از موزه ملی گرجستان در تفلیس-گرجستان دیدن کنیدتاریخچه موزه ملی گرجستان , اشیا نگهداری شده در موزه ملی گرجستان, زمان بازدید از موزه ملی گرجستان

عکس های موزه ملی گرجستان

 

موزه ملی گرجستان/ جاذبه های گردشگری گرجستان 

موزه ملی گرجستان از به هم پیوستن چندین گالری و موزه در تفلیس پایتخت گرجستان ، ایجاد شده است و آثار تاریخی و هنری چشم گیری را به نمایش گذاشته است. 

موزه ملی گرجستان ( به انگلیسی : Georgian National Museum ) در شهر تفلیس پایتخت این کشور قرار دارد. موزه ملی گرجستان با گالری ها و سالن های متعدد ، سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود جلب میکند.  اگر میخواهید درکی عمیق نسبت به پویایی این شهر داشته باشید ، بازدید از موزه ملی گرجستان میتواند برایتان بسیار جالب باشد.

 

در موزه ملی گرجستان، آثار هنری بسیار چشم گیر به نمایش گذاشته شده است که قدمت برخی از آن ها به 8 هزار سال پیش باز میگردد. 

در این موزه کتاب های قدیمی ، آثار نفیس چوبی و شیشه ای ، ابزار آلات جنگی و تابلوهای نقاشی نگهداری می شود.

 

این موزه یکی از  جاذبه های گردشگری تفلیس محسوب می شود  موزه ملی گرجستان میتواند یکی از اهداف بازدید تور گرجستان باشد. از آنجا که گرجستان بخشی از سرزمین پهناور ایران قدیم بوده است می توانید گنجینه ای عظیم از دوران قاجار و هخامنشی را در آن مشاهده نمایید . برخی از نقاشی های این موزه متعلق به هنرمندان ایران قدیم است. 

 

شهر تفلیس در دوران قاجار بخش شمالی ایران محسوب می شد که طی عهد نامه گلستان ، منطقه قفقاز که بخش وسیعی از گرجستان را شامل می شد از ایران جدا شده و به خاک روسیه اضافه شد به همین دلیل آثار ایرانی بسیار زیادی از دوره قاجار در این موزه به چشم می خورد. 

 

آدرس موزه ملی گرجستان , موزه ملی گرجستان , موزه ملی گرجستان کجاست

تاریخچه موزه ملی گرجستان

 

تاریخچه موزه ملی گرجستان

قدمت تشکیل این موزه در تفلیس مربوط به 190 سال پیش می شود. این موزه در سال 1825 توسط امپریال روسیه تاسیس گردید که در طول تاریخ فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشته است که میتوند گفت مهم ترین آن ها ، به آتش کشیدن موزه ، تغییر نام و انتقال اسناد و اشیاء تاریخی بوده است. 

 

در سال 1921 تفلیس توسط بولشویک ها تصرف شد و اشیا تاریخی که متعلق به اروپا بود از موزه خارج شده و به قاره اروپا برده شد ولی این اتفاق در سال 1945 اصلاح شد و تمامی اثار دوباره به موزه بازگردانده شدند.

 

موزه ای که امروزه شاهد آن هستیم در سال 2004 میلادی در تفلیس برای بازدید عموم ، در خیابان معروف روستاولی Rustaveli بازگشایی شد و 13 موزه اطراف آن هم به همین نام خوانده شدند ، موزه های متحدی که با هم موزه ملی  گرجستان را بوجود آوردند، عبارتند از :

 

آدرس موزه ملی گرجستان , موزه ملی گرجستان , موزه ملی گرجستان کجاست

بخش های مختلف موزه ملی گرجستان

 

- موزه اشغال شوری 

- موزه تاریخ تفلیس

- موزه تاریخ سامسهی جواختی

- موزه هنر گرجستان

- موزه مردم شناسی که در محوطه باز بنا شده 

- موزه ذخایر تاریخ و باستان شناسی

- موزه تاریخ و مردم شناسی سوانتی

- انستیتو زیست شناسی

- گالری ملی نقاشی گرجستان و انستیتو باستان شناسی

- موزه سیگناگی

- موزه ذخایر باستان شناسی وانی

- موزه ملی گرجستان

 

در این موزه بیش از 3 هزار شیء تاریخی گرانبها نگهداری می شود. 

