آشنایی با شبه جزیره کریمه یکی از مناطق پرگردشگر روسیهتاریخ شبه جزیره کریمه, گردشگری در شبه جزیره کریمه, اهمیت شبه جزیره کریمه

شبه جزیره کریمه امروزه بخشی از روسیه محسوب می شود

 

شبه جزیره کریمه کجاست و چرا اهمیت دارد؟

کریمه، شبه جزیره ای است که در ساحل شمالی دریای سیاه در اروپای شرقی واقع شده است و تقریبا به طور کامل توسط دریای سیاه و دریای آزوف از قسمت شمال شرقی، احاطه شده است. این منطقه از سالیان بسیار دور تا سال های معاصر، دائما مستعمره ی کشور های مختلف بوده است و جنگ های زیادی در آن رخ داده است.

تاریخ شبه جزیره کریمه

 

لباس های بومی مردم شبه جزیره کریمه, اماکن گردشگری شبه جزیره کریمه, تاریخچه شبه جزیره کریمه

لباس های بومی مردم شبه جزیره کریمه

 

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، کریمه از سال های طولانی پیش تا همین دوران معاصر دائما مستعمره بوده است و امپراتوری های زیادی بر آن حکمرانی کرده اند. به طور مثال حاشیه جنوبی این کشور توسط یونانی ها، پارسی ها، رومی ها، امپراطوری بیزانس، گوتهای کریمه، ژنو و امپراطوری عثمانی مستعمره شده است.

 

قسمت های داخلی این ناحیه نیز در همان زمان ها توسط گروه های متفاوتی مانند عشایر استپ و امپراطوری های استپ اشغال شده بود. بعد ها مغول ها و دیگر سرزمین های مجاور کریمه هم در طی قرن های 15 تا 18 در خاک کریمه با یکدیگر متحد و یکپارچه شدند.

در سال 1783 در نتیجه جنگ بین روسیه و ترکیه، کریمه توسط امپراتوری روسیه اشغال شد. پس از آن به دنبال انقلاب روسیه در سال 1917، کریمه به یک جمهوری خود مختار در اتحاد جماهیر شوروی تبدیل شد.

 

بعدها در طی جنگ جهانی دوم، کریمه تمامی جمعیت بومی خود، یعنی تاتار های کریمه را به استان کریمه در آسیای مرکزی تبعید کرد. این اقدام کریمه توسط بسیاری از کشور های آن زمان مانند اوکراین، یک نسل کشی بزرگ شناخته شد.

شبه جزیره کریمه بعد ها در سال 1954، از اتحاد جماهیر شوروی به اوکراین منتقل شد. با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، اوکراین در سال 1991 به عنوان یک کشور مستقل، دوباره تاسیس شد و شبه جزیره کریمه هم به عنوان یک جمهوری خود مختار، شروع به سازماندهی کرد.

 

در انقلاب سال 2014 اوکراین که ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور وقت اوکراین در طی آن بر کنار شد، روسیه با مداخله در این وضعیت، نیرو های نظامی خود را در شبه جزیره کریمه مستقر کرد و به نوعی آن را اشغال کرد.

 

سپس در همان سال با برگزاری یک همه پرسی غیر قانونی در مورد اتحاد کریمه با روسیه، رای ریزی با موافقت 90 درصدی مردم روبرو شد. این وضعیت در حالی اتفاق افتاد که این همه پرسی کاملا غیر قانونی بود و توسط سازمان ملل هم رد شده بود اما به دنبال آن، روسیه به طور رسمی کریمه کنگو را متحد خود اعلام کرد.

هم اکنون هم وضعیت کریمه نامشخص است و هنوز هم اوکراین ادعا مالکیت آن را می کند. بسیاری از دیگر کشور ها هم کریمه را جزئی از اوکراین می دانند.

 

گردشگری در شبه جزیره کریمه

 

شبه جزیره کریمه کجاست, عکس های شبه جزیره کریمه, جزیره کریمه

بنادر و سواحل زیادی در شبه جزیره کریمه وجود دارد

 

کریمه از نیمه دوم قرن 19 به عنوان مقصد تعطیلات انتخاب شد. در این سال ها توسعه شبکه های حمل و نقل، انبوهی از گردشگران را از مناطق مرکزی امپراتوری روسیه به کریمه آورد.

در آغاز قرن بیستم پیشرفت عمده کاخ ها و ویلا ها آغاز شد که هم اکنون هم اغلب آن ها باقی مانده اند. این کاخ ها یکی از اصلی ترین جاذبه های کریمه هستند که سالیانه بسیاری از گردشگران برای دیدن آن ها به این ناحیه مسافرت می کنند.

