هیچ هایکینگ یا سفر رایگانهیچ هایکینگ چیست,رایگان‌سواری در ایران

رایگان‌سواری؛ سوار شدن بر خودرو یا کامیون عبوری به قصد سفر و بدون پرداخت کرایه است

 

رایگان‌سواری نوعی مسافرت رایگان است که فرد مسافر معمولاً با ایستادن کنار جاده و نشان دادن انگشت شست یا اشارات مختلف خواهان آن می‌شود تا رانندگانی که مایل به سوار کردن او باشند متوقف شوند. این مسافرت ممکن است کوتاه‌مدت یا طولانی باشد.

رایگان‌سواری یا به انگلیسی هیچ هایکینگ (به انگلیسی: hitchhiking) سوار شدن بر خودرو یا کامیون عبوری به قصد سفر و بدون پرداخت کرایه است.

رایگان‌سواری نوعی مسافرت رایگان است که فرد مسافر معمولاً با ایستادن کنار جاده و نشان دادن انگشت شست یا اشارات مختلف خواهان آن می‌شود تا رانندگانی که مایل به سوار کردن او باشند متوقف شوند. این مسافرت ممکن است کوتاه‌مدت یا طولانی باشد.

بسیاری از افراد مختلف این کار را انجام می‌دهند ولی همه موفق نیستند شما باید نشان بدهید که می‌خواهید سوار ماشین بشوید و باید ژست بگیرید. این ژست گرفتن چند روش دارد: در آمریکای شمالی یک ژست معمولی هست که به ماشین عبوری انگشت شست را نشان می‌دهند و ماشین هم می‌ایستد و مسافر را سوار می‌کند. در بخش‌های دیگر جهان نیز این روش شایع است که بصورت معمولی می‌ایستند و انگشت شست را به سمت مقصد اشاره می‌کنند و همزمان دست دیگر را به سمت پایین تکان می‌دهند. البته این نوع فرهنگ تا حدودی نشان می‌دهد که رایگان‌سواری در کشورها و نقاط مختلف با هم کمی فرق دارد. بهتر است اسم شهری که می‌خواهید به آن بروید را هم روی یک کاغذ درشت بنویسید که اگر مسیر راننده به آن شهر می‌خورد برای شما توقف کند.

 هیچ هایکینگ چیست,رایگان‌سواری در ایران

رایگان‌سواری نوعی مسافرت رایگان است که فرد مسافر معمولاً کنار جاده می ایستد

 
چگونه هیچهایک یا رایگان سواری خوبی باشیم
رای اینکه هیچهایک خوبی باشید، باید برخی نکات را بدانید ، در این مقاله به این نکات میپردازیم.

1. خود را خوب معرفی کنید
لبخند زدن را فراموش نکنید. ممکن است زمان زیادی برای ماشین ایستاده باشید، خسته و عصبی نشوید، بلکه لبخند بزنید و با خود آهنگ بخوانید و یا به موسیقی گوش دهید.


از اینکه در گوشه ای بنشینید و یا کتاب بخوانید، اجتناب کنید. باید کارهایی انجام دهید که بیشتر دیده شوید.


همچنین دستان خود را در جیب نگه ندارید، بلکه برای دیده شدن از آنها نیز استفاده کنید.

 هیچ هایکینگ چیست,رایگان‌سواری در ایران

مسافرت هیچ هایکینگ، ممکن است کوتاه‌مدت یا طولانی باشد

 
2. تمیز و موقر باشید
تمیز بودن هم در رابطه با لباس و هم بدن شماست. اگر لباس و بدن شما کثیف باشد، دیگران فکر می کنند شما بی خانمان و یا یک فراری هستید، زیرا ظاهر شما هیچ شباهتی به مسافران ندارد. مو و صورت خود را تمیز و آراسته کنید و در عین حال لباس تمیزی به تن کنید.


3. انتخاب لباس با توجه به منطقه
مردم بیشتر به سمت کسانی کشیده می شوند که شبیه به آنها لباس بپوشند. سعی کنید با توجه به منطقه ای که در آن قرار دارید، لباس بپوشید. گاهی باید بومی بپوشید و گاهی نیز لباس های مرتب و شیک به تن کنید.


4. به دیگر هیچهایک ها احترام بگذارید
اگر در مسیر هیچهایکی دیدید، سعی کنید با او صحبت کنید و حتی هم مسیر شوید. هر چه تعداد شما بیشتر باشد، سفر امن تری خواهید داشت. در این راه می توانید از تجربیات یکدیگر نیز استفاده کنید و در این مورد به دانش خود بیافزایید.


5. با راننده رفتاری دوستانه داشته باشید
صحبت کردن با راننده را فراموش نکنید. راننده نیز حتما یک همسفر برای خود می خواهد،
نه مسافری که اصلا صحبت نمی کند. نگران نباشید، صحبت کنید و سوالات خود را بپرسید.
با گفت و گو می توانید بیشتر با راننده آشنا شوید. مکالمه ی دوستانه سفری بهتر را برای شما رقم می زند.


6. در مکان مناسب پیاده شوید
برای ادامه ی مسیر باید در مکانی مناسب پیاده شوید و از قبل به آن فکر کرده باشید. در مکانهای امن و شلوغ مانند ایستگاه بنزین و گاز، رستوران ها و یا در مکان توقف کامیون ها پیاده شوید.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

منبع:

 wikipedia.org

talab.org

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------