آشنایی با بهترین و جذاب ترین مکان های تاریخی شهر تبریزمکان تاریخی تبریز, آثار تاریخی تبریز, بازار تاریخی تبریز

خانه پروین اعتصامی از مکان های دیدنی و تاریخی تبریز  

 

جذاب ترین و دیدنی ترین مکان های تاریخی شهر تبریز 

شهر تبریز یکی از شهرهای تاریخی و قدیمی ایرانی است که مجموعه ای عظیم از آثار تاریخی ایرانی را که حاصل تمدن های مختلف است، باخود حمل می کند. در این مقاله قصد داریم به معرفی مکان های تاریخی این شهر زیبا بپردازیم.

مشهورترین مکان های دیدنی شهر تبریز

بازار بزرگ، معروف ‌ترین مکان های تاریخی تبریز

یکی از برجسته ترین شهر های ایران از لحاظ داشتن بازار های قدیمی و زیبا، شهر تبریز است. مساحت بازار تبریز در حدود یک کیلومتر مربع است و بزرگ ترین بازار سرپوشیده دنیا به حساب می آید. بازار تبریز در یونسکو نیز به ثبت جهانی رسیده است و یکی از زیباترین بازارهای ایران است.

 

بازار تبریز در زمان های دور و رونق جاده ابریشم از اهمیت تجاری بالایی برخوردار بوده است و پس از آن نیز به طور مجدد در زمان حکومت صفویان رونق گرفت. این بازار در سال ۱۱۹۳ هجری قمری بر اثر زلزله مهیبی که در تبریز اتفاق افتاد، با خاک یکسان شد اما طولی نکشید که نجف قلی خان دنبلی حاکم وقت تبریز اقدام به بازسازی آن کرد.

 

در این بازار مدرسه، مسجد و کاروان سراهای تاریخی و کهن زیادی وجود دارد که دارای نماهای آجری و همچنین گنبد ها و طاق های زیبایی است که جذابیت آن را دو چندان کرده است.

 

مسجد کبود یا مسجد جهانشاه، از دیدنی‌ترین مکان های تاریخی تبریز

مسجد کبود یا جهانشاه در زمان ابو مظفر جهانشاه قراقویونلو در قرن نهم هجری و به دستور دختر ایشان صالحه خانم بنا شد. متأسفانه این مسجد نیز در زلزله مهیب سال ۱۱۹۳ هجری قمری دچار آسیب های جدی شد. تنها ایوان و ورودی اصلی آن از تخریب زلزله در امان ماندند.

 

بسیاری از خسارت های وارده به این مسجد در ۵۰ سال گذشته بازسازی شدند. آثار باقی مانده از این مسجد که از مکان های تاریخی تبریز است، هرچند بسیار کم اما نشانه ای بر شکوه و زیبایی این مسجد است.

 

روی کاشی های ایوان می توانید طرح های آبی پیچیده ای که مسجد کبود نامش را از آن گرفته است مشاهده کنید. درون مسجد انواع خطاطی های زیبا و هنرمندانه نیز وجود دارد. در حال حاضر بازسازی کاشی کاری درونی و خارجی مسجد در حال انجام است.

 

 بافت تاریخی تبریز, مکانهای دیدنی و تاریخی تبریز, مکان های تاریخی شهر تبریز

بازار بزرگ از مکان های دیدنی تبریز  

 

مسجد جامع تبریز (مسجد جامع کبیری)، جاذبه گردشگری تبریز از دوران سلجوقیان

از زمان سلجوقیان، این مسجد به عنوان مسجد جامع شهر تبریز شناخته می شد. پیرامون این مسجد نیز بازار های قدیمی بسیاری وجود دارد که بیانگر شکوه و زیبایی معماری آن دوره است. این مسجد قدیمی نیز مانند اکثر مکان های تاریخی تبریز از زلزله های متعدد این شهر در امان نبوده و دچار خرابی هایی شده و چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته است.

 

آنچه که امروز از باقیمانده این مسجد کهن در تبریز مشاهده می کنید، تلفیقی از هنر معماری کهن و جدید است. مشهور ترین و دیدنی ترین قسمت های این مسجد شامل گلدسته ها و کاشی کاری های زیبای آن است.

 

 بافت تاریخی تبریز, مکانهای دیدنی و تاریخی تبریز, مکان های تاریخی شهر تبریز

مقبره شاعران تبریز از مکان های تاریخی تبریز

 

پارک ایل گلی (شاه گلی) از مشهورترین جاذبه های گردشگری تبریز

شاه ‌گلی به معنی استخر شاه است. در زبان ترکی گول به معنی استخر است. عمق استخر یا درواقع دریاچه این پارک ۱۲ متر است و حتی در آن قایق سواری نیز انجام می شود. فاصله پارک ایل گلی با مرکز شهر حدود ۷ کیلومتر است. بسیاری از تاریخ شناسان قدمت این شهر را به زمان اق قو یونلوها نسبت داده اند. در زمان حکومت صفویان این پارک گسترش یافت. پارک ایل گلی از جمله بهترین فضاهایی است که می توانید برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت به آنجا بروید.

