آرنیکا (گل همیشه بهار کوهی)؛ گیاهی با خواص درمانی شگفت‌انگیزگیاه آرنیکا, نحوه مصرف آرنیکا, موارد مصرف گیاه آرنیکا

گیاه آرنیکا چیست

 

گیاه آرنیکا؛ درمانگر طبیعی درد و التهاب 

گیاه آرنیکا گیاهی چند ساله است که بومی اروپا و آسیای مرکزی است. این گیاه به دلیل خواص درمانی خود شناخته شده است و به طور سنتی برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها از جمله درد، التهاب و تورم استفاده می شود. در این مقاله از بیتوته به طور کامل با گیاه آرنیکا و خواص درمانی آن آشنا می شویم.

آرنیکا یا گل همیشه بهار کوهی از دهه 1500 برای اهداف دارویی استفاده شده است و هنوز هم محبوب است. از آرنیکا که به صورت کرم، پماد، روان کننده، مرهم یا تنتور روی پوست استفاده می شود، برای تسکین دردهای عضلانی، کاهش التهاب و التیام زخم ها استفاده می شود. همچنین برای جراحات مانند رگ به رگ شدن و کبودی استفاده می شود. به عنوان یک گیاه، آرنیکا معمولاً به صورت موضعی (روی پوست) استفاده می شود، زیرا مصرف خوراکی می تواند عوارض جانبی ایجاد کند.

 

گیاه آرنیکا, نحوه مصرف آرنیکا, موارد مصرف گیاه آرنیکا

قسمت های مختلف گیاه آرنیکا

 

مشخصات ظاهری گیاه آرنیکا

آرنیکا گیاهی چند ساله است که ارتفاع آن به 1 تا 2 فوت می رسد و گل هایی به رنگ زرد متمایل به نارنجی شبیه به بابونه دارد. ساقه ها گرد و کرک دار هستند که به 1 تا 3 ساقه گل ختم می شوند و گل هایی به وسعت 2 تا 3 اینچ دارند. برگها سبز روشن هستند. برگ های بالایی دندانه دار و کمی کرک دار هستند، در حالی که برگ های پایینی دارای نوک گرد هستند. بومی کوه های اروپا و سیبری است و در آمریکای شمالی کشت می شود.

  

موارد مصرف گیاه آرنیکا

استفاده از مکمل ها باید به صورت فردی و توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی، مانند یک متخصص تغذیه، داروساز، یا پزشک بررسی شود. هیچ مکملی برای درمان یا پیشگیری از بیماری در نظر گرفته نشده است. آرنیکا معمولا در طب مکمل و جایگزین استفاده می شود. برای استفاده در موارد زیر تحقیق شده است:  

• کبودی

• درد

• میالژی یا درد عضلانی

• آرترالژی یا درد مفاصل

• آرتروز

این گیاه می تواند سمی باشد. به همین دلیل، اغلب به شکل هومیوپاتی استفاده می شود. محصولات هومیوپاتی حاوی مقادیر بسیار کمی از ماده فعال هستند. تحقیقات در مورد فواید بالقوه آرنیکا برای سلامتی محدود است. به دلیل فقدان تحقیقات انسانی، شواهد کافی برای حمایت از استفاده از آن برای هر یک از این شرایط وجود ندارد. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. تعداد بسیار کمی از مطالعات انسانی با طراحی خوب، کنترل شده با دارونما و بازبینی شده منتشر شده است.

 

گیاه آرنیکا, نحوه مصرف آرنیکا, موارد مصرف گیاه آرنیکا

آرنیکا معمولا در طب مکمل و جایگزین استفاده می شود

 

عوارض جانبی آرنیکا چیست؟

آرنیکا می تواند عوارض جانبی داشته باشد، حتی زمانی که به صورت موضعی در پمادها یا کرم های رقیق استفاده می شود. عوارض جانبی جدی تری ممکن است با مصرف خوراکی آرنیکا رخ دهد.

