پاک کردن لکه وایتکس از روی لباسپاک کردن لکه وایتکس, چگونه لکه وایتکس را خنثی کنیم, پاک کردن لکه وایتکس روی لباس مشکی

پاک کردن لکه وایتکس

 

چگونه لکه وایتکس را از روی لباس پاک کنیم؟

بعضی وقتها وایتکس با لباس رنگی مان برخورد می کند و رنگ آن را از بین می برد ولی روش های مفیدی وجود دارد که می توانیم این لکه ها را پاک کنیم.

لکه وایتکس روی لباس چطور است؟

همان طور که می‌دانید وایتکس ماده پاک‌کننده شیمیایی و قوی است که در تماس با لباس رنگی یا مشکی، رنگ آن را از بین می‌برد و در نهایت رنگ بافت اصلی لباس مشخص می‌شود. پس شما نمی‌توانید لکه وایتکس را مانند لکه‌های غذایی یا رنگی دیگر پاک کنید.

 

با این حال شما می‌توانید لکه دائمی وایتکس را با شیوه های خاص خنثی کنید و آن را به همراه شیوه های گوناگون رنگ کنید. پس توصیه می‌کنیم چنانچه می‌خواهید لباس یا فرشتان را با وایتکس بشویید، حتماً شیوه درست استفاده از وایتکس را بررسی کنید و درباره آن تحقیق بیشتری کنید.

 

پاک کردن لکه وایتکس, چگونه لکه وایتکس را خنثی کنیم, پاک کردن لکه وایتکس روی لباس مشکی

چگونه لکه وایتکس را خنثی کنیم

 

لکه وایتکس روی لباس مشکی را با الکل پاک کنید

برای پاک کردن لکه وایتکس از روی لباس مشکی شما به قدری الکل صنعتی و پنبه احتیاج دارید. در حقیقت الکل لکه وایتکس را پاک نمی‌کند، ولی سبب می‌شود که رنگ قسمت های دیگر لباس پخش شوند و روی لکه وایتکس قرار گیرند و لکه سفید یا صورتی را به رنگ پارچه تبدیل کند.

 

برای پاک کردن لکه وایتکس روی لباس، قدری پنبه را به الکل آغشته کنید و آن را به صورت ضربه‌ای از اطراف رنگی لکه به داخل لکه وایتکس بزنید. این مرحله را چند بار انجام دهید تا رنگ لباس به بخش رنگ رفته پخش شود و لباس تا اندازه ای رنگی شود. در این صورت دیگر اثری از لکه سفید یا صورتی وایتکس روی بافت یا پارچه لباس مشکی باقی نخواهد ماند.

 

چگونه لکه وایتکس را خنثی کنیم؟

پیش از هر چیز بهتر است بدانید که لکه وایتکس روی لباس ماندنی است و رنگ لباس را از بین می‌برد. پس اگر اقدامات لازم را انجام ندهید، امکان دارد لکه وایتکس روی لباس پخش شود و همه رنگ لباس را از بین ببرد و حتی سبب سوراخ شدن بافت لباس و صدمه بیشتر هم بشود. در این صورت سفارش می‌کنیم قبل از ترمیم لکه وایتکس روی لباس، آن را خنثی کنید.

 

برای از بین بردن لکه وایتکس روی لباس نخست لباس را بدون هیچ گونه پاک‌کننده‌ای با آب سرد بشویید. این شیوه تا حدودی به خنثی کردن و پخش نشدن لکه وایتکس روی همه بخش های لباس کمک می‌کند.

 

در مرحله بعد، قدری جوش شیرین را با چند قطره آب ترکیب کنید تا خمیر جوش شیرین به وجود بیاید. بعد از آن، خمیر جوش شیرین را روی لکه وایتکس لباس بگذارید تا خشک شود. آنگاه آن را با یک فرچه یا مسواک از روی لباس پاک کنید. این شیوه به خنثی کردن لکه وایتکس کمک زیادی می‌کند.

 

پاک کردن لکه وایتکس, چگونه لکه وایتکس را خنثی کنیم, پاک کردن لکه وایتکس روی لباس مشکی

ترمیم لکه وایتکس روی لباس چگونه است

 

استفاده از رنگرزی برای رنگ‌های روشن

چنانچه لکه‌ای که در اثر برخورد بر روی پارچه به وجود آمده است بزرگ باشد و زمینه پارچه هم روشن باشد، رنگرزی شیوه بهتری برای برطرف کردن لکه وایتکس خواهد بود. به همین  دلیل می‌توانید از یک متخصص رنگرزی بخواهید تا لکه را رفع کند و یا حتی خودتان می‌توانید رنگ رنگرزی که همرنگ لباس‌تان باشد را تهیه کنید و خودتان این کار را انجام دهید. البته رنگرزی برای پارچه‌هایی که از الیاف مصنوعی ساخته شده‌اند شیوه مناسبی نیست.

