معرفی آبشار ویکتوریا، آبشاری بزرگ و حیرت‌انگیز + تصاویرآبشار ویکتوریا,معرفی آبشار ویکتوریا,تصاویر آبشار ویکتوریا

آبشار ویکتوریا در جنوب قاره آفریقا قرار گرفته است

 

آبشار ویکتوریا آبشاری است طبیعی در جنوب قاره آفریقا که بر روی رودخانه زامبزی و بر روی خط مرزی زامبیا و زیمبابوه قرار گرفته است. آبشار ویکتوریا با ارتفاع ۱۰۸ متر ، عریض‌ترین آبشار جهان شناخته می‌شود. همچنین عرض دو سوی آبشار ویکتوریا به ۱۷۰۰ متر می‌رسد.

کاشف آبشار ویکتوریا:
دیوید لیوینگستن، کاشف مشهور اسکاتلندی  چندین ماه در حوالی رود زامبزی (Zambezi) در آفریقای جنوبی سفر می‌کرد. در سال ۱۸۵۵ میلادی  او با   آبشاری بزرگ و حیرت‌انگیز روبه‌رو شد و اولین کاشف غربی بود که آبشار ویکتوریا را پیدا کرد و آن را به افتخار ملکه ویکتوریا، آبشار ویکتوریا نامید.

 

آبشار ویکتوریا,معرفی آبشار ویکتوریا,تصاویر آبشار ویکتوریا

رنگین کمان های فوق العاده زیبایی که بر روی  آبشار ویکتوریا تشکیل می شود

 
آبشار ویکتوریا:
دریاچه ویکتوریا را باید یکی از زیباترین مناطق جهان به شمار آورد که شگفتی‌های بسیاری هم در دل آب و هم در محیط بیرون خویش دارد و هرساله‌ هزاران گردشگر را به خود جذب می‌کند.

این دریاچه در فلات بلندی قرار دارد که غرب آن را نشست بزرگی از زمین فراگرفته است و در محدوده سه کشور آفریقایی تانزانیا، اوگاندا و کنیا قرار دارد و جزیی از دریاچه‌های بزرگ آفریقا به ‌شمار می‌آید.

آبشار ویکتوریا یکی از عظیم‌ترین آبشارهای دنیا است. این آبشار، ۱۷۰۰ متر عرض دارد و ارتفاع آن بین 108 متر می باشد

جریان و شدت آب آبشار ویکتوریا در حدی است که قطرات آب حاصل از ریزش آب این آبشار به دره،  تا ارتفاع ۴۰۰ متری به سمت بالا پرتاب می شوند. رنگین کمان های فوق العاده زیبایی که بر روی این آبشار تشکیل می شود، حاصل همین قطرات آب است. جالب است بدانید در این مکان می توانید رنگین کمان های شبانه را در زمانی که ماه در پرنور ترین حالت قرار دارد شاهد باشید.

آبشار ویکتوریا در زبان بومیان منطقه «موسی اوآ تونیا» خوانده می‌شود که به معنی «مه خروشان» است.

در فصول کم آب (از سپتامبر تا دسامبر) سطح آب رودخانه زمبازی به حدی کاهش می‌یابد که می‌توان بیشتر نقاط آن‌ را با پای پیاده طی کرد. اما، در فصول دیگر ویکتوریا همچنان پرقدرت می‌غرد.

 

آبشار ویکتوریا,معرفی آبشار ویکتوریا,تصاویر آبشار ویکتوریا

آبشار ویکتوریا یکی از عظیم‌ترین آبشارهای دنیا است


تفریحات هیجان انگیز در آبشار ویکتوریا:
در آبشار ویکتوریا سرگرمی‌های جالب و هیجان انگیزی  وجود دارد که بسیاری از گردشگران از آن بی‌اطلاع‌اند  که عبارتند از:

رفتینگ: اگر فقط دیدن این آبشار برایتان کافی نیست و دوست دارید تا با آب های پر جوشش و خروشش آن یکی شوید، حتما رفتینگ را در آن امتحان کنید. برای این منظور باید یک مسیر ۷۵۰ فوتی را بالا بروید و سفر پر هیجان خود را از آنجا شروع کنید، قبل از شروع هم توسط یک فرد متخصص به خوبی چند ساعتی آموزش های لازم را می بینید تا بتوانید در حین آن، همه چیز را کنترل کنید.

