تازه های هنر در خانه

سفره هفت سین,تزیین هفت سین

جدیدترین مدل سفره های هفت سین

نمونه هایی از جدیدترین و شیک ترین چیدمان سفره های هفت سین تزیین سفره هفت سین مدل سفره هفت سین سفره…

روبان دوزی 

 

روبان,روبان دوزی,آموزش روبان دوزی,اموزش روبان دوزی

 


روبان دوزی

روبان دوزی-روبان دوزی یکی از زیر شاخه های سوزن دوزی است که از تلفیق انواع پارچه روبان و نخ گلدوزی می توان به خلق آثار زیبا در رشته ی هنری روبان دوزی پرداخت.

پارچه مناسب روبان دوزی پارچه ای است با بافت درشت مانند کتان پاناما ارگانزا حوله ای و مخمل.در روبان دوزی سوزن باید راحت از پارچه عبور کند وگرنه کار تمیزی نمی توانید داشته باشید.رنگ پارچه ی مورد استفاده در روبان دوزی نیز باید ثابت باشد.

نخ های dmc گلدوزی نخ های مناسبی برای روبان دوزی هستند.بعلاوه می توانید از نخ های عمامه گلابتون و دیسکو نیز استفاده کنید.رنگ نخ روبن دوزی نیز باید ثابت باشد.

روبان ها در اندازه های مختلف وجود دارند شما باید با توجه به نقشه باریک و یا پهن بودن روبان را انتخاب کنید.روبان های پهن و آهار دار مناسب گل های درشتی هستند که اغلب روی کار دوخته می شوند و نباید داخل پارچه شود.روبان های بدون آهار باریک با رنگ های تیره و روشن مناسبترین هستند.رنگ روبان نیز باید ثابت باشد.

در این مطلب یک نمونه روبان دوزی آموزش داده میشود،امیدواریم مورد استفاده شما خانم های هنرمند قرار گیرد.

 

آموزش روبان دوزی


لوازم مورد نیاز روبان دوزی:

ـ روبان ساتن 4 میلی‌متری در رنگهای زرد

ـ مقوای تیره روشن

ـ سوزن روبان دوزی شماره 22

ـ پارچه بافت درشت

ـ روبان ساتن نیم سانتی‌متری در رنگهای سبز و بژ

ـ كاغذ پوستی

ـ نخ گلدوزی

ـ نخ و سوزن معمولی

ـ سوزن ته گرد و قیچی

روش کار روبان دوزی:

1ـبرای شروع کار روبان دوزی ابتدا طرح مورد نظر را روی كاغذ پوستی بكشید و با سوزن ته گرد به پارچه سنجاق كنید. روبان را با نخ و سوزن به پارچه كوك بزنید تا ثابت شود. برای دوخت ابتدا ساقه‌های آفتابگردان را بدوزید به این شكل كه سوزن را از نقطه 1 بیرون آورده و از نقطه 2 به 3 یك دوخت بزنید. برای دوخت بعدی سوزن را از میان دوخت قبل بیرون آورده و به همین ترتیب ادامه دهید تا كل ساقه دوخته شود.

 

 

روبان,روبان دوزی,آموزش روبان دوزی,اموزش روبان دوزی

 

 

2ـ در مرحله دوم از روبان دوزی، روبانی عمودی به رنگ بژ را انتخاب كنید. از نقطه 4 سوزن را خارج كرده و در نقطه 5 روبان را به حالت برگردان نگه دارید و به داخل نقطه 5 وارد كنید، به طوری كه انتهای آن مانند یك تای كوچك باشد. پس از اتمام نرده‌های عمودی آن‌‌ها را گره بزنید و با هویه انتهای روبان را بسوزانید. سوزاندن با هویه الزامی است. زیرا ممكن است به مرور زمان روبان شكافته شود و دوام لازم را نداشته باشد.

 

 

روبان دوزی 

 

روبان دوزی

 

 

3ـ پس از اتمام، تمام نرده‌های عمودی برای دوخت نرده‌های افقی از فاصله نیم‌سانتی‌متری از بالای نرده عمودی و نیم‌سانتی‌متر فاصله از كنار نرده سوزن را از نقطه 6 خارج كرده و یكی در میان از زیر و روی نرده عبور دهید و از نقطه 7 سوزن را داخل پارچه كنید و مجدداً همین دوخت را از پایین نرده‌های عمودی انجام دهید تا درست مثل قسمت بالای نرده‌ها باشد و دو خط موازی از روبان در بالا و پایین نرده‌ها دوخته شود.

پس از گره زدن، مجدداً روبان را با هویه بسوزانید.

 

 

روبان,روبان دوزی,آموزش روبان دوزی,اموزش روبان دوزی

 

 

روبان,روبان دوزی,آموزش روبان دوزی,اموزش روبان دوزی

 

 

4- برای دوختن میخ‌های نرده از گره استفاده كنید. سوزن را از نقطه 8 از پارچه و روبان نرده بیرون بیاورید و با یك دست روبان را نگه دارید.

 

روبان دوزی

 

5- سوزن را زیر روبان ببرید و یك زاویه قائمه ایجاد كنید.

6- روبان را به دور سوزن پیچیده و سوزن را از كنار نقطه 7 از نقطه 8 به داخل پارچه ببرید و بكشید تا گره سفت شود و شكل گره بگیرد. به همین ترتیب تمام میخ‌های نرده‌ها را بدوزید در انتها گره بزنید و با هویه بسوزانید.

7- برای دوختن گل آفتابگردان گلبرگ‌ها را بدوزید. روبان را به صورت صاف از نقطه 10 خارج كنید.

8- برای وارد كردن سوزن به نقطه 11 روبان را به صورت صاف از نقطه 10 روی نقطه 11 قراردهید وروبان را با دست نگه دارید و سپس به نقطه 11 وارد كنید و روبان را بكشید. لبه گلبرگ مانند گره كوچكی در لبه خواهد شد. همه گلها را به همین شكل كامل كنید.

 

 

روبان دوزی

 

 

9- پس از دوخت كامل گلبرگ‌ها تخم گلهای آفتابگردان را بدوزید. این دوخت هم مانند دوخت میخ‌های نرده می‌باشد. سوزن را از نقطه 12 خارج كنید و با یك دست روبان را نگاه دارید و سوزن را زیر روبان برده و به دور سوزن پیچیده و در نقطه كنار آن سوزن را داخل پارچه كنید و بكشید تا گره‌ها شكل بگیرد و سفت شود. در انتها گره بزنید و با هویه بسوزانید.

 

10- برای دوخت برگ مانند دوخت گلبرگ‌های گل سوزن را از نقطه 13 خارج كرده و روبان را روی نقطه 14 قرار دهید سپس سوزن را از روی روبان وارد نقطه 14 كرده و روبان را بكشید. تمام برگ‌ها را به همین شكل بدوزید. در انتها از پشت پارچه خارج كرده گره بزنید و با هویه بسوزانید سپس به آهستگی كوك‌هایی كه دور تا دور طرح برای ثابت كردن الگو زده بودید را شكافته و طرح را جدا كنید. این طرح برای كوسن كیسه‌های تزئینی و هر آنچه كه شما از دیدنش لذت ببرید، قابل اجراست.

منبع:ماهنامه بانو

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خدمات نظافتی,تمیزکار منزل,نظافتکار منزل

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023