راهنمای خرید انواع دستگیره درب: چگونه دستگیره مناسب برای درب خود انتخاب کنید؟انواع دستگیره در, دستگیره اتاق خواب, دستگیره درب ورودی

راهنمای خرید دستگیره در

 

بررسی انواع دستگیره های درب و مزایا و معایب هر کدام

دستگیره ها ابزاری هستند که برای باز و بستن دربها از آنها استفاده می شود. دستگیره در، قدمتی 5000 ساله دارد که به مرور زمان در انواع و طرح های پیشرفته تر تکامل یافته و بروز شده است. برای انتخاب دستگیره باید نکاتی را در مورد کاربرد انواع دستگیره ها بدانید. در  این مطلب از بیتوته شما را با انواع مختلف دستگیره ها آشنا می کنیم.

دستگیره چیست؟

دستگیره یا دسته ، ابزاری است برای باز و بسته کردن دربها. دستگیره ها  انواع مختلفی دارند. که شامل دستگیره های دربهای داخلی و خارجی ساختمانهای تجاری و مسکونی ، دستگیره های دربهای کابینت ها ،دستگیره های پنجره ها ، دستگیره های کمدها ، دستگیره های کشوها ، دستگیره های وسایل نقلیه  هستند.

 

جنس دستگیره ها براساس کاربرد آنها متفاوت بوده و از مواد مختلفی مانند چینی ، شیشه برش ،  چوپ ، برنز ، برنج ، پلاستیک ، آلومینیومی ، استیل و... ساخته می شوند.

دستگیره ها با توجه به مکان استفاده آنها، به خصوص در دربهای ساختمانهای مسکونی و تجاری از ساز و کار و مکانیسم قفل نیز در داخل آن استفاده می شود.

 

انواع دستگیره در, دستگیره اتاق خواب, در هنگام خرید دستگیره در به جنس آن توجه کنید

در هنگام خرید دستگیره در به جنس آن توجه کنید

 

با توجه به اینکه دستگیره ها کاربردهای متفاوتی دارند به مختصر به انواع آنها اشاره کرده و اطلاعات مختصری را که هنگام خرید برای شما کاربردی می باشد در اختیارتان قرار می دهیم.

 

انواع دستگیره ها در ساختمان 

• دستگیره درب حیاط

یکی از پرکاربرد ترین و پرفروش ترین انواع دستگیره های درب حیاط که تا حد زیادی با آنها آشنایی دارید دستگیره های تک پیچ می باشند که به دستگیره های توپی و یا گرد نیز معروف هستند که در مدل ها ، متریال ها و طرحها و رنگهای متعددی طراحی و تولید می شوند.

 

انواع دستگیره در, دستگیره اتاق خواب, دستگیره درب توپی

دستگیره درب توپی

 

• انواع دستگیره در ورودی 

دستگیره ها را می توان جزء یراق آلات اساسی منزل و محل کار دانست که با توجه به محل نصب آنها، با یکدیگر متفاوت هستند به طوری که دستگیره درب اتاق خواب را نمی توان در روی درب سرویسهای بهداشتی یا درب اصلی ورودی منزل نصب کرد. برخی از ویژگی های درب ورودی عبارتند از:

- امروزه نحوه عملکرد دستگیره های درب های ورودی را برای افزایش امنیت به گونه ای طراحی می کنند که امکان باز کردن درب در قسمت خارجی یا بیرونی ساختمان وجود ندارد و دستگیره ها فقط از داخل ساختمان باز می شوند.

 

- نکته ای دیگری که هنگام خرید دستگیره های درب های ورودی ساختمان باید به آن توجه داشت مدل دستگیره ها می باشد. از آنجایی که دستگیره ها از دو نوع راست باز شو و چپ باز شو تهیه می شوند دقت لازم را برای انتخاب اصولی و صحیح داشته باشید.

 

- هچنین دستگیره های دربهای ورودی به دو گروه دستگیره های درب ساختمانی کلاسیک و دستگیره درب ساختمانی لوکس تقسیم می شوند که انتخاب آن به سلیقه شما بستگی دارد.

 

- اما از نظر فنی دستگیره های درب های ورودی براساس نوع ساختار در نوع اهرمی یا توپی طراحی می شوند که به اختصار به شرح آنها می پردازیم :

 

دستگیره سوئیچی

اگر قصد خرید دستگیره برای دفتر اداری را دارید بهترین گزینه دستگیره سوئیچی است. نکته ای که هنگام خرید این نوع دستگیره ها باید به آن توجه داشت این است که برای نصب این گونه دستگیره ها شما احتیاج به نصب سیلندر قفل دارید. این سیلندرها باید هماهنگ با مدل قفل و دستگیره انتخاب شوند.

 

انواع دستگیره در, دستگیره اتاق خواب, دستگیره درب ورودی

دستگیره درب ورودی

 

دستگیره های رزت یا دوتکه

اگر قصد خرید دستگیره برای درب ساختمان مسکونی را دارید می توانید از دستگیره درب ساختمان رزت استفاده کنید. این نوع دستگیره ها را می توان بر روی کلیه دربهای موجود در ساختمان نصب و استفاده کرد ولی یک نکته را که هنگام نصب باید به آن توجه داشته باشید این است که پیش از نصب برای دربهای اتاق خواب ، درب ورودی ساختمان ، درب سرویس های بهداشتی توپی مخصوص به هر یک را تهیه نمایید.

