راهنمای استفاده از دکمه سرآستین + انواع آندکمه سر دست چیست,انواع دکمه سر دست,دکمه سرآستین چیست

راهنمای انتخاب دکمه سر آستین

 

نحوه زدن دکمه سرآستین

دکمه سرآستین وسایل تزیینی کوچکی هستند که برای بستن دو آستین پیراهن و در بعضی مواقع برای کت کاربرد دارند. دکمه سردست یک زیورآلات محبوب و پرطرفدار در بین آقایان است.

دکمه سر آستین چیست؟

یکی از جذاب ترین اکسسوری های مردانه دکمه سرآستین است که ست کردن آن ها به اطلاعات کافی نیاز دارد. فاکتورهایی که هنگام ست کردن آن ها با لباستان باید به آن توجه کنید شامل : متریال استفاده شده، رنگ و نوع طراحی این اکسسوری از این موارد هستند.

 

آقایانی که می خواهند شیک باشند، هیچ اکسسوری بهتر از دکمه سر آستین برای آن ها نیست. دکمه سردست دکمه هایی هستند که برای تزیین و بستن بخش دو سر آستین پیراهن مردانه استفاده می شوند. یک طرف دکمه سر آستین به اندازه جا دکمه سر آستین است و بخش دیگر آن که بزرگ تر است، تزیینی می باشد.

 

هر دو بخش دکمه سر آستین با یک میله به هم وصل می شوند. این اکسسوری اکثرا در مراسم رسمی استفاده می شود و تاثیر زیادی در ظاهر کت یا پیراهن مردانه دارد. انتخاب دکمه سر آستین نیاز به مهارت دارد، باید با مدل و رنگ پیراهن تان ست باشد. در ادامه نکاتی را برایتان آورده ایم تا در انتخاب آن به صورت حرفه ای عمل کنید.

 

  بیشتر بخوانید: آموزش بستن کراوات

 

ساختار دکمه سردست

ساختار دکمه سردست به نحوی است که از سوراخ های سر آستین پیراهن قابل عبور دادن است و با استفاده از قفل یا اجزای برجسته خود، دو طرف سرآستین را در کنارهم نگه داشته و با عث بسته شدن آستین می شود. اکثر دکمه های سردست دارای یک سر بزرگ و حجیم  و ظاهری مزین شده و زیبا هستند. ضمنا دارای یک پایه هستند که باعث اتصال طرف بزرگتر به انتهای آن می شوند، و این پایه است که از سوراخ پیراهن رد می شود. انتهای دکمه سردست نیز غالبا دارای یک بخش متحرک و قفل مانند است که وقتی باز می شود، باعث ثابت شدن دکمه سر دست در جای خود می گردد.

 

هنگام ست کردن این نوع از زیورآلات باید به 3 فاکتور مهم دقت کنید، آن ها شامل: جنس، رنگ و نوع طراحی آن است. برای اینکه بدانید که این نوع از اکسسوری را در چه موقعیتی و با چه استایلی ست کنید ابتدا باید اجزای آن را بشناسید. سپس نحوه استفاده درست از آن را یاد بگیرید. در انتها با توجه به سه فاکتوری که گفته شد، دکمه سردست مناسب با استایل و سبک پوشش خود را انتخاب کنید.خرید دکمه سردست نقره به افراد خوش پوش و با سلیقه بسیار پیشنهاد می شود.

 

نکته هایی برای ست کردن دکمه سر دست,انواع مدل های دکمه سر دست,اصولی برای انتخاب دکمه سر دست

دکمه سردست های شیک

 

جنس دکمه سر آستین

در ساخت دکمه های سرآستین محدودیت و قانون خاصی وجود ندارد، در ساخت این دکمه های تزئینی می توان از پارچه های مختلف، سنگ های گران بها یا معمولی، طلا، نقره، پلاتین، فیبر کربن، کریستال، لعاب، شیشه، گان متال، مروارید طبیعی، اونیکس، رزگلد، ابریشم، استیل ضد رنگ، نقره استرلینگ، تیتانیوم و… استفاده کرد.

 

دقت کنید که دکمه سردست را معمولا متناسب با رنگ کُت و شلوار و یا کراوات انتخاب می کنند.

