دانستنی های جالب درباره ملبورنملبورن,مکان های دیدنی ملبورن,جاذبه های گردشگری ملبورن

ملبورن مهمترین شهر استرالیا

 

ملبورن ( Melbourne)، پایتخت ایالت ویکتوریا، نخستین پایتخت کشور استرالیا قبل از شهر کانبرا و مهم ترین شهر فرهنگی این کشور است. در این مقاله هر آنچه که میخواهید در مورد شهر ملبورن بدانید گردآوری شده است.

تاریخچه ملبورن:
ملبورن در سال ۱۸۳۵، چهل و هفت سال بعد از وارد شدن نخستین اروپائیان، به وسیلهٔ مهاجرینی آزاد بنیان گذاشته شد.

با هجوم جویندگان طلا در دهه ۱۸۵۰، ملبورن از یک اقامتگاه موقتی در نزدیکی رود یارا به یک کلانشهر در حال رشد تبدیل شد.

به سال ۱۸۸۰« ملبورن حیرت آور » مهم ترین و پرجمعیت ترین شهر استرالیا و ثروتمندترین شهر در دنیا و بعد از لندن بزرگ ترين شهر در سرتاسر امپراتوری بریتانیا بود.

از سال ۱۹۰۱ تا سال ۱۹۲۷ که کانبرا احداث شد ، فدراسیون استرالیا، ملبورن را پایتخت موقتی کشور محسوب می کرد.

ملبورن، پایتخت ایالت ویکتوریا، نخستین پایتخت کشور استرالیا قبل از شهر کانبرا و مهم ترین شهر فرهنگی این کشور است. ملبورن به لحاظ جمعیت دومین شهر کشور پهناور استرالیا است.

 

ملبورن,مکان های دیدنی ملبورن,جاذبه های گردشگری ملبورن

عکس هایی از شهر ملبورن

 
ویژگی های ملبورن:
از ویژگی های این شهر میتوان به برج های مرتفع و سازه های مدرن و امروزی، جشنواره های رنگارنگ و گوناگون، کافه های جذاب و باصفا، گالری های هنری، خیابان های شلوغ و پررفت وآمد، غذاهای خیابانی از گوشه و کنار جهان، موزه‌ها ، پارک های جذاب، امکانات ورزشی فوق العاده و باشگاه ها و ورزشگاه های بزرگ و مجهز اشاره کرد.

 

به همین علت است که امروزه این شهر را بعنوان قطب مهم اموزش عالی و تحقيقات، هنر و فرهنگ و مد، ورزش و تفریح و جهان گردی و هم فعالیت های تجاری و صنعتی استرالیا می شناسند؛ تا جایی که به آن لقب پایتخت فرهنگ و هنر و مد و ورزش کشور را داده اند. جالب است بدانید از سوی مجله اکونومیست و مرکز مرسر، طی چند دهه ی قبل چند دفعه عنوان بهترین شهر جهان برای زندگی را از آن خود نموده است.

مردم ملبورن
جمعیت شهر را گروه‌های از مردم در تمام سنین با فرهنگ و رسم و رسوم های گوناگون تشکیل داده است. ساکنان شهر اشخاص جوان و حرفه ای، دانش آموزان بین المللی و زوج های سالمند تشکیل داده که از امکانات شهر لذت می برند. به همین علت همواره این شهر مورد استقبال مهاجرین قرارگرفته و روزبه روز به جمعیت آن اضافه می شود.

 

ملبورن,مکان های دیدنی ملبورن,جاذبه های گردشگری ملبورن

جاذبه های گردشگری ملبورن


آب و هوای ملبورن:
ایالت ویکتوریا استرالیا دارای آب و هوای معتدل میباشد که فصل تابستان آن گرم، پاییزها معتدل و زمستان های آن خنک است و بهارها آفتابی هستند. ملبورن کیفیت هوای پاک را دارد و آلودگی هوای زيادي ندارد که معمولاً یک مشکل فراگیر در شهرهای بزرگ دنیا محسوب می شود. در اغلب روزها، آسمان صاف است بنابراین اغلب میتوانید رشته کوه های داندنانگ، تمام حوالی شهر ملبورن و خلیج فیلیپ را ببینید. ملبورن به نسبت سیدنی یا بریسبان، بارش کمتری دارد اما ساکنان محلی ملبورن معمولاً چتر در خودروی خود نگه می دارند و چندین لباس می پوشند چرا که آب و هوای ملبورن میتواند خيلي سریع عوض شود.