 

در مورد مکان های توریستی کریمه افسانه های بسیار زیادی وجود دارد و که باعث می شود گردشگران بیشتر به آن ها جذب شوند.

بعد ها دولت شوروی، کریمه را تبدیل به یک مرکز بهداشتی درمانی کرد و در آن یک اردوگاه پیشکسوتان جوان ایجاد کرد که به همان دلیل در طی سال های 1925 تا 1969، حدود 300 هزار کودک برای اقامت در دوران تعطیلات، به این اردوگاه فرستاده می شود. در این سال ها کریمه به عنوان مقصدی برای بهبود سلامت انتخاب می شد.

 

اما در دهه 1990، کریمه دوباره به مقصد رفت و آمد گردشگران تبدیل شد. از مکان های پر گردشگر شبه جزیره کریمه می توان به شهر های یالتا و آلوشا، ساحل های غربی اوپاتوریا و ساکی و ساحل های جنوب شرقی فئودوسیا و سوداک اشاره کرد.

طبق اعلام نشنال جئوگرافیک، کریمه در سال 2013 در میان 20 مقصد برتر گردشگری بوده است.

 

اماکن گردشگری شبه جزیره کریمه

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، کریمه بیشتر به دلیل کاخ های فراوان و زیبایش شناخته شده است. همچنین ساحل های بسیار زیبایی در این ناحیه وجود دارد که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

به طور کلی اماکن گردشگری معروف کریمه شامل موارد زیر است:

 

کاخ لیوادیا

 

اماکن گردشگری شبه جزیره کریمه, تاریخچه شبه جزیره کریمه, شبه جزیره کریمه

کاخ لیوادیا یکی از پر طرفدار ترین کاخ های تاریخی در شبه جزیره کریمه است

 

 آخرین محل استقرار و عقب نشینی تزار روس، نیکلاس دوم، در این کاخ با شکوه بوده است. امروزه نیز گاهی اوقات از این کاخ برای اجلاس های بین المللی استفاده می شود.

 

منطقه کوکتبل

یکی از محبوب ترین شهر های گردشگری و تفریحی که در جنوب شرقی کریمه واقع شده است.

 

کوه میتریدات

تپه بسیار بزرگی است که در مرکز شهر کرچ که در قسمت شرقی شبه جزیره کریمه است واقع شده است. از بالای این تپه می توان چشم انداز بسیار زیبایی از طبیعت مشاهده کرد.

 

گنجینه سکاها

کول اوبا یک مکان تاریخی در کریمه است که در آن توانسته اند گنجینه و آثار سکاها را شناسایی کنند و این مکان را به یک موزه تاریخی تبدیل کنند.

 

قلعه لانه پرستو

 

تاریخ شبه جزیره کریمه, گردشگری در شبه جزیره کریمه, اهمیت شبه جزیره کریمه

قلعه لانه پرستو یک قلعه تزئینی و اعجاب انگیز در شبه جزیره کریمه

 

 قلعه ای تزئینی که در یک شهر آب گرم کوچک بین یالتا و آلوپکا واقع شده است. این بنا در سال 1911 در لبه یک صخره 40 متری واقع شده است و زیبایی زیادی دارد.

 

شهر تاریخی تائوریک چرسونسوس

یک شهر تاریخی که تقریبا قدمت 2500 ساله دارد.

 

کاخ وورونتسوف

یکی از قدیمی ترین کاخ های کریمه و یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری که در سواحل جنوبی کریمه واقع شده است.

 

کاخ باخیسارای

 

اهمیت شبه جزیره کریمه, لباس های بومی مردم شبه جزیره کریمه, اماکن گردشگری شبه جزیره کریمه

کاخ باخیسارای و یا کاخ خان که یکی از کاخ های تاریخی شبه جزیره کریمه است

 

کاخ باخیسارای و یا کاخ خان که در قرن 16 ساخته شده است و یکی از شناخته شده ترین کاخ های مسلمانان است.

 

دیگر اماکن گردشگری شبه جزیره کریمه

• کاخ ماساندرا

• منطقه ی نووی سویت

• باغ گیاه شناسی نیکیتسکی

• گالری ملی آیوازوفسکی

• مجموعه موزه دریایی بالاکلاوا

• دره ارواح

 

سخن پایانی

شبه جزیره کریمه یکی از مناطق پر گردشگر روسیه است که به دلیل کاخ ها بسیار قدیمی و زیبا و معماری های متنوع اقوام مختلف در آن بسیار معروف شده است.

این ناحیه آب و هوایی نیمه معتدل ولی کمی سرد دارد و بهتر است که اگر قصد سفر به آن را دارید، در اواسط بهار و یا فصل تابستان به آن سفر کنید.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

    X سفر و گردش,آژانس مسافرتی ، تور ها و جاذبه های گردشگری

    Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022