هیجان و تفریح به سبک نیما شاهرخ شاهیسراغ یکی از جوان های پرشور سینما رفتیم؛ نیما شاهرخ شاهی که بیشتر وقت خود را علاوه بر کارش، به تفریح می پردازد.

 جوانی با هیجان گره خورده است. به همین خاطر در همه جای دنیا از جمله کشورمان برنامه ریزان و مسئولان به دنبال ایجاد امکاناتی برای نسل جوان هستند تا بتوانند به نحوی شایسته اوقات فراغت خود را بگذرانند و به تفریح بپردازند. سراغ یکی از جوان های پرشور سینما رفتیم؛ نیما شاهرخ شاهی که بیشتر وقت خود را علاوه بر کارش، به تفریح می پردازد.

 

اخبار,اخبار فرهنگی,عکسهای نیما شاهرخ شاهی

 
تو از زمره جوان های فعالی سینما هستی. تفریح هایت را با دوستهای سینمایی است می گذرانی؟
برخلاف تصور، دوستان سینمایی زیادی ندارم و ترجیح می دهم کمتر رفت و آمد داشته باشم.

با غیرسینمایی ها چطور؟
چرا دوستانی دارم که بیست سی سالی است با آنها دوست هستم و بیشتر تفریحاتم را با آن ها می گذرانم. خیلی مواقع هم در خانه استراحتی می کنم و به کارهای انفرادی مثل دیدن تلویزیون و... می پردازم...

یکی از تفریحات جوان ها در ایران و خیلی از نقاط دنیا، سینما رفتن است. سینما کجا می روی؟
پاتوق خاصی ندارم و برای دیدن هر فیلم که در هر سینمایی اکران شود، می رود و خیلی محدود به جای خاصی نمی شوم. در این چند سال هم سالن ها و پردیس های خوبی ساخته شده مثل پردیس کوروش و چارسو و... قبل از رفتن نگاه می کنم، کدام سینما به خانه نزدیکتر است و مسیر آن ترافیک کمتری دارد.

مثل خیلی از جوانها اهل ورزش هستی؟
به اسکلی علاقه زیادی دارم و به شدت اهل فوتبال هستم.

خودت هم فوتبال بازی می کنی؟
هفته ای یکبار. از این گذشته اطلاعات خوبی از فوتبال سراسر دنیا با جزییاتش دارم.

به جز استادیوم های خودمان، به کدامیک از استادیوم های دنیا رفته ای؟
در کشور سوئد، به استادیوم آرناژ رفته ام. بهترین خاطره ام در این زمینه مربوط به دو سال پیش می شود؛ یعنی وقتی که به ورزشگاه نیوکمپ بارسلون رفتم. در مسابقات سوپر جام بین بارسلون و اتلتیکو بیلبائو شور و حال عجیبی برپا بود.

خیلی پرهیجان بود؟
آره ولی با آن همه هیجان، هرکسی سر جای خود روی صندلی اش می نشست. همه قانون مند رفتار می کردند. تشویق ها منظم و جالب بود. خانم ها هم حضور داشتند، اما هیچ خبری از بی ادبی و یا بی احترامی نبود. کاش ما هم این فرهنگ را داشتیم.

 

اخبار,اخبار فرهنگی,عکسهای نیما شاهرخ شاهی

 
خیلی از جوانها سراغ ورزش های هیجانی مثل موتورسواری و اسب سواری می روند، سراغ این ورزشها رفته ای؟
در فیلم «ناسپاس» اسب، طوری من را به زمین زد که شانس آوردم زنده ماندم. به هر صورت، سراغ این دو ورزش نمی روم، چون نه کسی مسوولیتی در قبال حوادث احتمالی می پذیرد و نه ایمنی شان تضمین شده است.

صخره نوردی چطور، پرهیجان نیست؟
صخره نوردی ام بد نیست، بدن سازی، اسکواش، شطرنج و پینگ پنگ را هم از کودکی تا امروز ادامه داده ام. در تکواندو کمربند سبز دارم. همه این ورزشها را دوست دارم. چون زیاد برای فیلمبرداری به کیش می رفتیم، یکی از تفریحات پرهیجانی که در آنجا در اوقات فراغت به آن مشغول می شدم، بولینگ بود. یکی از رویدادهای پرهیجانی که دنبال می کنم ،المپیک است. از روز اول تا آخرش را دنبال می کنم.

