تاریخچه قلعه شوش + عکسقلعه شوش,قلعه شوش کجاست,تصاویر قلعه شوش

عکس قلعه شوش

یکی از جذاب ترین جاذبه های تاریخی و تماشایی ایران و استان خوزستان قلعه شوش است که بر روی تپه باستانی شوش و در کنار کاخ آکروپل قرار گرفته است. در این مقاله درباره تاریخچه این قلعه تاریخی و زیبا بیشتر میخوانید.

قلعه شوش کجاست؟
قلعه شوش در شهر شوش قرار دارد شوش شهری است که در نزدیکی دزفول قرار دارد و تنها با ۴۵ دقیقه رانندگی از مرکز شهر دزفول میتوانید به این شهر پر از رمز و راز برسید.

 

قلعه شوش,قلعه شوش کجاست,تصاویر قلعه شوش

تصاویری از قلعه شوش

 
تاریخچه قلعه شوش:
قلعه شوش در زمان قاجار ساخته شد. قلعه شوش قلعه ای است که توسط ژاک دمورگان فرانسوی برای سکونت باستان شناسان فرانسوی در نزدیکی آرامگاه دانیال نبی در شوش بر روی تپه ای تاریخی بنا شده است. چیزی که قلعه شوش را در بین گردشگران مشهور نموده به جز طراحی خیره کننده و منظره های منحصربه فرد قلعه، آجرهای آن است، آجرهایی که از کاخ داریوش گرفته شده و برای بنای این قلعه بکار رفته اند. در برخی از آجرهایی که برای ساخت قلعه استفاده شده آجرهایی می بینید که به خط میخی زیگورات چغازنبیل منقوش شده اند.

 

قلعه شوش,قلعه شوش کجاست,تصاویر قلعه شوش

قلعه شوش کجاست

 
هدف از ساخت قلعه شوش:
مقصود از ساخت این قلعه فی الواقع مکانی برای نگهداری از آثار تاریخی بود که در منطقه شوش پیدا می شد. یک گروه باستان شناس فرانسوی پس از تحقیق در منطقه شوش و بدست امدن اثرهای با ارزشی که هیچگونه تدابیر امنیتی برای آن لحاط نشده است، اینجا را برای محافظت از اثرهای به دست آمده ایجاد کردند.

معماری قلعه شوش:
قلعه ها معمولاً بر روی بلندي و ارتفاع ساخته میشوند تا کاملاً مشرف به اطراف باشند قلعه شوش هم از این قانون مستثنی نیست و بر روی بلندترین نقطه شهر بنا شده است.

پلان قلعه شوش به صورت ذوزنقه ساخته شده است. این ذوزنقه قاعده ای کوچک در سمت شمال دارد و از نظر معماری شبیه به زندان باستیل در فرانسه است. تقسیم بندی کلی قلعه با دو حیاط و فضای اطراف آن شکل گرفته است و سه راه ورودی برای رسیدن به قلعه موجود است که یکی از راه‌های ورودی بسته شده است.

در قسمت زیرین حیاط مرتفع تر دوم، دو زیرزمین قرار دارد. مصالح اصلی بکار رفته در این قلعه خشت است ولی روی آنها با آجرهایی که برای دوره های گوناگون تاریخی هستند پوشیده شده است.

در این قلعه تزئینات چشم نوازی بکار رفته که تماشای آنها جالب توجه است تزئیناتی که حاوی درگاه های قوسی، نماهای تزیینی با آجر، نقاشی هایی به سبک تلفیقی اروپایی و شرقی و آجرهای کتیبه دار هستند.

این قلعه که در مهر ماه سال ۱۳۸۰ خورشیدی در لیست آثار ملی ایران قرار گرفته از سال ۱۳۷۱ بعنوان پایگاه باستان شناسی و انبار نگهداری اشیای تاریخی استفاده می شود.

 

قلعه شوش,قلعه شوش کجاست,تصاویر قلعه شوش

قلعه شوش

 
آثار موجود در قلعه شوش:
از آنجایی که قلعه شوش محل استقرار باستان شناسان فرانسوی و ابزارآلات آنان بود، یادگارهایی از کارها و فعالیت های آنان بین سالها 1895 میلادی تا بعد از انقلاب اسلامی در قلعه موجود است که برای بسياري از بازدیدکنندگان به خصوص افردی که به باستان شناسی و تاریخ علاقه مندند، بسیار جذاب است. من جمله این اشیاء و وسیله میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

دستگاه تقطیر آب، به احتمال زیاد از آب تقطیر شده توسط این دستگاه، برای ظهور و چاپ عکس های آنالوگ استفاده می کردند.

- دستگاه پرس و مته دستی برای استفاده های متفرقه
- یک دستگاه ماشین لندروور
- جک دستی برای بالابردن اشیا سنگین در محوطه باستانی شوش
- دمنده ذغال سنگ برای افزایش حرارت ذغال سنگ
- گاری چهارچرخ
- بالابر دستی و ...

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------