 

تفاوت دکمه سرآستین با دکمه معمولی این است که می توان آن را از آستین جدا کرد. دکمه سردست یا سرآستین در جنس ها و مدل های مختلفی در بازار موجود است. که هر کدام از این مدل ها را می توان با یک سبک و استایل خاصی ست کرد. استفاده از دکمه سرآستین در ابتدا فقط در طبقه اشراف و ثروتمندان رایج بود اما امروزه اغلب آقایان از این مدل دکمه استفاده می کنند.

 

بر اساس دلایل متعددی آقایان از دکمه سردست استفاده کنند. از جمله این موارد می توان به:

 

• برای خوش تیپ بودن لازم است از دکمه سردست استفاده کنید.

• دکمه سر دست، نشانه ای از استایل خاص و جذابیت لباس می باشد.

 

• دکمه سر دست، باعث ایجاد جلوه در لباس های ساده می شود.

• دکمه سر دست، نشانه ای از اهمیت دادن هر کسی به تیپ و ایجاد ظرافت در استایل شخصی آن است.

 

• دکمه سر دست، باعث ایجاد هماهنگی و نظم با الگوهای لباس و رنگ های بکار رفته در استایل توسط الگوهای روی دکمه سرآستین می شود.

 

• اما استفاده از این دکمه های ساده نیز، نیاز به دانستن نکات ظریفی دارد که بر زیبایی آن می افزاید و ویژگی هایی که گفته شد را چندین برابر می کند.

 

انواع دکمه سر آستین,درباره ی دکمه سر دست,همه چیز برای خرید دکمه سر دست

دکمه سرآستین

 

انواع دکمه سردست

دکمه های سرآستین از اشکال و ساختارهای متنوع و مختلفی برخوردارند که در ادامه به معرفی برخی از مدل های متداول آن خواهیم پرداخت.

 

دکمه Whale Back 

این مدل دکمه سر آستین، سری صاف و پایه ای مستقیم دارد و بخش انتهایی آن، لولایی شکل است که در هنگام جمع شدن، کاملا روی پایه قرار می گیرد. این مدل یکی از ساده ترین مدل های دکمه سردست است که به علت بزرگ بودن قسمت سری و قفل آن، قابلیت استفاده آسانی دارد. در واقع استفاده از این مدل نسبت به مدل های دیگر رایج تر است.

 

مدل Bullet Back

این مدل هم مانند مدل قبلی است، اما فقط در قسمت پایه، شکل یک قاب تو خالی را دارد و بخش پایینی و قفل آن، دارای یک قطعه باریک به شکل سیلندر است که در بخش توخالی پایه می چرخد. جهت قفل این مدل دکمه سردست، بایستی قطعه سیلندر شکل در داخل پایه چرخانده شود تا نحوه ی قرار گیری آن عمود با پایه باشد.

 

مدل زنجیری Chain Link

این دسته از دکمه سر‌دست ها که به دکمه سر‌دست زنجیری معروف است دارای دو سر یکسان است که به وسیله یک زنجیر به یکدیگر متصل شده اند. این مدل دکمه برخلاف دیگر مدل ها خیلی محکم نیست و دو طرف سر آستین را کمی شل نگه می دارد. دو طرف این دکمه تزیینی بوده و سبب پوشانده شدن سر آستین ها می شود.

 

نکته هایی برای ست کردن دکمه سر دست,انواع مدل های دکمه سر دست,اصولی برای انتخاب دکمه سر دست

دکمه سر دست زنجیری

 

مدل دکمه ای Stud/Button

این مدل از دکمه سرآستین دارای یک سر بزرگ، یک پایه و یک سر کوچک در بخش انتهایی است. جهت بستن آن باید سر کوچک دکمه اندکی کج شود تا بتواند از سوراخ های سرآستین عبور کرده و مجدد برای اینکه در جای خود محکم بایستد صاف شود. این سردکمه زمانی که بدرستی سر جای خود قرار گرفت، محکم خواهد شد. عدم وجود قطعات متحرک در این مدل باعث ماندگاری بالا و عمر طولانی آن می شود.

