4 اصل مهم برای یک چیدمان شیک و مناسباصول مهم چیدمان شیک, چیدمان شیک و مناسب


با سلیقه خانه‌آرایی كنید
حتما برای شما هم بارها اتفاق افتاده است كه در بدو ورود به خانه دوست یا اقوامتان، یك بخش از چیدمان اتاق نشیمن یا پذیرایی آنها توجه شما را جلب كرده باشد. تعجب نكنید! دوستتان به گنج دسترسی پیدا نكرده است كه بتواند یك طراح دكور خلاق و توانمند را برای تغییر چیدمان منزلش به كار گیرد. او تنها به یك نكته دقت داشته است، سلیقه و علائق شخصی! طراحان دكور همواره معتقدند كه یك چیدمان جذاب، قطعا بازتابی از سلایق، علایق و رنگ مورد پسند ساكنان خانه است كه با اصول علمی دكوراسیون تلفیق شده و ماحصلی ماندگار خلق می‌كند. برای اینكه اصول یك چیدمان مناسب را بدانید با ما همراه شوید:

چیدمان اشیاء داخل بوفه و بالای شومینه
 برای اشیاء داخل بوفه بهتر است که از هر شی سه سایز متفاوت در نظر گرفته شود ( مثلا سه سایز مختلف شمع )؛ در این صورت بوفه شما جلوه‌ای زیباتر خواهد داشت. هنگام چیدن لبه بالای شومینه توجه داشته باشید که تقارن را حتما رعایت کنید. برای دو طرف لبه بالای شومینه همیشه از اشیاء جفت استفاده کنید.

ایجاد بافت در چیدمان اتاق
 یک چیدمان خوب، در اصل می‌بایست تلفیقی از تمام مواد از جمله شیشه، چوب، سرامیک، آینه، پارچه، شمع و... باشد؛ این مواد گوناگون در نهایت می‌بایست به شکل یک بافت منسجم به نظر برسند. این بافت باید دارای یک زمینه رنگی باشد، خصوصا در مورد اشیائی که روی زمین قرار می‌گیرند، باید تناسب رنگی را به خوبی رعایت کنید. برای اینکه فرش شما با اشیاء دیگر تناسب داشته باشد، بهتر است رنگ‌های خنثی را برای فرش در نظر بگیرید.

مقیاس و اندازه مناسب برای وسایل
این نکته بسیار مهم و قابل توجه است. هر قدر وسایلی که در نظر می‌گیرید دارای مدل و رنگ زیبا و مناسبی باشند اما نسبت به فضای اتاق شما سایز مناسبی نداشته باشند، هیچ‌گاه زیبا جلوه نخواهند کرد. برای مثال اگر قصد داشته باشید برای دیوار بالای کاناپه قاب عکسی نصب کنید، حتما می‌بایست سایز قاب با اندازه کاناپه تناسب داشته باشد.

 

چنانچه کاناپه شما 2/5 متر طول دارد، نصب یک قاب کوچک 60 در 90 سانتی‌متری برای بالای آن کاناپه بزرگ اصلا مناسب نیست! طول قاب عکسی که بالای یک کاناپه قرار می‌گیرد می‌بایست حدود دو سوم طول کاناپه باشد. بنابراین برای بالای کاناپه مورد مثال، یک قاب 1/5 متری مناسب است.

 

از آنجایی که قاب با این سایز را نمی‌توان به راحتی در بازار یافت، می‌توانید از دو قاب کوچک‌تر در کنار هم استفاده کنید. در این مثال راه دیگری که برای پر کردن فضای بالای کاناپه وجود دارد، نصب شمعدان‌های دیوارکوب در کنار قاب عکس‌ها است.

جلوگیری از ریخت و پاش و شلوغی
برخی از شما هر آنچه را دوست دارید داشته باشید، سریع خریداری می‌کنید و آن را به هر نحو كه شده در چیدمان خانه خود جای می‌دهید.

 

باید به شما بگوییم که این کار اصلا صحیح نیست! در برخی از خانه‌ها روی میز اُپن آشپزخانه یا روی کنسول، آنقدر پر از اشیاء گوناگون است که از شلوغی زیاد هیچ‌یک دیده نمی‌شوند و نمی‌توانند جلوه کنند! به شما توصیه می‌کنیم در مورد خرید همه وسایلی که دوستشان دارید زیاد تعصب نداشته باشید و تنها به این فکر کنید که چگونه می‌توانید جلوه و دکور خانه خود را جدید و متنوع سازید. توصیه دیگر ما این است که هر بار وسایل دلخواه خود را به دکوراسیون اتاق اضافه می‌کنید، یک وسیله قدیمی‌تر را حذف و آن را به فرد دیگری هدیه کنید تا شیء جدید بیشتر جلوه کند.

 

یادتان باشد هرچه تعدد وسایل در اتاق بیشتر باشد تمیز کردن آنها نیز مشکل تر است. پس از اتمام چیدمان سعی کنید با اضافه کردن وسایلی مثل یک گلدان پر از گل‌های خوش رنگ، به فضا جان دهید. این را فراموش نکنید که خانه و اتاق‌هایش متعلق به شما است و در نهایت بهترین حالت آن زمانی است که شما در آن احساس راحتی و آرامش کنید. این توصیه‌ها و نکات برای شروع کافیست، دیگر بدون هیچ نگرانی اقدام به تغییر محیط پیرامون خود کنید و بدانید که تغییر و تنوع همیشه لازم است.

منبع : manzelmag.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------