همه چیز درباره NFT های بیت کوینnft بیت کوین, اردینالز

NFT بیت کوین نوعی توکن غیرقابل تعویض است

 

گنجینه های دیجیتال: NFT های بیت کوین

NFT بیت کوین نوعی توکن غیرقابل تعویض (NFT) است که بر روی بلاک چین بیت کوین ایجاد می‌شود. برخلاف NFTهای اتریوم که بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد می‌شوند، NFTهای بیت کوین از مزایای امنیتی و شفافیت بلاک چین بیت کوین بهره می‌برند. در این مطلب از بیتوته شما را با nft بیت کوین آشنا می کنیم.

هنگامی که مردم برای اولین بار به توکن های غیرمثلی (NFT) فکر می کنند، اغلب اتریوم و سولانا به ذهنشان خطور می کند. اما مدت ها قبل از اینکه این بلاکچین ها به بسترهای پر رونق NFT تبدیل شوند،  افراد با NFT ها بر روی بیت کوین آزمایشاتی انجام می دادند. در واقع، اصطلاح "NFT" حتی در آن زمان وجود نداشت. از آن آزمایش‌های اولیه، شبکه بیت‌کوین با به‌روزرسانی‌های مختلفی تکامل یافته است که منجر به توسعه پروتکل اردینالز (Ordinals) شده است.

 

اردینالز (NFT های بیت کوین) چه هستند؟

Ordinals در واقع همان NFT های بیت کوین هستند. برخلاف نسخه های قبلی که روی بلاکچین های لایه ۲ وجود داشتند، Ordinals به طور مستقیم روی بلاکچین اصلی بیت کوین قرار دارند. هر Ordinal با الحاق کردن (یا "نوشتن") داده هایی مانند تصاویر، فیلم ها و موارد دیگر به یک ساتوشی (سات) ساخته می شود. ساتوشی کوچکترین واحد قابل تقسیم بیت کوین (BTC) است.

 

از طریق یک سیستم مرتب سازی منطقی به نام تئوری Ordinals، به هر ساتوشی یک شماره منحصر به فرد اختصاص داده می شود که امکان شناسایی و ردیابی آن را فراهم می کند. این اعداد ترتیبی، که به عنوان "نوشته" شناخته می شوند، بر اساس ترتیب ایجاد آنها داده می شوند، از این رو نام Ordinals برگرفته شده است.

 

nft بیت کوین, اردینالز

NFT های بیت کوین دریچه ای به سوی دنیایی از امکانات جدید در دنیای دیجیتال

 

تاریخچه Ordinals (NFT های بیت کوین)

اولین قدم در سال ۲۰۱۲ برداشته شد، زمانی که رئیس انجمن بیت کوین اسرائیل، منی روزنفلد، یک مقاله سفید در مورد "رنگین کردن کوین ها" منتشر کرد. ایده این بود که واحدهای بیت کوین را با "رنگ آمیزی" آنها منحصر به فرد کنیم، فرآیندی برای ردیابی منشأ، تمایز قائل شدن آنها از سایر بیت کوین ها و اختصاص دادن ویژگی های خاص (داده) به آنها.

 

از طریق این فرآیند، بیت کوین های رنگ شده می توانستند برای ارزهای جایگزین، گواهینامه های کالا، دارایی هوشمند و سایر موارد استفاده شوند. اگرچه این ایده بلافاصله به تصاویر پروفایل (PFP) که امروزه می شناسیم و دوست داریم منجر نشد، اما به ایجاد زیربنای توکن های غیرقابل تعویض کمک کرد.

 

دو سال بعد، در سال ۲۰۱۴، هنرمندان دیجیتال کوین و جنیفر مک کوی، اثری را خلق کردند که به طور گسترده به عنوان اولین NFT جهان شناخته می شود: Quantum. مک کوی ها، Quantum، یک اثر هنری تولید شده به صورت الگوریتمی، را روی بلاکچین Namecoin که یک انشعاب از بیت کوین است، ایجاد کردند. چرا آن ها این کار را انجام دادند؟ آنها می خواستند مالکیت اثر خود را ثابت کنند، و بلاکچین این امکان را برایشان فراهم کرد. اما مک کوی ها تنها کسانی نبودند که به بلاکچین روی آوردند.