 

مدل دو سری Ball Return

این مدل یکی از انواع دکمه سردست های تزیینی و خاص است که یک پایه خمیده و یک بخش توپ مانند سنگین در انتهای خود دارد که در مقایسه با مدل لولایی مقداری شل است ولی نسبت به مدل زنجیری سفت تر است. در صورتی که این مدل ساخته شده از فلزات گرانبها باشد، از قیمت بالاتری نسبت به مدل های دیگر برخوردار خواهد بود، زیرا بایستی در قسمت انتهایی توپی شکلش مقدار فلز بیشتری استفاده شود.

 

مدل دو قفل Lucking Dual-Action

مدل دکمه سردست دو قفل، همانطور که از اسم آن مشخص است دارای 2 قفل است و ساختاری لولایی شکل مشابه با قفل فلزی بند ساعت دارد که کل بخش پایه در نقش لولا را دارد. دکمه سردست باز شده، قسمت کوچکتر دکمه از داخل سوراخ های پیراهن عبور می کند و دکمه سرآستین برای اینکه دو طرف آن گرفته شود و بتوانید ببندید، بسته می شود. قسمت رویی آن که در قسمت بالا به عنوان زیبایی کاربرد دارد و بزرگتر از پایه است. مدل دوقفل مدلی جدید و مدرن است که هم براحتی بسته می شود و هم سرآستین را بسیار سفت نگه می دارد.

 

دکمه سر آستین پارچه ای Fabric

در دکمه سر دست پارچه ای، ترکیبی از پارچه و فلز استفاده شده است. نحوه ی بسته شدن این مدل از دکمه سردست می تواند مانند هر کدام از مدل های بالا باشد، با این تفاوت که بخش رویی این دکمه با استفاده از پارچه تزیین شده است. قاب اصلی قسمت رویی دکمه با پارچه بسیار بادوام و شیک پوشانده شده است و قسمت پایه فلزی است. این مدل از دکمه سرآستین نیز جزء استایل های کژوال قرار می گیرد.

 

دکمه سردست مدل گره ای Knot

مدل گره ای دارای دو سر بوده و مانند دکمه ی زنجیری است که بوسیله بندی کوتاه و انعطاف پذیر به هم متصل هستند و دو سر آن گره های تزیین شده قرار دارند. معمولا برای ساخت این مدل دکمه سر‌دست از ابریشم استفاده می شود و بر خلاف سایر دکمه‌های سردست از جنس نخ بسیار مستحکم و بادوام است. این مدل به دلیل داشتن شکلی مانند گره دارای استایل کژوال می باشد بخصوص اگر رنگی شاد و جذاب داشته باشد. این مدل دکمه سر دست دارای رنگبندی بسیاری است.

 

انواع دکمه سر دست,دکمه سرآستین چیست,انواع دکمه سر آستین

دکمه سر آستین مدل گره ای

 

روش های ست کردن دکمه سر دست برای آقایان

نحوه بستن دکمه سرآستین

دو مدل متداول دکمه سرآستین در پیراهن های مردانه وجود دارد که عبارتند از :

 

_ پیراهن های معمولی که سرآستین یک لایه دارند.

_ پیراهن های فرانسوی که سرآستین دو لایه دارند.

 

در هر دو از این مدل پیراهن می توان از دکمه سردست استفاده کرد. به این صورت که این مدل از اکسسوری را از جادکمه عبور داده و سپس به وسیله قفل، بر روی سرآستین پیراهن شما محکم می شود. بعد از بستن دکمه سردست دقت کنید که دو لایه آستین پیراهن شما به صورت مرتب بر روی هم قرار گرفته باشد.

 

پیراهن با سر دست فرانسوی

پیراهن با سر آستین فرانسوی یکی از رایج ترین گزینه ها برای استفاده از دکمه سر دست است. از آنجا که سر آستین این پیراهن ها هیچ دکمه یا نگهدارنده ای ندارد، شما باید حتما از دکمه سر آستین استفاده کنید. برای انتخاب دکمه سر آستین باید به رنگ و مدل پیراهن تان توجه کنید. علاوه بر آن، مدلی را انتخاب کنید که مانند پیراهن تان، کلاسیک و رسمی باشد.

 

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، دکمه سر دست شما باید با رنگ و مدل کروات و رنگ کت شما ست باشد.