جاذبه های گردشگری ملبورن استرالیا:
ملبورن پر از مکان هان تفریحی زیباست. اماکن تاریخی زيادي از زمان وارد شدن اروپایی ها در این شهر به یادگار مانده است. در ادامه بعضی از زیباترین مکان های گردشگری ملبورن را معرفی می کنیم:

1- میدان فدراسیون
زمانی که این میدان در سال ۲۰۰۲ برای بزرگداشت اتحاد ۱۰۰ ساله ساخته شد ، ملبورنی ها را به دو دسته تقسیم کرد؛ تعدادی که عاشق آن بودند و تعدادی که از آن نفرت داشتند. به هر جهت این میدان جزء لاینفک شهر شده و مکانی عالی برای آغاز گردش های بازدیدکنندگان است. طراحی فوق مدرن فضاهای باز و بسته، ساختمان های ویکتوریایی پیرامون را در کنار هم نظم و ترتیب می بخشد. میدان فدراسیون سالیانه بیش از ۲۰۰۰ رویداد را میزبانی می کند و گردشگران پیوسته تفریحی در این بخش شهر پیدا خواهند کرد.

 

ملبورن,مکان های دیدنی ملبورن,جاذبه های گردشگری ملبورن

عکس میدان فدارسیون در ملبورن استرالیا


2- دیدن از هنر خیابانی
ملبورن یکی از پایتخت های هنر خیابانی در دنیا شناخته می شود. شهردار این شهر قسمت هایی از شهر را مشخص نموده تا هنرمندان خیابانی بتوانند در آن جا هنرهای خود را به معرض نمایش بگذارند. این نقاشی ها کیفیت بالایی دارند و بطور مرتب تغيير پیدا می کنند. با این کار صرفا در این قسمت های شهر نقاشی انجام شده، جذابیت شهر را افزایش داده و سبب لذت بیشتر شهروندان می شود.

 

ملبورن,مکان های دیدنی ملبورن,جاذبه های گردشگری ملبورن

هنرهای خیابانی در ملبورن


3- باغ گیاه شناسی
باغ گیاه شناسی کمی از مرکز شهر فاصله داشته و به دوراز هیاهوی شهر منظره آرام و سر‌سبزی را در اختیارتان قرار می دهند. اگر میخواهید پیاده روی کنید و از طبیعت لذت ببرید به این باغ آمده و از طبیعت آرام و دلنشین آن لذت ببرید. در این باغ زیبا بیش از ۸۵۰۰ گونه گیاهی وجود دارد. درصورتی که نقاشی یا طراحی می کنید میتوانید لوازم خود را به آن جا آورده و از روی گیاهان آن جا نقاشی کنید.

 

ملبورن,مکان های دیدنی ملبورن,جاذبه های گردشگری ملبورن

باغ گیاه شناسی در ملبورن

 
4- گالری ملی ویکتوریا
« گالری ملی ویکتوریا»( National Gallery of Victoria)، در سال ۱۸۶۱ افتتاح شد و یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین گالری های هنری در استرالیا است. گالری ملی ویکتوریا دارای بیش از ۷۰ هزار اثر هنری و مجموعه گسترده ای از اثرهای زمان باستان تا امروز است؛ این آثار در دو ساختمان در نزدیکی باغ های گیاه شناسی سلطنتی ملبورن نگه داری می شوند.

