علت و درمان خانگی لکه های سفید روی ناخنعلت ایجاد لکه های سفید روی ناخن ها از چیست , لکه های سفید روی ناخن پا , از بین بردن لکه های سفید ناخن

لکه ها یا نقاط سفید روی ناخن های شما معمول است

 

لکه های سفید روی ناخن

لکه های سفید روی ناخن ها می توانند مانند نقاط کوچکی به نظر برسند یا تقریباً کل ناخن را در بر می گیرند: لکونیشیا اصطلاح پزشکی لکه های سفید ناخن است.

برای برخی افراد، لکه های سفید ممکن است به صورت نقاط ریز و لکه دار در سراسر ناخن ظاهر شوند. برای دیگران، لکه های سفید ممکن است بزرگتر باشند و در کل ناخن کشیده شوند. لکه ها ممکن است روی یک ناخن یا چند ناخن تأثیر بگذارند.

 

اگر لکه های سفید شما به ندرت اتفاق می افتد و فکر می کنید این لکه ها به احتمال زیاد به جراحت مربوط باشد ، ممکن است هرگز لازم نباشد که در این مورد به پزشک مراجعه کنید. فقط باید مراقب باشید تا از آسیب دیدن جلوگیری کنید یا رفتاری را که فکر می کنید مسئول خسارت است متوقف کنید.

 

اگر مشاهده کردید که لکه ها پایدار هستند یا در حال بدتر شدن هستند ، ممکن است وقت آن رسیده باشد که به پزشک خود مراجعه کنید. بیشتر مواردی که می توانند باعث ایجاد لکه های سفید شوند ، به راحتی تشخیص داده می شوند. (علل ، علایم و درمان لکه های سفید روی ناخن )

 

علت ایجاد لکه های سفید روی ناخن ها از چیست , لکه های سفید روی ناخن پا , از بین بردن لکه های سفید ناخن

کمبود روی و کمبود کلسیم باعث ایجاد لک های سفید روی ناخن می شود

 

علت لکه های سفید روی ناخن

لکه ها یا نقاط سفید روی ناخن های شما معمول است. چندین مسئله می تواند باعث آنها شود. دلایل احتمالی این موارد عبارتند از:

 

• واکنش آلرژیک

آلرژی به لاک ناخن ، براق کننده ، سفت کننده یا پاک کننده لاک ناخن ممکن است باعث ایجاد لکه های سفید روی ناخن شود. استفاده از ناخن های اکریلیک یا ژل نیز می تواند ناخن های شما را به شدت آسیب برساند و باعث ایجاد این لکه های سفید شود.

 

• قارچ

یک قارچ ناخن رایج به نام اونیکومایکوزیس سطحی سفید می تواند در انگشتان پا ظاهر شود. اولین علامت عفونت ممکن است چند نقطه سفید کوچک روی ناخن ها باشد.

عفونت می تواند رشد کرده و به بستر ناخن گسترش یابد. ناخن های پا ممکن است پوسته پوسته به نظر برسند و سپس ضخیم و شکننده شوند.

 

• آسیب به ناخن

آسیب در پایه ناخن شما می تواند باعث لکه ها یا نقاط سفید روی ناخن شما هنگام رشد شود. با این حال ، به دلیل زمانی که برای رشد ناخن های شما لازم است ، ممکن است آسیب را به خاطر نیاورید. برخی از آسیب ها به مدت چهار هفته یا بیشتر نشان داده نمی شوند.

منابع متداول صدمات ناخن ها عبارتند از:

انگشتان زیر درب بمانند.

 با چکش روی انگشت خود بزنید.

ناخن های خود را به پیشخوان یا میز بزنید.

مانیکورهای مکرر نیز ممکن است صدمه ای ایجاد کنند که منجر به ایجاد این لکه های سفید روی ناخن های شما شود. فشار وارد شده توسط مانیکور می تواند به تخت های ناخن آسیب برساند.

