اگر در جنگل گم شوید چه کاری باید انجام دهید؟گم شدن در جنگل,پیدا کردن مسیر در جنگل,روش پیدا کردن راه در جنگل

روش های پیدا کردن مسیر در جنگل

 

شما برای پیاده روی و یا دیدن گیاهان و جانوران  به جنگل میروید مدتی میگذرد ناگهان، محیط اطراف خود را تشخیص نمی دهید.نمی توانید جهت را پیدا کنید و بفهمید از کجا آمده اید. تنها چند ساعت تا غروب خورشید مانده هیچ ابزاری برای کمک  گرفتن ندارید استرس تمام وجودتان را میگیرد که گم شده اید. چگونه می توانید زنده بمانید، حتی بدون نقشه یا قطب نما؟ این خبر خوب است: شما نیازی به یک متخصص ندارید تا راه خود را  بیابید. فقط آرام باشید و این پنج نکته را به خاطر بسپارید.

پیدا کردن راه خود را از جنگل
1-  از روش STOP استفاده کنید
الف) آرام باشید : وحشت بدترین دشمن شماست ، بنابراین چند نفس عمیق بکشید تا آرام شوید. شما نباید عجولانه حرکت کنید زیرا این کار ممکن است بر اضطراب شما بیفزاید.


ب)  فکر کنید : آیا در یک خط مستقیم سفر می کردید یا پیچ و تاب های زیادی وجود داشت؟ آیا از نقاط آشنا عبور کرده اید؟ در حال حرکت به سمت شمال، جنوب، شرق یا غرب بودید؟ سعی کنید به این سؤالات پاسخ دهید ، زیرا هرگونه اطلاعات هر چند کوچک می تواند مفید باشد.

پ) مشاهده : آیا می توانید تعیین کنید که جهت شمال به کدام سمت است؟ چه مدت غذا و آب شما دوام خواهد داشت؟ آیا می توانید نقاط دیدنی آشکار را ببینید؟ آیا ردپایی می بینید و اگر چنین است، در کدام مسیر قرار می گیرند؟ سعی کنید سرنخ هایی را پیدا کنید که به شما کمک کند شما را به سمت جاده اصلی خود سوق دهد.

ت) برنامه : تعیین کنید که کدام مسیر را باید طی کنید - اما این کار را با احتیاط انجام دهید. مسیر خود را با میخ ها یا میله های چوب یا هر وسیله دیگری علامت گذاری کنید. اگر راه خود را پیدا نکردید ، همیشه می توانید به جایی برگردید که اولین بار فهمیدید که گم شده اید.

اگر روش STOP شما را به مسیر صحیح بازنگرداند، آرام باشید. روش های دیگری برای یافتن راه بازگشت وجود دارد.

 

گم شدن در جنگل,پیدا کردن مسیر در جنگل,روش پیدا کردن راه در جنگل

وقتی متوجه شدید که در جنگل گم شدید آرام باشد

 
2- موقعیت مکانی خود را مشخص کنید
نگاه خوبی به اطراف بیندازید. چی میبینی؟ اگر جواب یک جنگل متراکم است، مشخص کردن مکان شما دشوار خواهد بود. در صورت امکان یه مکان بلند را پیدا کنید و تا بتوانید مناظر اطراف را بهتر ببینید.از یک نقطه بالاتر، شما فرصت بسیار بهتری برای دیدن رودخانه، دریاچه، جاده یا گودال دارید که می تواند به شما در پیدا کردن مسیرتان کمک کند.

گاهی اوقات پیدا کردن یک بلندی آسان نیست. زمین ممکن است نسبتاً مسطح باشد، یا برای رسیدن به ارتفاعی بالاتر ، بیش از حد خطرناک باشد و ممکن است که است اتفاقی برایتان بیفتد و نتوانید مسیر را ادامه دهید. بنابراین بلندی را با توجه به ایمنی انتخاب کنید و انرژی خود را نیز حفظ کنید

 

گم شدن در جنگل,پیدا کردن مسیر در جنگل,روش پیدا کردن راه در جنگل

برای پیدا کردن مسیر خود در جنگل به یک بلندی بروید


3-  گوش کنید و ببینید نشانه هایی که قبلا مردم در آنجا بوده اند
با دقت به اطراف نگاه کنید شاید نشانه ای از فعالیت انسانی را ببینید. به دنبال اردوگاه های قدیمی، بریدگی درختان قطع شده، خط ماهیگیری، ته سیگار، بطری های پلاستیکی باشید.