 

آثار هنرمندان استرالیایی در« مرکز ایان پاتر»( Ian Potter Centre) واقع در میدان فدراسیون و آثار هنرمندان بین المللی در ساختمان اصلی واقع در خیابان سنت کیلدا به نمایش گذاشته شده اند. آثاری از هنرمندان برجسته محلی و هنرمندان معروف بین المللی من جمله آنتونی ون دایک، کلود مونه و رنه ماگریت در این گالری به چشم می خورد. هر سال نمایشگاه های منحصربه فردی هم در گالری ملی ویکتوریا برپا می شود.

 

ملبورن,مکان های دیدنی ملبورن,جاذبه های گردشگری ملبورن

گالری ملی ویکتوریا


5- باغ وحش ملبورن
در منطقه Parkville، باغ وحش ملبورن را می بینید. این باغ وحش خاصی است زیرا حیوانات در طبیعت زندگی می کنند و محل زندگی آنها برای راحتی حیوانات طراحی شده است تا راحتی بازديد کننده ها. در این باغ وحش گونه ای از حیوانات محلی نادر را مشاهده می کنید. نمایشگاه دریای وحشی را از دست ندهید. در آن جا میتوانید پنگوئن ها را ببینید. همچنين یک چرخ فلک انگلیسی قرن ۱۹ در باغ وحش است که بچه ها قطعاً دوست دارند سوار آن شوند.

 

ملبورن,مکان های دیدنی ملبورن,جاذبه های گردشگری ملبورن

باغ وحش ملبورن

 
6- برج یوریکا
این برج برای به رسمیت شناختن طغیان یوریکا، شورش سال ۱۸۵۴ معدن کاوان در نواحی زرخیز ویکتوریایی است. این برج ۹۱ طبقه بالاتر از سطح زمین قرار دارد. تاج طلایی و پنجره های با قاب مطلای این اسمان‌خراش به حال و هوای عصر طلایی آن می افزایند و در زمانیکه خورشید به بالای آن می تابد به زیبایی می درخشند. اسکای دِک( Skydeck) در طبقه ۸۸ مرتفع ترین نمای عمومی در بین تمام ساختمان های نیمکره جنوبی را آماده می کند. تجربه اِج( The Edge)، یک مکعب شیشه ای که سه متر از بدنه ساختمان به خارج رفته است برای بازدیدکنندگانی که سرگیجه نمی گیرند فوق العاده خواهد بود.

 

ملبورن,مکان های دیدنی ملبورن,جاذبه های گردشگری ملبورن

برج یوریکا در ملبورن استرالیا

 
دانشگاه های ملبورن:
در ملبورن دانشگاه های مدرن و پیشرفته ای وجود دارد و این دانشگاه ها دارای رنکینگ های جهانی همراه با امکانات بی نظیری مخصوص هر رشته می باشند.
معروف ترین دانشگاه های دولتی شهر عبارتند از:
- University of Melbourne
- Monash Universit
- دانشگاه RMIT
- Deakin University
- Swinburne University of Technology
- Victoria University

چگونه به ملبورن برویم؟
برای اخذ ویزای استرالیا باید فرم های درخواست ویزا را دریافت نموده و پس از گرفتن وقت از سفارت بهمراه اسناد لازم شخصا در سفارت خانه حضور یابید. اصل گذرنامه، دو قطعه عکس رنگی، فتوکپی ویزاهای گذشته، رزرو هتل و مدارک مالی و شغلی را همراه داشته باشید. مدت زمان رسیدگی به پرونده حدودا یک ماه است. برای رسیدن به ملبورن میتوانید از خطوط هوایی الاتحاد، امارات یا قطر استفاده کنید.

بهترین زمان سفر به ملبورن:
بهترین زمان برای سفر بهملبورن بین ماه های اسفند ماه تا اردیبهشت ماه و شهریور ماه تا آبان ماه است. در این فصل ها آب و هوا معتدل است و با وجود این که جمعیت توریست ها در شهر افزایش می یابد، ولی عموما قیمت هواپیماها پائین تر است.

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------