 

• کمبود مواد معدنی

در صورت کمبود برخی مواد معدنی یا ویتامین ها ، ممکن است لکه های سفید یا نقاطی را در امتداد ناخن های خود مشاهده کنید. کمبودهایی که معمولاً به این مسئله مرتبط هستند کمبود روی و کمبود کلسیم است.

 

• علل اضافی

علل کمتر شایع لکه های سفید ناخن عبارتند از:

- بیماری قلبی

- مشکل سلامتی 

- نارسایی کلیه ( کلیه )

- پسوریازیس ناخن یا اگزما

- پنومونی 

- مسمومیت با آرسنیک 

 

در حالی که این علل ممکن است ، اما بسیار نادر است. اگر قبل از بررسی این موارد جدی ، لکه های سفید مداوم روی ناخن های خود داشته باشید ، پزشک احتمالاً یک سری موارد دیگر را بررسی خواهد کرد.

 

علت ایجاد لکه های سفید روی ناخن ها از چیست , لکه های سفید روی ناخن پا , از بین بردن لکه های سفید ناخن

 روغنهای اساسی برای بهبود لکه های سفید  مفید می باشد

 

درمان خانگی لکه های سفید روی ناخن

روزانه ناخن های خود را مرطوب کنید: مطمئن شوید که علاوه بر دست از مرطوب کننده روی ناخن ها نیز استفاده می کنید. هر شب قبل از خواب یک روغن مغذی دست یا روغن ویتامین E را روی ناخن های خود بمالید. این می تواند باعث شود ناخن های شما قوی و سالم بماند و ممکن است باعث کاهش نقاط سفید شود. 

 

 روغنهای اساسی را امتحان کنید: روغنهای اساسی برای بهبود لکه های سفید ناشی از آسیب به ناخن یا قارچ ناخن شناخته شده است. روغن درخت چای و روغن نارنج بهترین نتیجه را می دهند. چند قطره از روغنهای اساسی خود را با یک روغن حامل مانند روغن زیتون مخلوط کنید و سپس روغن را روی ناخن های خود بمالید. روغن نارنج را باید حدود 45 دقیقه بگذارید تا بماند در حالی که روغن درخت چای باید حدود 15 تا 20 دقیقه بماند. همیشه پس از استفاده از روغن ها ناخن های خود را بشویید و خشک کنید.

 

 ناخن های خود را در سرکه سفید و آب خیس کنید: یک قسمت سرکه سفید را با یک قسمت آب در یک کاسه مخلوط کنید. ناخن های خود را در کاسه فرو کنید. آنها را به مدت 10 دقیقه خیس کنید و سپس ناخن های خود را بشویید و خشک کنید. این کار را حدود چهار بار در هفته انجام دهید و شاهد کاهش لکه های سفید باشید. اگر پوست حساسی دارید ، از نسبت آب بیشتری نسبت به سرکه استفاده کنید.

 

 برش های لیمو را به ناخن های خود بمالید: لیمو ویتامین C زیادی دارد و کمبود این ویتامین گاهی باعث ایجاد لکه های سفید روی ناخن ها می شود. برای استفاده از لیمو ، کافی است یک لیمو را از وسط نصف کرده و برش را به ناخن های خود بمالید. قبل از شستشو و خشک شدن ناخن ها ، آن را به مدت 20 تا 30 دقیقه بگذارید.

 

 ناخن های خود را در ماست طبیعی فرو کنید: ماست طبیعی و شیرین نشده بدون طعم دهنده های اضافی می تواند سلامت ناخن را تقویت کرده و به طور بالقوه باعث کاهش لکه های سفید شود. حدود سه قاشق غذاخوری ماست را درون یک کاسه قرار دهید و ناخن های خود را به مدت 10 تا 15 دقیقه در کاسه قرار دهید. بعد از اتمام کار ، ناخن های خود را با آب گرم بشویید. همچنین می توانید چند قطره آب لیمو یا روغن ویتامین E به ماست اضافه کنید.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 بیشتر بخوانید تا سالم بمانید

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------