آشنایی با پرنده نگری از فعالیت های اکوتوریسمیمکان های پرنده نگری, تالاب های پرنده نگری, پرنده نگری چیست

پرنده نگری یکی از لذت بخش ترین تفریحات و در عین حال پرطرفدار ترین آن ها در اروپاست

 

همه چیز در مورد پرنده نگری

یکی از فعالیت های اکوتوریسمی تماشای گونه های مختلف پرندگان و لذت بردن از زیبایی های خلقت خداوند است، این فعالیت با عنوان پرنده نگری شناخته می شود. مناسب ترین مکان برای تماشای زیستگاه پرندگان، اطراف تالاب ها می باشد. برای مثال در تالاب فریدون کنار انواع مختلفی از پرندگان قو، شاهین، پلیکان، غاز، مرغابی و ... قابل رویت هستند.

پرنده نگری چیست؟

 

 مکانهای مناسب پرنده نگری, پرنده نگری, روز پرنده نگری

تماشای زیستگاه پرندگان را پرنده نگری می گویند

 

پرنده نگری فعالیتی تفریحی است که در طی آن زیستگاه طبیعی پرندگان مورد ارزیابی قرار می گیرد. این فعالیت زیرمجموعه ی فعالیت اکوتوریست یا بومگردی می باشد.

مناسب ترین فصل سال برای پرنده نگری، زمان کوچ بهاری و پاییزی پرندگان در مناطق گرمسیر است. در حقیقت در این بازه ی زمانی گونه های مختلفی از پرندگان مهاجرت می کنند.

 

پرنده نگران با گوش سپردن به آواز پرنده های مختلف به مرور زمان قادر به تشخیص صدای پرنده هایی از قبیل طوطی، گنجشک، کبوتر، قمری، سار، توکای سیاه و ... می شوند. فعالیت پرنده نگری به حرفه و رشته ی خاصی نیاز ندارد و با جنبه ی تفریحی صورت می گیرد.

 

پرنده نگری از آن جهت که در راستای تماشای زیبایی پرندگان صورت می گیرد، هیچ آسیبی به زیستگاه پرندگان وارد نمی کند و به عنوان کم آسیب ترین فعالیت بوم گردی و گردشگری شناخته شده است.

 

تاریخچه پرنده نگری 

اصطلاح پرنده نگری برای نخستین بار در سال 1901 توسط ادموند سلوس در کتابی با عنوان پرنده نگری مورد استفاده قرار گرفت.

در ابتدا پرنده نگری فعالیتی علمی و تفریحی بوده است که به دلیل جذابیت های فراوانی که دارد افراد بسیاری جذب این فعالیت شده اند.

 

نگارگری ها و نقاشی های برجای مانده از تاریخ حاکی از ارتباط انسان با پرندگان از نظر زیبایی شناسی دارد. این ارتباط اهل ذوق و هنر با جلوه های زیبایی پرندگان در عمارت های دوره ی صفویه و نگارگری های مرغ و گل بر کاشی ها قابل مشاهده است. 

در دنیای کنونی تعداد پرنده نگرها رشد قابل توجهی داشته است به گونه ای که در کشور های آلمان و انگلیس تعداد پرنده نگران با طرفداران فوتبال برابری می کند.

از آذر سال 1390 در تقویم سالیانه ی ایرانیان، 25 آبان به روز پرنده نگری مشهور شد. این فرایند در ترویج پرنده نگری میان اقشار مختلف جامعه نقش بسزایی دارد.

 

پرنده نگر کیست؟

 

 تعریف پرنده نگری, مکان های پرنده نگری, تالاب های پرنده نگری

در پرنده نگری نیازی نیست تخصصی داشته باشید و با یکبار امتحان کردن آن را فرا می گیرید

 

درواقع پرنده نگر، فردی طبیعت گرد است که گاهی برای کشف زیبایی های خلقت و گاها از سر کنجکاوی به تماشای پرندگان می پردازد.

در فعالیت پرنده نگری گونه های مختلف، شیوه ی زندگی و مکان پرندگان شناسایی می شود.

پرنده نگری مهارتی اکتسابی است که تنها با انواع نرم افزار و فایل های آموزشی میسر نمی شود و نیاز به تجربه ی عملی دارد.

 

پرنده نگری در مکان های مختلف

گستره ی پرنده نگری به مکان خاصی محدود نمی شود. به عبارتی دیگر پرندگان در اغلب نقاط دنیا وجود دارند. بنابراین علاوه بر قابلیت پرنده نگری در حیات وحش، امکان مشاهده ی پرنده ها در داخل شهر و پارک ها نیز وجود دارد.