 

عوارض جانبی استفاده موضعی

در فرمول های کمتر رقیق شده، آرنیکا ممکن است باعث واکنش آلرژیک خفیف شود. این اغلب در افراد حساس به گیاهان خانواده Asteraceae اتفاق می افتد. این گیاهان عبارتند از: 

ابروسیا

گل همیشه بهار

گل داودی

بابونه

آرنیکا همچنین می تواند باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب شود. این احتمال در صورت استفاده بیش از حد یا روی پوست شکسته بیشتر است. بیشتر از ماده فعال می تواند از طریق پوست شکسته جذب شود. در پوست شکسته، آرنیکا نیز ممکن است باعث گزش شود.

 

استفاده خوراکی

اکثر داروهای هومیوپاتی آرنیکا بسیار رقیق هستند. اینها به طور کلی ایمن در نظر گرفته می شوند. اگرچه برخی از اشکال ممکن است حاوی مقادیر قابل تشخیص هلنالین باشند. این اشکال خطرات سلامتی دارند. هلنالین در صورت مصرف خوراکی می تواند باعث موارد زیر شود:

• تحریک دهان و گلو

• دل درد

• اسهال

• استفراغ

• تنگی نفس

• کبودی و خونریزی آسان

• ضربان قلب تند

• فشار خون بالا

 

گیاه آرنیکا, نحوه مصرف آرنیکا, موارد مصرف گیاه آرنیکا

آرنیکا می تواند عوارض جانبی داشته باشد

 

نحوه مصرف گیاه آرنیکا

شما نباید آرنیکا را به صورت خوراکی بدون نظارت مستقیم پزشکی مصرف کنید، مگر به شکل بسیار رقیق شده به عنوان یک داروی هومیوپاتی، زیرا عوارض جانبی ممکن است شدید باشد. از محصولات هومیوپاتی با توجه به دستورالعمل روی برچسب یا توصیه پزشک خود استفاده کنید. پزشک ممکن است آماده سازی هومیوپاتی را با تزریق انجام دهند.

هنگام استفاده موضعی از آرنیکا، هرگز آن را بدون نظارت پزشک روی زخم باز قرار ندهید.

 

اطفال

همچنین می‌توانید از داروهای هومیوپاتی برای درمان کبودی، تورم و ضربه به بافت‌های نرم استفاده کنید. دستورالعمل های دوز روی برچسب محصول را دنبال کنید یا با یک متخصص مجاز مشورت کنید. فقط در فرمولاسیون هومیوپاتی استفاده کنید. از خود گیاه استفاده نکنید.

 

بزرگسالان

آماده‌سازی تجاری کرم‌ها، پمادها و لوسیون‌ها از طریق برخی فروشگاه‌های تخصصی و ارائه‌دهندگان بهداشت طبیعی در دسترس هستند. داروهای هومیوپاتی به طور گسترده در فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی و بسیاری از داروخانه ها موجود است.

 

گیاه آرنیکا, نحوه مصرف آرنیکا, موارد مصرف گیاه آرنیکا

شما نباید آرنیکا را به صورت خوراکی بدون نظارت پزشک مصرف کنیدپ

 

موارد احتیاط استفاده از گیاه آرنیکا

زمانی که آرنیکا روی پوست استفاده شود، به طور کلی بی خطر است. با این حال، استفاده طولانی مدت ممکن است باعث تحریک پوست، ایجاد اگزما، لایه برداری، تاول یا سایر بیماری های پوستی شود. آرنیکا نباید روی پوست شکسته مانند زخم پا استفاده شود. در یک مطالعه، محققان دریافتند که آرنیکا به صورت موضعی باعث افزایش درد پا 24 ساعت پس از انجام تمرینات ساق پا شد. همچنین افرادی که به این گیاه حساسیت دارند باید از آن اجتناب کنند.

 

آرنیکا به ندرت به عنوان یک داروی گیاهی داخلی استفاده می شود زیرا می تواند باعث سرگیجه، لرزش و بی نظمی های قلبی شود. همچنین ممکن است غشاهای مخاطی را تحریک کرده و باعث استفراغ شود. دوزهای زیاد حتی می تواند کشنده باشد. آرنیکا را به صورت خوراکی مصرف نکنید مگر با نظارت دقیق پزشک. به طور کلی می توانید داروهای هومیوپاتی را که از مقادیر بسیار کمی آرنیکا استفاده می کنند، با خیال راحت مصرف کنید.

