بهترین رودخونه های رفتینگ دنیا رفتینگ یکی از ورزش های هیجان انگیز بیرونی هست که فقط در طبیعت انجام میشه. توی این رشته شما به شکل گروهی یا انفرادی روی قایق های بادی میشینید و در مسیر یه رودخونه که میتونه آروم یا خروشان باشه شروع می کنید به پارو زدن و هدایت کردن قایق. هیجان سرعت، ارتفاع، خیس شدن زیر آب رودخونه و نیاز به تسلط داشتن روی قایق بادی، همه ی چیزهایی هست که این ورزش رو جزو یکی از محبوب ترین ورزش ها می کنه.

جلیقه های نجاتتون رو تنتون کنین، کلاهاتون رو محکم کنین، شما رو به بزرگترین و خشن ترین رودخونه های قایق سواری و رفتینگ می بریم. امروز میخوایم ۱۰ تا از بهترین رودخونه های رفتینگ که تجربه این ورزش هیجان انگیز رو فراموش نشدنی می کنن بهتون معرفی کنیم.

رودخونه ی سان کسی، نپال
سان کسی در لغت به معنای رود خانه ای از طلا ست. سرچشمه ی این رود در نزدیکی کوه شیشاپانگما در تبت هست و ادامه ی مسیرش رو در هیمالیا طی می کنه. این رود خونه شرق نپال رو آبرسانی میکنه و خودش هم به مدت ۵ ماه از یخچال ها تغذیه میشه، که همین مقدرا آب زیاد قابلیت رفتینگ رو به این رودخونه میده. مسیری ۲۷۳ کیلومتری از دولقات تا تنگه چترا در حال قایق سواری در دره های تنگ و بر روی آب های پر تلاطم تا رسیدن به روستاهای دور افتاده نپال و کمپینگ در سواحل شنی سفید. در انتها شما می بینین که چرا اسمش رودخونه ای از طلاست.

رفتینگ در این منطقه بین ماه های سپتامبر و ژانویه انجام میشه چون بعد از این زمان حجم آب رودخانه سه برابر میشه و دیگه قابلیت رفتینگ رو از دست میده. 

بهترین رودخونه های رفتینگ دنیا,بهترین رودخونه های دنیا

  وقتی به این منطقه و دریاچه مگپای نزدیک میشین جنگل بی پایانی از کاج و صنوبر میبینین ومتوجه میشین که سفر باور نکردنی ای در پیش دارین. سفری از رود مگپای و از مسیر تنگه ها. شب ها در کناره های سنگ ها یا روی ساحل این رود ها در حالیکه مشغول دیدن شفق های قطبی هستین شروع میشه، در این سفر مراقب حیوان های وحشی هم باشین، حیواناتی مثل خرس های سیاه و سفید، عقاب و گوزن شمالی که در اون منطقه زندگی می کنن. در آخر سفرتون هم می تونین از آبشار دیدن کنین .

اوت و سپتامبر بهترین ماه ها برای قایق رانی در این رودخونه است.

بهترین رودخونه های رفتینگ دنیا,بهترین رودخونه های دنیا

  رودخونه زامبزی، زیمبابوه/ زامبیا
امیدوارم از خیس شدن بدتون نیاد، زیر آبشار بزرگ ویکتوریا رودخونه ی زامبزی، چهارمین رودخونه طولانی آفریقا! به نظر خیلی ها رفتینگ در این رودخونه بهترین قایق سواری عمرتونه، و شمارو به نقطه جوشتون میرسونه و اتفاقات هیجان انگیز غیر منتظره ای شما رو متحیر می کنه. راستی کروکودیل هارو فراموش نکنین.

بهترین زمان برای رفتینگ در زامبزی در ماه جولای تا اواسط ماه فوریه است.

  بهترین رودخونه های رفتینگ دنیا,بهترین رودخونه های دنیا

 رودخونه ی السک، ایالات متحده آمریکا / کانادا
وقتی قایق سواری رو در السک شروع کردین، تعریف جدیدی از سرما پیدا می کنین. آب یخ این رود دمایی در حدود نیم درجه سانتیگراد داره. جدا از مناظر و محیط خیلی زیبای اطراف، این رود آب خیلی خیلی زیادی رو به همراه داره و رفتینگ در این جریان آب سرعت خیلی بالایی داره و فاصله ی ۲۵۰ کیلومتری از یک منطقه بکر تا پارک ملی کولوعانه رو طی می کنه. قسمتی از این رودخونه کاملا کشنده ست و از اون قسمت با هلیکوپتر رفت و آمد می کنن. باید این رو اضافه کنم که در این منطقه عقاب های طاس و خرس های خاکستری زیادی هم وجود داره. این رو گفتم که فصل وجود این خرس ها دقیقا با فصل رفتینگ یکیه؟

بهترین زمان برای رفتینگ در این منطقه، ماه ژوئن. 