 

در سال ۲۰۱۵، EverdreamSoft اولین بازی کارتی کلکسیونی مبتنی بر بلاکچین به نام Spells of Genesis (SoG) را روی بیت کوین ساخت. هر کارت در Spells of Genesis یک NFT تاریخی است که نمایانگر یک لحظه خاص در تاریخچه بلاکچین است. بازیکنان می توانستند این کارت ها را برای ساختن دسته خود و به چالش کشیدن حریفان، جمع آوری و معامله کنند.

 

یک سال بعد، پروژه دیگری با موضوع کارت های کلکسیونی دیجیتال راه اندازی شد. مجموعه Rare Pepes که در سال ۲۰۱۶ روی Counterparty منتشر شد، شامل تقریباً ۱۸۰۰ کارت کلکسیونی با شخصیت محبوب دنیای میم ها، Pepe the Frog، است. هر کارت از این مجموعه طنزآمیز، Pepe را در یک موقعیت خنده دار به تصویر می کشد، در قالب ساتوشی ناکاموتو، آندریاس آنتونوپولوس، هومر سیمپسون، ترامپ و بسیاری دیگر. کارت هومر پپه به طور خاص قابل توجه است زیرا در اولین حراجی زنده برای هنر بلاکچینی در سال ۲۰۱۸ به قیمت ۳۸,۵۰۰ دلار فروخته شد.

 

پس از Rare Pepes، بسیاری از نوآوری های حوزه NFT در شبکه های اتریوم و سولانا رخ داد. تا این که در ۲۰ ژانویه ۲۰۲۳، کیسی رادارمور، توسعه دهنده Ordinals را روی شبکه اصلی بیت کوین راه اندازی کرد و این فناوری، NFT های بیت کوین را دوباره زنده کرد. اما این امر بدون چند به روزرسانی کلیدی شبکه امکان پذیر نبود. بروزرسانی های Segregated Witness (SegWit) و Taproot در پروتکل بیت کوین که به ترتیب در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۲۱ انجام شد، امکان ایجاد NFT های واقعی بیت کوین در زنجیره اصلی را فراهم کرد.

 

nft بیت کوین, اردینالز

توسعه Ordinals امکان ساخت NFT روی بیت کوین را فراهم کرد

 

Ordinals در مقابل NFT ها چه تفاوت هایی وجود دارد؟

اگرچه توسعه Ordinals امکان ساخت NFT روی بیت کوین را فراهم کرد، اما Ordinals همچنان در چند ویژگی کلیدی با NFT های سنتی تفاوت دارد.

بلاکچین: در حالی که NFT های سنتی روی بلاکچین های مختلفی مانند سولانا، اتریوم و پالیگان وجود دارند، Ordinals فقط روی بیت کوین وجود دارند.

 

ماهیت: Ordinals یا تئوری ترتیبی، یک سیستم شماره گذاری جدید برای ساتوشی ها در بیت کوین است. NFT ها دارایی های دیجیتال منحصر به فردی هستند که از یک استاندارد توکن مانند ERC-721 یا Metaplex پیروی می کنند.

 

ذخیره سازی: اکثر مردم فکر می کنند NFT های سنتی روی زنجیره بلاکچین ذخیره می شوند، اما این کاملا درست نیست. آن چیزی که شما به عنوان NFT در نظر می گیرید (تصویر، گیف و غیره) در واقع خارج از زنجیره ذخیره می شود و در متادیتای توکن مرتبط است. اما Ordinals متفاوت است. با توجه به اینکه هر Ordinals به یک ساتوشی در بیت کوین اختصاص داده شده است، داده ها مستقیماً روی بلاکچین "نوشته" (یا ذخیره) می شوند.

