معرفی کلیسای جامع آخن؛ قدیمی ترین کلیسای آلمانتاریخچه کلیسای جامع آخن, افسانه کلیسای جامع آخن, سبک باشکوه معماری کلیسا جامع آخن

کلیسای جامع آخن کجاست

 

کلیسای جامع آخن؛ بزرگترین کلیسای شمال اروپا  

کلیسای جامع آخن یکی از قدیمی ترین کلیساهای المان است که در طول سالیان متمادی محل تاجگذاری شاهان و ملکه های آلمان بوده است. در این مطلب از بیتوته شما را با کلیسای جامع آخن آشنا می کنیم.

کلیسای جامع آخن (به انگلیسی : Aachen Cathedral ) در غرب آلمان یکی از قدیمی ترین ساختمان هایی است که به  صورت مداوم در آلمان مورد استفاده قرار می گیرد.

هسته هشت ضلعی کلیسا توسط شارلمانی به عنوان نمازخانه مریم در شهر آخن ساخته شد که به کاخ او در اکس لا شاپل متصل است. 

 

با گذشت 2 قرن از مرگ شارلمانی ، این کلیسا نزدیک به 6 قرن به کلیسای تاج گذاری پادشاهان آلمان تبدیل شد. تزئیناتی به سبک رومی ، گوتیک و باروک به کلیسا اضافه شد و هشت ضلعی اولیه همچنان در قلب کلیسا قرار دارد که تخت مرمر اصلی شارلمانی و زیارتگاه طلاکاری شده رومی در این بخش جای گرفته اند. 

 

سبک باشکوه معماری کلیسا جامع آخن, افسانه کلیسای جامع آخن, سبک معماری کلیسای جامع آخن

عکس های کلیسای جامع آخن

 

معرفی کلیسای جامع آخن

کلیسای جامع آخن به نام کلیسای جامع امپراتوری هم شناخته می شود که در شهر آخن آلمان واقع شده است. این کلیسا یکی از کلیساهای قدیمی در قسمت شمالی اروگا بوده و در قرون وسطی به عنوان کلیسای سلطنتی سنت مری شناخته می شد. 

 

30 پادشاه آلمان و 12 ملکه در طول 600 سال از سالهای 936 – 1531 در این کلیسا تاج گذاری کرده اند. در سال 1978 کلیسای آخن به خاطر معماری فوق العادده و تاریخ مهمی که داشته به عنوان یکی از اولین محوطه های میراثی آلمان در لیست فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسد. 

 

عکس های کلیسای جامع آخن, تصاویر کلیسای جامع آخن, معرفی کلیسای جامع آخن

ماکت کلیسای جامع آخن

 

تاریخچه کلیسای جامع آخن

در سال 768 شارلمانی ، امپراتور آلمان از شهر آخن بازدید کرد و به این شهر علاقمند شد و دستور دارد قصری در این شهر بایش بسازند. او در سالها ی 800 – 814 به خاطر استفاده از چشمه های آب گرم شهر آخن هرسال زمستان را در این شهر سپری می کرد. در سال 786 دستور ساخت نمازخانه ای را به عنوان قسمت از قصر صادر نمود. 

 

کلیسای جامع آخن در ابتدا نمازخانه کاخ شارلمانی در آخن بوده است و همین مساله کوچک بودن نسبی این کلیسا را توضیح می دهد. 

البته در زمان ساخت این کلیسا بزرگترین کلیسای شمال آلپ محسوب می شده است که تا سال 800 میلادی مورد استفاده قرار می گرفته است. 

 

در سال 814 بعد از فوت شارلمانی ، او را در همین کلیسا دفن کردند و امروزه استخوان های او همچنان در آرامگاه کلیسا نگهداری می شود. 

این کلیسا بعد از مرگ شارلمانی از نظر مذهبی اهمیت بسیار زیادی پیدا کرد و زائران زیادی به زیارت کلیسا می آمدند. 

 

همزمان با ششصدمین سال مرگ شارلمانی ، یک تالار بزرگ شیشه ای به ساختمان کلیسا اضافه شد. 