 

دستگیره های رزت که می توان به طور عامیانه به آنها دستگیره های دو تکه نیز گفت از دو قسمت جدا از هم تشکیل می شوند.  قسمت هندل آن که اصلی ترین قسمت دستگیره می باشد و وظیفه باز کردن درب را برعهده دارد و قسمت رزت که محل قرار گرفتن سوئیچ و وظیفه قفل کردن درب را به عهده دارد.

 

انواع دستگیره در, دستگیره اتاق خواب, دستگیره درب دوتکه

دستگیره درب دوتکه

 

دستگیره های پلاک یا یک تکه

دستگیره های یک تکه از متداول ترین و پرکاربردترین مدل های دستگیره درب های ساختمانی می باشند که در شکل های متفاوتی در بازار عرضه می شوند این دستگیره ها را می توان با خیال راحت برای مدت زمان طولانی بدون خرابی استفاده کرد.

 

دستگیره های هوشمند

نوع دیگر دستگیره های درب های ورودی ساختمان، دستگیره درب های هوشمند هستند. با توجه به پیشرفت تکنولوژی این دستگیره ها نیز از تکنولوژی عقب نمانده اند و از آخرین تکنولوژی ها در ساخت و امنیت آنها استفاده شده است. شما  با خریدن و استفاده کردن از این دستگیره دغدغه گم شدن کلید و جا ماندن کلیدها در ساختمان و حمل کلید را دیگر نخواهید داشت زیرا این دستگیره های هوشمند را می توان فقط با استفاده از یک کارت و یا در انواع پیشرفته تر با یک اثر انگشت باز و بسته کرد.

 

انواع دستگیره در, دستگیره اتاق خواب, دستگیره در هوشمند

دستگیره در هوشمند

 

• دستگیره سرویس بهداشتی 

 همانطور که از اسم این دستگیره ها پیداست آنها را در روی دربهای توالت و حمام نصب می کنند. دستگیره ها ی سرویس های بهداشتی انواع و اقسام متفاوتی دارند در ادامه دو مدل آنها را معرفی می کنیم:

نوع اول طوری طراحی شده است که دستگیره  را نمی توان از بیرون قفل کرد و فقط از داخل با یک اهرم باز و بسته می شوند. مزیت این گونه دستگیره ها این است که در مواقع ضروری می توان درب را از بیرون با یک پیچ گوشتی باز کرد.

 

نوع دیگر دستگیره های سرویس های بهداشتی بدین صورت است که از بیرون امکان قفل شدن ندارد ولی از داخل دارای سوئیچ مخصوص می باشد. انتخاب دستگیره ها کاملا سلیقه ای می باشند. اگر شما قصد خرید دستگیره مدل سوئیچی را برای سرویسهای بهداشتی دارید سیلندر قفل درب سرویس را فراموش نکنید.

 

انواع دستگیره در, دستگیره اتاق خواب, دستگیره در سرویس بهداشتی

دستگیره در سرویس بهداشتی

 

• دستگیره اتاق خواب ها

دستگیره های درب اتاق خواب به گونه ای طراحی شده اند که مناسب نصب بر روی سایر دربهای موجود در منزل به غیر از درب ورودی می باشند.  این دستگیره ها در انواع مختلف مدل ها ، قیمت ، شکل و جنس تهیه می شوند. دستگیره های دربهای اتاق خواب در دو مدل سوئیچی  و کلیدی در بازار عرضه می شود که مدل های کلیدی طرفداران زیادتری را به خود اختصاص داده است.

 

انواع دستگیره در, دستگیره اتاق خواب, دستگیره اتاق خواب

دستگیره اتاق خواب

 

• دستگیره برای دربها و کشوهای کابینتها

دستگیره های کابینت بجز باز و بسته کردن دربهای کابینت و کشوها باید از جذابیت و زیبایی خاصی برخوردار باشند. در هنگام خرید بهتر است به کیفیت ، جنس ، اندازه ، طرح و زیبایی  این دستگیره ها توجه خاصی نمایید. و سعی کنید دستگیره هایی را انتخاب کنید که با جنس و طرح کابینتهای شما همخوانی و هماهنگی داشته باشد. 

 

نکته بعدی که باید به آن توجه داشته باشید اندازه دستگیره درب کابینت می باشد، اندازه معمولی دستگیره های کابینت برای درب های متوسط، در حدود 50 میلی متر می باشد. همچنین جنس و مواد به کار رفته شده در ساخت دستگیره های کابینت از نوع برنج ، نیکل ، کروم ، برنز می باشند. 

 

نکات مهم در هنگام خرید دستگیره 

1- وجود هماهنگی لازم از لحاظ ظاهری میان دستگیره و درب

2- سهولت در نصب دستگیره 

3- جنس و نوع متریال دستگیره

4- طراحی دستگیره و کیفیت ساخت آن

5- برند دستگیره

6- قیمت دستگیره

 

گردآوری: بخش دنیای مد بیتوته 

 دکوراسیون ایده آل خود را بسازید

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------