 

قابل تعویض بودن: در مورد قابلیت تعویض، همانطور که از نام آن پیداست، NFT ها غیرقابل تعویض هستند. هر NFT یک دارایی دیجیتال منحصر به فرد است که یک شناسه متمایز دارد و نمی توان آن را با دیگری مانند یک دلار جایگزین کرد. در مورد Ordinals، اینطور نیست. هر Ordinals روی یک ساتوشی نوشته می شود که یک واحد قابل تعویض از بیت کوین است. با این حال، Ordinals برای کسانی که از سیستم شماره گذاری جدید تئوری Ordinals پیروی می کنند، "غیرقابل تعویض" می شود.

 

عدم تغییرپذیری: NFT ها که روی بلاکچین ثبت می شوند، غیرقابل تغییر هستند. این بدان معناست که داده های آنها مانند نام، توضیحات، لینک به تصویر میزبانی شده و غیره قابل تغییر یا اصلاح نیستند. اما این مورد برای Ordinals صدق نمی کند. Ordinals به عنوان یک سیستم سفارش، یا اعداد در یک توالی، تغییرناپذیر نیستند. توالی و موقعیت های ترتیبی درون آن قابل تغییر و مرتب سازی مجدد هستند.

 

حق امتیاز: NFT ها اغلب دارای حق امتیازی هستند که در قراردادهای هوشمند آنها کدگذاری شده است. بنابراین، هنگامی که آنها فروخته می شوند، مالکان اصلی درصدی از فروش را به دست می آورند. از طرف دیگر، Ordinals به دلیل اینکه اعداد سفارش داده شده در یک توالی هستند و دارایی های دیجیتال منحصر به فردی نیستند که توسط قراردادهای هوشمند اجرا می شوند، حق امتیازی ندارند.

 

• قراردادهای هوشمند: همانطور که در بالا اشاره شد، Ordinals عملکرد قرارداد هوشمند داخلی ندارد. با این حال، NFT های سنتی این قابلیت را دارند.

 

nft بیت کوین, اردینالز

خرید، فروش و یا ترید Ordinals

 

چگونه Ordinals بخریم، بفروشیم و ترید کنیم؟

برای خرید، فروش و/یا ترید Ordinals به سه چیز نیاز دارید: یک بازارگاه Ordinals، یک کیف پول ارز دیجیتال و بیت کوین برای کارمزد تراکنش ها. اگر به نظر پیچیده می رسد، نگران نباشید. اگر Phantom را نصب کرده اید، یک قدم به شروع نزدیک شده اید. اگر نصب نکرده اید، برای شروع کار Phantom را همین حالا دانلود کنید. اما در مورد بازارگاه ها، آنچه را که نیاز دارید بدانید در ادامه آمده است:

 

بازارگاه ها

یک بازارگاه Ordinals یک برنامه کاربردی است که در آن می توانید آثار دیجیتال مانند Ordinals را خریداری، فروش، معامله و لیست کنید. در حال حاضر چندین بازارگاه عالی وجود دارد که از آنها پشتیبانی می کنند، مانند Magic Eden و UniSat.

 

• Magic Eden یک بازارگاه چند زنجیره ای NFT است. این بازارگاه پس از راه اندازی بر روی سولانا، به اتریوم، پالیگان و بیت کوین گسترش یافت. با پشتیبانی از این شبکه های اصلی، می توانید انتظار یک تجربه آسان برای کشف، ضرب و جمع آوری NFT ها و Ordinals را داشته باشید.

 

• UniSat یک ارائه دهنده خدمات بلاکچینی است که محصولاتی با تمرکز بر بیت کوین مانند کیف پول UniSat و بازارگاه UniSat را توسعه می دهد. در بازارگاه UniSat، می توانید توکن های BRC-20 و دامنه های وب بیت کوین (به عنوان مثال ".btc") را مرور، خرید، فروش، مرتب سازی و فیلتر کنید.

