آشنایی با خواص پونه کوهیپونه کوهی چیست, خواص پونه کوهی چیست

خواص پونه کوهی چیست؟

 

خواص و فواید پونه کوهی

پونه کوهی در بسیاری از غذاهای سراسر جهان از گیاهان اصلی محسوب می شود. این عطر و طعم قوی دارد و همراه با نوعی شیرینی ظریف گرما را به غذاها می آورد. این ماده را می توان به صورت تازه ، خشک یا به صورت روغنی یافت و گفته می شود که همه دارای فواید قابل توجهی برای سلامتی هستند.

پونه از گیاهان خانواده نعنائیان است. گیاهی است از سرده نعنا و تیره لب گلی‌ها و له شده برگ‌های آن عطر نعنا دارد. پونه طبیعتی گرم و خشک داشته و مصرف زیادی در بین خانواده‌های ایرانی دارد. 

پونه کوهی اگرچه به طور معمول در مقادیر کم استفاده می شود ، برخی از مواد مغذی مهم را شامل می شود. فقط یک قاشق چای خوری پونه کوهی خشک می تواند حدود 8٪ از نیاز روزانه شما به ویتامین K را تأمین کند.

 

پونه کوهی چیست, خواص پونه کوهی چیست

پونه کوهی در بسیاری از غذاهای سراسر جهان از گیاهان اصلی محسوب می شود

 

خواص پونه کوهی

در این مقاله به بررسی تعدادی از مزایای پونه کوهی برای سلامت مبتنی بر شواهد می پردازد.

 

1. پونه کوهی غنی از آنتی اکسیدان

پونه کوهی سرشار از آنتی اکسیدان است که ترکیباتی هستند که به مقابله با آسیب رادیکال های آزاد مضر در بدن کمک می کنند. تجمع رادیکال های آزاد به بیماری های مزمن مانند سرطان و بیماری های قلبی مرتبط است. چندین مطالعه در لوله آزمایش نشان داده است که روغن پونه کوهی و پونه کوهی سرشار از آنتی اکسیدان است.

 

اسانس پونه کوهی به ویژه سرشار از کارواکرول و تیمول است ، دو آنتی اکسیدان که می تواند به جلوگیری از آسیب سلول های ناشی از رادیکال های آزاد کمک کند. در ترکیب با سایر غذاهای با آنتی اکسیدان بالا مانند میوه ها و سبزیجات ، پونه کوهی می تواند دوز خوبی از آنتی اکسیدان ها ارائه دهد که ممکن است به بهبود سلامت شما کمک کند.

 

2. پونه کوهی ممکن است به مبارزه با باکتری ها کمک کند

پونه کوهی حاوی ترکیبات خاصی است که دارای خواص ضدباکتریایی قوی هستند. یک مطالعه آزمایش لوله ای نشان داد که اسانس پونه کوهی به جلوگیری از رشد اشریشیا کلی و سودوموناس آئروژینوزا ، دو سویه باکتری که می توانند باعث عفونت شوند ، کمک کرد. 

یک مطالعه آزمایشگاهی دیگر نشان داد که پونه کوهی در برابر 23 گونه باکتری موثر است.

 

علاوه بر این ، یک مطالعه در لوله آزمایشگاهی فعالیت ضد میکروبی روغنهای اساسی پونه کوهی ، مریم گلی و آویشن را مقایسه کرد. پونه کوهی یکی از کارآمدترین روغنهای اساسی در برابر باکتریها ، بعد از آویشن بود.

تحقیقات فعلی محدود به مطالعات لوله آزمایش است که از مقادیر غلیظ این گیاه استفاده شده است. بنابراین ، تحقیقات بیشتری برای تعیین چگونگی تأثیر این نتایج بر انسان لازم است.

 

پونه کوهی چیست, خواص پونه کوهی چیست

پونه کوهی سرشار از آنتی اکسیدان است

 

3. پونه کوهی می تواند دارای خواص ضد سرطان باشد

پونه کوهی سرشار از آنتی اکسیدان است. این ترکیبات نه تنها می توانند آسیب رادیکال های آزاد را خنثی کنند ، بلکه ممکن است در پیشگیری از سرطان نیز کمک کنند.

برخی از مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که پونه کوهی و اجزای آن ممکن است به از بین بردن سلولهای سرطانی کمک کند.

 

یک مطالعه آزمایش لوله ای سلولهای سرطانی روده بزرگ انسان را با عصاره پونه کوهی درمان کرد و دریافت که رشد سلولهای سرطانی را متوقف کرده و باعث از بین رفتن آنها می شود. یک مطالعه آزمایشگاهی دیگر نشان داد که کارواکرول ، یکی از اجزای موجود در پونه کوهی ، به سرکوب رشد و گسترش سلولهای سرطانی روده بزرگ نیز کمک می کند.

