نکاتی که هنگام خرید سکه طلا باید در نظر بگیریدخرید سکه با حباب , قیمت روز سکه,قیمت سکه ۳۰۰ سوتی

سرمایه گذاری از طریق خرید سکه

 

آیا می دانید برای خرید سکه و سرمایه گذاری باید چه نکاتی را در نظر بگیرید؟ 

خرید سکه یکی از راه های سرمایه گذاری است که اگر با آگاهی انجام دهید می توانید سود زیادی را بدست آورید. یکی از مهم ترین مزیت های سرمایه گذاری با خرید سکه آن است که شما می توانید مطابق با بودجه خود انواع سکه مانند: سکه پارسیان، ربع سکه، نیم سکه، سکه کامل، سکه امامی و یا بهار آزادی را تهیه کنید. در این مطلب از بیتوته قصد داریم که در خصوص راه های سرمایه گذاری با سکه صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا در خصوص این موضوع مهم بیشتر بدانید.

سرمایه گذاری با خرید زیورآلات طلا و سکه

اگر برای اولین بار است که قصد دارید از طریق خرید طلا سرمایه گذاری کنید احتمالا بین خرید زیورآلات طلا و خرید سکه مردد هستید. برای اینکه بتوانید بهتر بین این دو روش سرمایه گذاری انتخاب کنید، توصیه می کنیم که اولا بودجه خود را در نظر بگیرید ثانیا نوسانات قیمت طلا را بررسی کنید.

 

خرید سکه مزایای زیادی دارد. یکی از مزایای آن این است که لازم نیست برای خرید آن اجرت ساخت بپردازید. خرید زیورآلات همراه با پرداخت اجرت ساخت است. اجرت ساخت به هزینه ای گفته می شود که بابت طراحی و ساخت زیورآلات پرداخت می شود. هر چه طراحی طلا به جدیدتر و منحصر به فرد باشد اجرت آن بالاتر است.

 

علاوه بر این موارد تعدادی از طلافروشی ها به علت برند بودن هزینه ی اضافی را برای طراحی خود دریافت می کنند. اگر قصد دارید در عوض تهیه سکه، زیورآلات طلا تهیه کنید اما پرداخت اجرت برای شما مشکل است، می توانید طلای دسته دوم بخرید.

 

از کجا سکه بخریم,خرید سکه از بانک, خرید سکه گرمی

طراحی و ساخت طلا

 

از آنجایی که برای خرید طلا یکبار هزینه اجرت پرداخت شده بنابراین برای خرید طلا دسته دوم لازم نیست مجددا هزینه ای بابت اجرت پرداخت شود. البته خرید طلا دسته دوم معایبی نیز دارد. مهم ترین معایب خرید طلای دسته دوم شامل شامل موارد زیر است:

• از لحاظ زیبایی این گونه طلاها به علت اینکه قبلا استفاده شده اند، اصولا مقداری آسیب دیده هستند.

• به علت سود کم خرید و فروش طلای دسته دوم، محدودیت زیادی برای انتخاب این نوع زیورآلات وجود دارد.

• امکان کلاهبرداری در خرید و فروش طلای دسته دوم نسبت به طلای تازه ساز بیشتر است.

• به علت استهلاک ناشی از استفاده زیاد امکان شکستن و گم شدن طلا وجود دارد.

•خرید و فروش طلا دسته دوم در صورتی که فاکتور خرید آن ارائه نشود، جرم است.

 

خرید سکه برای سرمایه گذاری معایب بالا را ندارد. شما می توانید هر زمان برای فروش آن اقدام کرده و مجددا با توجه به بودجه خود سکه با عیار مناسب را تهیه کنید. البته برای خرید سکه نیز لازم است نکات مهمی را رعایت کنید که در ادامه مقاله این نکات را با شما در میان خواهیم گذاشت.

