چطور بدون ماشین به سافاری برویم؟سافاری با پای پیاده

متاسفانه سافاری تعریفی اشتباه پیدا کرده است و آن هم گشت و گذار در دل طبیعت با ماشین است

 

اسم سافاری که می آید، خیلی ها فورا یاد سافاری با ماشین در دل طبیعت تایلند، طبیعت دبی یا طبیعت آفریقا می افتند. اما باید بدانید که سافاری بدون ماشین هم ممکن است! به عبارت دیگر روش های زیادی برای سافاری وجود دارد و چه بسا این که حتی خاطره انگیزتر از سافاری با ماشین هم هست.


متاسفانه سافاری تعریفی اشتباه پیدا کرده است و آن هم گشت و گذار در دل طبیعت با ماشین است. در صورتی که سافاری یعنی گشت و گذار در طبیعت و حیات وحش برای لذت بردن از مناظر و حیوانات، صرف نظر از این که دقیقا با چه وسیله ای این کار انجام شود.

یکی از نویسندگان به نام رایان کینگستون از تجربه ی سافاری خود می گوید، او می گوید که در زیمباوه در داخل ماشین حین سافاری بوده است که تصمیم می گیرد تا از جیپ پیاده شود و این بار با پای پیاده سافاری را تجربه کند و از حس های بویایی، شنوایی و چشایی اش کمک بگیرد. بعد از تمام شدن این ماجراجویی متوجه می شود که زمین تا آسمان بین سافاری بدون ماشین و سافاری با ماشین فاصله است و واقعا فردی که تصمیم می گیرد تا این تفریح را بدون ماشین انجام دهد، آماده شده است تا خودش را با طبیعت پیوند دهد و به همین دلیل تصمیم می گیرد تا تجربیات خودش را در اختیار بقیه هم قرار بدهد.


گشت و گذارهای فرهنگی
یکی از خوبی های سافاری بدون ماشین این است که در حین بازدید، می توان جزییاتی را دید که وقتی با ماشین هستید ممکن است نادیده بگیرد. در کشور زیمباوه، اقامتگاهی به نام سینگیتا پاموشانا وجود دارد که اقامت در آن فرصتی عالی است تا بتوان با قبیله های بومی این منطقه مثل قبیله ی Shangaan از نزدیک آشنا شد. بازدید از این قبیله نه تنها شما را با بعد دیگری از زندگی آشنا می کند بلکه می توانید چیزهای زیادی از مردمان قبیله مثل روشن کردن آتش بدون کبریت یا مهارت هایی مثل درست کردن سبدهای حصیری را یاد بگیرید.

  سافاری با پای پیاده

یکی از خوبی های سافاری بدون ماشین این است که در حین بازدید، می توان جزییاتی را دید

 
اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که هم دوست دارید از طبیعت گری لذت ببرید و هم همزمان چیزی یاد بگیرید، باید سافاری بدون ماشین را یکبار تجربه کنید.


سافاری با اسب

اگر به کنیا سفر کنید و بخواهید سافاری را در طبیعت این کشور تجربه کنید، پیشنهاد ما سافاری با اسب در منطقه ای به اسم ماسای مارا (Maasai Mara) است. منطقه ای که یکی از قبایل معروف آفریقا هم در آن زندگی می کند. در این منطقه همچنین اقامتگاهی وجود دارد که با اقامت در آن می توانید همزمان هم این منطقه ی  دیدنی را ببینید و هم به بهشتی از چیتاها، بوفالو ها و دیگر حیوانات این منطقه ی آفریقایی را از نزدیک ببینید. 

