ایچری شهر، قدیمی ترین بافت باکوایچری شهر,ارگ باکو,جاذبه های گردشگری باکو

معرفی ایچری شهر

 

معرفی ایچری شهر( ارگ باکو)

یکی از مهمترين جاذبه های دیدنی شهر باکو که حتماً گردشگران این شهر براي بازديد از آن وقت می گذارند، ایچری شهر یا بافت قدیم شهر باکو است. مانند دیگر مناطق تاریخی جهان، این منطقه ی تاریخی هم موردتوجه ویژه ی گردشگران قرار دارد. این مرکز تاریخی را با نام ارگ باکو هم می شناسند.

 

این قسمت شهر در شمال غربی خلیج باکو واقع شده و جزء دیدنیترین مکان های باکو بشمار می که در سال 2000 ميلادي در شمار میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

ایچری شهر,عکسهای ایچری شهر,جاذبه های گردشگری باکو

ایچری شهر، بافت تاریخی باکو

 

تاریخچه ایچری شهر

ایچری شهر که از آن با نام ارگ باکو نیز یاد ميشود، قدیمی ترین شهر کشور آذربایجان است که در زمان های دور، پیش از باکو پایتخت این کشور بود. بافت قدیم ایچری شهر به تدریج مابین قرون 11 تا 19 ميلادي ساخته شده است.

 

این شهر محصور از دوران پارینه سنگی تا به حال محل زندگی انسان بوده است و فرهنگ و تمدنهای مختلفی را در خود جای داده است. من جمله تمدّن های این شهر میتوان به تمدّن ساسانی، زرتشتی، شیروانی، ايراني، عربی، عثمانی و روسی اشاره نمود.

 

در قرن پانزدهم ميلادي، پس از زمین لرزه ی ویرانگری که در شهر شماخی، پایتخت سابق آذربایجان رخ داد، سلسله ی پادشاهی شروان شاهان، پایتخت خود را به باکو منتقل کرد. آن ها، ایچری شهر را توسعه دادند و دیوارهای دفاعی به آن افزودند. بیش تر مردم شهر در محدوده ی دیوارهای این شهر زندگی می کردند تا این که در قرن نوزدهم، افزایش درآمدهای نفتی در باکو، سبب ترقی روز افزون این شهر شد.

ایچری شهر,مکان های تاریخی جهان,جاذبه های گردشگری کشور آذربایجان

ارگ باکو

 

جاذبه های گردشگری ایچری شهر

قدم زدن روي سنگ فرش هاي قديمي اين شهر و پياده روي در كوچه خيابان هاي باريك باعث ارامش شما مي شود. بيشتر مغازه ها و منزل هاي قديمي ايچري شهر به همان سبك اوليه باقي ماندند و امروزه به فروشگاه صنايع دستي و سوغات تبديل شده اند. ایچری شهر دارای 23 محله، 2 کاروانسرا ، 3 چشمه آب، میدان بازار، مسجدها، حمام ها و... میباشد . قلعه ی دختر، کاخ شروان شاهان و دروازه ی مراد از معروف ترین آثار تاریخی این منطقه هستند.

ایچری شهر,قلعه دختر,جاذبه های گردشگری باکو

قلعه دختر (qiz qalasi)

 

قلعه دختر یکی از دیدنی ترین بناهای ایچری شهر

قلعه دختر (qiz qalasi) یکی از جذاب ترین مکان های این منطقه است که نمادي از کشور آذربایجان به حساب می آید و تصویر آن بر روی اسکناس کشور آذربایجان هم دیده ميشود. داستان های بسياري در خصوص این برج گفته شده است، یکی از این روایات سقوط دختر حاکم شهر از قلعه دختر بخاطر ازدواج اجباری به دستور پدرش بود. در قديم از اين قلعه برای پرستش آناهيتا و زرتشت استفاده ميشد. هم چنان هنوز هم هر سال نوروز بالاي اين برج آتشي بر پا مي شود. 

 

در این منطقه ی تاریخی به جز کاخ های قدیمی، کاخ های مدرن هم ساخته شده است. هتل های شیک و چهار ستاره، خیابان های پرپیچ وخمی که گویی طی سال ها طولانی اصلاً تغییری نکرده اند و ترکیب بافت مدرن و قدیمی باعث شده که گردشگران به این محله ی تاریخی توجه کنند.

ایچری شهر,ارگ باکو,جاذبه های گردشگری باکو

تصاویر ایچری شهر

 

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X اجاره خودرو در دبی

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023