 

انواع سکه

در حال حاضر 4 نوع سکه مناسب برای سرمایه گذاری مطمئن وجود دارد که شامل موارد زیر است:

سکه تمام بهار آزادی

نیم سکه بهار آزادی

ربع سکه بهار آزادی

سکه گرمی

 

سکه بهار آزادی چیست؟

سکه ی بهار آزادی یا سکه طرح قدیم به سکه هایی می گویند که از سال 1357 تا سال 1370 ضرب شده اند. این سکه ها بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کشور با طرح نام امام علی (ع) و عبارت جمهوری اسلامی ایران در یک سمت و تصویر حرم امام رضا (ع) و عبارت بهار آزادی در سمت دیگر ضرب شدند.

 

خرید سکه های قدیمی,نحوه خرید سکه از بانک,نکات مهم در خرید سکه بهار ازادی

سکه بهار ازادی یا سکه طرح قدیم

 

سکه طرح امامی چیست؟

به سکه هایی که از سال 1370 تا به امروز ضرب می شوند سکه ی طرح جدید و یا سکه امامی می گویند. طرح روی این سکه ها به گونه ای است که در یک طرف آن تصویر بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران وجود داشته و در سمت دیگر تصویر بارگاه امام رضا (ع) است. قیمت سکه های طرح جدید که شامل انواع نیم سکه، ربع سکه، سکه کامل و سکه گرمی است، براساس نرخ روز بازار تعیین می شود.

 

از کجا سکه بخریم,خرید سکه از بانک, خرید سکه گرمی

سکه طرح امامی

 

برای سرمایه گذاری کدام نوع سکه بهتر است؟

سه نوع سکه طرح جدید و طرح قدیم از نظر عیار و وزن تفاوت خاصی ندارند یعنی هر دو سکه دارای عیار ۹۰۰ و وزن ۸.۱۳ گرمی هستند. تنها تفاوت این دو سکه مربوط به سالی است که ضرب شده اند. تنها دلیل بالا بودن قیمت سکه طرح جدید به خاطر خرید و فروش بیشتر آنها است. بنابراین به دلیل رفتار خریداران سکه، قیمت و ارزش سکه طرح امامی تقریبا یک و نیم برابر بیشتر از سکه های بهار آزادی است.

 

سکه گرمی چیست؟

برای سهولت خرید و سرمایه گذاری از سال 1390 تا امروز سکه های 1 گرمی ضرب شد. در این سکه ها سال تولید آنها ضرب نمی شود. بسیاری از افراد به منظور هدیه دادن سکه خریداری می کنند. متاسفانه در طی پانزده سال اخیر به علت نوسانات مختلف ارزی، قیمت سکه بسیار بالا رفته است، به همین دلیل بانک مرکزی از سال 1390 سکه های یک گرمی را ضرب می کند.

 

تفاوت سکه های یک گرمی با سکه های پارسیان عیار آنها است. سکه های یک گرمی 22 عیار هستند اما عیار سکه پارسیان 18 است. در خصوص سرمایه گذاری پیشنهاد می کنیم به علت حباب زیادی که در قیمت گذاری سکه های یک گرمی وجود دارد، به این نوع سکه ها فکر نکنید.

 

از کجا سکه بخریم,خرید سکه از بانک, خرید سکه گرمی

سکه گرمی

 

راهنمای سرمایه گذاری از طریق تهیه سکه پارسیان

سکه پارسیان برخلاف باور عمومی تنها یک قطعه طلا است و با سکه تفاوت دارد. دلیل نامگذاری این قطعات طلا به عنوان سکه شباهت ظاهری آنها با سکه های رایج بازار است. انواع سکه پارسیان وزن مشخصی ندارند به همین دلیل روی آنها مقدار وزنشان درج شده است. برای اطلاع از قیمت این سکه ها دو راه وجود دارد:

 

راه اول آن است که وزن سکه را در نظر گرفته و در سایت بانک مرکزی قسمت "قیمت روز انواع سکه" قیمت آن را پیدا کنید. راه دوم محاسبه مستقیم فرمول قیمت آن ( قیمت روز طلا ×وزن سکه پارسیان = قیمت سکه پارسیان ) است. سکه های پارسیان وزن های مشخصی دارند که با واحد "سوت" مشخص می شود.