سافاری با پای پیاده

 سافاری با اسب در کنیا، در منطقه ای به اسم ماسای مارا (Maasai Mara) است

 
سافاری با پای پیاده
بله درست خواندید سافاری با پای پیاده، کاملا درست است. این روش از سافاری یک مزیت بسیار بزرگ به نسبت وقتی با ماشین هستید دارد و آن هم این است که وقتی این روش را استفاده می کنید، همه ی حواس پنجگانه تان وارد عمل می شود و می توانید آن چه که در طبیعت است را با تمام تار و پوتان حس کنید، ببینید بشنوید و اگر در شب باشد ماجراجویانه تر!

البته سافاری در شب آن هم با پای پیاده واقعا در هر جایی مناسب نیست و اگر احتیاط نشود بسیار پر خطر خواهد بود. با این حال این نویسنده یکی از مناطقی که برای این کار مناسب می داند و پیشنهاد می کند، جزیره کوبو در کشور بوتساوانا است که خودش این کار را انجام داده است و فراموش نشدنی ترین خاطره ی زندگی اش می داند. او سفر خود را به همراه راهنماهای کاربلد، از دشت نمکی شروع کرده است و در طول مسیر، حیوانات شگفت انگیزی مثل گروه های بزرگ کفتارها را دیده است. مقصد نهایی این گروه هم جزیره کوبو بوده است، جایی که تماشای کهکشان راه شیری در زیر نور مهتاب و درختان عجیب  پر شکوه بائوباب از نظر او خاطره ای بسیار رمانتیک بوده است.

  سافاری با پای پیاده

وقتی روش سافاری با پای پیاده، را استفاده می کنید، همه ی حواس پنجگانه تان وارد عمل می شود

 
سافاری با کانو
از دیگر روش های سافاری بدون ماشین، سافاری با کانو است  که در جاهای زیادی از دنیا می توان آن را امتحان کرد. مثلا سافاری با کانو در رود نیل یا سافاری در رود آمازون که مثلا اقامت در کمپ وامبورا یکی از مهیج ترین کارهایی است که در کنار کانو سواری در دلتای اکاوانگو می توان انجام داد. سافار با کانو در دل رودها دو نکته دارد: اولا این که مسلما شما نمی توانید با ماشین در رودخانه سافاری کنید! دوما این که سافاری با کانو آن هم در جایی که طبیعتش با سبز خوشرنگ گره خورده است و انواع دوزیستان در آن زیست می کنند و کروکودیل ها و اسب های آبی از حیوانات شاخص آن هستند، مسلما خیلی هیجان انگیز خواهد بود.

  سافاری با پای پیاده

از دیگر روش های سافاری بدون ماشین، سافاری با کانو است

 
پیاده روی در جنگل
اگر چه سافاری فقط به آفریقا و تایلند و منطقی از این دست منتهی نمی شود با این حال این موضوع را نمی توان انکار کرد که یکی از ماجراجویانه ترین و پر تب و تاب ترین سافاری های دنیا را می توان در آفریقا داشت. در واقع خواسته و ناخواسته اسم سافاری با آفریقا گره خورده است و وقتی کلمه ی سافاری را می شنویم ناخودآگاه آفریقا برایمان تداعی می شود. البته این موضوع یک دلیل روشن و واضح دارد و آن هم طبیعت و حیات وحش بکر آن است.

یکی از بهترین سافاری ها را می توان در کشور تانزانیا تجربه کرد که فرصتی کم نظیر برای طبیعت دوستان برای تماشای حیوانات آن هم در زیستگاه اصلی خودشان است. می توانید در این کشور در دل طبیعت در کلبه های مشخص شده اقامت کنید یا اصلا خودتان کمپ بزنید و گونه های فوق العاده ای از حیواناتی که نظیر آن ها در کمتر جایی در دنیا دیده می شود را ببینید.

یکی دیگر از جذابیت های این منطقه، فراوانی درختان ماهوگونی است که رفتن با پای پیاده به زیر آنها و ایستادن حتی برای چند لحظه، طعم واقعی سافاری بدون ماشین را به شما می شناساند.

 

منبع: eligasht.comدور دنیا با یک کلیک

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------