پل سیاه اهواز قدیمی ترین پل های رود کارونپل سیاه اهواز,تاریخچه پل سیاه اهواز,پل سیاه

تاریخچه پل سیاه اهواز

 

پل سیاه که به نام پل پیروزی نیز مشهور است در سال 1308 ساخته شده است. در آن زمان پل سیاه را همراه با ساخت راه آهن سراسری احداث کرده اند.

یکی از پل های معروفی که در شهر اهواز است، پل سیاه  می باشد که جزو قدیمی ترین پل های رود کارون به حساب می آید. این پل در دوره های مختلف تاریخ دارای نقش های گوناگون بوده است از این رو بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود. پل پیروزی دارای خطوطی برای رفت و برگشت قطار می باشد که با این وجود در جنگ جهانی دوم به دلیل تاثیری که این پل در موفقیت متفقین داشت، به پل پیروزی نیز مشهور شد. ساخت این اثر زیبا در سال ۱۳۰۸ صورت گرفت. در دوره های مختلف تاریخی این پل شاهد صدماتی مانند آتش سوزی و بمب گذاری بوده است که برای آشنایی بیشتر با این بنا بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

راهنمای سفر به اهواز
کشور ایران، کشوری است با شهرهای دیدنی متعدد که در این بین شهرهای جنوبی جزو آن دسته از مناطقی هستند که با وجود جاذبه‌ های طبیعی و گردشگری متعددی که دارند، سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود جلب می کنند. در این بین شهر اهواز جزو کلان شهر هایی بوده که قومیت های گوناگونی دارد و رودخانه کارون آن یکی از بزرگترین مراکز تفریحی این شهر به شمار می رود.

 

لازم است بدانید بر روی رودخانه کارون پل های متعددی وجود دارد اما پل متفاوت و دیدنی آن که اولین پل بر روی رودخانه کارون می باشد، پل سیاه بوده که لازم است در هنگام سفر به اهواز حتماً از آن دیدن نمایید. در خصوص هزینه های سفر به شهر اهواز و بازدید از پل های این شهر باید توجه داشته باشید که در اهواز هتل ها و رستوران های متعددی با قیمت های متفاوت وجود داشته که افراد می ‌توانند با توجه به بودجه ای که در نظر دارند در هتلی مناسب اقامت داشته و در رستوران های مناسب نیز غذا سرو کنند.

پل سیاه اهواز:
شهر اهواز با رود کارون جاذبه ای بسیار زیبا برای گردشگری به شمار می آید که مشاهده می شود سالانه پذیرای گردشگران متعدد است. این شهر با دیدنی های خود مثل لشکر آباد، نخل های خرما، پل های زیبا و به خصوص مردم خونگرم خود مسافران را از نقاط مختلف ایران به سمت خود جذب می کند.

 

از جاذبه ها و دیدنی های مهم این شهر می توان به پل های متفاوتی که روی رودخانه کارون قرار گرفته اند، اشاره کرد که در این بین یکی از این پل های معروف، پل سیاه است که دارای شهرت زیادی بوده و جزو قدیمی ترین پل های شهر اهواز محسوب می شود. لازم است بدانید در بین پل های احداث شده بر روی رود کارون پل پیروزی جلوه ای بسیار دیدنی به رودخانه کارون بخشیده است که حتما شما هم با سفر به اهواز می توانید از این پروژه به عنوان یکی از جاذبه های شهر دیدن نمایید. توجه داشته باشید اگر قصد سفر به اهواز را دارید بهتر است ابتدا با قدمت و تاریخچه پل پیروزی آشنا شوید تا سفری دلپذیر تر را تجربه کنید.

 

پل سیاه اهواز,تاریخچه پل سیاه اهواز,پل سیاه

تصاویر پل سیاه اهواز

 
بهترین زمان بازدید از پل سیاه:
یکی از مواردی که بسیار مورد توجه افراد در هنگام سفر به مقاصد مختلف قرار می گیرد، آب و هوای مقصد سفر بوده به طوری که این امر می ‌تواند در لذت بخش شدن سفر تاثیر بسیاری داشته باشد. حال اگر شما هم قصد بازدید از پل پیروزی در شهر اهواز را دارید باید توجه داشته باشید که این شهر به طور کلی در بخش جلگه ای استان خوزستان قرار داشته و طبیعتاً دارای آب و هوایی گرم در فصل تابستان می باشد؛ به طوری که باید توجه داشته باشید دمای هوا در اهواز در فصل تابستان در بعضی مواقع ۵۰ درجه نیز می رسد و در فصل زمستان دمای هوا در این شهر تا ۵ درجه بالای صفر کاهش پیدا می کند. با این حال می توان گفت اوایل بهار و فصل پاییز می تواند بهترین زمان سفر به اهواز و بازدید از پل ها و دیگر جاذبه های این شهر باشد.