 

وزن های رایج سکه پارسیان به ترتیب شامل: 50 سوتی، 100 سوتی، 150 سوتی، 250 سوتی، 300 سوتی، 500 سوتی، 1 گرمی، 1.5 گرمی و 2 گرمی است. برای خرید سکه ی پارسیان لازم است به موارد زیر توجه کنید:

* عیار سکه روی شناسنامه آن درج شده باشد.

* وزن آن مشخص باشد.

* مقدار وزن کسری و یا اضافی آن به صورت حدودی محاصبه و درج شده باشد.

* هولوگرام سکه در شناسنامه آن به صورت واضح ثبت شده باشد.

* آدرس و مشخصات واحد ساخت سکه نوشته شده باشد.

 

تفاوت سکه بانکی و سکه غیر بانکی

شاید شما هم زمان خرید یا فروش سکه با جمله ی "ما خرید و فروش سکه غیر بانکی نداریم" روبرو شده اید. سکه های غیر بانکی به سکه هایی می گویند که از نظر شکل، وزن، بسته بندی و عیار با سکه های بانکی تفاوت دارند.

 

سکه های غیر بانکی معمولا وزن مشخصی ندارند (وزن آنها از سکه های بانکی کمتر است). از لحاظ شکل کاملا با انواع سکه های متفاوت هستند. همچنین عیار آنها از سکه های بانکی کمتر است و بسته بندی و شناسنامه ی مشخصی ندارند. تنها مزیت خرید این سکه ها این است که از لحاظ هزینه در شرایط مختلف دستخوش حباب قیمتی نمی شوند.

 

توصیه نمی کنیم برای سرمایه گذاری و یا حتی هدیه دادن سکه های بانکی تهیه کنید؛ زیرا خرید و فروش سکه های غیر بانکی فقط در مکان های محدودی صورت می گیرد و امکان کلاهبرداری در خرید و فروش آن بسیار زیاد وجود دارد.

 

خرید سکه گرمی ,راهنمای خرید سکه , خرید سکه

سکه مناسب برای سرمایه گذاری

 

کدام نوع سکه برای سرمایه گذاری بهتر است؟

برای سرمایه گذاری از طریق خرید و فروش سکه لازم است با نکات خرید و تفاوت های آنها آشنا باشید. در این قسمت مقاله قصد داریم در این خصوص شما را راهنمایی کنیم. به موارد زیر توجه کنید:

حباب قیمتی: هر چه حباب قیمتی برای خرید و فروش سکه بالاتر باشد، ریسک سرمایه گذاری در ان بیشتر است. در حال حاضر سکه های گرمی نسبت به سایر انواع سکه ها حباب قیمتی بالاتری دارند.

 

تقاضا: در حال حاضر تقاضا برای خرید و فروش سکه های طرح جدید نسبت به سکه های بهار آزادی بیشتر است. همچنین در میان سکه های طرح جدید، ربع سکه به علت قیمت پایین تر آن متقاضیان بیشتری دارد.

 

رفتار قیمت: رفتار قیمت به میزان نوسانات قیمتی سکه در طول زمان مشخص گفته می شود. با بررسی رفتار قیمتی سکه نتیجه گرفته می شود که چنانچه قصد گذاری کوتاه مدت روی سکه را دارید، بهتر است سرمایه گذاری خود را روی سکه گرمی و ربع سکه انجام دهید. اما اگر قصد شما سرمایه گذاری بلند مدت است، خرید و فروش هر 4 نوع سکه بانکی سودآور هستند.

 

نوسان قیمتی: از میان انواع سکه های بانکی نوسان قیمتی سکه تمام بهار آزادی بیشتر است. هر چه نوسان قیمت در طلا بیشتر باشد، میزان سود آن بیشتر خواهد بود.

 

در نهایت پیشنهاد می کنیم چنانچه قصد سرمایه گذاری از طریق خرید و فروش سکه را دارید، با توجه به بودجه خود انواع سکه های بانکی را برای سرمایه گذاری مطمئن خود انتخاب کنید. البته راه های کلاهبرداری از طریق خرید و فروش سکه بسیار زیاد است. بنابراین قبل از هر اقدامی از اعتبار محلی که سکه را از انجا تهیه می کنید، مطمئن شوید.

 

گرداوری: بخش دنیای مد بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------