اتاق کهربای کاخ کاتریناتاق کهربا، یکی از نادرترین جاذبه های جهان است که بر اساس اسناد تاریخی در کاخ کاترین قرار گرفته اما این جاذبه در عین این که وجود دارد، در واقع وجود هم ندارد! بله، اتاق کهربا یکی از عجیب ترین جاذبه های روسی است که در طی اتفاقی کاملا ناپدید شده است. در ادامه درباره اتاق کهربا بیشتر خواهید خواند.

کاخ کاترین:

کاخ کاترین در سنت پترزبورگ,کاخ کهربا

کاخ کاترین

 

کاخ کاترین در ۳۰ کیلومتری سن پترزبورگ و در ممکانی به نام تزارسکویه سلو (Tsarskoye Selo) به معنی دهکده تزارها قرار دارد. کاخ کاترین قصر تابستانی متعلق به کاترین اول، همسر پتر کبیر، ساخته شده توسط ناظامیک(به روسی:назами) می باشد.

 

کاخ کاترین منحصر به فرد که به جرئت می‌توان آن را مجلل ‌ترین و با شکوه ‌ترین بنای شهر سنت پترزبورگ نامید یکی از آثار گردشگری خارق‌العاده دنیا محسوب می‌شود. نمادی کامل از جاه طلبی‌های خاندان سلطنتی روسیه که از حیث ارزش آثار هنری و زیبایی منحصر به فرد آثار شاخصی مانند کاخ ورسای در فرانسه را پشت سر گذاشته‌است.

 

اتاق کهربا:

کاخ کاترین در سنت پترزبورگ,کاخ کهربا

اتاق کهربای کاخ کاترین

 

براساس مدارک به دست آمده اتاق کهربا که به اتاق آمبر شهرت دارد اتاقی میباشد که در اوایل قرن ۱۸در ایالت پروشا ساخته شد.

 

اتاق کهربا برای اولین بار برای پادشاه پروس در قصر برلین و برای اقامتگاه زمستانی پسر او ساخته شد. وقتی که پتر کبیر در سال ۱۷۱۶ میلادی به آلمان سفر کرد، از این اتاق بازدید کرد و شیفته این اتاق شد. پادشاه پروس هم در پی علاقه وافر پتر کبیر به این اتاق، آن را برای اتحاد روسیه و پروس در مقابل سوئدی ها به او هدیه کرد. بعد از انتقال این اتاق به روسیه، پتر کبیر تصمیم گرفت که آن را در کاخ کاترین مستقر کند. بعد از آن هم همسر او ملکه کاترین از این اتاق به عنوان محلی برای گردهمایی های دوستانه و جایی برای آرامش استفاده کرد.

 

از سر تا پایین این اتاق را با کهربا روسی ساختند و برای تزئین آن از طلا و سنگ های بسیار گران قیمت استفاده کرده بودند. آوازه شهرت این اتاق منحصر به فرد و خاص به قدری در دنیا پیچیده بود که حتی از کاخ کاترین و بسیاری از دیگر جاذبه های سنت پترزبورگ هم بیشتر شده بود و برای ۲ قرن متمادی، محبوب ترین جاذبه ای بود که در این شهر و حتی روسیه وجود داشت.

 

در زمان جنگ جهانی دوم آلمان ها با حمله به شوروی دست به غارت صدها هزار گنجینه این کشور زدند.

 

نازی ها با رسیدن به کاخ کاترین و پیدا کردن اتاق کهربا تنها در عرض ۳۶ ساعت این گنجینه را از کاخ خارج کردند. شوروی که به دنبال جواهرات این قصر بود تصمیم به منفجر کردن قلعه میگیرند، بر اساس گفته ها جعبه ی حاوی جواهرات اتاق کهربایی در جایی از قلعه پنهان بود اما نیروهای شوروی به این نتیجه رسیدند که کهرباها با آن بمبها کاملا نابود شده اند.

 

دولت شوروی از روی نقاشی ها و عکس های سیاه و سفیدی که از اتاق کهربایی به جای مانده بود شروع به ساخت اتاقی شبیه همان اتاق کرد، این پروژه بعد از ۲۴ سال و همزمان با ۳۰۰ سالگی سنت پترزبورگ به طور کامل بازسازی و کامل شد و علت طولانی شدنش هم این بود که ساختش نیاز به هنرمندانی داشت که هنر فراموش شده طراحی این اتاق را دوباره یاد بگیرند.

 

در بازسازی اتاق کهربایی روسیه شرکت های آلمانی معرفی تامین هزینه های مالی را انجام دادند. اما با تمام این اوصاف، سرنوشت اتاق اصلی همچنان در هاله ای از ابهام است. با این حال در سال ۲۰۱۶ میلادی بود که محققان به دو انبار زیرزمینی در لهستان برخورد کردند که ادعای اولیه ی آن ها درباره ی این که بالاخره جواهرات اتاق کهربایی را پیدا کردند سروصدای زیادی در رسانه های دنیا به پا کرد اما سرانجام معلوم شد که خبری از آن جواهرات در این انبارها نبوده است.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------