 

پل سیاه اهواز,تاریخچه پل سیاه اهواز,پل سیاه

پل پیروزی

 
نام گذاری پل سیاه یا پیروزی:
در هنگام شنیدن نام پل سیاه یکی از سوالاتی که برای افراد پیش می آید این است که چرا این پل با این نام شهرت گرفته است؛ لازم است بدانید چون رنگ بدنه این پل، سیاه است بنابراین به این نام خوانده می شود. همچنین باید توجه داشته باشید که این پل اولین پلی بود که در شهر اهواز آن را احداث کردند تا با کمک آن خط راه آهن بندر امام خمینی را به راه آهن خرمشهر_ تهران وصل کند.

 

در دوره های مختلف تاریخ پل سیاه دارای اثرات گوناگون بوده و با وجود نقشی که داشته نام آن نیز تغییر یافته است. به صورتی که در جنگ جهانی دوم این پل در شهر اهواز نقش به سزایی داشت و این پل از جمله گلوگاه های مهم برای موفقیت متفقین بوده و چون در این جنگ متفقین پیروز شدند، این پل به پل پیروزی نیز معروف شده است. که با این وجود امروزه مشاهده می شود این پل به دو اسم پل پیروزی و سیاه مشهور است.

 

پل سیاه اهواز,تاریخچه پل سیاه اهواز,پل سیاه

تصاویر پل پیروزی

 
تاریخچه پل سیاه اهواز:
در خصوص تاریخچه پل پیروزی باید دقت داشته باشید که تاریخچه ساخت این پل مربوط به دوره پهلوی است به طوری که  در سال ۱۳۰۸ همزمان با ساخت راه آهن سراسری و راه آهن جنوب روی رودخانه کارون، ساخت پل سیاه صورت گرفت.

 

یکی از نکات جالب در خصوص این پل این است که در دوره ساسانی در محل فعلی این پل یک پل با نام شادووان ساخته بودند. در طول زمان پل شادووان که از بین رفت به جای آن پل سیاه با سازه های فلزی و فونداسیون های بتنی به جای آن ساخته شد. در جنگ جهانی دوم به منظور حمل مهمات و آذوقه و نیروی ارتش متفقین این پل کاربرد بسیار زیادی داشت که با این وجود می توان گفت این پل جزو مهمترین پل های اهواز از همان زمان احداث به شمار می رود. در بهمن ماه سال ۱۳۷۸ هجری شمسی ثبت این پل  در میان لیست آثار ملی ایران قرار گرفت. این اثر ملی دارای شماره ثبت ۲۵۹۹ است.

 
صدمات وارد شده به پل سیاه:
در طی دوره های مختلف به پل سیاه اهواز خسارت های زیادی وارد شد به طوری که در ۱۱ مرداد سال ۱۳۸۸ در زیر پل سیاه اهواز در محله عامری به دلیل بمب گذاری که در کنار حرم علی بن مهزیار انجام شد، آسیب بسیار جدی به یکی از پایه های پل وارد شد. این پایه محلی برای عبور قطار بود. همچنین این پل تاریخی در سال ۱۳۴۴  نیز در آتش سوزی سوخت و به بخش های میانی آن صدمه هایی وارد شده است.

 

پل سیاه اهواز,تاریخچه پل سیاه اهواز,پل سیاه

پل سیاه یا پل پیروزی

 
سازه های پل سیاه:
همان گونه که گفته شد پل پیروزی جزو آن دسته از پل های رودخانه کارون بوده که یک کاربرد بسیار مهم دارد و آن وصل کردن خط راه آهن بندر امام خمینی (ره) به راه آهن سراسری خرمشهر تهران می باشد با این وجود نقش آن در حمل و نقل بسیار پر رنگ می باشد.

 

این پل از جنس فلزی و بتن بوده و ساخت آن روی بستر سنگی کف رودخانه کارون صورت گرفته است. این پل ۱۰۵۰ متر طول و تقریبا ۶ متر عرض دارد. همچنین تعداد پایه های پل ۵۲  پایه می باشد. مدیرعامل سازمان زیباسازی اهواز اعلام کرده که قرار است در آینده ای نزدیک روی این پل نورپردازی انجام شود. اجرای این نورپردازی موجب زیباسازی و ایجاد فضاهای مطلوب خواهد شد. جهت عبور و مرور قطار روی سطح این پل دو خط رفت و برگشت ایجاد شده همچنین برای پیاده روی در کنار هر ریل پیاده روهایی ساخته شده است. این پیاده رو ها دارای عرضی به اندازه یک متر هستند.

 

پل سیاه اهواز,تاریخچه پل سیاه اهواز,پل سیاه

پل سیاه، اولین پل رود کارون

 
هتل های نزدیک به پل پیروزی اهواز:
در هنگام بازدید از جاذبه های گردشگری اهواز از جمله پل پیروزی یا پل سیاه، یکی از مواردی که بسیار مورد توجه افراد قرار می‌گیرد رزرو اقامتگاه مناسب در این شهر بوده تا بتوانند پس از گشت و گذار و سپری کردن یک روز خسته کننده، در بهترین هتل ها به استراحت بپردازند. در این بین می‌توان گفت هتل پارس اهواز که یکی از هتل های نزدیک به پل سیاه نیز می باشد به عنوان بهترین هتل ۵ ستاره این شهر شناخته شده که دارای امکاناتی چون رستوران، سالن همایش، آرایشگاه مردانه، پارکینگ، اینترنت وای فای، مینی بار، تلویزیون ال ای دی، یخچال، میز آرایش، اتو و... می باشد.

