آرزو دارید دندانهایتان مثل هالیودی هازیباباشد؟جرم گیری دندان,دندان,درمان لثه,عفونت لثه

 

امروزه، هیچ کاری ساده تر از سفید کردن دندان ها نیست، با پرداخت کمی پول، می توانید به راحتی، یک کیت سفید کننده دندان را از هر جایی، مثل داروخانه، سوپرمارکت، فروشگاه های لوازم بهداشتی و بدون شک از اینترنت خریداری کنید. فایدۀ این کیت های «آمادۀ استفاده» این است که «تقریباً» با همان روشی عمل می کند که در مطب های دندانپزشکی به کار گرفته می شود، استفاده از این کیت ها آسان است و به خاطر شرایط رقابتی با قیمت بسیار پایینی عرضه می شوند!

 

▪ سفید کردن دندان ها: چگونه انجام می شود؟

سفید سازی دندان ها، یا آن طور که عاملان آن ترجیح می دهند، درخشان کردن دندان ها پروسه ای است که در آن به کمک یک مادۀ اصلی، رنگ دانه های رنگی که طی سال ها بر روی مینای دندان ها تشکیل شده اند، محو می شوند.

رنگی شدن زیبا نیست اما طبیعی است و بیان کنندۀ شیوۀ زندگی افراد (مصرف قهوه، چای، سیگار کشیدن، مشروب...)، پیر شدن، وراثت و گاهی اوقات مصرف آنتی بیوتیک هایی نظیر تتراسایکلین حین رشد و تشکیل دندان است.

برای انجام این کار از یک مادۀ اصلی که عموماً از پروکسید کاربامید یا پروکسید هیدروژن (آب اکسیژنه) ، با دُزها و غلظت های کم یا زیاد، ساخته شده است، استفاده می شود. بدون شک محصولاتی که در داروخانه ها بدون نسخه فروخته می شوند (غلظت ۵ تا۷%)، از موادی که در مطب دندانپزشک استفاده می شوند، غلظت کمتری دارند. آیا این بدان معناست که محصولاتی که غلظت شان کمتر است، عوارض کمتری دارند؟

 

▪ سفید کردن دندان ها: باز هم مستندات کم دربارۀ این موضوع

صحبت کردن دربارۀ سفیدسازی دندان راحت نیست، خصوصاً اینکه مستندات کمی در این باره وجود دارد و تحقیقات علمی اندکی در زمینۀ آثار سفید کردن دندان به ویژه سفید کردن دندان در خانه صورت گرفته است. با این حال طبیعی است که دربارۀ این موضوع تردید وجود داشته باشد، شاید به همین علت است که اخیراً بنابر یک تصمیمی که در اروپا گرفته شده، می باید غلظت پروکسید در تمام محصولاتی که بدون نسخه فروخته می شوند کاسته شود!

 

▪ این ماده واقعاً خطرناک است یا این فقط یک اقدام احتیاطی است؟

امروزه، سه نوع محصول در بازار وجود دارد: قطره همراه با ژل، باندهایی آغشته به مواد که آن را روی سطح دندان می چسبانند و یک نوع دیگر ژل که آن را با احتیاط و به وسیلۀ یک قلم روی دندان ها می مالند.

باید توجه داشت که این محصولات دندانی متعدد و فراوان هستند، تمام این محصولات متناسب با ریخت شناسی همۀ دهان ها نیستند و نمی توانند هم باشند.

 

▪ نکات مهمی که باید در نظر گرفته شود

در نتیجه، لثه ها بر خلاف آنچه در مطب دندانپزشک اتفاق می افتد، همیشه به طور واقعی محافظت نمی شوند، در دندانپزشکی با استفاده از محصولات سفید کنندۀ بسیار قوی این محافظت صورت خواهد گرفت. در نتیجۀ عدم محافظت، خطر باقی خواهد بود، در بین بعضی افراد ممکن است، از بین رفتن بافت یا صدمه دیدن بیشتر دندان ها دیده شود. البته خوشبختانه، این تغییرات موقتی و بازگشت پذیر هستند.

