سافاری چیست؟سافاری,سافاری چیست,تاریخچه سافاری سافاری یک نوع سفر است که هدف مشاهده، تهیه فیلم و  عکس از حیات وحش می باشد
 
بسیاری از گردشگران در سرتاسر این کره خاکی آرزو دارند که بتوانند به صورت طبیعی در دل طبیعت قدم بگذارند و با حیوانات و محیط طبیعی پیرامونشان ارتباط برقرار کنند. خبر خوب برای این دسته از گردشگران، وجود حوزه‌ای به نام سافاری است که به آسانی آرزوی این دسته از افراد را برآورده کرده و برای آن‌ها به تجربه‌ای خاص و بی‌نظیر تبدیل خواهد شد. سافاری فرصتی است که به وسیله آن می‌توانید در محیطی حضور پیدا کنید و لحظه‌ای را به چشم ببینید که شاید ارزش آن از دیدن بسیاری از فیلم‌های مستند بیشتر باشد!

سافاری چیست؟
برای پاسخ به سوال سافاری چیست ابتدا باید بگوییم که در صنعت گردشگری، سافاری یک نوع سفر است که با هدف مشاهده، تهیه فیلم و  گرفتن عکس از حیات وحش (بیشتر حیوانات بزرگ جثه) انجام می گیرد که به آن وحش‌گشت هم می گویند. تورهای سافاری هرگونه خدشه به طبیعت و حیات وحش را محکوم می کند و تنها به عنوان بخشی از یک گردشگری مسئولانه اجرا می شود. اما آیا سافاری در گذشته نیز به این گونه بوده است؟ در ادامه می خواهیم به سوال سافاری چیست و همچنین شرح تاریخچه این سفر بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

تاریخچه سافاری:
واژه سافاری از کلمه ای از زبان سواحلی به مفهوم «سفر» استخراج شده و در زمان استعمار، این کار به بازی بزرگی که طی آن حیوانات توسط ارتش کوچکی از قوم های محلی شکار می شدند، گفته می شد. پس می توان گفت که سافاری چندان هم فعالیت خوبی محسوب نمی شد؛ تا جایی که در زمان استعماری آفریقا،  ۱۱،۴۰۰ مورد از حیوانات به دام تفنگ افتادند، که ۵۱۲ مورد آن، حیواناتی بزرگی مانند فیل، شیر، پلنگ، بوفالو، اسب دریایی و کرگدن (مخصوصا گونه نادر کرگدن سفید) بودند.

با این حال با گذشت زمان و افزایش نگرانی کارشناسان محیط زیست، سافاری دیگر به شکار مربوط نمی شد. امروزه نه سافاری ها برای شکار هستند و نه برگزار کنندگان آن ها، انتظار این را دارند که شما برای شکار آمده باشید. تور سافاری که در گذشته منظور شکار انجام می شد، امروزه کاملا منسوخ شده و البته غیر قانونی است.

 

سافاری,سافاری چیست,انواع سافاری سافاری که بیشتر در آفریقا رواج دارد


تکامل سافاری:
امروزه، مفهوم منفی واژه سافاری خودش را عوض کرده و به سفرهای مسئولانه از لحاظ محیط زیست و اجتماعی تبدیل شده است. سافاری که بیشتر در آفریقا رواج دارد، به سفری گفته می شود که شامل دیدن حیواناتی در محل زندگی خود و گذراندن چند ساعتی در محیط هایی مانند پارک های ملی می شود. اگر امروزه به سوال سافاری چیست جواب دهیم باید به این نکته اشاره کنیم که سافاری هنوز هم در ارتباط با حیات وحش است اما مفهوم آن چیزی است که کاملا مدرن و عوض شده است. سافاری امروزه بیشتر به تحسین حیات وحش و پرندگان می پردازد و در کنار آن، تجربه ماجراجویی های دیگر نیز قرار دارد.

سافاری ها امروزه به سفرهای تفریحی گفته می شود که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به بهبود شرایط محیط زیست، حیات وحش و همچنین جامعه محلی کمک می کند. برخلاف سافاری در گذشته که به شکار حیوانات اختصاص داشت، امروزه این سرگرمی کاملا مخالف با شکار است و در آن مسافران علاوه بر دیدن آن ها، با هزینه هایی که انجام می دهند و البته بالا بردن آگاهی مردم محلی، به حفظ حیات وحش کمک می کنند. شرکت های برگزار کننده سافاری با دریافت هزینه های گردشگری، آن را به حفاظت از محیط زیست اختصاص می دهند تا بتوانند گونه های در خطر انقراض را که برای چرخه طبیعت بسیار مهم هستند، حفظ نمایند.

اکوتوریسم یک صنعت رو به رشد است که تغییر زیادی را به سوی پیشرفت سفرهای مسئولانه انجام داده است. آن هایی که در تورهای سافاری ثبت نام می کنند معمولا در اقامتگاه های دوستدار محیط زیست اقامت دارند، مکان های که طوری طراحی و ایجاد شده اند تا کمترین آسیب را به محیط زیست بزند.

