پوشش مدرن پنجره هاپنجره های خانه، دریچه ای برای ارتباط محیط داخلی با دنیای خارج از خانه هستند و از این لحاظ اهمیت زیادی دارند. از طرفی دیگر پنجره‌ها یکی از المان‌های اصلی دکوراسیون داخلی هستند و بایستی بدانید که چطور به بهترین نحو پوشش مناسبی برایشان در نظر بگیرید.

 

پوشش پنجره ها در شکل گیری سبک دکوراسیون و ظاهر فضا نقش بسیار مهمی دارند. پرده و پوششی که برای پنجره هایتان در نظر می گیرد به موقعیت قرارگیری ساختمان شما نیز وابسته است و نیاز شما برای پوشش دادن به آنها با توجه به زاویه دید همسایه‌ها، محل خیابان یا کوچه و حتی نور طبیعی که وارد خانه می‌شود، تعیین می شود. در این رابطه ایده های مختلفی برای حفظ حریم خصوصی شما و تزئین دکوراسیون و طراحی سبک چیدمان می توان ارائه داد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

 

از هر کدام از موارد گفته شده در این مطلب می توانید استفاده کاربردی داشته باشید و برای طراحی های مدرن دکوراسیون داخلی خود بهره بگیرید.

 

لایه های پوششی روی پنجره

شیشه های مات، لایه های نازک مات کننده، و پوشش های شفافی که روی شیشه ها نصب می شوند، معمولا به خوبی نور طبیعی بیرون از خانه را به داخل هدایت می کنند و در عین حال وسایلی همچون آثار هنری، لوازم چوبی و دیگر اثاثیه که در معرض نور آفتاب قرار دارند را از رنگ پریدگی و آسیب ناشی از تابش آفتاب، محافظت می کنند. همچنین این لایه های پوششی، از هدر رفتن انرژی گرمایی یا از دست رفتن خنکی فضای داخلی نیز جلوگیری می نمایند.

 

علاوه بر این برای حفظ حریم خصوصی و پنهان کردن محیط داخلی از دید عموم در بیرون منزل نیز مناسب هستند. این نوع پوشش ها، برای کسانی که نسبت به گرد و خاک و یا موی حیوانات خانگی، دارای حساسیت و آلرژی هستند، توصیه می شود؛ زیرا مانند پرده ها و سایه بان های پارچه ای، این موارد را به خودشان جذب نمی کنند.

 

پوشش پنجره ها در شکل گیری سبک دکوراسیون و ظاهر فضا نقش بسیار مهمی دارند

 

شیشه مات

شیشه های مات معمولا بدون آنکه دید شما را به بیرون خانه مختل کنند، حریم خصوصی را برایتان محافظت می نمایند. شیشه های مات از طریق چسباندن لایه های نیمه شفاف روی شیشه یا با بکارگیری اسپری های مات کننده ایجاد می شوند. می توانید با توجه به موارد استفاده یا موقعیت قرار گیری پنجره ها، تنها بخشی از آنها یا تمام سطحشان را با بهره گیری از روش اشاره شده، مات کنید.

 

پوشش های چسبی دکوری

این لایه های پوشش کاربردهای زیادی برایتان خواهند داشت. از این نوع پوشش ها می توانید برای مات کردن شیشه ها یا طراحی مدل های رنگی و گرافیکی و حتی نقش های شب نما استفاده کنید. پوشش های چسبی معمولا به راحتی نصب و قابل جدا شدن از سطح شیشه ها هستند. بنابراین با بکارگیری این نوع لایه های پوششی می توانید علاوه بر تغییر شکل دادن پنجره هایتان، طراحی داخلی دکوراسیون اتاق هایتان را نیز دستخوش تغییر نمایید.

 

شیشه های غیرشفاف

شیشه های غیرشفاف معمولا در خانه های قدیمی کاربرد زیادی دارند، اما می توانند در طراحی های مدرن و جدید نیز مورد استفاده قرار بگیرند. این نوع شیشه ها انواع مختلفی دارند و شیشه های آجدار و حتی مدل های شیشه های رنگی نیز جزو انواع مختلف آنها جای می گیرند، و می توانند ساده یا دارای نقش و نگاره های متفاوت باشند.