امسال هم از نزدیک مسابقات ورزشی را دیده ای؟
امسال برای تماشای مسابقات فنیال هاکی روی یخ سوئد رفتم که خیلی برایم جذاب بود.

این طور که معلوم است، خیلی اهل تفریح کردن هستی؟
ببین! هر جوانی اگر جوانی و شیطنت نکند، جوان نیست. تفریحات زندگی من دنبال کردن رویدادهای مختلف از سراسر دنیا است. به همین خاطر گاه تنها در خانه می مانم و این چیزها را دنبال می کنم. به آرامش خانه علاقه دارم...

در خانه که هستی سراغ موسیقی و نواختن ساز خاصی هم می روی؟
موسیقی را خیلی دوست دارم. با سبک های مختلف آن آشنایی دارم، اما در زمینه موسیقی شخصا اقدامی نکرده ام. سال 82 با فیلم «مکس» سامان مقدم خوانندگی را تجربه  کردم که جزو اولین موسیقی های رپ فارسی بود و دیگر تکرار هم نشد.

در تهران کنسرت های زیادی برگزار می شود. برای شنیدن موسیقی بیرون از خانه وقت می گذاری؟
آره! دوستان خواننده ای مثل سیروان خسروی و فرزاد فرزین دارم و آهنگ های شان را دوست دارم.

 

اخبار,اخبار فرهنگی,عکسهای نیما شاهرخ شاهی

 
هیچ وقت اهل رفتن به شهربازی و لوناپارک هم بوده ای؟
این قبیل جاها خیلی پرهیجان است به شرطی که ایمنی شان تضمین شده باشد. ایمنی دستگاه های بازی در کشورهای خارجی بیشتر است.

بخشی از توجهات جوان ها معمولا به ظاهرشان است. مد را دوست داری؟
مد باید به آدم بیاید. اگر نیاید نباید به زور به سمتش رفت. خوش پوشی و خوش تیپی با تابع مد بودن فرق دارد. ترکیب دو رنگ، تناسب دو لباس و یا مثلا آمدن و نیامدن کفش به شلوار چیزهایی هستند که جوانها دوست دارند. در هر حال قاعده ای در این زمینه نداریم، خیلی سلیقه ای است.

هیجان در آسمان را دوست داری، مثل سواری با هواپیمای انفرادی، کایت، بانجی جامپینگ و...؟
از این نظر خیلی آدم جسور و پرجراتی نیستم. یکبار در اسپانیا سراغ سرسره آبی رفتم. آن سرسره در رتبه بندی جهان جزو ششمین سرسره بلند دنیا بود. وقتی از آن به پایین سر خوردم، وسط راه به خودم می گفتم چه اشتباهی کردم!

پس اهل شوخی هم نباید باشی.
به هیچ وجه!

بالاخره گاهی دورهمی بین دوستان پیش می آید...
شوخی حد دارد و من اهلش نیستم. بیشتر اهل بگو بخند با دوستان هستم.

بازی دسته جمعی چطور؟
بازی های قدیمی خیلی جذاب اند. به این بازی ها می پردازم.

گفتی از ارتفاع می ترسی. پس وقتی اسکی که می روی، سوار تلسکی هایش نمی شوی؟
تله کابین و تلسکی های مان خوشبختانه سالم اند. پیست هایی که می رویم خیلی خوب هستند. پیست دیزین ما جزو بهترین پیست هاست. سرسره های خارج از ایران معمولا هیجان انگیزتر هستند. پیست امارات خیلی جالب است؛ در دل کویر پیست اسکی ساخته اند.

اهل جنگل گردی و کمپینگ هم هستی؟
مدتی با بچه ها «مازوچال» می رفتیم. کمپینگ را هم تجربه کرده ام، جالب است. غالبا با بچه های هنرمند جنگل گردی و... می کنیم.

بین جوان اول های نسل قدیم سینما کدام ها را دوست داری؟
همه راه، همه شان خوب بودند. در بین امروزی ها امین حیایی و علی صادقی و رضا عطاران را خیلی دوست دارم.