موزه ملی گرجستان مجموعه ای از ساختمان های به هم پیوسته است ، ساختمان اصلی سه طبقه است ک به سبک سنتی گرجستانی طراحی شده است.

موزه ملی گرجستان که به عنوان بزرگترین موزه این کشور شناخته می شود از به هم پیوستن چندین موزه و گالری در تفلیس بوجود آمده است. 

 

اشیا نگهداری شده در موزه ملی گرجستان , زمان  بازدید از موزه ملی گرجستان , آدرس موزه ملی گرجستان

آثار تاریخی موزه ملی گرجستان

 

برترین آثار تاریخی موزه ملی گرجستان

در موزه ملی گرجستان آثاری ارزشمند از جمله تابلوهای نقاشی دوره قاجار ، قرآن های قدیمی ، شمشیر ، تابلوهای نقاشی روی شیشه  ، ظروف فلزی یا سبک های مختلف ، سپر ، کلاه خود ، آثار چوبی ، فرش ها و پارچه های دست باف ، کاشی های منقوش با طرح های اسلامی ، ظرفهای شیشه ای و سنگی ساخت ایران وجود دارد.

 

آثار گرانبهایی از هنرمندان اروپای شرقی و غربی ، مجموعه ای نفیس از هنز قرون وسطی مسیحی ، مجموعه نقره ، طلا و جواهرات باارزش از سرزمین باستای کولخیس و آثار مختلفی از روسیه بر جذابیت این مجموعه افزوده  است. 

 

در طبقه دوم موزه ملی گرجستان ، سالنی بسیار بزرگ به نقاشی های زیبای هنرمندان نام آور ایرانی دوره قاجار اختصاص پیدا کرده  است که بسیار جالب توجه اند.

از این موزه هر سال تعداد زیادی گردشگر از کشورهای مختلف جهان بازدید می کند. 

 

موزه ملی گرجستان کجاست , موزه ملی گرجستان تفلیس , موزه ملی تفلیس

آثار هنری موزه ملی گرجستان

 

اشیا نگهداری شده در موزه ملی گرجستان مربوط به چه زمانی هستند

قدیمی ترین و شاید جالب ترین اثر نگهداری شده در این موزه ، فسیل انسان خردمند اولیه است که مربوط به 1.8 میلیون سال قبل می شود و تنها سند باقیمانده از آن  دوران است که نشان میدهد انسان کهن در مکانی به جز آفریقا هم زندگی می کرده است. 

 

سنگ نوشته هایی ماقبل تاریخ نیز در این موزه برای بازدید کنندگان به نمایش در آمده اند.

تعدادی از اشیا به نمایش گذاشته شده در این موزه متعلق به دوران برنز یعنی 1200 – 3500 سال پیش از میلاد مسیح هستند.

در بخشی دیگر از این موزه میتوانید با فرهنگ مردم قفقاز قدیم که در این سرزمین می زیسته اند بیشتر آشنا شوید.

 

اشیا نگهداری شده در طبقه اول موزه ، متعلق به 2 قرن پیش از میلاد مسیح می شوند که در کاوش های انجام شده در Trialeti Kugran  بدست آمده اند. این اشیا بسیار ارزشمند هستند ، باستان شناسان در این کاوش موفق به کشف کشتی های فلزی ساخته شده با طلا و نقره، وسایل سرامیکی و جواهرات شده اند.  

 

همچنین در طبقه اول موزه  میتوانید سلاح های مربوط به قرن 5 - 6  میلادی ، جام های طلا ، آثار صنعتگران قدیم ، لباس و فرش های قدیمی را مشاهده نمایید.