 

صفحه های پوششی

صفحات فلزی برش خورده می توانند در طراحی های معماری و دکوراسیون داخلی به یکی از عناصر جذاب و اصلی محیط تبدیل شوند که اگر منافذی روی آنها طراحی شود، به عنوان عاملی موثر در به جریان انداختن هوا هم نقش ایفا می کنند و می توانند هوای داخل خانه را خنک کنند.

 

صفحات تا شونده چند تکه برای این منظور بسیار مناسب هستند. این صفحات عوامل حساسیت زا و تولید کننده آلرژی مانند گرد و خاک و موی حیوانات خانگی را به خود جذب نمی کنند. همچنین در زمان هایی که نخواهید آنها را در جلوی پنجره ها قرار دهید، می توانند به عنوان جدا کننده در اتاق هم مورد استفاده قرار بگیرند. صفحات دو تکه یا سه تکه قابل حمل می توانند المان دکوراتیو بسیار خوبی هم باشند و طرح ها و مدل های مختلفی داشته باشند. البته در صورتی که علاقه ای به مدل های طرح دار نداشته باشید، می توانید از انواع ساده نیز استفاده نمایید.

 

صفحات تا شونده چند تکه برای پوشش پنجره ها بسیار مناسب هستند

 

کرکره و سایه بان

امروز سایه بان هایی که برای پنجره ها طراحی می شوند، ویژگی های منحصربفرد و جالبی دارند و با بهره گیری از انواع خاصی از پارچه ها، می توانند فیلتر بسیار مناسبی برای اشعه های ماورای بنفش نیز باشند. برخی از آنها با کمترین دخالتی می توانند باز یا بسته شوند و برخی دیگر نیز با استفاده از کنترل از راه، به میزان دلخواه تنظیم می شوند. با توجه به نوع دکوراسیون خودتان و چیدمان وسایل در اتاق ها، می توانید کرکره ها و سایه بان های طراح دار یا رنگی را انتخاب کنید و بهبود فضای داخلی خود کمک نمایید.

 

می توانید کرکره ها و سایه بان های طراح دار یا رنگی را انتخاب کنید

 

کارهای هنری

کارهای هنری با اندازه ها و ابعاد مختلف در اتاق هایتان می توانند کاربردهای زیادی داشته باشند. به عنوان مثال برخی تابلوهای هنری که روی پایه های ایستاده و بلند قرار می گیرند، می توانند در طول روز، به عنوان وسیله ای برای پوشش دادن پنجره ها، درست در جلوی آنها قرار بگیرند، و به حفظ حریم خصوصی محیط کمک کنند، در ساعات شب هم این تابلوها جلوه خاص خودشان را خواهند داشت و به عنوان یکی از المان های اصلی دکوراتیو در فضای داخلی، نقش خود را به بهترین شکل ایفا خواهند کرد. همچنین پوسترهای بزرگ و پر نقش و نگار، یا حتی طرح نقشه های بزرگ می توانند روی سایه بان ها و کرکره های پنجره هایتان طراحی شوند و هنگام باز کردنشان، محیط رنگی تر و زیباتری داشته باشید.

 

می توانید از پرده هایی با نقش و نگار رنگی برای پوشاندن پنجره هایتان استفاده کنید

 

گیاهان

گیاهان بلند و انبوه معمولا گزینه بسیار مناسبی برای پوشش دادن پنجره ها، از محیط بیرون هستند. با استفاده از چنین پوشش های طبیعی، می توانید علاوه بر ایجاد حریم شخصی دلخواهتان، از سرسبزی و سرزندگی آنها نیز استفاده نمایید و حتی به عنوان فیلترهای طبیعی برای تصفیه هوای اطراف خانه نیز روی آنها حساب ویژه ای باز کنید. اگر پای پنجره های آشپزخانه تان به اندازه کافی فضا دارید، می توانید برخی از گیاهان و سبزی های خوراکی که در آشپزی هم مورد استفاده قرار می گیرند را در گلدان های مناسب بکارید و از آنها استفاده کنید.

 

گلدان های بزرگ و مرتفع در بیرون از خانه و در پایین پنجره ها، محل بسیار مناسبی برای پرورش گل های خوشرنگ و گیاهان سرسبز هستند، که هم به دکوراسیون فضاهای داخلی از طریق پوشش دادن پنجره ها کمک می کنند، و نیز محوطه بیرون از خانه را زیباتر و باصفاتر می سازند.

 

گلدان های بزرگ در بیرون از خانه و در پایین پنجره علاوه بر زیبایی پنجره ها را پوشش می دهد

 

منبع : bartarinha.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------