 

 بناهای تاریخی تبریز, اماکن تاریخی تبریز, بافت تاریخی تبریز

مسجد جهانشاه از مکان های تاریخی تبریز  

 

روستای کندوان، جاذبه های طبیعی تبریز

دلیل نام گذاری و شهرت این روستا، وجود خانه های زیبا ی قدیمی است که مانند لانه زنبور در کنار یکدیگر و در دل کوه قرار گرفته است. به مرور زمان بافت این روستا با خانه های جدید تکمیل شده است و اکنون تلفیق زیبایی از خانه های قدیمی و جدید زیبایی روستا را دو چندان کرده است. فاصله این روستا با شهر تبریز ۴۸ کیلومتر است.

 

در واقع اگر قصد رفتن به این روستا را داشته باشید حدود یک ساعت باید مسیر را با ماشین طی کنید. بنابراین اگر قصد سفر به این شهر و دیدن مکان های تاریخی تبریز را دارید، می توانید از این روستای زیبا نیز دیدن کنید. قدمت این روستا حدود ۷۰۰۰ سال است و در فهرست آثار تاریخی ملی نیز به ثبت رسیده است.

 

این روستا شبیه روستای کاپادوکیه در ترکیه است. اما کاپادوکیه مدت ها است که خالی از هر گونه سکنه ای گشته، در حالی که هنوز در کندوان حدود ۱۱۷ خانوار زندگی می کنند.

 

مکان های تاریخی شهر تبریز, مکان های تاریخی تبریز, معروف ‌ترین مکان های تاریخی تبریز

مکان های دیدنی و تاریخی شهر تبریز

 

موزه استاد شهریار

موزه استاد شهریار، زمانی منزل و محل زندگی شهریار، شاعر نامی تبریز و ایران بوده است. در حال حاضر این خانه به یکی از مکان های تاریخی شهر تبریز تبدیل شده است. این خانه واقع در خیابان مقصودیه تبریز قرار دارد و در سال ۱۳۸۳ نیز به ثبت ملی رسیده است. این خانه از بخش های مختلفی تشکیل شده و وسایل شخصی شهریار نیز در آن خود نمایی می کند. 

 

خانه پروین اعتصامی

خانه بانو پروین اعتصامی، شاعر نامی معاصر کشورمان ایران، در تبریز واقع شده است. این خانه پس از درگذشت او به موزه ای برای بازدید عموم تبدیل شده است. این خانه واقع در خیابان عباسی تبریز و جنب مسجد میر آقا قرار دارد. خانه پروین در سال ۱۳۸۵ در فهرست آثار تاریخی ثبت شده ملی قرار گرفت. پروین تا سن ۷ سالگی در این خانه زندگی کرده است و درحقیقت خانه پدری او بوده است. در حال حاضر وسعت این خانه به بیش از هزار متر مربع می رسد. مجسمه طلایی رنگی نیز از پروین اعتصامی در این خانه وجود دارد.

 

مکان تاریخی تبریز, آثار تاریخی تبریز, بازار تاریخی تبریز

مسجد جامع تبریز از مکان های دیدنی شهر تبریز

 

مقبره الشعرا 

مقبرة الشعرا تبریز یا (آرامگاه شاعران) از جمله مشهور ترین مکان های تاریخی تبریز است. این گورستان‌ تاریخی واقع شده در محله سرخاب شهر تبریز است. مقبرة الشعرا تبریز هم‌اکنون در نزدیکی تکیه حیدر در تقاطع خیابان‌های ثقةالاسلام و عارف قرار دارد. جالب است بدانید که در این گورستان بیش از ۴۰۰ شاعر، عارف و افراد مشهور نامی دنیا به خاک سپرده شده اند.

 

آخرین شخص دفن شده در این مقبره شهریار است که در سال ۱۳۶۷ به خاک سپرده شد. در واقع شهر تبریز در قرن ششم و پس از تبدیل به مرکز حکومت اتابکان آذربایجان، پناهگاه شاعرانی بود که همواره به دنبال زندگی آرام و آسوده‌ای را دور از جنگ و آشفتگی بودند.

 

بنای مقبره‌الشعرای تبریز تلفیقی از هنر معماری سنتی و مدرن است که در این مجموعه فرهنگی زیبا مورد توجه است. همه ساله این مکان تاریخی پذیرای حدود یک میلیون مسافر است و یکی از مکان های تاریخی تبریز به حساب می آید.

 

 بناهای تاریخی تبریز, اماکن تاریخی تبریز, بافت تاریخی تبریز

روستای کندوان از روستاهای تاریخی تبریز

 

گردآوری:بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------