معرفی کاخ بیلربیی/ قصری به جامانده از دوره عثمانیآدرس کاخ بیلربیی, قصر قدیمی عثمانی, کاخ های باشکوه کشور ترکیه

کاخ بیلربیی به عنوان محل اقامتگاه برای سران دولتی در ترکیه بنا شد

 

قصر بیلربیی استانبول: همه آنچه قبل از رفتن باید بدانید 

کاخ بیلربیی یکی از کاخ های برجای مانده از دوره ی امپراتوری عثمانی به شمار می رود. این کاخ به دستور سلطان عبد العزیز در دهانه ی تنگه ی بسفر، در دو بخش اصلی و یک زیر زمین بنا شد. کاخ بیلربیی به وسیله ی معمار سرکیس بالعیان به عنوان محل اقامتگاه تابستانی برای سرگرمی سران دولتی و اقامت فرنگیان طراحی شده است. 

مقدمه ای برای آشنایی با استانبول

استانبول بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر در کشور ترکیه است. این شهر مرکز فرهنگی و اقتصادی ترکیه به شمار می رود که در سال 2010 میلادی به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا شناخته شده است. 

 

شهر استانبول در طی قرن های متمادی مرکز حکومت دولت عثمانی و امپراتوری بیزانس بوده است. سلاطین و فرمانروایان عثمانی در دوران حکومت کاخ هایی را با هدف محل خوش گذرانی و پذیرایی از شاهزادگان خارجی تعبیه می کردند. 

 

در دوره ی عثمانی معماران برجسته ای نظیر معمار سینان، سرکیس بالعیان و آگوپ بالانان به وسیله ی الهام از معماری غربی به خلق آثار شگفت انگیز مشغول بودند. 

در شهر استانبول واقع در کشور ترکیه کاخ های باشکوه با معماری بی نظیری اعم از کاخ توپکایی، دلما باغچه، چراغان، کاخ ییلدیز، بیلربیی، کوچوکسو، خدیو، آینالی کاواک و عادله سلطان وجود دارند که از دوره ی عثمانی برجای مانده اند.

 

 زمان بازدید از کاخ بیلربیی, کاخ بیلربیی, کاخ بیلربیی استانبول

کاخ بیلربیی به زبان استانبولی به معنی کاخ سرور سروران است

 

کاخ بیلربیی از گذشته تاکنون

کاخ بیلربیی یکی از کاخ های باشکوه در کشور ترکیه واقع در استانبول به شمار می رود که در دوره ی امپراتوری عثمانی در محله ی بیلربیی ساخته شده است. کاخ بیلربیی در سال 1361 در بازه ی زمانی چهار سال به فرمان سی و دومین امپراتور عثمانی، سلطان عبد العزیز با کاربری محلی برای اقامتگاه تابستانی بنا شد. 

 

در این اقامتگاه تابستانی سلاطین و بزرگان برای سرگرمی و ملاقات سران کشور های مختلف گردهم می آمدند.

یکی از مهمان های نامدار کاخ بیلربیی ، امپراتور فرانسوی یوگی بود. امپراتور یوگی در طی افتتاحیه ی کانال سوئز به استانبول سفر کرد. سپس در کاخ بیلربیی اقامت گزید. از سری میهمانان ویژه ی کاخ بیلربیی می توان به دوک، خانم اوژنی و دوشس ویندزور اشاره کرد. 

 

علاوه بر این، کاخ بیلربیی در سال 1912 تغییر کاربری یافت و به عنوان محل زندانی سلطان عبدالحمید دوم، سی و چهارمین خلیفه ی امپراتور عثمانی تا سال 1918 میلادی مورد استفاده قرار گرفت. 

 

در سال 1851 یک آتش سوزی مهیب در کاخ بیلربیی شکل گرفت. حدود ده سال بعد، در سال 1861 معمار آگوپ بالانان در دوره ی حکومت سلطان عبدالعزیز به بازسازی بنای داخلی و خارجی کاخ پرداخت. 

در سال های اخیر کاخ بیلربیی تحت مالکیت دولت ترکیه قرار دارد. لازم به ذکر است کاخ بیلربیی در زبان استانبولی به معنی کاخ سرور سروران یا بزرگ بزرگان مورد استفاده قرار می گیرد.

 

محله بیلربی استانبول, قصر بیلربیی, کاخ بیلربیی از گذشته تاکنون

کاخ بیلربیی به دست معمار سرکیس بالعیان بنا شد

 

معماری کاخ بیلربیی

در دهه ی 1860 کاخ بیلربیی با هدف ساخت اقامتگاهی تابستانی برای سلاطین عثمانی و اقامت میهمانان خارجی بنا شد. بدین جهت نوع معماری دکوراسیون داخلی و نمای خارجی کاخ به شدت مورد توجه سلطان عبد العزیز بود.  

 

کاخ بیلربیی مجموعه ای متشکل از ساختمان اصلی و خانه های ییلاقی است. ساختمان اصلی کاخ به امکانات متعددی نظیر چینی های مخصوص ، لوستر فرانسوی، فرش گران بها و گلدان های سرامیکی در خصوص مزین سازی محوطه ی کاخ مجهز است. 

 

ساختمان کاخ بیلربیی در دو طبقه ی اصلی و یک زیر زمین طراحی شده است. در قسمت زیر زمین کاخ، یک آشپزخانه و انبار در دو بخش مجزا تعبیه شده است. بخش دیگر زیر زمین، مخصوص مردان با عنوان سلاملیک وجود دارد. 