بهترین رودخونه های رفتینگ دنیا,بهترین رودخونه های دنیا

  منطقه میدل فورک رودخونه ی سالامون، آیداهو، ایالات متحده آمریکا
رفتینگ در منطقه میدل فورک رودخونه سالامون که طولانی ترین رودخونه ایالات متحده ست یک پکیج کامل برای این ورزش حساب میشه. رفتینگ در این منطقه می تونه ضربان قلب شمارو بالا ببره، همراه با مناظر طبیعی و حیات وحش فوق العاده و همچنین بهترین منطقه در ایالات متحده برای ماهیگیری ماهی پرنده ها. البته شش چشمه ی آب گرمی که در امتداد این رود هست رو فراموش نکنین.

فصل قایق سواری در این منطقه از ماه مه تا سپتامبر و برای رفتینگ در این منطقه حتما باید مجوز داشته باشین .

 بهترین رودخونه های رفتینگ دنیا,بهترین رودخونه های دنیا

  رودخونه ی فرانکلین، تاسمانی، استرالیا
از وقتی که قایق وارد این رود میشه، رودخونه یه جورایی شمارو بنده ی خودش می کنه. انرژی دائمی این رود در روز و شب ادامه داره و روحیه شما با تغییرات اون عوض میشه؛ اگه هوا سرد و بارونی باشه، اوضاع حسابی بهم میریزه. زمانی که حجم آب زیاد میشه، ترشح آدرنالین هم در بدن شما بالا مبره. وقتی هم که در سکوت و تابش خورشید حرکت می کنین همه چیز در صلح و آرامشه.

رود فرانکلین در فصل تابستان شما رو به مبارزه دعوت می کنه. بیشتر مردم سفر خودشون رو با یک قایق بادبانی در کنار آبشار سر جان به پایان می رسونن. 

بهترین رودخونه های رفتینگ دنیا,بهترین رودخونه های دنیا

  ریو فیتالیفو، شیلی
اولین چیزی که نظرتون رو در مورد این رود جلب می کنه رنگ اونه، از فیروزه (غیر عادی) روشن تا آبی مایل به خاکستری که این تغیر رنگی به دلیل مواد معدنی موجود در اونه.

در حالیکه روز شما می تونه صرف مبارزه با آب های خروشان و ترسناک باشه، سازمان های راهنمای این رود کمپ های رویایی رو با امکاناتی مثل وعده های غذایی مناسب،حمام های گرم و… ساختن تا شما بتونید شبها استراحت کاملی داشته باشید.

رود فیتالیفو ماه دسامبر تا مارس برای رفتینگ مناسبه. 

بهترین رودخونه های رفتینگ دنیا,بهترین رودخونه های دنیا

  رود کانتاهوسی، پرو
در هیچ کجا لفظ «کوه های مرتفع، رود های پست» به این خوبی قابل توصیف نبوده مگه در مورد رود کانتاهوسی که از دره ی کانتاهوسی که عمیق ترین دره است عبور میکنه (عمیق ترین نقطه ی این دره ۳۵۳۵ متره!) . این منطقه شامل ارتفاع های زیادی هم هست. راهی که با ماشین ۱۲ ساعت طول می کشه به اضافه ی دو روز سفر با قاطر، البته با سختی زیادی، پاداش خوبی هم انتظار شما رو می کشه: محل کمپینگ فوق العاده زیبا، هفت روز رفتینگ و کشف ناشناخته های ویرانه های تمدن هوآری . فرهنگ و ماجراجویی، عالی نیست؟!

این سفر تنها برای با تجربه هاست. ماه های ژوئن و ژوئیه بهترین زمان برای سفر به این منطقه ست. 

بهترین رودخونه های رفتینگ دنیا,بهترین رودخونه های دنیا

 رودخونه کلرادو، آریزونا، ایالات متحده آمریکا
خیلی ها اعتقاد دارن که در آب های قهوه ای رود کلرادو رفتینگ بهتری انجام میشه. در واقع، این رود در معروف ترین حفره در زمین گراند کنیون حرکت می کنه. هر سال حدود ۲۲۰۰۰ نفر از این قسمت رود کلرادو و گراند کنیون دیدن می کنن. مناظر باور نکردنی ای از تشکیلات زمین شناسی مربوط به نیم میلیارد سال پیش و قسمت بومی آمریکا بخش های مهمی برای بازدید از این منطقه ست.

زمان مناسب رفتینگ در کلرادو، از مه تا اکتبر، و سفرتون میتونه از ۱ روز تا ۱۸ روز ادامه داشته باشه. گروه های خصوصی ممکنه برای گرفتن مجوز مجبور بشن تا ۱۰ سال صبر کنن. 

بهترین رودخونه های رفتینگ دنیا,بهترین رودخونه های دنیا

 رود نوس، ایتالیا
بودن بر روی آبهای سبز و یخ و موج های بزرگ رود نوس شما رو مطمئن می کنه که شما به روی بهترین رود اروپا برای رفتینگ هستین. این رود در منطقه ی دولومیت، بهشتی در شمال ایتالیا واقع شده ودر مسیر زیبا و پیچ در پیچ به دره وال دو سول می رسه. نکته ی قابل توجه در مورد این رود اینه که شما خیلی از شهرهای منطقه ها ومحل زندگی انسان ها دور نمیشین.

تابستون بهترین زمان برا رفتینگ در این روده و این رود یکی از قابل دسترس ترین رود های این لیسته. 

بهترین رودخونه های رفتینگ دنیا,بهترین رودخونه های دنیا

منبع:gerdali.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------