روش های شستن تخم مرغ ضدعفونی کردن تخم مرغ,ضد عفونی کردن تخم مرغ

نحوه ضدعفونی کردن تخم مرغ

 

نحوه شستن و ضدعفونی کردن تخم مرغ

یک بحث قدیمی وجود دارد که پیرامون ایده شستن تخم مرغ تازه وجود دارد، و واقعاً دو روش برای بررسی آن وجود دارد.

چگونه تخم مرغ ها را بشوییم؟

برای درک اینکه چرا سؤالات زیادی پیرامون معضل بزرگ شستشوی تخم مرغ وجود دارد، باید نگرانی های ناشی از شستشوی تخم مرغ را حل کنیم.

 

چرا تخم مرغ ها را بشویید؟

به درستی، شستن تخم مرغ یک ضرورت است. من فکر می کنم همه تقریباً در این مورد موافق هستند.

 

اما چیزی که باعث ایجاد مشکل می شود این است که هنگامی که تخم ها با باکتری های محیطی در تماس هستند، می تواند باعث بیماری های شدید و گاه کشنده در افرادی که آنها را مصرف می کنند شود.

 

1) کولی تنها یکی از باکتری های کشنده است که می تواند به تخم مرغ های شما وارد شود ، به خصوص هنگامی که بدون شستن آنها را می شکنید.

 

2) سالمونلا.

 

پوسته های تخم مرغ متخلخل هستند، اما خداوند آنها را به گونه ای طراحی کرده است که روی آنها با غشای میکرو پوشانده شده است که "شکوفه" نامیده می شود تا جوجه ها و محیط آنها را ایمن و تمیز نگه دارد.

 

باکتری ها به سختی وارد تخم مرغ خشک می شوند. شستن تخم های کثیف شکوفه را از بین می برد و باکتری ها را به داخل تخم مرغ می کشانند. و شستن تخم مرغ در آب خنک در واقع باعث ایجاد خلا می شود و باکتری ها را با سرعت بیشتری به داخل می کشند.

 

ضدعفونی تخم مرغ

 

اگر به تازگی در نگهداری مرغ برای تخم مرغ های تولید شده تازه کار هستید، تمیز کردن این تخم ها قبل از خوردن آنها مهم است.

 

چگونه تخم مرغ را ضد عفونی کنیم؟

روند ضد عفونی تخم مرغ شامل کاهش یا از بین بردن عوامل بیماری زایی موجود در تخم مرغ است. روش های مختلفی برای انجام این ضد عفونی وجود دارد، چه شیمیایی، توسط ضد عفونی کننده ها یا عوامل فیزیکی، مانند ضد عفونی با فیلتراسیون، اشعه، گرمای خشک و گرمای مرطوب به عنوان یک فرآیند شستشوی مکانیکی.

 

یک راه حل خوب برای ضد عفونی تخم مرغ، ماشین های شستشو، ضد عفونی و خشک کردن است، که استاندارد خوبی را برای فرآیند ضدعفونی و اطمینان از کنترل سلامتی و دمای تخم مرغ فراهم می کند.

 

تخم مرغ ها را خشک تمیز کنید

تمیز کردن تخم مرغ های خشک توصیه نمی شود، اما برخی از افراد معتقدند که اگر می خواهید از ورود باکتری ها به تخم مرغ جلوگیری کنید، امن ترین راه است. اگر تخم های شما بسیار کثیف هستند و نمی خواهید آنها را در آب بشویید، از این روش استفاده کنید.

 

تنها زمانی که ممکن است شستن تخم مرغ هایتان را در نظر بگیرید این است که بلافاصله از آنها استفاده کنید. ممکن است سعی کنید مقداری از کثیفی های روی تخم مرغ را از بین ببرید. اما قبل از مصرف باید شسته شوند.

 

برای این کار، از چیزی خشک و کمی ساینده استفاده کنید تا آلودگی یا مدفوع را پاک کنید تا تخم مرغ تمیز شود. با استفاده از این روش شما از آب و هیچ ضدعفونی کننده ای استفاده نمی کنید. از اسفنج یا حوله، لوفا، کاغذ سنباده خوب یا اسفنج ساینده برای تمیز کردن خشک تخم مرغ ها استفاده کنید.

 

برای تمیز کردن تخم مرغ های خود بدون استفاده از آب، از اسفنج یا حوله و... استفاده کنید تا به آرامی تمام خاک و کثیفی های تخم مرغ را از بین ببرید. هرگز از همان پارچه یا اسفنج روی سایر تخم مرغ ها استفاده نکنید، همیشه بعد از استفاده آن ها را دور بیاندازید.

 

این روش باعث حفظ پوشش طبیعی ضد باکتری به نام "شکوفه" می شود. شستن تخم ها با آب شکوفه را از بین می برد و باکتری ها را به داخل تخم مرغ تشویق می کنند.

 

باکتری اصلی تخم مرغ که بسیار خطرناک است، سالمونلا است که از طریق مواد غذایی منتقل می شود و منجر به مسمومیت غذایی می شود. شما فقط در صورت وجود باکتری در پوسته تخم مرغ، خطر ابتلا به عفونت سالمونلا را دارید.