این کلیسا به مریم مقدس مادر حضرت مسیح تقدیم شده است و قرن ها به عنوان کلیسای سلطنتی مریم مقدس شناخته میشد و در سالهای بعد که برای تاج گذاری پادشاهان آلمان که اکثرا امپراتوران روم بودند مورد استفاده قرار می گرفت ،  به عنوان کلیسای قیصر دوم معروف شد و محل استقرار یک اسقف بود.

 

سبک معماری کلیسای جامع آخن, کلیسای جامع آخن, قدیمی ترین کلیساهای المان

تصاویر کلیسای جامع آخن آلمان

 

ساختار اصلی کارولینگی کلیسا ساختمانی 8 ضلعی است و بناهای دیگری که در قرن 19 به آناضافه شدند با نسخه اصلی شباهتی ندارند. 

تقریبا تمام بنای کلیسا به استثنای تخت سلطنتی که با سنگ مرمر تراشیده شده است در فرن 19 زمانی که کلیسا در اختیار پروس  بود به بنا اضافه شده اند. 

 

کلیسای شهر آخن به وضوح به سبک کارولینگی و رومی با اضافات نئوگوتیک ساخته شده  است. 

بنای غربی در طول قرن ها تا حدودی تغییر شکل داده ولی طبقات پایین تقریبا مانند زمان شارلمانی باقی مانده اند. 

 

در قرن 19 برخی اضافات از برج ها حذف شدند تا از نظر بصری مطابقت بیشتری با برج های اصلی داشته باشند ، این برج ها در اواخر قرن 19 تکمیل گردیدند. 

سالن کوچک کلیسا در قرن 18 به بنا اضافه شد ، درهای برنزی باشکوه از زمانی شارلمانی باقی مانده اند که از ورودی اصلی کلیسا به سالن منتقل گردیدند. 

 

یکی از ویژگی های متمایز کلیسای آخن که باعث می شود از هر زاویه ای فورا قابل تشخیص باشد ساختار خشت ضلعی آ«است در حالی که سایبانی شبیه درخت مرکبات و یک فانوس مصنوعی متعلق به اواخر قرن 17 آن را تزئین کرده است. 

 

افسانه کلیسای جامع آخن, سبک معماری کلیسای جامع آخن, کلیسای جامع آخن

سقف کلیسای جامع آخن

 

افسانه کلیسای جامع آخن

دو سر شیر درب کلیسای جامع آخن را تزئین کرده اند.  در داخل دهان یکی از شیرها زائده ای قرار گرفته که با نام انگشت شیطان شناخته می شود. بر اساس افسانه ها شیطان در ازای روح اولین نفری که به کلیسا وارد شود به ساخت کلیسا کمک کرده است. 

 

او منتظر روح اسقف بود ولی یک گرگ وارد کلیسا شد و شیطان با عصبایت در را به هم کوبید و انگشتش شکست. بر اساس افسانه ها هر کسی بتواند انگشت شیزان را از دهان شیر خارج کند ، خرقه ای طلایی به او تعلق خواهد گرفت. 

 

افسانه کلیسای جامع آخن, سبک باشکوه معماری کلیسا جامع آخن, افسانه کلیسای جامع آخن

نمای درونی کلیسای جامع آخن

 

سبک باشکوه معماری کلیسا جامع آخن

این کلیسا حدود 43 متر طول دارد و ارتفاع سقف آن 14 متر در کنار دیوارها و 18 متر در مرکز است. ساختار کلیسا 8 ضلعی است که الگوی ساخت کلیسای سنت ویتاله در راونای ایتالیا شده است. شکل ظاهری کلیسا از هزاران سال پیش به تدریج شکل گرفته است. 

 

معماری با شکوه و مجلل کلیسا از ترکیب سبک معماری کلاسیک، بیزانسی و آلمانی ساخته شده از یک طرف و اهمیت تاریخی کلیسا از طرف دیگر باعث شده سالانه گردشگران زیادی در سفر به آلمان از آن دیدن نمایند.

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------