اگر چنین مدرکی را پیدا کردید ، محیط اطراف خود را بررسی کنید تا مشخص شود که کدام راه را طی کرده اند ، ممکن است در نزدیکی یک جاده باشد که می تواند شما را به بیرون سوق دهد و یا یک اردوگاه که می تواند پناهگاه اضطراری باشد.
فراموش نکنید که با دقت گوش دهید. می توانید صدای خودروهایی که در جاده رفت و آمد هستند و یا صدای زنگ کلیسا و ... را از فاصله دور بشنوید.

 

گم شدن در جنگل,پیدا کردن مسیر در جنگل,روش پیدا کردن راه در جنگل

وسایل به جامانده از مردمانی که قبلا در انجا بودند به شما میتواند کمک کند


4. یک مکان باز را پیدا کنید
یک قسمت باز را پیدا کنید که هواپیمای نجات بتواند شما را ببینند. قبل از نزدیکی هواپیمای نجات، حتماً چیزی را برای علامت گذاری تهیه کنید . چیزی براق مانند آینه یا لباس هایی با رنگ روشن می تواند توجه خلبان را جلب کند.اگر خلبان شما را ببیند ممکن است قادر به فرود نباشد و موقعیت شما را حتما اعلام میکند  با این حال ، اگر هیچ فضای بازی وجود ندارد، باز هم شانس بیرون رفتن از جنگل را خواهید داشت.

 

گم شدن در جنگل,پیدا کردن مسیر در جنگل,روش پیدا کردن راه در جنگل

یک مکان باز را پیدا کنید


5- رفتن به سرازیری
اگر در زمین های تپهای و یا کوهستان گم شده باشید ، بهترین انتخاب شما تقریبا همیشه رفتن به سرازیری است. مردم معمولاً در دره ها مستقر می شوند ، معمولاً نزدیک آب. مگر در مواردی که نشانه هایی از مردم را در ارتفاعات بالاتر دیده اید ، به پایین تپه ها حرکت کنید و این میتواند به شما کمک کند که انرژی کمتری استفاده کنید .

اگر به یک رودخانه یا رودخانه رسیدید، آن را در مسیری که آب در جریان است ، دنبال کنید. آب در مسیر سرازیری می تواند شما را به سمت یک شهر سوق دهد و همیشه منبع آب آشامیدنی اضطراری خواهید داشت. اگر جریان آب به آرامی در حال حرکت است و نتوانستید مسیر جریان آب را پیدا کنید چند برگ را درون آب ریخته تا جهت جریان مشخص شود.

 

گم شدن در جنگل,پیدا کردن مسیر در جنگل,روش پیدا کردن راه در جنگل

برای پیدا کردن مسیر خود در جنگل مسیر جریان آب را دنبال کنید

 
اگر شب شد چه کنیم؟
بهتر است که تا زمان طلوع آفتاب بمانید زیرا تلاش برای حرکت در یک جنگل متراکم و تاریک می تواند بسیار خطرناک باشد. اگر دنبال یک رودخانه رفته اید ، حداقل 200 قدم از آن فاصله بگیرید زیرا برخی از حیوانات شبانه در اطراف رودخانه ها به ویژه در شب هستند.

 

گم شدن در جنگل,پیدا کردن مسیر در جنگل,روش پیدا کردن راه در جنگل

در هنگام شب بهتر است برای پیدا کردن مسیر خود در جنگل تلاشی نکنید


نکته بسیار مهم قبل از حرکت به سمت جنگل:
گم شدن در جنگل یک تجربه سرگرم کننده نیست. هر وقت میخواهید به داخل جنگل بروید  مهم نیست که چه مدت قصد خارج شدن را داشته باشید، همیشه باید موارد لازم را در کوله پشتی خود داشته باشید. حداقل مقدار کافی غذا و آب ، یک دستگاه GPS دستی ، یک پتو ی کوچک، یک جعبه کمکهای اولیه و یک نقشه و قطب نما را حتما به همراه داشته باشید.

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 دور دنیا با یک کلیک

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------