 

پرنده نگری در ساحل

یکی از مزیت های پرنده نگری در ساحل وجود پرنده هایی است که برای تغذیه در آن حوالی وجود دارند. مکان های پرنده نگری ساحلی در ایران شامل دریاچه ی ارومیه در شمال غرب،جزیره ی قشم در استان هرمزگان، شبه جزیره ی میانکاله در جنوب شرقی دریای مازندران، تالاب فریدون کنار، میقان، قره قشلاق، آبیک قزوین، مرداب زریبار در مریوان کردستان و تالاب انزلی می شود.

 

پرنده نگری در جنگل

 

پرنده نگر کیست, تاریخچه پرنده نگری, بهترین زمان برای پرنده نگری

نگرش پرنده ها اغلب در جنگل لذت بیشتری را به دنبال دارد

 

محل زندگی پرندگان کوچک در جنگل معمولا شاخه ها و بوته های کوچک هستند. علاوه براین، پرندگان برای استراحت به سایه بان درختان پناه می برند. 

با این حال، اغلب پرندگان یا در حال پرواز هستند یا بر روی زمین به دنبال آذوقه می گردند.

 

پرنده نگری در مناطق مرطوب

در مناطق مرطوب، اغلب پرندگان در حال آب خوردن در حوالی رودخانه ها هستند. علاوه بر رودخانه، پرندگان در سرشاخه ی درختان نیز مشاهده می شوند.

 

مناسب ترین زمان برای بازدید از پرنده ها

 

بهترین زمان برای پرنده نگری, مکانهای مناسب پرنده نگری, پرنده نگری

بهترین زمان برای پرنده نگری بهار و پاییز می باشد

 

زمان مناسب برای پرنده نگری در تالاب ها، فصل بهار و پاییز است.

در فصل بهار پرندگان تخم گذاری می کنند و تالاب ها پراز صدای جوجه های کوچکی می شود که تازه سر از تخم در آورده اند و بی صبرانه منتظر مادرشان هستند.

فصل پاییز، فصل آغاز مهاجرت پرندگان به تالاب ها است. در این هنگام جوجه هایی که در بهار به دنیا آمدند، بزرگ شده اند و اکنون قادر به پرواز کردن هستند. در واقع فصل پاییز بهترین فرصت برای تماشای پرندگان است زیرا با حجم انبوهی از گونه های مختلف پرندگان مواجه می شوید.

 

تجهیزات ضروری برای پرنده نگری

 

روز پرنده نگری, تعریف پرنده نگری, مکان های پرنده نگری

پرنده نگری بخش از سفر گردشگری شماست و لازم است تجهیزات را همراه داشته باشید

 

1. انتخاب کفش مناسب

اغلب پرندگان در یک مکان سکنی نمی گزینند و همواره در حال پرواز هستند. لذا فرد پرنده نگر مدام مجبور تغییر مکان است. کفش های کوهنوردی، ترکینگ و چکمه برای تالاب گردی مناسب هستند.

 

2. تلسکوپ

تلسکوپ یا دوربین دو چشمی یکی از ابزار های حائز اهمیت در پرنده نگری است که امکان روئیت پرندگان را برای افراد مهیا می سازد. بنابراین در خرید این نوع دوربین بسیار دقت کنید.

 

3. لباس طبیعت گردی

یکی از خصلت های ذاتی تمام حیوانات این است که در هنگام مواجه با خطر از آسیب های احتمالی می گریزند. پرندگان نیز از فواصل دور متوجه حضور انسان ها می شوند و پرواز می کنند.

پوشیدن لباس استتار در طبیعت به شما کمک می کند تا برای پرندگان قابل شناسایی نباشید و به صراحت مشغول تماشای آن ها شوید.

 

4. کلاه آفتابی

برای داشتن دید کافی و جلوگیری از تابش نور خورشید به چشم ها لازم است از کلاه آفتابی استفاده کنید. علاوه براین، کلاه آفتابی به شما در مخفی شدن و استتار کمک می کند.

 

5. کتاب راهنمای پرندگان

کتاب های راهنما اطلاعاتی از زیستگاه پرندگان، نام و گونه های مختلف آن ها را در بر دارند. برای لذت بردن از پرنده نگری بهتر است درباره ی پرندگان اطلاعات کافی داشته باشید و کتاب های راهنما را مطالعه کنید.

 

6. دوربین عکاسی

در هنگام فعالیت پرنده نگری، با انواع و اقسام پرنده های رو به انقراض، مهاجر و نادر رو به رو می شوید. شما می توانید برای ثبت لحظه های به یاد ماندنی از پرنده های مختلف عکاسی کنید.

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 دور دنیا با یک کلیک

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------