 

یک راه ساده برای پاک کردن لکه وایتکس از روی فرش

با استفاده از یک حوله کاغذی یا دستمال تمیز مرطوب، به‌آهستگی روی قسمت لک شده ضربه بزنید. توجه کنید که قسمت لک شده را نکشید. این کار لکه را بدتر می‌کند. سری به جعبه مدادرنگی‌هایتان بزنید و یک مداد رنگی همرنگ با فرش را پیدا کنید.

 

آرام آرام الیاف فرش در آن قسمت را رنگ کنید. با تعجب می‌بینید که فرش رنگ را جذب می‌کند. آنگاه به آهستگی و با استفاده از یک حوله مرطوب، رنگ را با فرش یکدست کنید.

 

وایتکس زدن کل لباس برای برطرف کردن لکه وایتکس روی لباس

یک روش دیگر برای نگهداری لباس مورد نظر، وایتکس زدن همه لباس است. این کار به شما لباس بارنگ روشن تر می دهد. چنانچه می خواهید این شیوه را انجام دهید، توجه کنید که هیچ لباس دیگری را با آن نشویید.

 

سفید کننده کلرین

پاک کننده قابل اعتماد و غیر مخرب مثل ضد کلر - و یا سدیم که به عنوان سفید کننده شناخته می شود، یا 3 ٪ هیدروژن پراکسید

 

پاک کردن لکه وایتکس, چگونه لکه وایتکس را خنثی کنیم, پاک کردن لکه وایتکس روی لباس مشکی

روش پاک کردن لکه وایتکس از روی لباس

 

وان

نخستین قدم که باید برداشته شود، پر کردن وان با آب است. پیراهن را در وان خیس کنید. سفید کننده کلر را در یک فنجان بریزید و یک چهارم از آن را پر کنید اکنون یک چهارم فنجان سفید کننده را داخل وان اضافه کنید. آن را بشویید تا یک سایه روشن تر به وجود بیاورید.

 

با این حال، چنانچه از سفید کننده کلرین بدون خنثی کننده استفاده کنید سبب به وجود آمدن سوراخ هایی در لباس پس از مدتی خواهد گذاشت. برای خودداری از این کار ، شما باید از هر کدام از سه ماده سفید کننده که در بالا گفته شد استفاده کنید، یعنی، ضد کلر -ا هیدروژن پراکسید ....

 

استفاده از الکل ایزوپروپیل برای ترمیم لکه وایتکس

برای از بین بردن لکه وایتکس روی لباس مشکی و هر پارچه تیره رنگی می‌توانید از الکل ایزوپروپیل استفاده کنید. البته این شیوه برای لکه‌های ریز و کوچک موثر است. کافی است این الکل را روی پنبه بریزید و آنگاه روی لکه وایتکس و اطرافش بمالید. برای این کار باید الکل از از اطراف به طرف مرکز لکه مالیده شود. با این کار رنگ اصلی پارچه به طرف محلی که رنگ آن از میان رفته است می‌رود و لکه وایتکس را ترمیم می‌کند. این شیوه برای از بین بردن لکه وایتکس روی مبل نیز استفاده دارد.

 

لکه وایتکس روی جین

جین‌های تیره بیشتر رنگ زیادی بر روی خود دارند، که می‌تواند سبب شود شیوه الکل به خوبی کار کند. ولی بازگرداندن رنگ جین‌های روشن‌تر سخت خواهد بود، پس در عوض می‌توانید لکه را با یک تکه پارچه جین بپوشانید یا آن را با یک سوراخ، شبیه جین‌های از اول پاره کنید.

 

پاک کردن لکه وایتکس, چگونه لکه وایتکس را خنثی کنیم, پاک کردن لکه وایتکس روی لباس مشکی

چگونگی از بین بردن لکه وایتکس از روی لباس

 

چند نکته درباره استفاده از وایتکس

بهتر است قبل از کار با وایتکس و مواد سفیدکننده، این چند نکته ساده را رعایت کنید تا از لک شدن لباس و دیگر لوازم خانه جلوگیری کنید.

 

برای شستشوی لباس‌های رنگی هیچ وقت نباید از وایتکس استفاده شود. سفیدکننده‌های آب اکسیژنه که بدون خاصیت رنگبری هستند، می‌توانند مورد مناسب‌تری برای شستشوی لباس‌ها و پارچه‌های رنگی باشند.

 

موقع استفاده از وایتکس لباسی بپوشید که بر روی برچسب آن گزینه Bleach safe بودن ذکر شده باشد. این به معنی مقاوم بودن لباس شما در برابر مواد سفیدکننده است.

رقیق کردن وایتکس با آب می‌تواند احتمال پیدایش چنین اتفاقی را به حداقل برساند.

هیچ وقت لباس و دیگر لوازم پارچه‌ای خود را در معرض برخورد مستقیم وایتکس نگذارید.

چنانچه موقع نظافت منزل با وایتکس از الکل استفاده می‌کنید و لباس Bleach safe ندارید، پیشنهاد می‌کنیم در هنگام کار لباس‌هایی را به تن داشته باشید که کهنه هستند و لکه شدن آنها برایتان مهم نیست.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------