 

طبقه های اصلی کاخ بیلربیی نیز به 26 اتاق با 3 در ورودی و 6 اتاق ایالتی مجهز هستند. در هر طبقه به صورت جداگانه حمام و دستشویی برای آقایان و زنان حرمسرا طراحی شده است.

 

علاوه بر این در سالن غذا خوری کاخ صندلی هایی به چشم می خورد که به وسیله ی پوست آهو پوشیده شده هستند. مبل های کند کاری با عنوان مبارک سلاطین شناخته می شوند. 

 

کاخ بیلربیی تحت نظارت معمار سرکیس بالعیان و آگوپ بالانان طراحی شده است. سبک معماری مورد استفاده در طراحی کاخ، سبک امپراتور دوم می باشد. در واقع معماری کاخ، نوعی نو باروک است که بر اساس یک نقشه ی خانه سنتی عثمانی در مساحتی بالغ بر 2500 متر مربع ساخته شده است. 

 

بخش پذیرایی کاخ به گونه ای طراحی شده است که در فصل تابستان دارای اثر خنک کنندگی می باشد. علت ویژگی خنک کنندگی کاخ به وجود حوض و فواره هایی اختصاص دارد که در کنار شنیده شدن صدای دلنشین آب، سبب تعدیل هوا در داخل اتاق می گردد. 

 

پرطرفدارترین بخش کاخ بیلربیی، اتاق اصلی سلطان است که به وسیله ی طلاکوبی، لوستر و فرش های نفیس مزین شده است. این اتاق چشم انداز بی نظیری به تنگه ی بسفر دارد. 

زیباترین سالن کاخ نیز به سالن آبی شهرت دارد. سلطان عبد العزیز به دریا به شدت علاقه مند بوده است. بدین جهت دستور داده است تا سالن قصر را به آبی کبودی رنگ آمیزی کنند. 

 

سقف کاخ بیلربیی نسبت به تغییرات جوی عایق می باشد. معمار سرکیس بالعیان در خصوص عایق سازی سقف، حصیر مصری به نام نیهای را مورد استفاده قرار داده است. در بخش شرقی کاخ دفتر خصوصی وزیر با عنوان مابین هوایون طراحی شده است. در بخش غربی کاخ نیز آپارتمان مادر یا والید سلطان قرار دارد. در کنار آپارتمان والید، آپارتمان حرم وجود دارد. 

 

آدرس کاخ بیلربیی, قصر قدیمی عثمانی, کاخ های باشکوه کشور ترکیه

کاخ بیلربیی به دستور سلطان عبدالعزیز ساخته شده است

 

زمان های مناسب برای بازدید از کاخ بیلربیی

کاخ بیلربیی در استانبول قرار دارد. ویژگی بارز آب و هوای استانبول، تابستان هایی گرم و مرطوب و زمستان هایی سرد، بارانی و برفی است. 

به طور کلی فصل مناسب سفر به استانبول و بازدید از کاخ بیلربیی به سلیقه ی گردشگران بستگی دارد. با این وجود مناسب ترین زمان برای بازدید از کاخ بیلربیی فصل تابستان است.

 

در فصل تابستان، فضای اطراف کاخ به گل های رنگارنگی که آب و هوا را مطبوع ساخته اند، مزین است. لازم به ذکر است استانبول، شهری باد خیز است که به طور متوسط دارای سرعت بادی 17 کیلومتری در ساعت می باشد. 

 

معماری کاخ بیلربیی, زمان بازدید از کاخ بیلربیی, کاخ بیلربیی

بهترین فصل مناسب برای بازدید از کاخ بیلربیی فصل تابستان است

 

دو جاذبه ی گردشگری در نزدیکی کاخ بیلربیی

کاخ دلمه باغچه

کاخ دلمه باغچه یکی از کاخ های قدیمی با قدمت تاریخی طولانی است که در سمت اروپایی تنگه ی بسفر، در شهر استانبول ترکیه ساخته شده است. این کاخ در سال 1843 میلادی مصادف با دوره ی فرمانروایی پادشاهان عثمانی طراحی شده است. 

 

کاخ دلمه باغچه در مساحتی بالغ بر 45 هزار کیلومتر مربع، در سه طبقه ی مجزا بنا شده است. معمار کاخ با نام نیکوغوس بالیان و اوانیس کالفا کاخ را در سه بخش طبقه ی مستخدمین، طبقه ی کارمندان، طبقه ی حریم شاهنشاهی طراحی کردند. 

بزرگ ترین چلچراغ بلور بوهمی در قرص دلمه باغچه قرار دارد. این چلچراغ از جانب ملکه ویکتوریا اول، با وزنی معادل 4/5 تن و 750 حباب هدیه شده است. 

 

کاخ کوچوک سو

در میان پل سلطان محمد فاتح و دژ آنادولحیصاری در تنگه ی بسفر، کاخی قدیمی به نام کوچوک سو وجود دارد. این کاخ در دوره ی سلطان عبد الحمید یکم عثمانی به عنوان اقامتگاه تابستانی طراحی شده است. 

کاخ کوچوک سو به وسیله ی معماری ارمنی تبار به نام قاراپط باریان با الهام از معماری نئوپاروک، در دو طبقه ی اصلی و یک زیر زمین بنا شده است. 

 

معماری کاخ بیلربیی, زمان بازدید از کاخ بیلربیی, کاخ بیلربیی

کاخ دلمه باغچه یکی از بناهای دیدنی نزدیک به کاخ بیلربیی است

 

مسیر دسترسی به کاخ بیلربیی

ترکیه- استانبول- محله ی بیلربیی- منطقه ی اسکودار در بخش آسیایی- واقع در دهانه ی تنگه بسفر- کاخ بیلربیی

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------