اکبر عبدی:از خود متشکر نیستم 

اکبر عبدی:از خود متشکر نیستم

 

«اخراجی ها» یک را دوست دارم، اما از دومی به بعد مسیر تغییر پیدا کرد؛ اول از داخل خودش و بعد به بیرون کشیده شد.

اکبر عبدی بعد از بک دوره بیماری امسال در جشنواره فیلم فجر حضور داشت. نسیم هراز با او گفت وگویی انجام داده که قسمت هایی از آن را می خوانیم.

تقریباً در میان اهالی سینما و علاقه مندان اجماعی در این رابطه وجود دارد که بهترین بازی آن جشنواره، بازی شما در فیلم «هنرپیشه» است. این در حالی است که هیئت داوری آن سال از داوران سرشناسی مثل شهیدآوینی با عزت ا... انتظامی تشکیل شده بود. در آن سال فرامرز قریبیان برای بازی در فیلم «بندر مه آلود « برنده سیمرغ بلورین شد.

مشکل همین جا است. چون می گفتند آقای قریبیان هم برای فیلم دیگری باید جایزه می گرفت.

ردپای گرگ؟

بله ایشان در «بندر مه آلود» و در «ردپای گرگ» بازی کرده بودند. البته منتقدان و مردم در مراسمی جایزه به من دادند، اما در جشنواره فجر چون یک نفر بود که نظر می داد، این گونه نشد. همان طور که گفتم جایزه قریبیان را هم برای آن فیلمی که باید به او ندادند.

در مقایسه با دیگر بازیگران خوب آن جشنواره خودتان در «هنرپیشه» را لایق جایزه می دانستید؟

اینکه من خودم را مستحق جایزه بدانم یا نه بگویم من خوب بودم، به نظر کار قشنگی نیست و مخاطبم حال نمی کند، می گوید چقدر از خودش متشکر است، خودش به خودش بیست می دهد. بگذارد داستانی را تعریف کنم یک روز کارگردان فیلم «هنرپیشه» گفت: «شما سه نفر من، معتمدآریا و پطروسیان دارید مسابقه می دهید نگذار از تو ببرند.» در آن زمان من کارگردان و آقای عبدا.... اسکندری که استاد بنده است و در زندگی کاری و کل زندگی ام مدیونش هستم همراه یکی دو تا از دوستان دفتری در خیابان چناران حوالی فرشته زده بودیم تمام لوکیشن هنرپیشه آن خانه و اجزای متحرکش همه در حیاط همین دفتر انجام و همان جا مونتاژ می شد.

آن جا نشسته بودیم که هی می گفت، «مسابقه است بین تو، ماهایا و معتمدآریا». بعد از یک هفته که از شروع کار گذشت گفت، «عبدی، اول معتمدآریا است بعد ماهایا یا با فاصله کم و تو با فاصله خیلی دور آن پایین هستی.» وسط فیلمبرداری بودیم دوباره گفت، «ماهایا آمد بالا به معتمد آریا رسید، اما هنوز از او پایین ها دست و پا می زنی.» آخر فیلمبرداری پرسیدم «اوضاع چطوره؟» او گفت، «ماهایا از معتمدآریا زد جلو. تو هم هنوز آن ته هستی.» گفتم «آقا یک هفته دیگه فیلمبرداری تمومه.» فیلم رفت برای مونتاژ هم تمام شد. چهار نصف شب آمد خانه ما به همراه آقای خسروجردی آمدند خونه من. او گفت، «در طول فیلمبرداری قضیه همان طوری بود که می گفتم، اما در مونتاژ تو واقعا بالاتر از همه هستی.» هر چند این هم یک نظر شخصی است.

چرا بعد از «هنرپیشه» کار خوب نکردید. خیلی ها می گفتند اگر جایزه می گرفتید مسیر کاری تان عوض می شد؟

اگر می گرفتیم هم اتفاقی نمی افتاد. سینما در جهان هم یک صنعت است. شما وقتی فیلمی دارید یا دو خانم دو آقا یک اداره دو تا خانه فیلمی جمع و جور است که ۴۰۰ میلیون هزینه دارد حتماً باید این را دربیاورید و برای همه عوامل فیلم باید سوددهی داشته باشد والا کار بعدی وجود نخواهد داشت این هنر صنعت با برنگشتن سرمایه نابود می شود. ما نمی توانیم فقط از دریچه هنر به سینما نگاه کنیم. حتی اگر دولت بخواهد سوبسید بدهد تا از لحاظ معنوی مخاطب را ساپورت کند کم می آورد می رود به سمت کمدی ساز یا مثل «اخراجی ها»...

راستی شما «اخراجی ها» را دوست دارید؟

«اخراجی ها» یک را دوست دارم، اما از دومی به بعد مسیر «اخراجی ها» تغییر پیدا کرد. اول از داخل خودش و بعد به بیرون کشیده شد. آقایانی که در اولی دستی داشتند الان هم تهیه کننده و هم یکی از عوامل این فیلم شدند و همه چیز تغییر کرد.

جالب است ده نمکی سر «آدم برفی» عوامل فیلم را خیلی اذیت کرد، اما بعد با شما در سه فیلم مداوم همکاری کرده است.

آدم ها مجرم نیستند و تغییر نمی کنند شاید اگر از ده نمکی سئوال کنید خیلی کارها را با قبول ندارد و بگوید اصلا من نبودم یا اینکه بگوید اشتباه کردم.

شما در «آدم برفی» هم می توانستید یکی از برندگان سیمرغ باشید اما این فیلم هم سرنوشت جالبی در جشنواره پیدا نکرد.

آن فیلم را از پخش مسابقه خارج کردند و نه در مورد من بلکه درباره همه عوامل مثل بازی فوق العاده قشنگ و لب تیغ پرویز پرستویی و استاد ارجمند، با فیلمبرداری آقای پرتوی، کریم آقای اسکندری یا کارگردانی به آن ظلم شد. در آلمان چهار فیلم اکران شد که در میان آنها «توتسی» داستین هافمن هم بود. آنها می گفتند ما با امکانات اندک توانستیم کار را انجام بدهیم. با این امکانات خوب از پسش برآمدند. چند تا رل است که همه بازیگرها با هر فرهنگی که دارند چینی، آفریقایی و کره ای عاشق بازی کردن آن هستند دیوانه، معتاد و یکی هم بازی های دوجنسی.

اما شما بعد از «آدم برفی» سراغ نقش های این گونه نرفتید؟

صبر کنید یک کاری هست که آقای جیرانی نوشته و یک طرحی هم خودم دارم که خیلی دوست دارم آن را بازی کنم یک مردی است که از بیست و چند سالگی به بعد تغییر جنسیت می دهد آن را بازی خواهم کرد.... / مصاحبه : خبر آنلاین

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022