خانه خود را با این ترفندها دلبازتر کنیدبيشتر ما كودكی مان را در خانه‌های بزرگ گذرانده‌ايم. براي همين در نگاه اول آپارتمان‌هاي كوچك تنگ و دلگير به نظرمان مي‌رسند. يك پذيرايي كه به زور مبلمان را مي‌توانيم حاشيه ديوارهاي كم‌عرضش بچينيم، يك اتاق خواب كه اگر شانس داشته باشيم تختخواب‌مان در آن جا مي‌شود، يك آشپزخانه كه وقتي آشپز دو تا مي‌شود، ديگر براي نفر سوم جا ندارد و در آخر هم يك دستشويي و حمام كه گاهي با هم شريك مي‌شوند.

دکوراسیون خانه, دکوراسیون و طراحی خانه

با ترفندهای چیدمان خانه های کوچک آشنا شوید


همه خانه مجموعه‌اي از همين حجم‌هاي كوچك است؛ حجم‌هاي كوچك دلگير. اما هر مسئله‌اي راه‌حلي هم دارد. در اين صفحات مي‌خواهيم خيلي كوتاه هم راهكارهايي را براي چيدمان بهتر خانه‌هاي كوچك ارائه دهيم و هم شايد مهم‌تر از آن، بگوييم چه كارهايي را نبايد در چیدمان این خانه‌ها انجام داد.

ال شكل بچينيد

دکوراسیون دلباز خانه,ترفندهایی برای دکوراسیون

برای خانه های كوچک مبلمان ال شكل مناسب ترين مبلمان است


برای خانه های كوچک مبلمان ال شكل مناسب ترين مبلمان است چون تعداد افراد بيشتري مي‌توانند از آن استفاده كنند و كنج پرت هم قابل استفاده مي‌شود. ميزهاي عسلي را كنار بگذاريد و از مبلماني كه دسته‌هايش اين كار را انجام مي‌دهد استفاده كنيد. توجه داشته باشید که مبل‌ها را جوري نچينيد كه يك دايره يا چهارگوش با فضايي بسته ايجاد كند.

تلويزيون را روي ديوار بی خاصيت نصب كنيد

دکوراسیون و طراحی خانه, چیدمان و دکوراسیون خانه

حذف میز تلویزیون و نصب تلویزیون روی دیوار ، صرفه جویی در فضای اصلی خانه است


ديواری را براي نصب تلويزيون انتخاب كنيد كه براي نشستن و چيدن مبلمان مناسب نباشد. ميز تلويزيون را حذف كنيد. می‌توانید با طراحي قفسه‌هاي افقي روي ديوار تلويزيون جايي براي مجسمه‌ها بسازيد؛ اين يعني صرفه‌جويي در فضاي اصلي خانه.

فضاهای متنوع داشته باشيد

آشنایی با ترفندهای دکوراسیون,طراحی و دکوراسیون خانه

در خانه های کوچک هم می شود تنوع فضایی داشته باشیم


حتي در يك خانه 50متري هم مي‌شود تنوع فضايي داشت. فضاي كار، فضاي نشيمن، فضاي ‌مهمان و ناهارخوري را مي‌توانيم از هم جدا كنيم اما نبايد اين فضاها را با ايجاد مانع از هم جدا كرد. با تغييري كوچك روي ديوار فضاي مورد نظر مي‌شود حس جداسازي را به آن فضا القا كرد؛ مثلا قرار دادن يك ميز بسيار كوچك در كنج بي‌استفاده و ساختن چند قفسه بالاي آن براي نگهداري كتاب يا وسايل ديگر مي‌تواند فضاي كار ايجاد كند، بدون آنكه با مانعي از فضاهاي ديگر جدا شود.

كتابخانه ديواری بسازيد

طراحی و دکوراسیون خانه,دکوراسیون خانه ای دلباز

می توانید روی یکی از دیوارها کتابخانه ای خلاق درست کنید


اگر كتاب‌هاي زيادي داريد، مي‌توانيد روي ديوار بالاي مبلمان یا روی یکی از دیوارهای خالی- جايي كه مزاحم نشست و برخاست نمي‌شود - قفسه‌هاي افقي‌ مانندی براي كتاب‌هاي‌تان نصب كنيد. اين كتابخانه خلاق مي‌تواند همرنگ دسته مبلمان‌تان باشد.

