سیر تا پیاز «پایتخت ۶» از زبان سیروس مقدم؛ بهبود زنده و با یک قصه بامزه به پایتخت بر می‌گردد اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,پایتخت ۶
کارگردان سریال «پایتخت» گفت: اوایل آذرماه تصویربرداری را شروع می‌کنیم و از ۱۵، ۲۰ روز قبل دیدن لوکیشن‌ها و پیش تولید را خواهیم داشت. ضمن اینکه ممکن است کاراکتر مسنی وارد قصه کنیم تا طیف کهنسال هم از ما راضی باشند، اما بازیگر این نقش هنوز مشخص نشده است 

به گزارش میزان، سیروس مقدم کارگردان سریال پر مخاطب «پایتخت» صبح امروز مهمان برنامه «سلام صبح بخیر» شد.

 

مقدم در این گفت و گو درباره نحوه شکل گیری سریال پایتخت توضیح داد: «پایتخت» یک طرح خلاصه دو سه صفحه‌ای داشت که تورج اصلانی که از اینجا به او سلام می‌کنم ارائه کرده بود آقای تنابنده قرار بود آن را بنویسد و اصلانی بسازد. سال ۸۹ تنابنده این طرح را به من معرفی کرد، ما قبل از آن سریال «چاردیواری» و «پیامک از دیار باقی» را با هم کار کرده بودیم. یک خطی قصه پایتخت خیلی به نظرم جذاب و عزیز آمد. این طرح یک جمله کلیدی داشت که خانواده‌ای به خاطر تعطیلات عید مجبورند ۱۴ روز پشت کامیون زندگی کنند. این موضوع خیلی برای من جذاب بود که آن‌ها می‌آیند خانه شان را تحویل بگیرند، اما مجبور می‌شوند کنار هم در پشت کامیون قرار بگیرند و این طرح من و غفوری را جذب کرد و تصمیم گرفتیم آن را بخریم.

 

مقدم یادآور شد: تورج به دفتر ما آمد، لطف کرد و طرح را در اختیار ما قرار داد و مبلغی به او پرداخت شد. طرح دچار تغییرات مختلفی شد مثلا این خانواده در ابتدا حاشیه نشین بودند و همه چیز خیلی تغییر کرد. خیلی فکر کردیم که این‌ها را به کدام نقطه از ایران مرتبط کنیم. یزد، کردستان، همدان و لرستان هم مدنظرمان بود، اما وقتی موسیقی مازندران را شنیدیم دیدیم چقدر مهجور است و غنا دارد. در بازبینی هایمان به مازندران رسیدیم که آنقدر مردم خونگرمی داشت که حتی ساعت ۶ صبح که به یک روستا وارد شدیم در هر خانه‌ای را می‌زدیم به زور ما را داخل می‌بردند و تخم مرغ محلی جلویمان می‌گذاشتند.

 

وی تاکید کرد: اوایل قدری بین شمالی‌ها سوتفاهم ایجاد شد، ولی هرچه کار جلو رفت بیشتر همه فهمیدند که در راستای شناساندن فرهنگ شمال پیش می‌رود.

 

این کارگردان درباره دشواری هویت پردازی برای شخصیت‌ها در ابتدا و امروز تصریح کرد: این بخش از یک نظر سخت و از نظر دیگر سهل شده است. آسان از این نظر که نویسنده‌ها دیگر روحیات و لحن شخصیت‌ها را می‌شناسند. اما در ۵ فصل سراغ همه ویژگی‌ها این خانواده رفته ایم و پیدا کردن چیز‌های جدید خیلی سخت است. حالا دو ماه است محسن تنابنده و آرش قادری دنبال ظرفیت‌های جدید هستند.

 

مقدم ماجرای حذف باباپنجعلی را اینگونه شرح داد: این اتفاق نه به دیروز ونه یک هفته پیش مربوط است، اما برخی آن را به اتفاقاتی ربط دادند که واقعا ربطی نداشت. وقتی پایتخت ۵ تمام شد با روزنامه هفت صبح مصاحبه جدی داشتیم و تنابنده هم در برنامه رشیدپور اعلام کرد که ظرفیت نقش باباپنجعلی به نظر می‌رسد تمام شده است یا باید راه دیگری برای بقای آن پیدا و آن را به شکل دیگری وارد قصه کرد مثلا تبدیل به روحی شود که هرازگاهی بیاید و چیزی از گذشته تعریف کند یا او برود و برادری به قصه اضافه شود که کار پنجعلی را انجام دهد. این صحبت برای یک سال پیش است و مصاحبه هایش هم موجود است و وقتی با سازمان قرارداد بستیم تبدیل به یک تصمیم جدی شد و ما تصمیم بر حذف باباپنجعلی گرفتیم.

 

وی موضوع بی اطلاعی خمسه را تایید نکرد و گفت: اینطور که او صدا بزنند و بگویند قرارداد اینگونه شده و باباپنحعلی حذف شده نبوده، اما او از قبل خبر داشته است. درباره خمسه بگویم که ما ۱۰ سال یک زندگی تنگاتنگی را با هم داشتیم. همه بچه‌هایی پایتخت آقای خمسه را دوست دارند. حتی حین پایتخت ۵ ناخوشی مشکوکی پیدا کردند که همه ما بهم ریخته بودیم و خانم غفوری به سرعت شرایط را فراهم کرد که او زودتر به تهران برود و با بیمارستان نیکان هماهنگ شد تا چکاپ شود. ما وی را دوست داریم، ولی به لحاظ حرفه‌ای قرار است همکاری مان به شکل دیگری ادامه پیدا کند و وی برای کار بعدی من دیروز دفتر بودند و صحبت کردیم تا یکی از نقش‌های خواب زده را ایفا کند.

 

کارگردان پایتخت درباره بهبود نیز توضیح داد: درباره بهبود در قسمت قبلی اعلام کردیم اتفاقی می‌افتد او حین آموزش و پرورش فیل فوت کرده و جسد او را آتش زده اند. اما او برمیگردد و چگونگی برگشتن او هم بامزه است. ما افریقا را به سریال می‌آوریم و قصه جذابی دارد که خود بهبود هم در آن هست و روح نیست.

 

مقدم یادآور شد: متن‌های سریال دارد نوشته می‌شود، همین حالا در کیفم قسمت دو را دارم که در راه داشتم آن را می‌خواندم. اوایل آذرماه تصویربرداری را شروع می‌کنیم و از ۱۵، ۲۰ روز قبل دیدن لوکیشن‌ها و پیش تولید را خواهیم داشت. ضمن اینکه ممکن است کاراکتر مسنی وارد قصه کنیم تا طیف کهنسال هم از ما راضی باشند، اما بازیگر این نقش هنوز مشخص نشده است.

 

وی در این باره که آیا درست است به جز همسرش سختش است با تهیه کننده دیگری کار کند، گفت: از زمانی که به عنوان تهیه کننده و کارگردان مشترک کار می‌کنیم، هرچیزی از شیر مرغ تا جان آدمیزاد که در قصه لازم بوده فراهم شده. خدا خشایار الوند را رحمت کند او می‌گفت در قصه قرار است فولکس واگن زیر آب ببریم و آیا این کار در قشم شدنی است؟ خانم غفوری هم به راحتی شرایط را فراهم کرد و ما در قشم این صحنه‌ها را گرفتیم. با او لحظه‌ای از کیفیت کار کم نمی‌شود و واقعیت دارد که سختم است با تهیه کننده دیگری کار کنم.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------