 

برای خرید، فروش و/یا ترید Ordinals، باید کیف پول Phantom خود را به یکی از این بازارگاه های Ordinals متصل کنید و به دنبال معامله مورد نظر خود بگردید.

 

Ordinals هایی که ارزش بررسی دارند:

1. قورباغه های بیت کوین (Bitcoin Frogs): ۱۰,۰۰۰ عدد کلکسیون دیجیتال ناب که برای همیشه روی بلاکچین بیت کوین باقی خواهند ماند. هرگز هیچ قورباغه بیت کوینی دیگری ساخته نخواهد شد. کمیاب بودن همه ویژگی ها در هر لایه یکسان است، به طوری که امکان درک ذهنی زیبایی شناسی و کمیاب بودن بر اساس ساتوشی را فراهم می کند.

 

2. بیت‌مپ (Bitmap): بیت‌مپ یک استاندارد متن باز است که به شما امکان می دهد مالکیت "فضای دیجیتال" یک بلاک بیت کوین را به خود اختصاص دهید. با استفاده از استاندارد Ordinals Inscription، اولین کسی باشید که blocknumber.bitmap را روی یک ساتوشی ثبت می کنید، با این کار مالکیت بلاک را به خود اختصاص می دهید. سپس، پس از ادعای مالکیت، می توانید روی بلاک ها بسازید و آنها را شخصی سازی کنید.

 

3. کسب و کار ماکسی اوردینال (Ordinal Maxi Biz - OMB): Ordinal Maxi Biz (OMB) یک مجموعه Ordinals توسط zk_shark و Nullish است. هر کدام از ۲۰۰ عدد NFT بیت کوین آن که توسط Tony Tafuro طراحی شده اند، دارای سرهای طرح ریزی شده سیاه و سفید با ویژگی های الهام گرفته از بیت کوین مانند چشم های لیزری رنگی، لوگوی "₿" و شعارهای ماکسیمالیستی ("اگر کلیدهایش را نداشته باشید، ارز دیجیتال شما نیست.") هستند.

 

nft بیت کوین, اردینالز

NFT های بیت کوین فرصتی برای سرمایه گذاری در دنیای رو به رشد رمزارزه

 

مدیریت Ordinals خود با Phantom

برای ساختن کلکسیون Ordinals خود آماده اید؟ ما می توانیم به شما کمک کنیم. اپلیکیشن ما برای مرور، خرید، جمع آوری و مدیریت Ordinals طراحی شده است. در اینجا نحوه شروع کار آمده است:

1. Phantom را دانلود کنید.

2. بیت کوین بخرید.

3. از Magic Eden یا UniSat بازدید کنید.

4. Ordinals مورد نظر خود را پیدا کرده و خریداری کنید.

 

با ساختن مجموعه Ordinals مورد علاقه خود، همه آنها را در تب کلکسیون های خود مشاهده خواهید کرد. بهترین بخش این است که می توانید Ordinals خود را برای یافتن و سازماندهی آنها به دلخواه مشاهده، جستجو و پین کنید.

 

خلاصه

Ordinals نوعی NFT روی بیت کوین هستند که توسط توسعه دهنده Casey Rodarmor در ۲۰ ژانویه ۲۰۲۳ راه اندازی شد. برخلاف تلاش‌های اولیه برای ایجاد NFT روی بیت کوین که روی بلاکچین های لایه ۲ وجود داشت، Ordinals به طور مستقیم روی بلاکچین اصلی بیت کوین قرار دارند. آنها با الحاق کردن داده هایی مانند تصاویر، فیلم ها و گیف ها به یک ساتوشی در بلاکچین پایه بیت کوین ایجاد می شوند. به دلیل این روش جدید و کاربردی، شاهد انفجاری از توسعه خلاقانه در بیت کوین بوده ایم که منجر به اکوسیستمی قدرتمند از NFT ها، برنامه های کاربردی و موارد دیگر شده است.

 

گردآوری:بخش سرمایه های دیجیتال بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خرید لپ تاپ

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2024