ميز ناهارخوري متناسب انتخاب كنيد

دکوراسیون و طراحی خانه, چیدمان و دکوراسیون خانه

برای خانه های کوچک میز ناهارخوری را مستطیل انتخاب کنید و دو طرف آن را به دیوار بچسبانید


وقتي از ناهارخوري در يك خانه 50متري حرف مي‌زنيم، منظورمان يك ميز كوچك دونفره است. اين ميز بهتر است مستطيل شكل و ظريف باشد. اگر فضاي كافي نداريد مي‌توانيد دو ضلع ميز را به ديوار بچسبانيد تا جاي كمتري را اشغال كند.

فضای كم نور را رنگ روشن كنيد

دکوراسیون دلباز خانه,ترفندهایی برای دکوراسیون

برای بزرگ و دلباز شدن خانه های كوچک از رنگ های گرم و روشن استفاده کنید


اگر مي‌خواهيد خانه تان دلبازتر و بزرگتر به نظر برسد از يك رنگ روشن گرم مثل رنگ سفيدي كه به ميزان كمي با رنگ زرد يا صورتي آميخته شده، استفاده كنيد تا كم‌نوري اتاق جبران شود.

اين كارها را نكنيد

خلاقیت سقف دارد!
اگر مي‌خواهيد خانه‌تان دلباز‌تر و زيباتر به نظر برسد، لطفا اين كارها را نكنيد.

گل درشت نخريد
از كاغذديواري‌هاي ساده يا با بافت ريز استفاده كنيد. بافت‌هاي درشت‌ اتاق را كوچك‌تر نشان مي‌دهد. طرح فرش‌هايي با گل بوته‌ها و نقش‌هاي ريزتر اتاق كوچك را بزرگ نشان مي‌دهد. حتي گلدان‌هايي با برگ‌هاي ريز براي اين اتاق‌ها مناسب‌تر هستند. خلاصه به قول قديمی‌ها از «گل‌درشت» پرهيز كنيد.

از اشيای بزرگ استفاده نكنيد
مجسمه‌هاي بزرگ، گلدان‌هاي حجيم، ميزهايي با بدنه يك‌دست و مبل‌هاي درشت براي خانه‌هاي كوچك مناسب نيستند. آنها ممكن است در مغازه زيبا به نظر برسند اما خانه شما را كوچك‌تر کرده و احساس خفقان ايجاد مي‌كنند. درواقع هر خانه‌اي اشيای مناسب خودش را مي‌خواهد. همين اشيای بزرگ در خانه‌هاي بزرگ مي‌توانند احساس بهتري ايجاد كنند.

خانه را رنگارنگ نكنيد
در كل خانه چه براي مبلمان و پرده‌ها و چه ديوارها از دو يا سه رنگ استفاده كنيد. رنگ‌هاي متنوع باعث احساس آشفتگي و كلافگي در شما مي‌شود. تازه اين دو، سه رنگ هم بايد با هم جور باشد؛ مثلا انتخاب يك تركيب دوتايي يا سه‌تايي از آبي، سفيد و قهوه‌اي يا سبز، سفيد و قهوه‌اي يا قهوه‌اي، سفيد و كرم انتخاب‌ مناسبي مي‌تواند باشد.

از رنگ‌هاي تند استفاده نكنيد
با اينكه رنگ‌هاي تند در نگاه اول جذابند اما سريع هم دل شما را مي‌زنند. يادتان باشد خانه شما لباسي نيست كه فقط در يك ‌مهماني بپوشيد. شما مي‌خواهيد در اين خانه زندگي كنيد و احتياج به احساس آرامش درازمدت داريد بنابراين از رنگ‌هايي مثل قرمز، نارنجي تند و زرد براي رنگ غالب فضا مثلا ديوارها و سقف استفاده نكنيد. مي‌توانيد از اين رنگ‌ها براي وسايل قابل تعويض مثل يك كاناپه يا يك گليم كوچك کمک بگیرید.

 

منبع : مجله منزل / bartarinha.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------