سازنده های محصولات، اصرار دارند که به ما بقبولانند محصولاتی با دُز های پایین تر، برای سلامت ما بی خطر هستند. فقط مقدار اندکی از این مواد به بدن ما نفوذ پیدا می کنند! بنابراین، تأثیر آن در دراز مدت چیست؟ آیا مصرف این مواد به دفعات، یا مقدار بیش از حد آن خطرناک نیست؟

 

▪ هیچ چیز نمی تواند جای تجربۀ دندانپزشک شما را بگیرد

مطمئناً امروزه بسیاری از افراد تمایل دارند که دندان های شان را به راحتی و بدون دردسر سفید کنند، و از آنجایی که این کار کمک بزرگی به زیبایی است و نیاز به جراحی دندان ندارد، آن را مانند یک «خوددرمانی» ساده در نظر می گیرند.

به یاد داریم زمانی را که داشتن دندان های سفید جزء ژست های زیبایی نبود، آن زمان داشتن یک کیت سفید کننده برای سفید کردن دندان ها کفایت نمی کرد و همه برای خود یک پا دندانپزشک نشده بودند!

این فرآیند درخشان کردن دندان ها، باید پس از انجام آزمایش ها دهانی دندانی انجام شود. معاینات اهیت بسیار زیادی دارند و تشخیص هر نوع ناهنجاری (مانند پوسیدگی ها، دندان های ترک خورده، جراحت در سطح مینای دندان، مشکلات لثوی و...) بسیار مهم است و باید مورد درمان قرار بگیرند تا مشکل جدی تر نشود! به این ترتیب مانع از درد و مشکلات دیگر برای شما خواهد شد!

 

▪ معاینۀ دندان ضروری است

قبل از شروع فرآیند سفید سازی، انجام معاینات بسیار مهم است و در صورت نیاز باید جرم گیری یا پر کردن دندان صورت بگیرد تا سطوح دندان ها کاملاً پاک شوند. علاوه بر این شما باید از عوارض جانبی، خطرات احتمالی یا آسیب های این درمان (برای مثال حساسیت بیش از حد دندان ها یا التهاب دهان) و محدودیت هایش کاملاً آگاه شوید. یکی از محدودیت های این درمان این است که محصولات درخشان کننده فقط بر روی دندان های طبیعی اثر می گذارند و هیچ تأثیری بر روی دندان های سرامیکی یا کامپوزیت ندارند.

باید به این نکته هم توجه داشته باشید که اگر چه این درمان مؤثر است، اما معجزه نمی کند و بستگی به رنگ ابتدایی دندان ها، سن و البته میزان مصرف چای، قهوه و نیکوتین شما دارد.

به طور خلاصه، این اطلاعات مهم و دقیق می توانند به شما کمک کنند تا به سمت این درمان ساده، واقعی و کاملاً شخصی بروید.

 

▪ آیا تصمیم گرفته اید که این کار را انجام دهید؟ چند توصیه...

قبل از هر چیز پیش دندانپزشک تان بروید و از او بخواهید دندان های تان را چک کند، در صورت نیاز آنها را پر یا جرم گیری نماید تا به این ترتیب، لکه های ظاهری از سطح دندان ها پاک شود.

شیوۀ استعمال، دفعات مصرف و همچنین طول مدت درمان توسط محصولی را که انتخاب کرده اید از روی بروشور آن بخوانید و به خوبی یاد بگیرید.

طی مدت درمان، دندان های شما نفوذپذیر هستند. در این زمان، از نوشیدن قهوه، چای و تمام خوراکی هایی که پر رنگ هستند مانند، چغندر و یا مصرف نیکوتین خودداری کنید.

بعد از هر بار مصرف محصول درخشان کننده، دهان تان را به خوبی با آب بشویید.

منبع:aftabir.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------