان‌ های خود را حفظ کند، مناسب تر می باشد یک پر کننده کامپوزیتی را برای ترمیم دندان خود انتخاب کند . در زمان کنونی و با پیشرفت های پزشکی حتی در باز سازی‌ های گسترده دندان ‌ها یا بیلداپ دندان ، بیشتر از کامپوزیت ‌ها کمک گرفته می‌ شود زیرا این مواد مقاومت مناسبی در برابر شکستن دارند. 

 

زمانی که درمان دندان فرد انجام شده باشد می‌تواند از پزشک خود بخواهید به جای روکش کردن دندان، به کمک بیلداپ دندان با مواد کامپوزیتی دندان را بازسازی کند. نکته قابل توجه این می باشد اگر فرد به فلز شناخته شده ‌ای حساسیت داشته باشد بدون نگرانی می تواند از یک ماده پر کننده کامپوزیتی استفاده کند زیرا این مواد در ساختار خود هیچ فلزی ندارند.

 

 پر کردن دندان با کامپوزیت, پر کردن دندان, نحوه پر کردن دندان با کامپوزیت, بهترين مواد پركردن دندان

پرکردن پوسیدگی های سطحی با مواد کامپوزیت 

 

نکاتی که پس از کامپوزیت باید مورد توجه قرار گیرند 

اگر دندان فرد توسط متخصص ترمیمی و با رعایت تمام اصول ترمیم دندان پر شده باشد، هیچ گونه احتمالی برای افتادن مواد پرکننده کامپوزیتی وجود ندارد. اما در بعضی شرایط امکان دارد مواد دچار پریدگی شوند و یا حتی در قسمتی از مواد پر کننده کامپوزیتی شکستگی ایجاد شود ، برای مثال مانند زمانی که مواد غذایی سفت و سخت را گاز بگیریم و یا دندان قروچه کنیم که همچنین شرایطی می‌تواند باعث وارد شدن نیرو زیاد به مواد کامپوزیتی شود و در نتیجه به  شکسته شدن قسمتی از این مواد  ختم شود. مواد کامپوزیتی خاصیت repairable دارند یعنی با وجود قابلیت تعمیر می توان آن‌ ها را اصلاح کرد.

 

برای اینکه مواد پر کننده کامپوزیتی دندان دوام بیشتری داشته باشند بهتر است روزانه دندان ‌های فرد را مسواک زده شوند و از نخ دندان هم استفاده شود. مراقبت منظم از دندان ‌ها و رعایت کردن بهداشت دهان و دندان می ‌تواند  از ایجاد پوسیدگی میان مواد کامپوزیت و دندان جلوگیری ‌کند.

 

همچنین تا حدودی لازم است که فرد سالانه دست نزدیک به چند بار به دندانپزشک خود مراجعه کند تا از وضعیت کامل دندان خود مطلع شود . همچنین برای جلوگیری از آسیب رسیدن به کامپوزیت دندان، باید از جویدن مواد سفت و سخت مانند ناخن، یخ و .. پرهیز کرد.

 

زمان عوض کردن مواد کامپوزیت

 

نحوه پر کردن دندان با کامپوزیت, بهترين مواد پركردن دندان, مزایای پرکردن دندان با کامپوزیت

مواد کامپوزیت جهت پر کردن و ترمیم دندان ها

 

هنگامی که به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان، بین مواد پرکننده و دندان پوسیدگی ایجاد شده باشد، باید مواد کامپوزیتی به طور کامل برداشته شوند، و سپس پوسیدگی به صورت کامل حذف شود و دندان برای بار دیگر ترمیم شود . اگر دندانپزشک بیمار با بررسی رادیوگرافی تشخیص دهد که تغییر رنگ‌ های ایجاد شده در لبه و یا توده ‌ی مواد کامپوزیتی به علت پوسیدگی است، ترمیم باید با مواد جدید جایگزین شود.

 

در زمان شکستگی مواد پر کننده کامپوزیتی می توان ترمیم را تعمیر کرد و ، زیرا در هر بار تعویض پر کردگی به صورت نا خواسته ۳۰ درصد از بافت سالم دندان دست می ‌خورد. اما در صورتی که میزان این شکستگی زیاد باشد باید مواد را تعویض کرد .

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------