شنا در استخر شیطان: شاید شنا در این استخر را بتوان یکی از هیجان انگیزترین و رعب آورترین تفریحات جهان دانست. در واقع در بخش بالایی دهانه ی اول این آبشار، یک صخره  ی بزرگ در لبه ی آبشار قرار دارد که مثل یک مانع در جلوی راه آب عمل می کند و از آنجا به بعد است که ریزش آب به پایین شروع می شود. می توانید روی این صخره بایستید و به داخل این استخر شیرجه بزنید و شنا کردن را در آن تجربه کنید و یا اگر شجاع هستید، روی لبه دراز بکشید و از آن بالا به ارتفاع سرگیجه آور ۱۰۴ متری آبشار خیره شوید.

قایق رانی: این آبشار و رودخانه ی زامبیزی که آبشار در مسیر آن قرار دارد، جایگاه حیات وحش بی نظیری است که تماشای آن با هیچ چیز در دنیا قابل مقایسه نیست. یکی از فعالیت هایی که می توانید انجام دهید، قایق رانی در قسمت بالایی رودخانه زامبیزی و تماشای حیات وحش است که ممکن است فقط یکبار در زندگی تان فرصت آن پیش بیاید.

بانجی جامپینگ: یکی از تفریحات ترسناک این آبشار، بانجی جامپینگ روی پل این آبشار است که یکی از وحشتناک ترین مقاصد بانجی جامپینگ در دنیا هم هست. بانجی جامپینگ در آبشار یکتوریا هم یکی از این مقاصد است که از بالای پل آبشار ویکتوریا و در ارتفاع ۱۱۱ متری اتفاق می افتد و شما ر ا به دنیای ترس و دلهره در کنار یکی از زیباترین طبیعت های دنیا می برد.

 

آبشار ویکتوریا,معرفی آبشار ویکتوریا,تصاویر آبشار ویکتوریا

دیدن ابشار ویکتوریا از بالا بسیار شگفت انگیز و متحیر کننده است

 
چگونه می توان از بعدهای دیگر ابشار و دریاچه ویکتوریا را دید؟
با هلی کوپترهای شرکت هلی کوپتری زامبزی که هزینه ان 150 دلار است شما می توانید نمای هوایی منطقه را ببینید. دون لو، که یک راهنمای تور در افریقا جنوبی است و برای شرکت گردشگری کالت و چند شرکت دیگر کار می کند سالانه 15 بار گروه های بازدیدکنندگان را به ابشار ویکتوریا می برد. او می گوید: دیدن ابشار و دریاچه ویکتوریا از بالا بسیار شگفت انگیز و متحیر کننده است.


از اواخر ماه اگوست تا دسامبر، بازدیدکنندگان می توانند یک پیاده روی همراه با راهنما به صخره بوتاکا داشته باشند که در این صورت می توانند ابشار را از نزدیک ببینند. پارک موسی اوا تونیا که در نزدیکی زامبیا قرار دارد، نیز چندین مکان خوب برای دیدن منظره دارد از جمله نقطه ای در جزیر لیوینگستن: جایی که دیوید لیوینگستن برای اولین بار ابشار را دید، و همچنین پل معروف به لبه چاقو برای دیدن جالب هستند.

 

آبشار ویکتوریا,معرفی آبشار ویکتوریا,تصاویر آبشار ویکتوریا

تصاویری از زیبایی های آبشار ویکتوریا

 
بهترین زمان برای سفر چه موقعیست؟
اخر اگوست به دلایل زیادی مناسب اسب. این زمان اخر فصل خشک است، بنابراین کاهش پخش شدن قطرات اب باعث واضح تر دیده شدن ابشار می شود و همچنین خطر مالاریا هم کمتر است.


فعالیت هایی مانند قایق سواری و شنا در استخر شیطان امکان پذیر است و همچنین از باران های موسمی و رعد و برق و طوفان در بعد از ظهر خبری نیست. اما ابشار به اندازه ایی که در فصل های بارانی متحیر کننده و چشم گیر است زیبایی ندارد.


قبل از اینکه سفر خود را برنامه ریزی و رزرو کنید زمانی از سال را برای رفتن انتخاب نمایید که فعالیت های دلخواهتان امکان پذیر باشد.

 

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------