کفپوش مناسب ایوان شما کدام است؟پیش از اینکه بین پلاستیك و چوب برای ایوان خانه خود انتخاب کنید، از خود یك سوال بپرسید: ایوان شما در كجا قرار گرفته است؟ اگر ایوان شما در   بیشتر ساعات روز در زیر نور خورشید یا در سایه قرار دارد (به ویژه در تابستان كه بیش‌تر از ایوان استفاده می‌كنید) مواد و مصالحی را انتخاب كنید كه مناسب این فضا در روزهای داغ سال باشند.

البته، اندازه، هزینه، سبك، و نگه داری نیز باید در تصمیم‌گیری شما مور توجه قرار بگیرد. ما با چهار متخصص ساخت ایوان گفتگو كردیم تا متوجه شویم كه چگونه باید مواد و مصالح ایوان را انتخاب كرد.

 

مدل کفپوش, کفپوش مناسب ایوان


انواع ایوان

پلاستیكی: ایوان 100 درصد پلاستیك در برابر مواد شیمیایی مقاوم است و ترك نمی‌خورد، تاب برنمی دارد، و متلاشی نمی‌شود. نیاز به رویه خارجی ندارد. برخی از ایوان‌های پلاستیكی از پلاستیك‌های جدید و برخی دیگر از آن‌ها از پلاستیك‌های بازیافتی ساخته می‌شوند.

كامپوزیتی (تركیبی): ایوان عكس بالا از الیاف چوب (معمولا خاك‌اره بازیافتی چوب درخت افرا) و پلاستیك بازیافتی ساخته شده است. فشرده، ضدآب، و ضدلكه است، نمی‌شكند و تاب برنمی‌دارد.

چوبی: اكثر ایوان‌های چوبی از چوب درخت سرو، درخت ماموت، كاج، آیپ، و چوب‌های مناطق گرم‌سیری ساخته می‌شوند.

مردم بیش‌تر به ایوان‌های كامپوزیتی علاقه نشان می‌دهند. ایوان‌های كامپوزیتی روكش‌دار- كامپوزیتی كه یك لایه پلاستیك ضخیم روی آن قرار گرفته شده است- به دلیل دوام و نصب سریعش محبوبیت زیادی پیدا كرده است.

مدل کفپوش, کفپوش مناسب ایوان


مقاومت در برابر حرارت. هنگامی كه كامپوزیت‌ها و پلاستیك‌ها ساخته می‌شدند هیچ‌كس توجه‌ای به مقاومت آن‌ها در برابر حرارت نداشته است.

اگر چه كامپوزیت و پلاستیك مزایای زیادی دارند، اما مناسب روزهای بسیار گرم و داغ نیستند و گاهی اوقات كامپوزیت‌ها و پلاستیك‌ها آن‌قدر داغ می‌شوند كه به‌هیچ‌وجه نمی‌توان پابرهنه روی آن‌ها راه رفت. كامپوزیت‌های روكش‌دار هم این عیب را دارند.پوسته پلاستیكی پیرامون كامپوزیت گرما را در خود نگه می‌دارد، اما هر چه رنگ آن روشن‌تر باشد گرمای كم‌تری در خود نگه می‌دارد.

مدل کفپوش, کفپوش مناسب ایوان


به همین دلیل، بیش‌تر متخصصان استفاده از چوب را در مناطقی كه دارای تابستان‌های بسیار گرم هستند پیشنهاد می‌كنند. چوب‌های مناطق گرم‌سیری، مانند آیپ و ساج، ماندگاری بسیار خوبی دارند. با این حال، بعضی از این چوب‌ها به رنگ تیره هستند و در نتیجه نسبت‌ به چوب‌های روشن گرمای بیش‌تری در خود نگه می‌دارند.

ایوان‌هایی كه از چوب درخت ماموت ساخته می‌شوند به دلیل قیمت مناسب، نگهداری آسان، و سطح خنك بسیار محبوب هستند.

مدل کفپوش, کفپوش مناسب ایوان


نگهداری. هر نوع ایوانی كه انتخاب كنید به نگهداری و محافظت، حداقل سالی یك‌بار تمیزكردن، نیاز خواهد داشت. بیش‌تر كامپوزیت‌ها و پلاستیك‌ها یك یا دو بار در سال پوشش روی آن‌‌ها باید عوض شود تا سالم و بی‌نقص باقی بمانند، در حالی كه ایوان‌های چوبی به چنین كاری احتیاج ندارند. اگرچه چوب بیش‌تر در معرض پوسیدن و تاب‌برداشتن است، اما قسمت‌های كپك‌زده روی ایوان‌های پلاستیك و كامپوزیتی را به‌سختی می‌توان از بین برد.

مدل کفپوش, کفپوش مناسب ایوان


هزینه. ایوان‌های پلاستیكی و كامپوزيتی قیمتی دوبرابر ایوان‌های چوبی دارند، زیرا قیمت مواد موجود در آن‌ها گران‌تر و برای نصب احتیاج به مساحت بیش‌تری از آن‌ها است. ایوان كامپوزیتی به سفتی و خشكی الوار نیست، به همین دلیل به فضاهای پشتیبان بیش‌تری برای جلوگیری از شكستگی و تاب‌برداشتن نیاز دارد.فراموش نكنید كه قیمت‌ها بسته به موقعیت، نوع طراحی، و هزینه‌های ساخت متفاوت خواهد بود.

 

منبع : چیدانه

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------