 

اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید، از مصرف آرنیکا خودداری کنید و قبل از استفاده از آن بر روی پوست خود با پزشک خود مشورت کنید. قبل از مصرف هر دارویی، از جمله گیاهان دارویی، با پزشک خود صحبت کنید.

 

گیاه آرنیکا, نحوه مصرف آرنیکا, موارد مصرف گیاه آرنیکا

در دوران بارداری و شیردهی از مصرف آرنیکا خودداری کنید

 

تداخلات دارویی گیاه آرنیکا

اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید از آرنیکا خودداری کنید. این ترکیب می تواند خطر خونریزی و کبودی را افزایش دهد. آرنیکا ممکن است با این داروها تداخل منفی داشته باشد: 

• جانتوون (وارفارین)

• پلاویکس (کلوپیدوگرل)

• هپارین

• NSAID ها مانند ایبوپروفن و ناپروسین (ناپروکسن)

همچنین باید از مصرف مکمل‌هایی که می‌توانند لخته شدن خون را کند کنند، مانند سیر، زنجبیل، جینکو و جینسینگ Panax اجتناب شود. 

 

ضروری است که فهرست مواد تشکیل دهنده مکمل و پانل حقایق تغذیه را به دقت بخوانید تا بدانید کدام مواد و چه مقدار از هر یک از مواد تشکیل شده است. لطفاً این برچسب مکمل را با پزشک خود مرور کنید تا در مورد تداخلات احتمالی با غذاها، سایر مکمل ها و داروها صحبت کنید.

 

گیاه آرنیکا, نحوه مصرف آرنیکا, موارد مصرف گیاه آرنیکا

درمان التهاب مربوط به آرتروز با استفاده موضعی از آرنیکا

 

سوالات متداول درباره گیاه آرنیکا

1. آیا آرنیکا ضد التهاب خوبی است؟

شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه آرنیکای موضعی ممکن است التهاب مربوط به آرتروز را درمان کند. با این حال، همیشه باید قبل از مصرف هر مکملی با پزشک خود صحبت کنید. مکمل ها نباید جایگزینی برای درمان استاندارد پزشکی در نظر گرفته شوند.

 

2.آیا مصرف مکمل های آرنیکا بی خطر است؟

محصولات خوراکی آرنیکا دارای عوارض جانبی بالقوه سمی هستند. در حالی که برخی از محصولات هومیوپاتی بسیار رقیق شده ممکن است بی خطر باشند، بهتر است قبل از مصرف قرص، تنتور یا روغن با پزشک خود صحبت کنید. 

 

3. آیا آرنیکا فشار خون را افزایش می دهد؟

زمانی که آرنیکا به صورت خوراکی مصرف شود، ممکن است فشار خون را افزایش دهد. 

 

4. آیا آرنیکا برای همه افراد بی خطر است؟

آرنیکا برای همه افراد بی خطر نیست. زنان باردار، شیرده و افراد مبتلا به بیماری های خاصی مانند بیماری قلبی، فشار خون بالا، صرع یا خونریزی باید از مصرف آرنیکا خودداری کنند.

همچنین، افراد مبتلا به آلرژی باید قبل از مصرف آرنیکا با پزشک خود مشورت کنند.

 

5. آرنیکا را از کجا می توان تهیه کرد؟

آرنیکا را می توان به صورت پماد، ژل، کپسول یا چای از داروخانه ها یا فروشگاه های گیاهان دارویی تهیه کرد.

 

سخن پایانی درباره گیاه آرنیکا

آرنیکا اغلب به عنوان یک محصول بدون نسخه (OTC) در اشکال موضعی و خوراکی فروخته می شود. آرنیکا به عنوان قرص خوراکی هومیوپاتی نیز فروخته می شود. داروهای هومیوپاتی بسیار رقیق شده و اغلب بی خطر هستند. با این حال، آرنیکا در مقادیر زیاد می تواند سمی باشد. استفاده خوراکی از آرنیکا به طور کلی توصیه نمی شود مگر اینکه بسیار رقیق شده و تحت مراقبت یک پزشک باشد. 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------