طبقه دوم و سوم موزه ملی ، به موزه اشغال شوری اختصاص دادده شده است که مناسب علاقمندان به تاریخ معاصر است. در این طبقات ، اشیا تاریخی و قلمی که برای امضای پیمان استقلال گرجستان استفاده شده ، به نمایش گذاشته اند.

 

آدرس موزه ملی گرجستان , موزه ملی گرجستان , موزه ملی گرجستان کجاست

نمای بیرونی موزه ملی گرجستان

 

بهترین زمان برای بازدید از موزه ملی گرجستان

بازدید از موزه ملی گرجستان در تمام فصول سال امکان پذیر است ولی اگر میخواهید از جذابیت های خاص دیگر تور گرجستان بهره مند شوید بهتر است بر اساس آن ، برای سفر به گرجستان برنامه ریزی داشته باشید.

 

بهترین زمان برای سفر به گرجستان ، بهار و تابستان است به خصوص اگر برای مسافرت خانوادگی یا ماه عسل قصد سفر به این کشور را دارید ، آب و هوای گرجستان در این فصول بسیار مطلوب است و میتوانید علاوه بر بازدید از موزه ملی از جاذبه های طبیعی این کشور لذت ببرید، برای بازدید از موزه ملی گرجستان حداقل به 2 ساعت زمان نیاز دارید ولی اگر میخواهید از به خوبی از بازدید این موزه بهره مند شوید بهتر است صف روز برای این موزه وقت بگذارید.

 

در صورتی که میخواهید بیشتر با فرهنگ و سنت گرجستان  آشنا شوید بهتر است اویل پاییز تا اواسط آذر به این کشور سفر کنید.اغلب فستیوال ها و جشن های ملی گرجستان در این زمان برگزار می گردد. 

 

بهترین زمان برای بازدید از مراکز گردشگری تاریخی گرجستان ، زمستان است چرا که در این فصل به دلیل هواس سرد ، گرجستان خلوت تر است و میتوانید از تخفیف های ویژه لحظه آخری تور گرجستان استفاده کنید. ضمن این که مراکز تاریخی و موزه ها در خلوت ترین حالت ممکنشان قرار دارند.

 

موزه ملی تفلیس , آثار هنری موزه ملی گرجستان , عکس های موزه ملی گرجستان

عکس های موزه ملی گرجستان

 

مسیر دسترسی به موزه ملی گرجستان

موزه ملی گرجستان در خیابان روستاولی Rustaveli  تفلیس قرار گرفته است ، این خیابان بین میدان آزادی و شمال شهر تفلیس کشیده شده است. 

دسترسی به موزه بسیار راحت است و میتوانید با استفاده از  اتوبوس یا تاکسی های تفلیس به موزه بروید.

 

اشیا نگهداری شده در موزه ملی گرجستان , زمان  بازدید از موزه ملی گرجستان

تصاویر موزه ملی گرجستان

 

هزینه بازدید از موزه ملی گرجستان

قیمت بلیط موزه ملی گرجستان به صورت زیر محاسبه می شود :

بلیط بزرگسالان : 3 لاری

بلیط دانشجویان : 1.5 لاری

بلیط بازید گروهی دانش آموزان حداکثر 15 نفر : 0.5 لاری

برگزاری تورهای گردشگری با راهنما : 10 لاری

ورودی برای کودکان زیر 6 سال و کارمندان موزه های داخلی و خارجی رایگان است.

جاذبه های  نزدیک گردشگری تفلیس به موزه ملی گرجستان

میدان آزادی تفلیس : 800 متر

پل صلح تفلیس : 1 کیلومتر

باغ ملی گیاه شناسی تفلیس : 2.4 کیلومتر

کلیسای جامع تثلیث تفلیس : 2.4 کیلومتر

پارک متاتسمیندا تفلیس : 8.3 کیلومتر 

 

گردآور ی: بخش گردشگری بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------