 

کراوات یا پاپیون مشکی

اگر از کراوات یا پاپیون مشکی برای رفتن به یک مهمانی استفاده کردید، بنابراین استفاده از دکمه سر آستین برای شما الزامی است. برای این که آنها با کراوات تان ست باشد، بهتر است که مدلی کلاسیک را انتخاب کنید.

 

همه چیز برای خرید دکمه سر دست,انتخاب و خرید دکمه سر دست,نکاتی برای انتخاب دکمه سر دست

دکمه های سر آستین مناسب با کروات مشکی

 

پاپیون سفید

پاپیون سفید رسمی تر از کراوات مشکی است، از این رو برای موقعیت های خیلی خاص مانند نامزدی یا عروسی پیشنهاد می شود. برای ست کردن دکمه سر آستین با این تیپ، به دنبال مدلی بسیار شیک و خاص باشید.

 

نکاتی برای انتخاب دکمه سر آستین,راهنمای ست کردن دکمه سر آستین,نکته هایی برای ست کردن دکمه سر دست

دکمه های سردست مناسب با پاپیون سفید

 

پیراهن سفید

پیراهن سفید یکی از پرکاربردترین رنگ پیراهن می باشد، که با هر رنگ پوستی به زیبایی ست می شود. اگر قصد دارید که برای یک موقعیت رسمی آن را به تنهایی به تن کنید، پیشنهاد ما به شما این است که به کمک دکمه سر آستین به آن تنوع دهید. از آنجا که پیراهن سفید رنگی خنثی دارد، به سادگی می توانید آن را با هر مدل و رنگ دکمه ای ست کنید. بنابراین به سراغ مدل های خاصی که در کمد خود دارید بروید و از میان آنها یکی را انتخاب کنید.

 

انواع دکمه سر آستین,درباره ی دکمه سر دست,همه چیز برای خرید دکمه سر دست

ست کردن دکمه سرآستین با پیراهن سفید

 

پیراهن صورتی

انتخاب دکمه سر آستین برای پیراهن صورتی کمی سخت است. البته هیچ کاری نشد ندارد. اولین گزینه ای که می توانید با پیراهن تان ست کنید، رنگ صورتی است. البته باید رنگی را انتخاب کنید که کمی با صورتی پیراهن تان تفاوت داشته باشد. در واقع شما با ایجاد تضاد می توانید در عین سادگی، به ظاهرتان جذابیت بدهید.

 

انتخاب بعدی رنگ نقره ای یا خاکستری است. این دو رنگ به خوبی در کنار هم ست می شوند. البته می توانید از رنگ های دیگری هم استفاده کنید.

 

درباره ی دکمه سر دست,همه چیز برای خرید دکمه سر دست,انتخاب و خرید دکمه سر دست

دکمه های سر دست مناسب برای پیراهن صورتی

 

پیراهن آبی

اگر می خواهید دکمه سر آستین خود را با پیراهن آبی ست کنید، باید خیلی دقت کنید. از آنجا که دکمه های رنگی روی پیراهن آبی بسیار خیره کننده به نظر می آیند، بهتر است که دکمه سر آستین های ساده را انتخاب کنید. دکمه های نقره ای می توانند انتخاب خوبی برای شما باشند. اما برعکس رنگ، در انتخاب مدل دست تان باز است، بدین معنی که می توانید هم مدل های ساده و هم مدل های طرح دار را انتخاب کنید.

 

یکی دیگر از انتخاب های شما برای دکمه سر آستین، رنگ آبی است. از آنجا که پیراهن تان هم آبی می باشد، بهتر است که از تونالیته های مختلف آبی استفاده کنید به طوری که با رنگ پیراهن تان در تضاد باشد. مثلا اگر پیراهن تان آبی روشن است، رنگ دکمه ها را آبی تیره انتخاب کنید. با این روش تنوع را در ظاهرتان ایجاد کرده اید، بدون این که شلوغ و نامتناسب به نظر آیید.

 

دکمه سر دست چیست,انواع دکمه سر آستین,همه چیز برای خرید دکمه سر دست

مدل های دکمه سردست مناسب برای پیراهن آبی

 

گردآوری: بخش مد بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------