سافاری مدرن همچنین یک سفر مسئولانه در رابطه با جوامع محلی است که تاثیر مثبتی روی آن ها خواهد گذاشت. تعاملات فرهنگی ارائه شده توسط اپراتورهای سافاری معتبر تاثیرات منفی روی مردم محلی نخواهد گذاشت. بلکه برعکس این موضوع صادق است؛ جوامع محلی از طریق کسب درآمد از فروش کالاها و خدمات (اجرای نمایش، تورلیدری، ارائه غذا و …) از گردشگری پایدار بهره مند می شوند. برخی از شرکت های سافاری به طور مستقیم از پروژه های تقویت اجتماعی پشتیبانی می کنند در حالی که دیگران با استفاده از اقامتگاه ها، مناطق حافظت شده و سایر موسسات به جوامع محلی کمک می کنند.

سافاری به چه چیزی مربوط است؟
تا اینجا متوجه شده ایم که سافاری چیست و حالا می خواهیم به صورت موردی به شما بگوییم که زمانی که یک تور سافاری را خریداری می کنید، انتظار چه چیزی را باید داشته باشید.
- مشاهده حیات وحش
- عکاسی از حیات وحش
- تجربه بودن در مکان های بکر
- مشاهده چشم اندازهای خاص
- ارتباط با جوامع محلی
- دیدن جاذبه های تاریخی
- شرکت در فعالیت های ماجراجویانه

سافاری و شکار مدرن:
امروز به هیچ وجه نمی توان سافاری را با شکار غیر قانونی حیوانات یکی دانست اما با این حال هنوز هم شکارهای قانونی در آفریقا وجود دارد. به طور کلی این شکارها تحت نظر هستند و به دلایل خاصی انجام می گیرد.

شکار ضروری: گاهی اوقات شکار به عنوان یک روش حفاظت، کنترل جمعیت بیش از حد از گونه های خاص و … انجام می شود. در شرایط این چنینی، ممکن است که به دلیل کم شدن تعداد گونه ای خاص که یک حیوان دیگر را شکار می کرده است، گونه ای که شکار می شد زیاد شده و به این ترتیب، شکار آن تا زمانی که به تعداد مناسب برسد، آزاد گردد.

انواع سافاری
- گیم درایو | Game Drives
همه این نوع سافاری ها توسط یک ماشین ۴ دیفرانسیل نظیر جیپ، به همراه یک راننده/راننده-تورلیدر که تخصص و دانش خاصی نسبت به محوطه و حیوانات منطقه دارد، صورت می گیرد. این سافاری ها معمولا صبح زود شروع شده و تا زمانی که هوا رو به تاریکی رفته و غروب می رود، ادامه دارد. شب ها شما می توانید شاهد فعالیت حیوانات شب رو باشید.

- گیم ویویینگ | Game Viewing
بیشتر فعالیت های این نوع سافاری یا صبح ها یا غروب ها یعنی زمانی که هوا خنک تر است صورت می گیرد که شانس دیدن حیوانات بیشتر شود. در فصل های گرم تر، بیشتر حیوانات به دنبال پناهگاهی برای سایه می گردند و در آنجا استراحت می کنند. اما این نوع سافاری شما را به دیدن حیوانات درست در موقع فعالیتشان می برد. مثلا شانس دیدن شیر درست بعد از طلوع خورشید بیشتر از مواقع دیگر است یا دیدن حیواناتی مانند بوفالو، زرافه و فیل قبل از غروب آفتاب باید انجام گیرد.

 

سافاری,سافاری چیست,انواع سافاری شانس دیدن شیر درست بعد از طلوع خورشید بیشتر از مواقع دیگر است


- پرنده نگری | Bird Watching
در ادامه تعریف سافاری چیست باید بگوییم که برای دیدن پرنده ها هم این فعالیت انجام می گیرد. در برخی از مکان ها شانس دیدن پرندگان بیشتری خواهید داشت. برای این نوع سافاری در آفریقا بهتر است بین ماه های مهر تا اسفند سفر کنید، زمانی که مهاجران آفریقای مرکزی به بهترین نحو قابل دیدن هستند.

- سافاری پیاده روی | Walking Safaris
با اینکه سافاری بیشتر به سفری با ماشین چهاردیفرانسیل مربوط می شود، اما چه روشی بهتر از اینکه حیات وحش را با پای پیاده ببینید. این نوع سافاری نیز شرایط خاص خود را دارد اما آزادی شما برای بودن در طبیعت و نزدیک شدن به حیوانات بی نظیر آفریقا، چیزی است که این نوع سافاری را محبوب کرده است.


- قایق سواری، کانو و ماکورو | Boating, Canoeing and Makoro
حالا دیگر کاملا می دانید که سافاری چیست اما در برخی از کمپ ها، قایق سواری نیز یکی از ماجراجویی های این نوع سفر محسوب می شود. شما با استفاده از قایق می توانید به قلب طبیعت رفته و از دیدن مناظر، پرندگان و دیگر حیوانات لذت ببرید. شما حتی توسط انتخاب این نوع سافاری می توانید در برخی از نقاط ماهیگیری کنید. در بوتساوانا شما فرصت آن را خواهید داشت که توسط قایق سنتی ماکورو تجربه ای متفاوت را داشته باشید.

منبع: eligasht.com

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------