 

در صورتی که تخم مرغ به مدفوع آغشته یا خون آلود بود و یا ترک داشت، بهتر است شسته شده و بلافاصله مصرف شود، باید از قراردادن تخم مرغ در کنار سایر مواد غذایی خودداری کرد و پس از تماس با تخم مرغ، دست ها را باید شست.

 

تخم مرغ را چگونه ضد عفونی کنیم

 

شستشو مرطوب

گاهی اوقات تخم مرغ ها خیلی کثیف هستند و نمی توان آنها را به صورت خشک تمیز کرد. گرفتن لکه های ناخوشایند یا پاشیده شدن مدفوع یا زرده تخم مرغ های دیگر و خشک شدن آنها غیر معمول نیست.

 

اگر به نظر نمی رسد که آنها را با روش خشک تمیز تمیز کنید، باید تخم مرغ را به صورت مرطوب بشویید. از آب گرمتر از دمای تخم مرغ استفاده کنید. از آب سرد کاملاً خودداری کنید. آب سرد می تواند باعث شود که منافذ پوسته تخم مرغ باز شود و باکتری ها را از سطح پوسته به داخل تخم مرغ بکشد. هرگز تخم مرغ ها را در آب غوطه ور نکنید.

 

تخم مرغ ها را زیر آب گرم بشویید و کنار بگذارید سپس با حوله کاغذی خشک کنید. و در محل تخم مرغ ها قرار بدهید.

 

برای ضد عفونی کردن تخم مرغ ها، تخم های تمیز شده را با محلول آب سفید کننده بسیار رقیق شده اسپری کنید و تمیز کنید. اجازه بدهید تخم ها روی یک قفسه یا یک سبد خشک شوند. اگر آب و اسپری ضدعفونی کننده برای لکه های سرسخت کافی نیست، می توانید با آغشته کردن تخم مرغ ها در سرکه ی گرم، آن لکه ها را از بین ببرید .

 

چگونه تخم مرغ را ضد عفونی کنیم

 

روش های شستشوی تخم مرغ های فروشگاهی :

در ایستگاه درجه بندی، قبل از بسته بندی در کارتن ها، تمام تخم مرغ ها شستشو داده می شوند، بنابراین پس از رسیدن به خانه نیازی به شستشو نیست. با این حال، اگر می خواهید تخم مرغ خود را دوباره بشویید، این دستورالعمل های ساده را دنبال کنید:

 

در یک کاسه ای آب گرمتر از دمای تخم مرغ بریزید (اما نباید خیلی گرم باشد).

 تخم مرغ را در آب فرو ببرید و به آرامی تمیز کنید.

 تخم مرغ را زیر آب روان و خنک بشویید.

 تخم مرغ خود را به آرامی خشک کنید.

 بلافاصله در یخچال قرار دهید یا استفاده کنید.

 

نکته بسیار مهمی که باید بخاطر بسپارید این است که تخم ها دارای سطح متخلخل هستند. این بدان معناست که هر آنچه را روی پوسته تخم مرغ خود قرار دهید، این امکان را دارد که به طرف دیگر پوسته منتقل شوند. بنابراین گرچه ممکن است ضد عفونی تخم مرغ با مواد ضد باکتری وسوسه انگیز باشد، اما استفاده از هر نوع پاک کننده ای (سفید کننده و...) می تواند سلامتی را تهدید کند، زیرا این محصولات می توانند پوسته متخلخل تخم مرغ را عبور داده و باعث آلودگی شوند.

 

در آخر، بررسی کنید اگر تخم مرغ شما ترک خورده است، آنها را دور بریزید.

 

به دنبال خطوط تیره باشید و به آرامی تخم مرغ را فشار دهید تا ترک هایی را که ممکن است با چشم غیر مسلح دیده نشوند، در معرض دید قرار دهید. به طور کلی، شما باید این کار را برای همه تخم مرغ ها قبل از پختن آنها انجام دهید، نه فقط تخم مرغ های آلوده.

 

 

نگهداری از تخم مرغ

اگر خودتان قصد استفاده از تخم مرغ را دارید، می توانید تخم مرغ های شسته نشده را برای مدت چند هفته روی میز آشپزی نگهداری کنید، اما این روش را زمانی که تخم مرغ ها را داخل یخچال قرار نداده اید انجام بدهید و آنها را درست قبل از پختن بشویید.

 

زمانی که تخم مرغ های خود را در یخچال نگه می دارید سعی کنید تخم مرغ ها را به سمت باریک تر قرار بدهید تا از پاره شدن لایه ی هوای درون تخم مرغ (شکوفه) جلوگیری شود.

 

اگر لایه ی هوای درون تخم مرغ پاره شود باکتری ها وارد تخم مرغ می شوند.

 

همیشه برای نگهداری تخم مرغ از طرف های کاملا تمیز استفاده کنید و ظرف را بین مصارف تمیز کنید. تخم مرغ های شسته شده باید خیلی زودتر از تخم های شسته نشده مصرف شوند.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------