 

4. پونه کوهی ممکن است به کاهش عفونت ویروسی کمک کند

علاوه بر مقابله با باکتری ها ، برخی از مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که پونه کوهی و اجزای آن ممکن است از برخی ویروس ها نیز محافظت کنند. به طور خاص ، کارواکرول و تیمول دو ترکیب موجود در پونه کوهی هستند که با خواص ضد ویروسی مرتبط هستند.

 

در یک مطالعه آزمایش لوله ای ، کارواکرول نورو ویروس را غیرفعال کرد ، یک عفونت ویروسی که باعث اسهال ، حالت تهوع و درد معده می شود.

یک مطالعه آزمایش لوله ای دیگر نشان داد که تیمول و کارواکرول فقط در عرض یک ساعت 90٪ از ویروس هرپس سیمپلکس را غیرفعال می کنند. گرچه این نتایج امیدوار کننده است ، اما تحقیقات بیشتری در مورد چگونگی تأثیر پونه کوهی بر عفونتهای ویروسی در انسان مورد نیاز است.

 

5. پونه کوهی می تواند التهاب را کاهش دهد

التهاب یک واکنش ایمنی طبیعی است که در نتیجه بیماری یا جراحت رخ می دهد. با این حال ، اعتقاد بر این است که التهاب مزمن در ایجاد بیماری هایی مانند بیماری های قلبی ، دیابت و شرایط خود ایمنی نقش دارد. پونه کوهی سرشار از آنتی اکسیدان است ، که می تواند به خنثی سازی رادیکال های آزاد و کاهش التهاب کمک کند.

 

همچنین حاوی ترکیباتی مانند کارواکرول است که نشان داده شده است دارای خواص ضد التهابی است. کارواکرول(Carvacrol) ماده‌ای است که در عصاره‌ی پونه کوهی یافت می‌شود. عصاره‌ی پونه‌ی کوهی دارای خاصیت آنتی‌بیوتیکی، آنتی‌اکسیدانی،‌ ضدویروسی، ضدقارچی، ضدعفونی‌کنندگی و ضددرد است. عصاره پونه‌ی کوهی به درمان زخم‌های گوارشی و کاهش التهاب بدن نیز کمک می‌کند.

 

عصاره پونه کوهی التهاب را کاهش می دهد که می تواند منجر به موارد زیر شود:

- آرتریت خود ایمنی

- آسم آلرژیک

- روماتیسم مفصلی

شایان ذکر است که در این مطالعات از عصاره غلیظ پونه کوهی استفاده شده است. این همان چیزی نیست که انسان در رژیم غذایی پونه کوهی بخورد.

 

پونه کوهی چیست, خواص پونه کوهی چیست

اسانس پونه کوهی به ویژه سرشار از کارواکرول و تیمول است

 

ارزش غذایی پونه کوهی

میزان کالری پونه کوهی در هر 100 گرم برابر با 265  کالری می باشد. پونه کوهی انواع مختلفی دارد و محتوای آنتی اکسیدان و مواد مغذی آن می تواند بسیار متفاوت باشد.

جدول زیر برخی از مواد مغذی موجود در یک قاشق چای خوری یا 1 گرم برگ خشک پونه کوهی را نشان می دهد.

 

مواد مغذی میزان   نیاز روزانه بزرگسالان
انرژی (کالری) 2.7 1,800–3,000
کربوهیدرات (گرم)  0.7 130
فیبر (گرم)  0.4 25.2–33.6
کلسیم (میلی گرم ) 16.0 1,000–1,200
فسفر (میلی گرم) 1.5 700
پتاسیم (میلی گرم)  12.6 4,700
فولات (میکروگرم ، DFE) 2.4 400

 

نمونه هایی از آنتی اکسیدان های موجود در گیاه پونه کوهی شامل تریپتوفان ، لیزین ، والین ، آرژنین ، ویتامین C ، ویتامین A و ویتامین E (توکوفرول) است.

 

فرق پونه با پونه کوهی

پونه معمولی با پونه کوهی فواید متفاوتی دارند. بهترین داروهای گیاهی که می‌توان به‌عنوان یک آنتی‌بیوتیک قوی نام ببریم ، پونه کوهی است. پونه با پونه‌های معمولی فرق دارد و به ‌عنوان ضدعفونت‌های میکروبی و قارچی شناخته شده است.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------