 

اخبار,اخبار فرهنگی,عکسهای نیما شاهرخ شاهی

 
با هنرپیشه های جوانی که نقش سالخوردگان را بازی می کنند، موافقی؟
توانایی است دیگر. اگر جوانی بتواند نقش فرد سالخورده را خوب در بیاورد ،جالب است. مثلا محسن تنابنده در شاهگوش عالی بود. با این همه کمتر بازیگری را سراغ داریم که بتواند جای نسل قدیم تر مثل خسرو شکیبایی ها، اکبر عبدی ها، عزت الله  انتظامی ها و کشاورزها را بگیرد. با این حال، امیدوارم این اتفاق بیفتد.

اهل ورزش های آبی مثل غواصی و جت اسکی هم هستی؟
در کیش و اندونزی غواصی کرده ام. آدم برای دیدن ماهی های مختلف و نوع دریا و ساحل و شن و این طور چیزها زیر آب می رود. به همین علت در هر جایی اتفاق یکسانی را نمی بیند.

دوست داشتنی ترن سفرت به کدام شهر بوده؟
جزیره ایبیزا در اسپانیا واقعا زیبا است. البته پاریس هم دوست داشتنی است. پاریس و خانه هایش اصالت بی نظیری دارند. پاریسی ها بافت خانه های قدیمی خودشان را حفظ کرده اند. این خیلی دلپذیر است.

بهترین تفریح در تهران برای یک جوان کدام تفریح است؟
ما که به خاطر فشار کاری، از اوقات فراغت و تفریح بیشتر استراحت کردنش را تجربه کرده ایم و البته، بودن در کنار خانواده را هم باید به آن اضافه کرد.

هیجاناتش چطور؟
تهران کارتینگ خوبی دارد. استادیوم رفتن خیلی هیجان انگیز است. متاسفانه تهران مراکز تفریح کمی دارد دل و جگرکی ها و بستنی خوری هایش خیلی باحال است- اگر اسمش را بشود هیجان گذاشت- واقعیتش تهران یکی از زیباترین پایتخت های دنیا است، به شرطی که هوایش سالم باشد و بتوانید از هر نقطه آن کوه های اطرافش را ببینید. اگر ترافیک تهران را درنظر نگیریم و در روزهای خلوت سری به شهر بزنید، متوجه زیبایی آن  می شوید.

 

اخبار,اخبار فرهنگی,عکسهای نیما شاهرخ شاهی


فکر می کنی تهران به چه چیزهایی برای بهترشدن نیاز دارد؟
احتیاج به هوای پاک دارد و این که ماشین های فرسوده اش کنار بروند. ما در نزدیکی تهران شمشک و کرج را داریم. این ها از خوبی های تهران است. کدام شهر در جهان را می شناسید که بتوان با فاصله ای نیم ساعته از آن، به جایی رفت و اسکی کرد؟ اتوبان های خوبی در تهران داریم؛ اما ترافیک بیچاره کننده است. برای حل این معضل باید پل ها و تونل های بیشتری ساخته شوند.

به عنوان یک بازیگر جوان چه دغدغه هایی داری؟
بازیگری کار و شغل ماست، اما متاسفانه تضمینی برای کارهای آینده مان نداریم. از جمله بیمه درست درمانی نداریم و خلاصه امکاناتی را که هنرمندان سراسر دنیا از آن بهره مندند، نداریم. دغدغه دیگرم سواستفاده از عکس های شخصی ماست. از این جهت، هیچ آرامشی برای بازیگرها وجود ندارد. اینجا و آنجا عکس های شخصی و خانوادگی ما را پیدا می کنند و در سایت های مختلف می گذارند.

فکر می کنی تفاوت بازیگران جوانی مثل تو با بازیگران جوان قدیم در چه چیزهایی است؟
خب! به هنرمندان دهه های گذشته و نسل پیشین بیشتر از ما بها داده می شد. الان به هنرمندها با وجود زحمیت که برای سرگرم کردن مردم می کشند، چندان بها داده نمی شود.

 

اخبار فرهنگی - مجله آهنگ ایده آل

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------