این هتل تا فرودگاه شهر ۸ کیلومتر فاصله داشته و فاصله آن تا ایستگاه قطار دو کیلومتر است. دیگر هتل نزدیک به پل پیروزی در شهر اهواز، هتل پرشیا می باشد که شما می توانید با رزرو اتاق در این هتل در کنار رود کارون اقامت داشته و تنها با فاصله چند قدمی و ترک رود کارون و به اتاق خود به در این هتل ۳  ستاره برسید. در هتل  خدمات مناسبی ارائه شده که شایسته مهمانان است به طور کلی باید توجه داشته باشید شکل اتاق های آن به صورت هتل های یک تا چهار تخته بوده و آپارتمان های دو تخته شش نفره نیز دارد که از این رو می‌ توان گفت رزرو این هتل به عنوان اقامتگاهی برای سفرهای خانوادگی و تورهای گروهی مناسب است.

 

پل سیاه اهواز,تاریخچه پل سیاه اهواز,پل سیاه

پل سیاه کجاست؟

 
 بازدید از دیگر جاذبه های اهواز در کنار پل پیروزی
به طور کلی می‌ توان گفت یکی از دیدنی ترین مکان های اهواز، پر آب ترین رودخانه ایران یعنی رودخانه کارون بوده که در همه فصول سال تماشایی می باشد و در حال حاضر نیز با وجود خشکسالی ها کماکان جذابیت خود را دارد. همچنین پل های این رودخانه از جمله پل سیاه بسیار جذاب است. آبشار پل کابلی نیز مناسب نوروز بوده که طولانی ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه است و بسیار جذاب می باشد و از طرفی هتل قو، خانه ماپار،دانشگاه سه گوش، گورستان لهستانی ها، ساعت مرمرین وسط فلکه ساعت و .. از دیگر دیدنی های این شهر بوده و پارک جنگلی گمبوعه، پارک جنگلی شهروند، پارک جزیره، پارک ساحلی کارون و پارک لاله از جمله زیباترین پارک های اهواز به شمار می روند.

 
شکم گردی در اهواز:
طبیعتاً افراد در هنگام سفر به اهواز و بازدید از پل سیاه این شهر به دنبال سرو غذاهای خوشمزه هستند زیرا اهواز جزو آن شهر های جنوبی بوده که دارای غذاهای محلی بسیار بی‌ نظیری است، به طوری که طعم این غذاها برای همیشه در خاطر شما حک خواهد شد. حال باید توجه داشته باشید برای صرف کردن غذاهای خوشمزه اهواز پس از گردش در پل سیاه می توانید به رستوران ریورساید که قدیمی ترین رستوران اهواز می‌باشد رفته و قلیه های خوشمزه را میل کنید. همچنین در خیابان وهابی فلافلی پت و مت گزینه ای خوشمزه برای دوستداران فست فود فلافل می باشد. اما اگر تمایل دارید که در هنگام سفر به اهواز دل و جگر میل کنید رستوران خرم در امانیه گزینه مناسب می باشد و آش و حلیم فلکه راه آهن اهواز نیز شهرت زیادی دارد.

 

پل سیاه اهواز,تاریخچه پل سیاه اهواز,پل سیاه

عکس هایی از پل سیاه اهواز


خرید سوغاتی بعد از بازدید از پل سیاه
خرید سوغاتی در هنگام سفر یکی از مواردی است که بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته و به طور کلی می توان گفت لازمه سفر می باشد. حال در هنگامی که شما به اهواز یکی از شهرهای جنوبی زیبای ایران سفر کردید و پس از بازدید از پل پیروزی به طور حتم به فکر خرید سوغاتی برای دوستانتان خواهید بود.

 

معروفترین سوغات اهواز خرما بوده اما اگر در فصول خاصی سفر کنید خواهید توانست رطب و خارک نیز پیدا کرده و برای عزیزانتان به سوغات ببرید. از طرفی انواع حلوا همچون حلوا کنجدی و حلوا ارده، کلوچه خرمایی، شیره خرما، انواع ترشی بندری و انواع ادویه های خوش عطر از جمله سوغات مشهور اهواز به حساب می آید که برای خرید این اجناس می توانید به بازار قدیمی کاوه بروید. البته اگر قصد خرید پوشاک با قیمت مناسب و کیفیت خوب را داشته باشید خیابان امام خمینی مغازه هایی دارد که در آن انواع پوشاک خارجی ارزان عرضه می شود.

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------